Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#8785
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 16.07.2007

View Postplimbaretul, on 21 noiembrie 2014 - 08:28, said:

in loc de acel model la 1400 rpm, ar mai mai fi acest WAQ la 100 rpmin promo Black Friday. Si nu ar fi o problema sa obtii si 5 ani, mai ales ca apare si pe site producator.
Nu este buna, deoarece are 55cm si oricum nu mai este valabila oferta http://www.domo.ro/M...frontala/Bosch.

#8786
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postradudd, on 20 noiembrie 2014 - 21:10, said:

Ce ma intereseaza insa este daca cuva este lipita sau prinsa in suruburi.
totusi nu pricep cum ar rezista o cuva lipita la vibratii in timp?

#8787
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
"Lipeala" cu pricina se refera la un procedeu termic prin care cele doua "semisfere" ale cuvei sunt alaturate intr-un singur corp ce contine tamburul, rulmentii si simeringul.

#8788
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postradudd, on 21 noiembrie 2014 - 11:12, said:

"Lipeala" cu pricina se refera la un procedeu termic prin care cele doua "semisfere" ale cuvei sunt alaturate intr-un singur corp ce contine tamburul, rulmentii si simeringul.
te referi cumva la chestia cu cuvele capsulate?
http://www.automatic...-capsulata.html

#8789
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
O Miele, AEG, Siemens de BF cu ~10 mil pe undeva? Posted Image

#8790
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
La miele 10 mil poate sa fie reducerea

#8791
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postgeekos, on 21 noiembrie 2014 - 20:39, said:

La miele 10 mil poate sa fie reducerea
doar un singur model vad ca are reducere, pentru restul jucam la loto Posted Image
https://shop.miele.r...arcare-frontala

#8792
summer_realm2

summer_realm2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 07.10.2014
Tocmai ce am achizitionat masina asta de spalat:

http://www.electrolu...ala/EWS31074NU/
Stie cineva cum e cuva, daca e lipita sau nu? Care ar putea fi problemele cu modelul asta? Va spala cu apa cam dura, ce e de facut sa reziste cat mai mult?
Mai spunea cineva ca nu e bine de achizitionat Gorenje slim, care ar fi cauza?  Si Electroluxul asta e tot slim..Multumesc.

Edited by summer_realm2, 22 November 2014 - 06:55.


#8793
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
din cate am inteles majoritatea masinilor de spalat au cuva capsulata

#8794
summer_realm2

summer_realm2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,678
  • Înscris: 07.10.2014
Nu stiu cum e la Electrolux..
Din cate  am inteles  sunt si marci la care e prinsa in suruburi si e mai usor de reparat, schimbat rulmentii. De exemplu Gorenje.
Aveam de ales intre asta si Gorenje slim cu capacitate de 6 kg la acelasi pret. Bine, si un Samsung la fel, dar citind topicul, am inteles ca e mai bine ca nu am ales Samsung. Mai ales ca va avea mult de spalat, curverturi si altele, cu apa dura.

Edited by summer_realm2, 23 November 2014 - 07:13.


#8795
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Buna ziua !
Hai sa intreb si eu aici, am o veche, dar fiabila masina de spalat Ocean si am observat urmatorul aspect: de ce pe timpul rece al anului nu ia detergentul complet din casute ?! Adica se inmoaie detergentul si se "impietreste" si ramane pe loc ![ http://www.misiuneacasa.ro/forum/images/smilies/icon_biggrin.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Folosesc Omo sau Ariel, dar in decursul vremii am constatat ca indiferent de marca detergentului se intampla la fel.
O sa spuneti sa trec pe detergent lichid, insa as dori sa aflu eventuale pareri si sfaturi in privinta remedierii problemei mele.
Cele bune !

Edited by spik1, 23 November 2014 - 13:13.


#8796
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
O fi de vina apa foarte rece pe timpul iernii?

#8797
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Asa este, cred, deci ce se poate face ?

#8798
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postsummer_realm2, on 22 noiembrie 2014 - 06:52, said:

Tocmai ce am achizitionat masina asta de spalat:

http://www.electrolu...ala/EWS31074NU/
Stie cineva cum e cuva, daca e lipita sau nu? Care ar putea fi problemele cu modelul asta? Va spala cu apa cam dura, ce e de facut sa reziste cat mai mult?
Mai spunea cineva ca nu e bine de achizitionat Gorenje slim, care ar fi cauza?  Si Electroluxul asta e tot slim..Multumesc.
Ce conteaza cum e cuva....important e sa spele bine si sa nu se defecteze repede. N-are nici o importanta duritatea apei daca esti la reteaua oraseneasca. Nu mai pune botu la prostiile astora care fac reclama la Calgon. In orase apa are duritate cam 7-8 grade germane deci nu merita sa pui calgon....are detergentul suficient in el. La masina cumparata de tine se va strica mai intai partea electronica.....cuva va fi perfecta cand vei schimba masina asa peste vreo 5-7 ani (ca astea noi nu tin mai mult de 5 ani)

View Postsummer_realm2, on 23 noiembrie 2014 - 07:08, said:

Nu stiu cum e la Electrolux..
Din cate  am inteles  sunt si marci la care e prinsa in suruburi si e mai usor de reparat, schimbat rulmentii. De exemplu Gorenje.
Aveam de ales intre asta si Gorenje slim cu capacitate de 6 kg la acelasi pret. Bine, si un Samsung la fel, dar citind topicul, am inteles ca e mai bine ca nu am ales Samsung. Mai ales ca va avea mult de spalat, curverturi si altele, cu apa dura.
Nu prea o sa apuci sa schimbi rulmentii....se buleste altceva inaintea lor...vezi mai sus ce....Eu am o Vartejica de vreo 15 ani.....Functioneaza ca in prima zi.....Nu i-am schimbat decat pompa de evacuare. Nu o dau nici pe 10 MSV-uri din astea cu afisaj.

Edited by Clovis, 23 November 2014 - 18:42.


#8799
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postspik1, on 23 noiembrie 2014 - 14:50, said:

Asa este, cred, deci ce se poate face ?
Cureti sertarul de detergent dupa fiecare spalare si il usuci bine. Eu nu tin sertarul in masina...il montez in masina doar la spalat. Alta metoda nu este...de vina e condensul care se face din cauza dif de temp dintre apa si carcasa masinii.

#8800
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006

Clovis, on 23 noiembrie 2014 - 18:46, said:

N-are nici o importanta duritatea apei daca esti la reteaua oraseneasca. Nu mai pune botu la prostiile astora care fac reclama la Calgon. In orase apa are duritate cam 7-8 grade germane deci nu merita sa pui calgon....are detergentul suficient in el.
Serios? Asa o fi in dimensiunea a 3-a. La mine sunt vreo 35 franceze (deci cam 20 germane) si te asigur ca asa vine apa fix de la reteaua oraseneasca. Hai sa nu mai dezinformam lumea, cred ca oricine e capabil sa foloseasca un test pentru duritatea apei sa vada daca e sau nu cazul sa ia masuri.

#8801
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostLittleJo, on 23 noiembrie 2014 - 19:37, said:

Serios? Asa o fi in dimensiunea a 3-a. La mine sunt vreo 35 franceze (deci cam 20 germane) si te asigur ca asa vine apa fix de la reteaua oraseneasca. Hai sa nu mai dezinformam lumea, cred ca oricine e capabil sa foloseasca un test pentru duritatea apei sa vada daca e sau nu cazul sa ia masuri.
Pai in Modova e mai mare duritatea ca si oamenii is mai duri. La Mitici e 7-8 grade, la Slatineni tot cam pe acolo. Acum depinde si cum ai masurat. Ai masurat cu picatura sau cu testul ala din hartie?

#8802
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostClovis, on 23 noiembrie 2014 - 19:14, said:

Cureti sertarul de detergent dupa fiecare spalare si il usuci bine. Eu nu tin sertarul in masina...il montez in masina doar la spalat. Alta metoda nu este...de vina e condensul care se face din cauza dif de temp dintre apa si carcasa masinii.
si eu am patit la Persil chestia ca nu se duce complet detergentul, dar nu cred ca de vina e apa rece fiindca la masina veche se ducea complet indiferent cat de rece era apa, am impresia ca este ceva ce tine de compozitia detergentului fiindca la Ariel am obs.ca se duce tot
solutia gasita de mine este sa pun detrergentul direct in cuva Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate