Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#2251
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am în apartamentul din Cluj de 14 ani centrală Ariston. Nicio reparaţie sau intervenţie în timpul ăsta.

#2252
tarantula21

tarantula21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 03.09.2009
Salutare!
Vreau sa pun centrala pe gaz.
Vreau sa incalzeasca 3 calorifere.
Camerele sunt : una  4x4m, si doua camere de 2x5m fiecare (4x5 initial, despartita in doua).
Posibil, dar nu garantat, sa mai pun un calorifer si intr-o alta camera 4x4m, dar nimic sigur.

Sugestii?
Ce marca sa aleg, ce centrala? Caloriferele, de care sa aleg?  De ce sa ma feresc? Ce e "bine de stiut" ?

Multumesc!

#2253
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015

Quote

Ce e "bine de stiut" ?
  • pretul instalarii unui contor de gaze " separat " pote fi mai mare decat pretul centralei+ materialele si manopera de montaj . Totul depinde de amplasamentul blocului respectiv .


#2254
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Caloriferul (elementul radiant) se calculeaza in functie de volumul care trebuie incalzit! Asa ca, pune mana pe tablete si fa niste calcule! In functie de rezultat, o sa alegi caloriferul!



LE. In functie de suprafata ( volumul) de incalzit, alegi centrala. La cat ai specificat(ficat, ficat), cea mai mica putere (25 kw) este ok. Daca colegii au alte opinii, go on!

Edited by onisoru, 23 November 2015 - 13:44.


#2255
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015

View Postonisoru, on 23 noiembrie 2015 - 13:40, said:

Caloriferul (elementul radiant) se calculeaza in functie de volumul care trebuie incalzit! Asa ca, pune mana pe tablete si fa niste calcule! In functie de rezultat, o sa alegi caloriferul!
Dupa ce ai rezultatul obtinut cu atata " cazna " , adauga minim 30% .
In camera cea mare un calorifer de 22*1500 sau  (1600 )si in celelalte  22*1300
Eu am in baie un calorifer de 22*1400 .
Am subdimensionat in dormitor caloriferul si cand am remediat situatia nu am folosit  caloriferul pentru baie , iar pe cel din baie l-am folosit pentru " dublarea " celui din bucatarie .
"distractia " m-a costat mai mult decat supradimensionarea caloriferelor de la bun inceput .
Nu te speria de faptu ca sunt mari, oricand poti sa strangulezi un pic robinetul de tur sau de retur .
Din mare faci mic, viceversa ai nevoie de instalator si bani .

Edited by tiocuip, 23 November 2015 - 13:51.


#2256
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttarantula21, on 23 noiembrie 2015 - 13:03, said:

Salutare!
Vreau sa pun centrala pe gaz.
Vreau sa incalzeasca 3 calorifere.
Camerele sunt : una  4x4m, si doua camere de 2x5m fiecare (4x5 initial, despartita in doua).
Posibil, dar nu garantat, sa mai pun un calorifer si intr-o alta camera 4x4m, dar nimic sigur.

Sugestii?
Ce marca sa aleg, ce centrala? Caloriferele, de care sa aleg?  De ce sa ma feresc? Ce e "bine de stiut" ?

Multumesc!

View Posttiocuip, on 23 noiembrie 2015 - 13:44, said:

Dupa ce ai rezultatul obtinut cu atata " cazna " , adauga minim 30% .
In camera cea mare un calorifer de 22*1500 sau  (1600 )si in celelalte  22*1300
Eu am in baie un calorifer de 22*1400 .
Am subdimensionat in dormitor caloriferul si cand am remediat situatia nu am folosit  caloriferul pentru baie , iar pe cel din baie l-am folosit pentru " dublarea " celui din bucatarie .
"distractia " m-a costat mai mult decat supradimensionarea caloriferelor de la bun inceput .
Nu te speria de faptu ca sunt mari, oricand poti sa strangulezi un pic robinetul de tur sau de retur .
Din mare faci mic, viceversa ai nevoie de instalator si bani .

Am inteles ca nu se mai comercializeaza cazane cu tiraj fortat,doar cele in condensatie.
In acest caz,caloriferele (radiatoarele),trebuie altfel dimensionate,fiind nevoie de radiatoare mult mai mari.

#2257
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postonisoru, on 23 noiembrie 2015 - 13:40, said:

Caloriferul (elementul radiant) se calculeaza in functie de volumul care trebuie incalzit!
Caloriferul se calculeaza in functie de pierderile de caldura ale camerei.
Poti sa ai o camera de 12 mp x 2.5 m cu doi pereti exteriori si un geam dublu, poti sa ai o camera de 12 mp x 2.5 m cu un singur perete exterior si un geam simplu. Volumul de incalzit este acelasi in ambele cazuri, dar pierderile de caldura ce trebuie acoperite de calorifer difera mult.

#2258
johnybravo11

johnybravo11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 13.02.2012
buna ziua ,

as dori sa achizitionez o centrala "de buget" adica undeva pana in 2000 ron pt un apartament prost izolat de ~ 65 mp
variantele gasite :
1 http://www.dedeman.r...-3000w-kit.html
2 http://www.dedeman.r...m-kit-evac.html
de asemenea am observat ca multi lauda buderus , s-ar merita aceasta centrala (merita cei 500 ron peste ferroli) ? sau toate 3 sunt in aceiasi zona ( caz in care as opta pt ferroli , evident din cauza bugetului )
3 http://www.centrale-...-model-nou.html

de asemenea , ce se recomanda pt instalatie ? cupru sau ppr fibra compozita ?

multumesc anticipat

#2259
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
O centrala de 23 KW ca aceasta : Centrală Motan KPlus 23kW C22SPV23MEF ErP+ kit evacuare ar face fata la un apartament de 50 mp2 izolat complet ?

Edited by gelunechifor, 24 November 2015 - 16:38.


#2260
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
Ce parere aveti despre CT in condensare BOSCH CONDENS 2000w ZWB 24-1AR 24 kw?


#2261
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
Salut.Am o casa de 95 mp ,caramida ,izolata ,termopane.Ma intereseaza achizitia unei centrale pe gaz in condensare .Vad tot  felu de oferte dar nu stiu pe care sa o aleg.O idee in alegerea unei centrale e binevenita.Pt cei care folosesc centralele in condensare ,merita aces tip de centrala?? sau e doar publicitate ??

#2262
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Nimeni din cei care au in condensare nu cred ca ar zice ca ar fi doar publicitate. Problema e sa se potriveasca puterea minima cu dimensiunile si izolatia locuintei si regimul termic exterior mai bland. O putere minima prea mare nu permite un reglaj comfortabil pentru ciclul ardere - pauza. Si bineinteles, niste calorifere un pic supradimensionate. Sau cel mai bine, incalzire in pardoseala In acest din urma caz, e necesar si un aditiv antibacterian, pe langa inhibitorul de coroziune, pentru apa din instalatie, pentru a nu se forma gaze in circuit, daunatoare pentru pompa de apa.

Pentru o casa de 95 mp cred ca e suficienta o centrala Ariston Clas Premium Evo de 24 kW FF, cu o putere minima de 5,7 kW. Plus o sonda de exterior si un senzor de camera cu fir. Sau in locul senzorului de camera, un termostat fara fir Honeywell, cu un algoritm de termoreglare ciclic.

#2263
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 07.09.2008
merita din mai multe motive. Consumul de gaz cu cel putin 10-15% mai mic fata de o centrala conventionala, consuma curent cam cu 1/3 mai putin decat una conventionala (chiar si mai putin daca este echipata cu pompa electronica) si mai este si aspectul ecologic.
Daca astepti pana la anul atunci in magazine nu se vor mai comercializa decat centrale in condensare. Cele conventionale se mai vand din stocuri facute de marii distribuitori.
Un model care stie sa faca multe si are si raport calitate pret bun este Genus Premium Evo 24 de la Ariston si daca tot stai la casa merita si sonda de temperatura exterioara care impreuna cu electronica centralei va regla temperatura in calorifere in functie de cat este de frig afara.

#2264
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005

View PostDanielD67, on 30 noiembrie 2015 - 18:31, said:

Nimeni din cei care au in condensare nu cred ca ar zice ca ar fi doar publicitate. Problema e sa se potriveasca puterea minima cu dimensiunile si izolatia locuintei si regimul termic exterior mai bland. O putere minima prea mare nu permite un reglaj comfortabil pentru ciclul ardere - pauza. Si bineinteles, niste calorifere un pic supradimensionate. Sau cel mai bine, incalzire in pardoseala In acest din urma caz, e necesar si un aditiv antibacterian, pe langa inhibitorul de coroziune, pentru apa din instalatie, pentru a nu se forma gaze in circuit, daunatoare pentru pompa de apa.

Pentru o casa de 95 mp cred ca e suficienta o centrala Ariston Clas Premium Evo de 24 kW FF, cu o putere minima de 5,7 kW. Plus o sonda de exterior si un senzor de camera cu fir. Sau in locul senzorului de camera, un termostat fara fir Honeywell, cu un algoritm de termoreglare ciclic.

genus premium evo moduleaza pana la 10 %
asta inseamna 2.4 kw
mult mai bine

Edited by danr, 30 November 2015 - 21:39.


#2265
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
MUltumesc pt informatii.Incalzirea se face prin radiatoare.Pana la sfarsitu lui martie trbuie sa o cumpar.Pt dimensionarea caloriferelor,cu cate procente ar trebuie sa le mai maresc ?? Daca la calcul termic pt o camera 4x4x2.5x60=2400 w ,iau un calorifer de 3000 w ,adica marit cu 25% ar fi ok ?
In legatura cu Ariston ,nu prea sunt fan.As prefera alta firma .

Edited by paulica82, 30 November 2015 - 21:55.


#2266
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 19.09.2005
ia ce firma preferi dar compara: perioada garantie, raport modulare, sonda exterior da/nu, curbe de temperatura da/nu, pompa complet modulanta da/nu, pret


#2267
paulica82

paulica82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 21.11.2014
http://www.romstal.r...7kw-p51803.html
sau
http://www.romstal.r...-tf-p35829.html

#2268
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 23.09.2010

View Postpaulica82, on 30 noiembrie 2015 - 22:13, said:


Parere personala, patita pe pielea mea si a vecinilor cu centrale de la Romstal instalate de dezvoltatorul imobiliar: Romstal-ul te jefuieste cu garantia, iti impune inspectii anuale scumpe daca vrei sa ramai in garantia lor. Plus ca, nimeni nu se baga peste Romstal (am incercat sa-i by-passez, dar nu s-a bagat nimeni peste ei la PIF).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate