Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#8587
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
ALEATÓRIU, -IE, aleatorii, adj. Care depinde de o împrejurare viitoare și nesigură; întâmplător.... adica una dintre ele ? Toate sunt la aceeasi inaltime ?

#8588
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Era vorba despre un principiu.
Daca afirmi ceva, indiferent despre ce, puncteaza si cu argumente. Multe, putine, detaliate, gresite, prost documentate, din proprie experienta, argumente sa fie.
Din acest moment cel care citeste este liber sa ia decizia pe care o crede potrivita pentru el.
Altfel, cei care citesc, si nu sunt putini, s-ar putea sa nu isi puna intrebari, sa nu caute si alte pareri sau detalii si sa ia de bune afirmatiile, oricare ar fi ele.

Ah, era sa uit.
Sa nu cumva sa cumparati masini de spalat LG!!!

Ei, cum ar suna doar propozitia asta postata ? Ca naiba, nu?

Edited by radudd, 29 October 2014 - 11:28.


#8589
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View Postradudd, on 29 octombrie 2014 - 11:24, said:

Era vorba despre un principiu.
Daca afirmi ceva, indiferent despre ce, puncteaza si cu argumente. Multe, putine, detaliate, gresite, prost documentate, din proprie experienta, argumente sa fie.
Argumente pentru Simens(folosita de un prieten):un neamt ,,doneaza,, socrului prietenului meu o masina de spalat Simens SH care lucra in Germania pe un santier de constructie,acesta o foloseste 2 ani.O aduce acasa si o da prietenului meu,care o foloseste si el cam 5 ani .De celelalte doua se mai intreba,se mai citeste ,se mai documenteaza despre ele etc.
Concluziile le trageti singuri.

#8590
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Bosch, Siemens...nu sunt chiar la acelasi nivel cu Miele ca pret, dar nici foarte departe. In principiu se cam aplica vorba "cat dai atat face".

#8591
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Mie imi place gorenje da, ca sunt "sloveni", arctic nu, ca sunt romani ...sau turci sau ce mai sunt...
Oricum azi nu prea mai.conteaza abtibildul, dar asa ca idee, toti am avut arctic atatia ani, inca ma merg....acum le injuram si ridicam in slavi vecinii...
Nu ca gorenje nu ar fi ok, am plita, insa cred ca mai intelept e sa vedem ce MODEL, ce categorie, ce caracterisici tehnice aparte le fac sau nu fiabile...
Am si combina gorenje, frigorifica...ok dar nimic special, un "jeg" ca toate celelalte...
Nici sa spui ca ai siemens ori nu stiuce brand nu tine, acum.10-15-20 de ani numele inca insemnau ceva...azi tori.peoduc in 2-3 fabrici, acelasi drac, alt nume si alt pret...dar fix acelasi drac...de ce sa ma mnt ca scrie un nume in loc sa fiu realist pe banii mei?
E ok, poate sa scrie si arctic, e varza, poate sa fie mama lu' bosch...



#8592
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
Am masina de spalat Wirlpool, combina frigorifica si aragaz Indesit de 12 ani iar TV ul Samsung de 15 ani . Toate merg bine inca...dar nu pot face o comparatie cu modelele noi. Totusi nimic nu pare sa mai fie la fel ( ma refer la calitate ). Din aceasta cauza, solicit parerea celor care au achizitionat / care au avut deaface intr un fel sau altul cu diferite produse /marci ( poate ca lucreaza la un service )...

#8593
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
se merita sau nu un fitru magnetic pus la furtunul de alimentare al masinii? Posted Image
http://www.calorserv...-AQUANTECOWATER

#8594
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
eu mi-am pus...Cat ajuta nu stiu, masina are 3 ani...cam la 6 luni fac o curatare cu otet

#8595
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View PostValmont43, on 31 octombrie 2014 - 13:35, said:

se merita sau nu un fitru magnetic pus la furtunul de alimentare al masinii? Posted Image
http://www.calorserv...-AQUANTECOWATER
Eu ca sa fiu mai sigur pe langa acelasi model de filtru magnetic am pus si acest filtru cu polifosfati http://www.utilul.ro...48251-113.html.

#8596
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Salut voios !
Cred că trebuie să îmi cumpăr o maşină nouă. Cea veche un Bosch (peste 18 ani !!!!) a cedat şi ea într-un final dramatic.
Chiar nu pot să reiau paginile din urmă ca să imi fac o idee despre ce este la zi privitor la maşini de spăalat.
As vrea ceva sfaturi, în condiţiile în care este folosită de o familie cu 4 membrii, şi aş vrea ca maşina să fie Gorenje/Electrolux, preţ între 900 - 1400 lei.
Posted Image

P.S. Nu ştiu care este diferenţa între încărcarea verticală şi cea clasică adică unul din sisteme aduce vreo îmbunătăţire vizibilă asupra calităţii spălării sau este aceeaşi Mărie cu altfel de uşă de acces.

Edited by stavreschi, 01 November 2014 - 17:18.


#8597
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Daca nu este cu suparare,aceasta ”Mărie” de ...Bosch,cum avea incarcarea?Si ”Măriile” de Gorenje/Electrolux pot avea usi de acces diferite;cu incarcare verticala si cu incarcare frontala.
Cu stima.

#8598
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

View Postgi0, on 02 noiembrie 2014 - 00:58, said:

Daca nu este cu suparare,aceasta ”Mărie” de ...Bosch,cum avea incarcarea?Si ”Măriile” de Gorenje/Electrolux pot avea usi de acces diferite;cu incarcare verticala si cu incarcare frontala.
Cu stima.

Scuze pentru lipsă detalii, Boschul era/este cu încărcare frontală, însă am observat că cele cu gură verticală ar fi mai economice la spaţiu. Dacă nu este cazul despre o scădere a performanţelor parcă mi-aş dori să mai capăt ceva spaţiu în  baia aia... Posted Image

#8599
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Stimate domn,sfatul meu este sa nu o mai tii pe noua ”Mărie” in baie.Calitatea lucrurilor facute azi ,din economie, nu mai este aceeasi cu cea a lucrurilor facute acum 18 ani.
Sunt si masini de spalat cu incarcare frontala mai economice ca si spatiu.
Succes la cumparaturiPosted Image .
Cu stima.

#8600
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Merci !
nu e chiar baie... m-am grăbit, e al doilea WC al apartamentului şi e cam îngustă treaba pe acolo.
Oricum ce înseamnă Simplicity de la Gorenje ?

#8601
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007

View Poststavreschi, on 02 noiembrie 2014 - 04:43, said:

Oricum ce înseamnă Simplicity de la Gorenje ?
Asta: http://www.gorenje.c...inta_simplicity

#8602
gabika

gabika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 12.06.2008
Buna tuturor! am de vanzare o cuva whirlpool model 65135 schimbata in primavara. acum mi-a picat placa electronica si pana la urma schimb masina. Pret 350 ron (a costat 500) pentru ca era iesita din garantie.
acum vizez un ariston cu garantie 5 ani. http://www.mediagala...lb#box-comments

O detine cineva? ceva probleme?
O zi buna!

#8603
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
La Hotpoint se pare ca a expirat promotia, dar am gasit si ceva mai ieftin Innex XWDE 961480X, la 1899, are si consum specificat:

Consum energetic (kWh) Anual - 1224
Consum de apa (l) Anual - 19000
Nivel de zgomot la spalare (dB) 54
Nivel de zgomot la centrifugare (dB) 81
Volum tambur (l) 62
Material cuva Poliplex

Ar veni cam 60 lei pe luna la curent si 10 lei pt. apa

Edited by Adm, 04 November 2014 - 19:01.


#8604
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Gasit specificatii si pt. Hotpoint AQD970D 49 EU/B:

Performanțe:
Clasa de eficienţă energetică : A
Clasa de eficienţă la spălare : A
Clasa de eficiență la centrifugare : A
Viteză de centrifugare maximă (rpm) : 1400
Consum de energie pe an (kWh) : 366.0
Consum de apă pe an (litri) : 15400.0
Nivel zgomot dB(A) : 78
Durata programului de spălare (ore şi minute) : 171
Durata programului de spălare şi uscare (ore şi minute) : 380
Cantitate apă reziduală după un ciclu de centrifugare (%) : 53

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate