Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#3277
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postxml, on 20 octombrie 2016 - 12:16, said:

Eu am retinut ca e ilegal sa se repare, din motive de siguranta.
Cat de convenabil , nu?  Da ce? Devin explozive?  Daca electronica e muci , adica  balteste in  apa- ca am vazut centrala la care s-a dus dracului electronica , ca picura apa pe placa aia, ca cineva umblase la o piesa si a rupt un prezon,  si nu se mai etansa bine o imbinare, la centrala de 2000 de euro. Au ajutat-o sa  se duca dracului mai repede.
Deci electonica muci, centrala nu mai functioneaza.   Ce sa se intample periculos.  
Sunt curios daca centralalele ajung la gunoi, sau exista niste "hiene" care sunt specializate in recuperarea lor si "refurbishment": adica schimba componentele  uzate mai tare,  scot la vanzare un produs "reesapat" pe post de nou,  cu o anumita garantie si sa se invarteasca banii?

#3278
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Deocamdata cum am intoarce-o pe toate fetele si cati s-ar agita sa-si vanda si ei agregatele unele mai stifturi altele mai bune,dar toti trebuie sa vanda ca asa e comertul, realitatea o stiu cei din service. Deocamdata best/ buy-----Raportat la performanta/ cost/calitate/cost piese schimb , la centrale murale sub 3000 ron pt imobile cu inaltime normala si suprafata de pana in 140 mp   Centrala   Immergas Victrix Exa 24/28 Erp este fara concurent in opinia mea cel putin pana acum.

Edited by eboda, 20 October 2016 - 23:17.


#3279
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003
Se pare ca esti cam singurul care se agita sa-si vanda... agregatele.
Pana una-alta, am facut un filmulet - vreau sa imi fac de ras "stiftul" - sunt tare dezamagit. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rTmZ_Yx8jHM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
PS. Eu nu vand nimic pe-aici, domeniul meu de activitate nu are nicio legatura cu centralele sau instalatiile termice.

#3280
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Nici eu nu vand nimic. Si nu ma agit stau calm.Altii se agita tare.Chiar nu ma intereseaza marca centralei pe care si-o cumpara fiecare.Nu am spus ca o marca e cea mai cea am trecut cuvantul "opinia mea". E un forum liber la pareri,zic eu.Sunt altele in alte domenii unde dealerii de produse ,isi fac circul de rigoare iar cei cu pareri tehnice sunt banati pt ca e simplu.. serverul respectiv produce bine din reclama facuta mascat la unele marci sau produse.Nu dam nume aici nici de servere si nici de firmele ce le au,nu e topicul respectiv.Ramanem in zona tehnica cu argumente performnta/cost/durabilitate/ pe statistici de vanzari si reliability indexuri ale marcilor care se cam stiu..Fiecare poate intreba la telefon,
ingineri de service de la 4-5 firme cu service multimarca,  ce monteaza centrale de peste 10 ani ce marci sunt pt Romania fiabile in bani rezonabili.

Edited by eboda, 21 October 2016 - 02:02.


#3281
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
salutare,
am o ct feroll domina de 12 ani si s-a stricat robinetul de umplere, am chemat 3 meseriasi si am primit acelasi raspuns, mai bine o schimbi caci costa 700 lei robinetul + manopera, iar vechimea si starea ei nu imi garanteaza o functionare buna mai mult timp.
am doua probleme la care nu gasesc raspuns momentan:
1. nu stiu ce sa aleg intre Ariston Clas Premium Evo 24 -5 ani garantie pret 2.800 lei sau Immergas Victrix Exa 24/28 - 2 ani garantie ?
2. reteaua este din cupru iar radiatoarele din otel dimensionate pentru o centrala clasica, acum daca montez o centrala in condensatie voi avea randamentul ei, fara sa modific dimensiunile radiatoarelor ?
deja exista gaura in perete pentru cos evacuare si este la 120 mm din peretele pe care este montata centrala pana in axul cosului, iar la ariston am vazul ca este vorba de 180 mm, deci o noua gaura/
daca aveti si alte recomandari de centrale termice fiabile, astept.
multumesc.

#3282
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cand va fi f frig si o sa maresti temp de tur peste 50 grade atunci o sa mergi ca o centrala clasica. in restul timpului o sa mearga in condensatie. dar iti dai seama dupa cantitatea de condens daca o sa o strangi intr-un bidon de 5l. daca e ff putin atunci nu a mers in condensatie. :)

eu as lua ariston.

#3283
georgebalan

georgebalan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.02.2010
Va salut,
trebuie sa inlocuiesc o centrala termica existenta, ca si variante la care m-am oprit din motive finaciare:
Saunier D Semia Condens F25 Kw 6 ani garantie
Centrala Ariston Clas Premium Evo 24 EU 5 ani garantie
motan MKDENS 25 ERP 5 ani garantie
Pe baza experientei in lucrul cu centrale in condensatie (fiabilitate/service) imi puteti recomanda sau anula ceva variante?
Multumesc frumos!

#3284
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postbarbosa, on 20 octombrie 2016 - 09:53, said:

Despre Buderus Logamax Plus GB172-30 IK stie cineva ceva?
Nu gasesc pe nicaieri opinii.

Nimeni nimic?

#3285
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

View Posteboda, on 20 octombrie 2016 - 23:15, said:

Deocamdata cum am intoarce-o pe toate fetele si cati s-ar agita sa-si vanda si ei agregatele unele mai stifturi altele mai bune,dar toti trebuie sa vanda ca asa e comertul, realitatea o stiu cei din service. Deocamdata best/ buy-----Raportat la performanta/ cost/calitate/cost piese schimb , la centrale murale sub 3000 ron pt imobile cu inaltime normala si suprafata de pana in 140 mp   Centrala   Immergas Victrix Exa 24/28 Erp este fara concurent in opinia mea cel putin pana acum.
si cu service-ul cum stati?

#3286
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View Postfotojunior, on 21 octombrie 2016 - 08:33, said:

salutare,
am o ct feroll domina de 12 ani si s-a stricat robinetul de umplere, am chemat 3 meseriasi si am primit acelasi raspuns, mai bine o schimbi caci costa 700 lei robinetul + manopera, iar vechimea si starea ei nu imi garanteaza o functionare buna mai mult timp.
am doua probleme la care nu gasesc raspuns momentan:
1. nu stiu ce sa aleg intre Ariston Clas Premium Evo 24 -5 ani garantie pret 2.800 lei sau Immergas Victrix Exa 24/28 - 2 ani garantie ?
2. reteaua este din cupru iar radiatoarele din otel dimensionate pentru o centrala clasica, acum daca montez o centrala in condensatie voi avea randamentul ei, fara sa modific dimensiunile radiatoarelor ?
deja exista gaura in perete pentru cos evacuare si este la 120 mm din peretele pe care este montata centrala pana in axul cosului, iar la ariston am vazul ca este vorba de 180 mm, deci o noua gaura/
daca aveti si alte recomandari de centrale termice fiabile, astept.
multumesc.
Nu cred ca robinetul ala costa mai mult de 100 Ron. Oricum ... sa spunem ... cum e defect? E deschis tot timpul sau inchis? Daca e inchis poti sa-ti faci un robinet exterior de incarcare. Daca e deschis poti sa-l blindezi, eventual. Orice centrala iti vei lua eu zic sa lasi gaura de cos unde este si sa-ti modifici holenderele de sub centrala. Mai ales ca daca iei Immergas-ul toate tevile sunt pe dos fata de Ferroli. Daca tot ai avut Ferroli poti sa-ti iei o Divacondens - seamana cu cea pe care ai folosit-o inainte chiar daca e cu recuperator de condens asa ca nu ai mare lucru de modificat.
Daca ai de ales strict intre Ariston si Immergas ... vezi ce service ai. Oricum Aristonul are 5 ani asa ca ... no comment. Plus ca in materie de service e diferenta ca de la cer la pamant.

Edited by maricmanu, 21 October 2016 - 22:09.


#3287
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007

View Postdentra, on 21 octombrie 2016 - 20:35, said:

si cu service-ul cum stati?
Nu sunt om de service sau dealer IMMERGAS  daca asta e intrebarea.

Edited by eboda, 22 October 2016 - 21:29.


#3288
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010

View Posteboda, on 22 octombrie 2016 - 21:26, said:

Nu sunt om de service sau dealer IMMERGAS  daca asta e intrebarea.
reformulez. ce stii despre firma de service ,e serioasa ?(.avand in vedere ca in nenumarate postari ai recomandat aceasta centrala , cunoscand atat de multe despre ea ma gandesc ca stii multe  si despre firma care are exlusivitate de service pt ea in Romania).Asta ca sa fim corecti cand facem recomandari,e adevarat conteaza mult pretul de achizitie si caracteristicile tehnice dar conteaza la fel de mult si ce service ai asigurat pentru centrala respectiva.

#3289
LeoEu

LeoEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2015

View PostDennis_TL, on 07 august 2016 - 12:30, said:

Buna ziua. Locuiesc la casa, aproximativ 160mp de incalzit. Casa este din caramida in proportie de 80% si bca restul de 20% . Nu este izolata interior/exterior cu nimic.  Folosesc o centrala termica Viessmann Vitopend100 de 33/35kw din 2006 care si-a facut treaba foarte bine an de an. Costul la gaz a fost de ~550-650lei /luna cand temperatura exterioara s-a situat in jurul valorii de -20grade.
Anul acesta mai precis in septembrie vreau sa schimb centrala si am nevoie de ceva fiabil. Intre timp am vazut ca tehnologia a evoluat si au disparut centrale cu tiraj fortat.
La centrala mea am schimbat in decursul a 10 ani filtrele, vasul de expansiune si am curatat schimbatorul de caldura de 2ori. In rest nu am avut probleme.
Folosesc calorifere de otel Ferroli.
Deci, cam ce ma sfatuiti sa aleg? Mentionez ca locuiesc in orasul Tulcea.
As dori sa imi pastrez instalatia de acum, caloriferele tot , doar centrala sa fie noua. Nu ma intereseaza o economie la gaze, strict fiabilitate ridicata si caldura din plin iarna.
Exista sanse de 80% sa izolez casa pe exterior anul acesta.Cel putin nordul.
Acum va trebui sa va orientati catre modelele noi aparute, centralele in condensatie. Ati spus ca vreti sa pastrati vechea instalatie, dar e bine totusi sa aveti in vedere dimensionarea corecta a acesteia si aici ma refer la marimea caloriferelor care ar trebui sa fie ceva mai mari pentru ca centrala sa poata functiona  cu un randament bun. La centralele in condensatie, temperatura agentului termic nu ar trebui sa depaseasca 50 de grade pentru ca centrala ca functioneze in condensatie, altfel riscam un consum mai mare de gaz. Modelele noi de la viessmann catre care va puteti orienta sunt vitodens 050 si Vitodens 100. La modelul Vitodens 100 exista doua variante, cu preparare instant apa calda menajera sau varianta doar pentru incalzire si boiler extern pentru apa. Pentru 160 mp 24-26 kw sunt suficienti.

#3290
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postdentra, on 22 octombrie 2016 - 21:49, said:


reformulez. ce stii despre firma de service ,e serioasa ?(.avand in vedere ca in nenumarate postari ai recomandat aceasta centrala , cunoscand atat de multe despre ea ma gandesc ca stii multe  si despre firma care are exlusivitate de service pt ea in Romania).Asta ca sa fim corecti cand facem recomandari,e adevarat conteaza mult pretul de achizitie si caracteristicile tehnice dar conteaza la fel de mult si ce service ai asigurat pentru centrala respectiva.
Nu stiu la centrale cum e, dar daca e ca la masini de multe ori e mai bine sa dai niste bani in plus din capul locului (daca-i ai) decat sa-i dai dupa aia, cu toata bataia de cap, nervii si disconfortul ulterior.

Pe de alta parte discutam acum cateva zile cu o persoana care munceste de multa vreme in domeniu si nu vinde nici Ariston si nici Immergas, insa spune ca dpdv al hardware-ului acestia din urma sunt la un nivel superior primilor. Si-mi zicea ceva si de Beretta, ca ar fi, de asemenea, bune (nu le vinde nici pe alea).

Edited by xml, 23 October 2016 - 10:36.


#3291
Victoria5

Victoria5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2010
Despre Buderus Logamax Plus GB172-30 IK stie cineva ceva?
Nu gasesc pe nicaieri opinii.
A cumparat cineva acesta centrala ? si daca este multumit

#3292
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am cumparat-o eu. Pana acum sunt multumit. Arata bine si sta cuminte in cutie. Saptamana viitoare o montez.

#3293
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007

View Postdentra, on 22 octombrie 2016 - 21:49, said:


reformulez. ce stii despre firma de service ,e serioasa ?(.avand in vedere ca in nenumarate postari ai recomandat aceasta centrala , cunoscand atat de multe despre ea ma gandesc ca stii multe  si despre firma care are exlusivitate de service pt ea in Romania).Asta ca sa fim corecti cand facem recomandari,e adevarat conteaza mult pretul de achizitie si caracteristicile tehnice dar conteaza la fel de mult si ce service ai asigurat pentru centrala respectiva.
     Iti raspund pe PM ca sa nu fiu acuzat ca fac reclama unei marci anume

Edited by eboda, 28 October 2016 - 21:31.


#3294
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013
Am o informatie cum ca la service-uri nu exista piese de schimb pe stoc pentru nici un brand de centrale termice. Toate se comanda de la depozitele furnizorilor, asa ca pe service nu e mare diferenta intre centrale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate