Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#523
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View PostTechno, on 19 februarie 2014 - 17:12, said:

Intrebare intrebatoare.
Pot cumpara acum o centrala cu tiraj fortat cu ACM instant pe care ulterior, printr-un artificiu tehnic garantat de producator sa o transform si sa faca ACM printr-un boiler?
Un Viessmann, Buderus sau Vaillant zic...
si boilerul BA 120 LPV de la KOBER ( MOTAN ) este special conceput pentru a fi atasat la orice centrala cu preparare acm instant si (parere personala ) chiar da rezultate foarte bune . nu are nevoie de nici un kit aditional , el cuplandu-se numai la conductele de apa calda/rece ale centralei respective .sper sa nu se considere reclama.

#524
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostTechno, on 19 februarie 2014 - 17:12, said:

Pot cumpara acum o centrala cu tiraj fortat cu ACM instant pe care ulterior, printr-un artificiu tehnic garantat de producator sa o transform si sa faca ACM printr-un boiler?
Un Viessmann, Buderus sau Vaillant zic...
de ce ai face asa ceva ..? se pot face mai multe, dar .. de ce ai face asa ceva ?
Oricum, nu poti pune intrebarea la modul general, ca sunt diferite tipuri de centrala, si la fiecare se pune problema diferit: conteaza daca e o centrala clasica sau cu condensare, conteaza daca are vana cu 3 cai sau nu, etc.

View Postgelunechifor, on 19 februarie 2014 - 19:39, said:

Exista un Kit de montaj sa transformi o CT care functioneaza numai pe incalzire in CT cu ACM instant.
si dopul ala si cu cotul Wolf racordeaza centrala Buderus cu preparare instant la un boiler ..?

#525
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Ideea e sa cumpar acum  centrala  Vitopend 100 de 31 kw cea clasica  cu ACM instant si mai tarziu sa iau si un boiler cu serpentina si rezistenta si sa adaptez Vitopendul sa produca ACM prin boiler pentru a nu avea fluctuatii de temperatura si debit la robinet.

E bine ce vreau sa fac?

#526
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostTechno, on 19 februarie 2014 - 23:07, said:

.. un boiler cu serpentina si rezistenta ..
te complici inutil. Insa poti s-o faci in mai multe moduri.

Dar cel mai simplu e sa montezi un rezervor chior, un boiler electric, pe iesirea de apa calda a vitopendului, asta daca tot iti asumui si acea rezistenta electrica. Cum ar veni, sa-ti faci un buffer de apa calda menajera. Insa poate vei fi multumit cu functionarea instant-ului, si nu va mai fi necesar nimic.

#527
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Acum la bloc cu o centrala Ariston mai veche vine apa calda la dus dupa aia rece si iar calda. Daca deschid alt robinet simultan, scade debitul la dus. E nasol.
Vitopendul nu ar face la fel? Ca pe asta as lua-o.

Edited by Techno, 19 February 2014 - 23:18.


#528
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
depinde mult de presiunea apei reci..
Insa, da, la simultaneitate nu face fata mai niciuna.

Au inceput sa apara centrale d-astea cu micro-acumulare (de 3-4 litri). Ideea la ele e sa ai apa calda imendiat si sa faca fata la eventuale mici varfuri de consum (folosirea bateriei de la bucatarie ar trebui totusi sa implice o cantitate mica de apa).

Oricum, ca solutia cu boiler cu serpentina nu e niciuna. Daca vrei Viessmann, mai bine iei Vitodens 100-W de 35 kW (sau de 26, daca e suficient) si un Boiler de la alt producator (in ideea ca boilerul Viessmann e f. scump).

#529
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005
Vroiam una clasica dar buna din considerente de pret. Viessmann nu are mai mult de 24 cu boiler extern. Mie imi trebuie una de 28 minim. Cu un boiler Dradzice sau Galmet.
Vaillantul are unele clasice dar cam scumputze :): TurboTEC plus VU RO 282/3 - 5 de 28kW
TurboTEC plus VU RO 322/3 - 5 de 32kW

Sunt ok Vaillant-urile astea fie de 28 fie de 32?

Edited by Techno, 20 February 2014 - 07:51.


#530
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pe direct de la centrala dureaza 30 de secunde pana aprinde focul si apoi inca putin pana apa calda parcurge tot traseul de tevi, depinde de lungimea lor.

Pentru stabilitatea temperaturii si apa calda in mai putin de 10 secunde, eu si inca cativa folosim boilere electrice mici (10 - 15 litri) montate cat mai aproape de punctul de consum, alimentate cu apa calda din centrala.
Confortul este perfect.
Platesti putin curent (cat sa se compenseze pierderile boilerului), insa nici boilerul cu serpentina si instalatia aferenta nu e gratis...

Pentru stabilitatea debitului, acolo deja este o problema de capacitate a coloanei de apa rece din care se alimenteaza centrala si poate si tevile de la centrala la punctele de consum.

In tarile civilizate am vazut ca se foloseste o "conexiune balansata" (balanced boiler connection) - apa rece la dushuri se duce pe o teava separata legata la intrarea de apa rece in centrala. In felul acesta, daca scade presiunea la apa calda, scade proportional si la apa rece, iar temperatura la dus se pastreaza aproximativ constanta.

La noi, centrala se alimenteaza cu apa rece de la coloana bucatariei iar apoi, la bateria de la dus, apa rece se ia evident de la coloana din baie. Daca un vecin incepe sa consume apa rece in baie, atunci presiunea la apa rece o sa scada, presiunea la apa calda ramane aceeasi, iar amestecul care iese din baterie o sa iasa cu temperatura mai ridicata. Merge si invers, daca cineva o sa consume apa rece din coloana de la bucatarie, presiunea la apa calda o sa scada, presiunea la cea rece ramane aceeasi, iar amestecul care iese din baterie o sa iasa cu temperatura mai scazuta.

Stiu, o sa ma intrebati de ce mai fac amestec, de ce nu dau temperatura din centrala la 40C si atunci n-o sa mai am problema asta. Pai uite de ce: toate cele 10 apartamente din bloc au centrala in bucatarie si alimentare cu apa rece de pe coloana din bucatarie, astfel ca presiunea pe coloana din bucatarie este fluctuanta si insuficienta pentru un dus, daca n-o ajut si cu putina presiune de pe coloana de la baie.

#531
tris

tris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.07.2010
Buna seara, am mare nevoie de un sfat. Am o casa boiereasca de 130mp, am neaparata nevoie de o centrala pe gaz. Casa are lumina camerii de 3m si mai are dupa rigipsul din tavan inca 40cm pana la tavanul adevarat al casei. Centrala o doresc si pentru incalzire si pentru apa calda. Ce imi recomandati?

Edited by tris, 24 February 2014 - 22:00.


#532
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
Motan MK Dance 25, boerule! :)  raport pret/calitate beton armat. fara plastic in ea. doar fer.  si e made in romania, facuta cu piese de import, tzatza de matza. ca nu degeaba ii zice Motan :D

#533
mereuprobleme

mereuprobleme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 31.08.2010
Salut ma intereseaza sa achizitionez o centrala si sunt total afon .Locuinta este de cca 110mp incluzand 3camere,un hol,bucatarie si baie izolatie termica de 5.
As dori cateva sfaturi si in privinta radiatoarelor in sensul ca la o suprafata de x mp trebuie radiator de 1m sau cum sunt clasificate.Buget destinat centralei este de 1000 euro.

#534
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Si eu am MKDens25 + BA 120 LPV . Ideea boilerului cu acumulare este o temperatura buna ACM cand ai consumatori mai multi simultani  dar si ptr a pune o pompa de recirculare ACM ptr apa calda instant la robinet.
Atentie !!!
Recomand montarea unui filtru foarte fin de impuritati inainte de intrarea ACM in centrala sau mai bine  a apei reci in casa. Indicat ca filtrul sa fie cu autocuratare(robinet pe fund) .Eu am infundat flowmeter-ul de cateva ori- calitatea proasta a apei.
Cat priveste (ONTOPIC) recomandarea unei centrale, cum a spus si @molbro- MKDens-ul e facut de Kober in jud Neamt, cu piese import.Eu am un prieten care face service MOTAN si a spus ca sunt destul de fiabile.O am de 2 ierni si merge brici.

#535
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postmolbro, on 25 februarie 2014 - 22:34, said:

fara plastic in ea. doar fer.
fierul e una, alama e alta. Au fost destule probleme cu alama, so..

View PostMKdens24kw, on 01 martie 2014 - 15:58, said:

Si eu am MKDens25 + BA 120 LPV
interesant e ca ID-ul tau e un nume de aparat de 24 kW, dar recomanzi o centrala de 25 kW..
Dupa 2 ierni ai ajuns deja la recomandari -cam devreme un pic, insa sa zicem ca actioneaza un feeling corect.
MKdens vad ca are un randament cel mult mediocru pentru zilele noastre (106,7%) la un pret nu tocmai scazut -putin sub 4.000 Lei. La suma asta (sau mult sub ea) gasesti cel putin 10 alte fabricate, si mai toate au un randament superior. De ce ar fi MKDens mai rezistenta ca acestea..? Ca tot schimbator de la giannoni au, din pacate. Nu mai zic de pompa, vas, etc. Sau sa fie supapa de siguranta pintossi kick-ul ? Numai asamblarea mai serioasa ar putea face diferenta -e superioara ..?
In prospect scrie la prezentare ca are vas de 8 litri, insa la date tehnice scade valoarea la 7 litri.

Intrebare: ce ai facut cand s-a infundat fluxostatul ?

#536
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Nu inteleg "ironia" dvs cu ID si ...recomandarea.  Nu ajuta cu nimic ON TOPIC.
Daca ati fi citit atent postarea mea anterioara ati fi observat ca nu am facut o recomandare. Mi-am spus parerea despre centrala pe care o detin confirmand afirmatia antelocutorului meu in ceea ce priveste componenta pieselor si a faptului ca de 2 ani merge  in parametrii.
Flowmeter-ul l-am decolmatat , asemenea si teava de la boiler la el si am pus un microfiltru ptr impuritati inainte de intrarea in centrala.
Si acum. cat se poate de serios, recomandati-mi dvs un model de centrala f bun raport calitate/pret, mai ales ca tata vrea sa-si cumpere una in vara-toamna asta.

Edited by MKdens24kw, 04 March 2014 - 08:55.


#537
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
bai, pe mine sa nu ma luati prea in serios!  eram intr-o dispozitie caterincoasa :)

#538
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ce facusei bre?
Fumasei iarba?

#539
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
El e afumat cu par de motan... sau de casa noua! :P

ON TOPIC, vad ca se poarta centrale.
Ceinte pentru o floricea: casa individuala unifamiliala, 100 mp amprenta, P+1, 200 construiti, 160 utili. Incalzire in pardoseala cu agent termic, necesar calculat 15 kw, deci o centrala de 24-28 kw mi-ar ajunge. E musai in condensare si cu preparare ACM instant.

Acuma, ma intreb, la ce e buna o centrala de 7000 de lei fata de una de 4000 de lei? Aici am ajuns cu dilema, ma intreb cu ce ma ajuta suplimentar?
De principiu, as da maxim 4000 de lei centrala, insa nu pot spune ca pricep diferentele de pret mai sus de 4000 de lei.
Idei? Comparatii? servis bun? muieti-s posmagii?, ca am gingiile sensibile si ioc cunostinte de fizica. Dar daca imi dati o idee de lucru, stiu sa citesc fise tehnice si macar sa aleg cate ceva la preferinte de-acolo. Nu stiu sa merg sa rectific setarile centralei din 1 in 3 zile si nici n-as alege centrala dupa culoarea pliantului facut de echipa de marketing.

Ce-am verificat pana acum:
1. Centrala termica condensatie Buderus tip Logamax Plus GB 072 K - 24KW 30KW acm MODEL NOU - pare ideala, pret un pic marisor
2. Motanul ala de mai sus, m-am uitat la el
3. bosch condens 3000w zwb 28 3c - la fel ca pct 1, pare ideala, e un pic peste buget
4. bosch zwb24 condens2000 - nu prea am inteles diferentele functionale intre bosh-urile astea 2... diferente de pret mari.
5. sigur, vitodens 100 26 kw combi, aia are si pretul bun.

Multam anticipat de pareri. Posted Image

#540
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postlalea, on 04 martie 2014 - 17:34, said:

1. Centrala termica condensatie Buderus tip Logamax Plus GB 072 K - 24KW 30KW acm MODEL NOU - pare ideala, pret un pic marisor
2. Motanul ala de mai sus, m-am uitat la el
3. bosch condens 3000w zwb 28 3c - la fel ca pct 1, pare ideala, e un pic peste buget
4. bosch zwb24 condens2000 - nu prea am inteles diferentele functionale intre bosh-urile astea 2... diferente de pret mari.
5. sigur, vitodens 100 26 kw combi, aia are si pretul bun.
eu as merge pe 1, 3 sau 5.
Daca vrei insa Bosch Condens 3000 sau Buderus GB072, eu as zice sa mai astepti (..e posibil sa se ieftineasca drastic in curand).
Daca vrei Vitodens 100-W insa, ar fi bine sa ..te grabesti: cred ca o sa se scumpeasca (consistent), poate si pt. ai face loc unui Vitodens 100-W fara display.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate