Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#8407
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Eu unul ma gandesc la detalii garnitura hublou- urme de imbatranire, prezenta masiva mucegai (asta si la sertar detergent), balans pe verticala a tamburului....

#8408
a11exutza

a11exutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2014
Salutare,
Vreau sa imi cumpar o masina de spalat noua, insa locul ei va fi in bucatarie (ca doar asa se poate) si pb e ca mi s-a pus mie pata sa am toate electrocasnicele gri (argintii). Variantele gasite de mine sunt foaaaarte putine:
1. Beko WMB71042MS, 7 kg, 1000 RPM, Clasa A++, Argintiu (1199.9 ron)
2. SAMSUNG WF60F4E5W2X, 6kg, 1200rpm, A++, gri (1549.9 ron)
3. Hotpoint WMG 722S, 1200 rpm, 7 kg, clasa A++, argintiu (1549.9 ron)
4. Gorenje W7443LA, 1400 rpm, 7 kg, LED, Clasa A+++, Aluminiu (1999.9 ron), care e putin cam scumpa pt bugetul meu.
Va rog tare mult sa ma ajutati cu un sfat, o parere, din experienta proprie sau din ce ati auzit de la alti utilizatori. Stiti cumva si alte modele pe argintiu, care mi-au scapat mie? Voi ce ati alege in locul meu?  Trebuie sa o achizitionez cat mai repede si nu ma pot hotara nicicum :(

#8409
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,567
  • Înscris: 13.06.2004

 plimbaretul, on 20 august 2014 - 23:27, said:

Eu unul ma gandesc la detalii garnitura hublou- urme de imbatranire, prezenta masiva mucegai (asta si la sertar detergent), balans pe verticala a tamburului....

Alea dacă sunt uzate, cred că sunt înlocuite de atelier. Am să studiez mai bine maşinile de spălat de acolo şi am să mai întreb. Poate mai întreb şi la alte ateliere.
Dacă s-a stricat rezistenţa de încălzire, poate să ajungă să meargă fără oprire programul de spălare?

#8410
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Stie cineva pe unde e senzirul de presiune la daewoo ez5.5? E masina cu bule de prin 95-97...imi da eroare, e9, m-as uita sa vad daca nu cumva s-a coclit ceva pe acolo. Dc e parlit iau alta...

#8411
cxr

cxr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.10.2005
Are cineva idee ce poate sa fie defect la o masina de spalat Arctic C1000A care, indiferent pe ce program o pun, alimenteaza corect cu apa, dar cand ar trebui sa inceapa sa invarta incepe sa centrifugheze si dupa cateva secunde se opreste. Sa fie modulul electronic sau de la motor? Sau tahometrul?

#8412
bobim

bobim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2014
Salut.
Am gasit in masina de spalat rufe (Electrolux EWB 105405 W), dar in exteriorul tamburului, piesa din poze.
Va spune ceva? Oare am scapat-o eu acolo sau s-a smuls dintre piesele masinii?
Piesa are cam 1,5cm L/l/h.
Merci!

Attached Files



#8413
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006
Am cumparat de curand o masina de sp-alat rufe Hotpoint WMSD723B; calitate OK, sunt f multumit de ac model pe ansamblu, insa am o problema: in comp[artimentul detergentului ramane o cantitate de detergent, aprox 1/5 din cantitatea pusa acolo, ca un cocolos... stie cineva de ce? ce problema ar putea fi ?? nu trage masina suficient de bine detergentul ??

Edited by xxgeoxx, 23 August 2014 - 13:05.


#8414
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,567
  • Înscris: 13.06.2004

 bobim, on 23 august 2014 - 10:16, said:

Salut.
Am gasit in masina de spalat rufe (Electrolux EWB 105405 W), dar in exteriorul tamburului, piesa din poze.
Va spune ceva? Oare am scapat-o eu acolo sau s-a smuls dintre piesele masinii?
Piesa are cam 1,5cm L/l/h.
Merci!


Pare a fi ceva scăpat când ai spălat. Bine că nu ţi-a nenorocit ceva.

 xxgeoxx, on 23 august 2014 - 12:52, said:

Am cumparat de curand o masina de sp-alat rufe Hotpoint WMSD723B; calitate OK, sunt f multumit de ac model pe ansamblu, insa am o problema: in comp[artimentul detergentului ramane o cantitate de detergent, aprox 1/5 din cantitatea pusa acolo, ca un cocolos... stie cineva de ce? ce problema ar putea fi ?? nu trage masina suficient de bine detergentul ??

Probabil nu are destulă presiune apa sau pui prea mult detergent. Aşa că toarnă apă după ce a terminat maşina de băgat apă şi mai dă cu degetul. Vezi că detergentul ăla se solidifică în timp şi nu va fi deloc frumos... când ai timp, dacă maşina nu mai e în garanţie, scoate tot asamblul sertarului şi curăţă-l.

#8415
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,567
  • Înscris: 13.06.2004
Hai că spun numai prostii. Se poate curăţa compartimentul sertarului şi prin tragerea acestuia afară, dar nu se compară cu curăţatul prin scoaterea ansamblului.

#8416
manu_tmu

manu_tmu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.02.2007
Sunt curios: cat timp isi ia masina apa (si ma rog mai baga apa sa-si ia si detergent) sertarasul cu detergent e blocat sa nu-l poti trage afara ?
Se multumeste!

Edited by manu_tmu, 24 August 2014 - 19:19.


#8417
manu_tmu

manu_tmu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.02.2007
Am o intrebare: cum trebuie sa procedez la prima spalare cu masina de spalat ?

Ce am gasit pe net:
1 Inainte de prima spalare in masina dumneavoastra de spalat, va recomandam sa efectuati o spalare preliminara la 90ºC cu detergent in cuva, dar fara incarcatura de rufe in cuva.
2. Inainte de a spala haine pentru prima data, masina trebuie sa parcurga un ciclu intreg, fara haine.

#8418
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
ceva asemanator se recomanda la multe electrocasnice: prima functuonare sa fie "in gol". Probabil e un fel de igienizare si eliminare mirosuri sau eventuale substante din timpul fabricatuei, etc.
La masina de s. r. poti sa alegi cel mai scurt  dintre programele ce permit temperaturi mari.

LE:

La mine, iese sertarasul in orice moment. Are un clips /opritor sub burta, daca il apas sau daca misc sertarul sus-jos si trag... iese cu totul.
Eu pe acolo mai completez apa cu furtunul de la dus... cand vad ca sunt prea multe rufe care au absorbit apa...

Edited by kata-lin, 24 August 2014 - 21:38.


#8419
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
Si-a mai schimbat cineva, singur, rezistenta ? E ceva de stiut?
Am masurat-o cu un ohmetru si iese un pic mai mult decat cu testerele in scurt. Si dupa ce am decuplat-o nu imi mai pusca nici sigurantele din tablou... deci ea tre sa fie buba.

Imi pare simplu de schimbat, vad ca e doar un surub si la mine  si la rezistenta gasita pe net: http://www.piesemasi...universala.html - A mai comandat cineva de aici?
Dau maine cateva telefoane si comand de acolo daca nu gasesc nimic pe stoc langa mine.
(sper ca nu incepe si aici careva cu "reclama"... dar n-am chef sa chem iara service-ul sa imi ceara de 5-10 ori valoarea piesei.)

#8420
manu_tmu

manu_tmu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 25.02.2007

 kata-lin, on 24 august 2014 - 21:19, said:

Eu pe acolo mai completez apa cu furtunul de la dus... cand vad ca sunt prea multe rufe care au absorbit apa...
:) Eu niciodata nu m-am uitat daca are suficienta apa sau nu ... pun masina si imi aduc aminte de ea la ceva timp dupa ce termina ;))))

#8421
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
...eu sunt in loc de senzor extern,  al n-shpe-lea simt al masinii :-)

Buuun.
Vestea buna este ca am schimbat rezistenta.
Vestea mai putin buna e ca nu am reusit sa mai sar sigurantele inainte sa incep operatiunea, deci totul functiona ok acum.
Am schimbat insa rezistenta veche pt ca imi era teama ca au mancat-o tonele de otet pe care le-am tot pus in apa.
Arata chiar curatica si intacta. doar cateva pete de calcar si una de rugina. Probabil mai duce cativa ani... daca nu are vreun defect ascuns.
Mai rau arata supportul pe care se sprijina rezistenta. Parca era devorat de rugina. Asa l-am lasat. Oricum Otet nu ii mai dau curand, i-am pus doua dedurizatoare magnetice de 30000 Gaus - ar trebui sa fie suficient.
(Am facut si ceva poze. le voi pune la topicul despre rezistenta dar cand ajung la calculator, din telefon e prea complicat de manevrat )

#8422
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cand masina nu mai centrifugheaza bine - raman rufele cam ude - se poate remedia sau trebuie masina noua ?

#8423
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 kata-lin, on 25 august 2014 - 22:52, said:

...eu sunt in loc de senzor extern,  al n-shpe-lea simt al masinii :-)

Buuun.
Vestea buna este ca am schimbat rezistenta.
Vestea mai putin buna e ca nu am reusit sa mai sar sigurantele inainte sa incep operatiunea, deci totul functiona ok acum.
Am schimbat insa rezistenta veche pt ca imi era teama ca au mancat-o tonele de otet pe care le-am tot pus in apa.
Arata chiar curatica si intacta. doar cateva pete de calcar si una de rugina. Probabil mai duce cativa ani... daca nu are vreun defect ascuns.
Mai rau arata supportul pe care se sprijina rezistenta. Parca era devorat de rugina. Asa l-am lasat. Oricum Otet nu ii mai dau curand, i-am pus doua dedurizatoare magnetice de 30000 Gaus - ar trebui sa fie suficient.
(Am facut si ceva poze. le voi pune la topicul despre rezistenta dar cand ajung la calculator, din telefon e prea complicat de manevrat )
Buna informatia, sa o vada si nenea ala de la service care sustinea aici sus si tare ca de ani de zile foloseste otet la clienti si n-au avut nici o problema!!!

#8424
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
Si eu zic ca e ok cu otetul.
Ziceam ca imi era teama ca am exagerat cand am pus prea mult.
Evident am exagerat si folosind cuvantul "tonele" dar chiar am pus intre 0.5 - 2 litri de otet la fiecare spalare de rufe colorate in ultimele luni. Si la noi acum se spala cam de 2 ori pe saptamana.
Prima data cand am inceput cu otetul Am pus un bidon de 5 litri si am dat un ciclu de spalare scurt, fara rufe.

Recomandarea e 500ml la o luna. eu am pus cred ca vreo 20 litri... imi placea cum ieseau rufele colorate dupa asa tratament... poate era placebo... no comment. iar miros nu ramanea deloc (parca ii era cuiva teama de miros) .
Rezistenta este buna in continuare.
Probabil altceva dadea la masa de imi sareau sigurantele -asta era vestea proasta... ca pot sa am surprize in continuare chiar daca am pus alta rezistenta ca sa nu raman cu ea nefolosita... :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate