Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#8353
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

 Hansolo, on 30 iulie 2014 - 07:16, said:

Textele astea cu imunitatea scazuta de la medii aseptice e buna de teorii conspirationiste, doar in mica parte e valabila.
Ca sa citez un postator anterior, inainte cand nu existau medii de dezinfectie/curatenie unii aveau un sistem imunitar foarte bun... prin selectia spartana de la inceputul vietii.
Iar sistemul imunitar nu-l ajuti daca porti o luna chilotii murdari de rahat ,,ca sa-i dai treaba".
Exagerezi cu chilotii.... trebuie gasit un echilibru.

#8354
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Sigur exagerez insa ce ti se pare eronat sa speli lenjeria la temperaturi cat mai ridicate? Din motive de consum? Eu de exemplu nu am incredere ca detergentii actuali spala foarte bine la temperaturi reduse (si nu ma refer doar la dezinfectie).
Uite, de la treaba asta cu marketing-ul scaderii consumului prin scaderea cantitiatii de energie si apa au evoluat doua directii:
-producatorii de textile au inceput sa nu-si bata capul cu verificari ale fibrei la temperaturi mai ridicate (cat se scurteaza) si pun cele mai ieftine variante
-producatorii de masini de spalat pentru a atinge performantele necesare cu scaderea cantitatii de apa si energie au crescut fabulos timpul de spalare. Nu stiu daca sa lasi la inmuiere o durata mai mare rufele e mai bine decat sa le lasi la o durata mai scurta si temperatura mai mare (nu ma substitui experientei producatorilor, imi pun o intrebare).
Spuneam intr-un post anterior ca am spalat niste covorase destul de murdare si ca sa nu dureze foarte mult am dat mix 30min (care e la 30grd). Sotia a fost foarte multumita de rezultat, eu am spus ca s-a nimerit sa fie ok...

Edited by Hansolo, 30 July 2014 - 07:45.


#8355
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012

 Hansolo, on 30 iulie 2014 - 07:16, said:

Textele astea cu imunitatea scazuta de la medii aseptice e buna de teorii conspirationiste, doar in mica parte e valabila.
Ca sa citez un pr anterior, inainte cand nu existau medii de dezinfectie/curatenie unii aveau un sistem imunitar foarte bun... prin selectia spartana de la inceputul vietii.
Iar sistemul imunitar nu-l ajuti daca porti o luna chilotii murdari de rahat ,,ca sa-i dai treaba".
Tu poti sa crezi ce vrei, e dreptul tau, dar asta nu schimba cu nimic realitatea. Igiena corecta e in contradictie cu abuzul de igiena. Nu am propovaduit traiul in mizerie pentru a-ti creste imunitatea...  si nici nu am nimic impotriva spalarii chilotilor la 150 de grade daca asa doreste purtatorul lor.

#8356
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Uite că am mai găsit 2 reclame vechi la maşini de spălat neautomate
1) revista "Femeia" nr. 2/1960 (feb. 1960), coperta 4 (mai apar şi alte reclame pe acolo): http://forum.softped...tach_id=1023299
Uite şi una la vânzare  :w00t:  http://olx.ro/oferta...html#0b94527a01
Bunicul matern a avut aşa ceva... dar când eram mic, o folosea doar pe post de storcător.
2) Almanahul Femeii ("Femeia" a devenit prin 1967 sau 1968) 1965, pg. 130 reclamă la <<Albalux>> 3;
3) Almanahul Femeii 1966, pg. 191 reclamă la diverse maşini de spălat (mai apare şi una la ceasuri mecanice de birou - cred că din alea produse la "Victoria" Arad).
Până la urmă primele modele de <<Albalux>> erau mai bune decât ultimele?  Posted Image

[ http://ist2-2.filesor.com/pimpandhost.com/1/2/8/5/128582/2/h/n/T/2hnTu/Almanahul%20Femeii%201965%20pg.%20130%20reclama%20la%20masina%20de%20spalat%20Albalux%203.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://ist2-2.filesor.com/pimpandhost.com/1/2/8/5/128582/2/h/n/T/2hnTv/Almanahul%20Femeii%201966%20pg.%20191%20reclame%20la%20ceasuri%20de%20masa%20%2B%20masini%20de%20splata%20rufe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 01 August 2014 - 01:56.


#8357
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Salutare. Am primit o masina de spalat rufe BEKO model WMN 6508 R si nu am manual de utilizare. Habar n-am cum sa ii setez programele si as avea nevoie de partea cu instructiunile. Ma poate ajuta cineva? Va multumesc.

#8358
sorindts

sorindts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.06.2009
Va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare; am o masina de spalat WHIRLPOOL  AWO/D 65135,COD 859237610000-in ultimele 60 de secnde  imi apare pe afisajul electronic F13.Ce se poate face?

#8359
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Poate te ajută manualul de utilizare: http://manualedeutil...pool-awo-65135/
Uite şi o discuţie (în limba engleză - dacă nu ştii, te pot ajuta să traduci) despre această eroare: http://www.sheffield...ad.php?t=684798

P.S. Păcat că stau extrem de prost cu rezistenţa fizică (început de discopatie şi alte prostii), că m-aş fi apucat de reparat maşini de spălat!

#8360
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Am făcut şi eu aia cu oţetul în maşină. Pute la fel ca înainte   :disgust:

#8361
marilena_dr

marilena_dr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 30.03.2007

 djl, on 05 august 2014 - 15:59, said:

Am făcut și eu aia cu oțetul în mașină. Pute la fel ca înainte   :disgust:

Cat otet puneti in masina de spalat?
A dat ceva rezultate la cineva?

Edited by marilena_dr, 05 August 2014 - 16:54.


#8362
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua.
Rog pe cei priceputi,daca au amabilitatea,sa ma sfatuiasca ce sa aleg intre masinile de spalat rufe ariston,lg,goremje,samsung,miele.
Cu toata stima.

#8363
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai bani, ia "Miele". Dacă nu, vezi care din cele menţionate au cuva detaşabilă şi nu au display L.C.D.

#8364
Cratim

Cratim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2013

 gi0, on 06 august 2014 - 14:06, said:

Buna ziua.
Rog pe cei priceputi,daca au amabilitatea,sa ma sfatuiasca ce sa aleg intre masinile de spalat rufe ariston,lg,goremje,samsung,miele.
Cu toata stima.

Apoi nu poti sa le pui in aceeasi categorie. Miele e clar peste toate celelalte la diferenta mare si ca pret si ca traditie si ca fiabilitate, mai ales. Dupa miele ar fi LG si Gorenje si abia apoi Ariston si Samsung. Cele mai multe dintre Samsunguri sunt niste petarde carora le pusca tripoda in cativa ani(nu cred ca au reparat inca defectul asta cunoscut).
Totusi eu nu cred ca Miele(oricat de bune ar fi) au un raport calitate/pret multumitor. Sa ne gandim la treaba asta: O miele de 8 Kg costa pe la 5000 6000 lei. Un LG de aceeasi categorie costa pe la 2100 de lei. Gorenje, Ariston si Samsung tot pe acolo. Iar Gorenje si Ariston au garantie 5 ani. Ar trebui sa tina Miele aia cat 3-4 Gorenje ... si iti zic eu ... nu tine. Duc mult miele ... si pana la 30 de ani, dar trebuie sa iti dai seama ca si tehnologia se tot schimba si pe atunci va fi o relicva Miele a ta pe langa o masina de spalat la vreo 1300 in acel moment.

P.S. LG, Samsung si Gorenje au cuva detasabila. Hotpoint Ariston sunt niste plasticuri si au cuva lipita, iar Samsung tocmai ce am spus ca au defecte stiute pe care nu le repara. Eu ti-as sugera Gorenje ala de 9 Kg ... mie imi pare robusta(Gorenje in general sunt robuste).
Oricum cel mai important lucru este cum ai grija de ea. Nu o supraincarci, nu o subincarci, nu o pui neechilibrata, nu o tii in aburi, ii dai cate un program de autocuratare din cand in cand ... si eu cred ca te va tine mult si bine.

Edited by Cratim, 06 August 2014 - 15:35.


#8365
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009
Multumesc mult pentru sfaturi.
Am vazut masina samsung mai scumpa decat miele...
Am sa verific si alte firme.

Ca si exemple:
-WDA 110 WCS | Miele Romania
https://shop.miele.r...wda-110-wcs(7kg)
-Un samsung de 8 kg cu tehnica crystal blue este 4200 ron.
Cu stima.

Edited by gi0, 06 August 2014 - 16:00.


#8366
Cratim

Cratim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2013

 gi0, on 06 august 2014 - 15:46, said:

Multumesc mult pentru sfaturi.
Am vazut masina samsung mai scumpa decat miele...
Am sa verific si alte firme.
Cu stima.

Samsung sunt scumpe pentru ca au foarte multe tehnologii inutile la spalare, dar puse acolo ptr a umfla pretul. De pilda poti sa le diagnostichezi cu smartphoneul, sa le controlezi cu smartphoneul, au ecran touch cu rezolutie de te poti uita la filme ... toate tehnologii inutile la ... SPALARE. Miele sunt foarte solide si au tehnologii doar de spalare, nu mofturi. Gorenje la fel. Daca gasesti Miele la o oferta foarte buna undeva ... nu ezita. Daca nu, mergi pe Gorenje sau LG. Oricum la majoritatea masinilor de spalat li se duc rulmentii(pe care ii schimbi usor la LG si Gorenje) sau periile motorului(LG nu are si nici varful gamei de 9kg Gorenje). Astea sunt reparatii minore ce se fac in cateva ore, de aproape orice nepriceput.

#8367
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 04.12.2009
Modelul pus de mine, miele,7kg,este 3700 ron.
Am sa verific preturi gorenje si lg.
Am vazut plangeri pe forum referitoare la masinile cu direct drive lg...
Cu stima.,

#8368
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
Eu dupa Miele m-as uita la Bosch daca mai au garantia aia de 5 ani. In general as urmari o garantie cat mai mare (desi nu e singurul criteriu) pentru ca dupa garantie in provincie poti gasi sau nu service care sa nu te determine sa cumperi o masina noua.
Pe de alta parte si in garantie daca se strica e bucurie mare sa speli rufele in cada... e de urmarit o masina cat mai fiabila.
Personal la MSR as evita Samsung si LG (nu am incredere in ele). La frigidere insa e invers situatia, as alege Samsung...

Edited by Hansolo, 06 August 2014 - 16:12.


#8369
__Bogdan__

__Bogdan__

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.06.2014
Am un Electrolux EWW1476HDW masina de spalat cu uscator (~ 2.200 RON) si nu mi-as mai lua masina de spalat fara uscator. Scoti rufele din masina si le pui in dulap sau pe tine.

#8370
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ia-ti miele. Ceea ce conteaza este sa spele bine arunci cand ai rufe de spalat. Cu ce te ajuta o msr fancy daca ti se strica de n ori chiar si in garantie? Vor aparea x tehnologii in timp, probabil al 17 -lea simt, laser, holograma, etc, dar spalarea tot cu apa si detergent se va face. Deci prefer o relicva care spala fara fasoane decat un ozn care face de toate si nimic bine

Edited by geekos, 06 August 2014 - 19:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate