Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#1
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Well.. trebuie sa cumpar una :)

Sfaturi tehnice ceva ? Nu prea ma pricep si nu as vrea sa iau teapa ! Ma intereseaza ceva in zona 300 USD  :D

VA rog eventual sa-mi spuneti ce aveti voi si daca e ok  :help:

THX  :OK:

#2
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Daewoo, din 98, bule, cuva orizontala, plastic, programe, clatiri, spalari .... de atunci incoace spala, nu stiu ce are inauntru, ... doar apa, detergent, inalbitor, detartrant nu, ca este de plastic (cool !)

#3
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
aaa ..Ariston 109X, modelul cu 1200rpm am eu.
eu sunt cam fan Ariston :)

din pacate nu prea sunt in zona 300USD, tinzand cu brio spre 500.
Poate mai faci rost de 200 si iei ceva bun :)

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Multa lume mi-a sugerat ca ale cu incarcare PE SUS sunt mai BUNE ! ASA E ?!!?

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
1. Capacitate de incarcare minim 5 Kg rufe
2. Storcator minim 1000 rotatii pe minut :) - asa se usuca mai repede
3. M-am interesat la expretul casei (mama) de faza cu incarcarea pe sus.. raspunsul a fost: " :) da aia va rugini pe sus si costa mai mult, insa ocupa mai putin spatiu "
Se pare ca incarcarea pe sus nu e o gaselnita foarte adoptata, drept dovada numarul modelelor de pe piata astfel concepute.
4. Tu fa rost de $ ca pe 20 s-ar putea sa mergem la vanatoare :P

#6
Stalker

Stalker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 30.11.2001
Monitox, alea cu incarcare pe sus CICA au tamburul fixat in 2 locuri, de-a lungul axului si nu se descentreaza ca celelalte. Storcatorul la 800 zic ca e suficient.
Idee: ia un Whirlpool "al 6-lea simtz", eu din aia am si sunt super-multzumit de ea. Daca vrei din alea cu incarcare PE SUS, ia BOSCH.
Nu te baga la alea cu uscator, consuma in draci ...

PS - si vezi sa fie din clasa A

#7
lukora

lukora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.05.2002
Eu am un Indesit cu cuva de inox la 1200 de rotatii (modelul 1200TX parca). O am de 6 luni si sunt f multumit de ea. Cand am cumparat-o tot asa m-am interesat si eu de cuve, turatii, firme....Pana la urma am concluzionat urmatoarele (si recomand si celorlalti):
1.conteaza categoria de spalare (a mea e din categoria A pe programul cu 60 de grade)
2. chestia cu cuva e relativa, dupa parerea mea. Se zice ca cea din plastic sau mai bine zis nemetalica ar fi mai silentioasa ca cea de inox.
3. eu storc curent la 1200 mai ales albiturile ca le pun cam unele peste altele la uscat si vreau sa se usuce repede. La masina mea chiar daca pun 1200 turatiidar selectez programu' de lana nu depaseste 600 turatii. Aaaa, asta chiar are programe diferite si nu ceva de genu de la a lab e ceva, de la C la ... altceva si daca vrei un program special il pui de la D incolo (de exemplu). Multi vor spune ca se sifoneaza. Corect. Dar se sifoneaza (mai putin ce-i drept) si la 600, si oricum camasile, tricourile cand ies in oras le calc. Tot legat de modelul asta vreau sa spun ca n-are buton de 1/2 capacitate ci o chestie mult mai desteapta (dupa cum am aflat ulterior de la o persoana care repara masini de spalat) care adapteaza apa si durata programului in functie de greutatea detectata ( de fapt cred ca de curentul consumat initial dupa prima umplere cu apa). Adica o pot incarca si 3/4 si programul se va reduce corespunzator.
4. pentru unii poate conteaza si categoria energetica sau consumul de apa, asta e tot din A la ambele. La mine n-a contat in luarea deciziei (20-30 l apa rece in plus nu conteaza, si nici 100-200W in plus pe saptamana).
5. cele care au si alimentare separate pt apa calda sunt un fas. Nu vei sti niciodata cu ce temperatura speli. Si la lucruri colorate conteaza enorm temperatura de spalare. La 30 poate sa fie ok dar la 40 sa iasa putin culorile. Cum am spus pentru ce economie faci de 200 W (~400 lei pe sapt la 2000 lei /KW)
6. E f important si zgomotul. A mea nu avea scris ce zgomot face si la 1200 rotatii bazaie cam rau. Oricum orice masina de spalat trebuie echilibrata cu polobocul ca sa nu trancane si sa nu se uzeze prematur motoru'.

#8
adi55

adi55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.06.2002
Monitox. Daca vrei ceva intr-adevar bun -- Gorenje si numai Gorenje.
1. Firma slovena Gorenje este inventatoarea masinilor de spalat automate.
2. Produsele lor sunt extrem de fiabile. Am o masina de 3 ani care merge de cel putin 2 ori pe zi. Nu am avut nici o problema.
3. Rufele nu se sifoneaza.!!!! Experienta proprie - spalat pantalonii seara si imbracat a doua zi fara calcat. Nu glumesc ! Verifica !!!!
4. Consum mic de energie.
5. Cea mai cautata firma in West.
6. Atasez un link (la intamplare) pentru mai multe amanunte: aici

:cya:  :cya:  :cya:

#9
lukora

lukora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 09.05.2002
Si eu am vrut sa-mi iau gorenje insa depasea bugetul care  vroiam sa-l cheltuiesc pe o masina de spalat care sa aiba performantele amintite mai sus (adica clasa A de spalare si sa aiba peste 800 rotatii/min). Ariston am auzit ca ar fi iarasi bune, ele fiind tot parte din Merloni Group, ca si Indesit, insa la ele se dau garantie 2 ani. Mai nou am vazut ca sunt mai multe marci care dau garantie 2 ani la masina (e separat de garantia la cuva care de obicei, si cazul meu, e de 10 ani).
De Bosh sau Siemens nu e cazul sa amintes, numai numele lor sunt o certitudine a calitatii. Parintii mei au cumparat acum vreo 3-4 ani o masina de spalat Siemens la second-hand, reconditionata prin Brasov, cu alimentare verticala si la 800 turatii. Merge impecabil si acum, n-au avut absolut nici o problema cu ea. E inutil si incorect sa o compar cu o masina de generatie mai noua, cu consum de energie si apa optimizate si cu multe alte facilitati.
Raman la parerea ca cel mai important este categoria de spalare cat mai ridicata (A daca se poate de banii care-i ai sau cat mai ridicata de banii care-i ai). Marca conteaza mai putin pt ca am auzit cazuri de Whirlpool care rup hainele sau nu iau detergentul din sertar precum si persoane care sunt f multumite de Whirlpool.
La fel si de Ardo ca n-ar spala bine (!!!!!) sau invers.

#10
troakca

troakca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.05.2002
ai dreptate lukora, am avut...Whirpool. nu lua tot detergentul din sertar, rufele trebuiau clatite de 2 ori, iar mai nou am scos-o la pensie pentru ca dansa prin bucatarie. la unul din lagarele de sustinere ale cuvei s-a spart o piulita de fixare. am avut grija de ea tot timpul dar se pare ca in 2 ani m-a tradat. am sfatuit un prieten sa nu cumpere, dar el s-a incapatanat si a luat una , un model mai nou decat al meu, acum si el are grija sa nu simta detergentul direct pe piele...  :)



Gorenje este o marca foarte buna si serioasa.

#11
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Eu am un LG de vreo 4 ani si sunt foarte multumit de ea

#12
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Cool... pana acum Gorenje conduce in topul preferintelor :)

E ciudat ca am observat ca spala ALTFEL.. scrie la ele ca spala prin "stropire" parca :D

PS: eram sigur ca Whirpool nu sunt OK.. prea multa reclama ... si scoruri aberante !

La clasa de spalare e o problema enervanta.. mai NIMENI nu precizeaza CLAR clasa de spalare si clasa de consum :@

#13
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
1. gorenje are 4% din piata europeana de masini de spalat (declaratie proprie..probabil considera asta o realizare deosebita :) ).
2. adi55: si IBM a "inventat" PCul si uite unde a ajuns.... de divizia europeana a scapat..mai vinde PCuri doar in state, unde mai prinde cate un contract cu fratii masoni din guvern :)
3. eu am aragaz Gorenje si sincer sa fiu sunt multumit. DOAR multumit, nu incantat. Se putea mult mai bine.
4. astia sunt magari cu clasele de consum energetic. De ex la Aristonul meu scrie "Clasa "A" la 40gr. C ".  Trebe sa fii atent :)
5. Ariston cam ramane the best. Tocmai si-a luat un amic o bucatarie de 8000$ si toate electrocasnicele erau Ariston. Prietenii stiu de ce...

#14
priza

priza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 02.05.2002
Eu am un Indesit 63X parca.
Are 600 rotatii pe minut.
Clasa de spalare e B iar la consum este C. Oricum sunt extrem de multumit de ea. Nu stiu care e diferenta dintre clasa de spalare B si A. Eu sunt f. multumit de ce am. Also la curent chiar nu cred ca se simt acolo 2-3 Kw/saptmana (1000 lei).
Eu recomand Indesit. Am si aragaz si frigider Indesit si sunt super multumit de toate.

#15
Oribilul Mosh

Oribilul Mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.07.2002
Eu am ARDO si sunt foarte multumit de ea. E italieneasca.
Spala rufele minunat si le scoate aproape uscate.

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Multa lume mi-a sugerat ca ale cu incarcare PE SUS sunt mai BUNE ! ASA E ?!!?
  

nu stiu daca sunt mai bune, dar poate mai important este ca sunt mai "ergonomice". eu a trebuit sa aleg si din punctul asta de vedere, trebuia instalata in fostul WC de servici, asa ca m-am ales, acu vreo 2 ani, cu Wirlpool - 800 rot/min cu incarcare verticala.

PS ce inseamna clasa de spalare A, B, etc.

era sa uit
in prima luna s-a bulit selectorul de programe si cum era in preajma sarbatorilor a trebuit sa fac 13-14 o luna pe langa ea pana cand cei de la service au facut comanda de un selector nou.
pa chestia asta au mai dat 3 luni de garantie in plus - am facut scandal monstru - dar de atunci nu au mai fost probleme, iar masina functioneaza cel putin 6 ore/saptamana.

#17
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am Whirlpool cu al saselea simt si de vreo 8 luni merge perfect.
Nu lasa detergent pe rufe sau alte nenorociri si sunt f. multumit de ea.
Depinde cum iti e norocul.

#18
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
si eu am tot Ardo (600x).. si merge ok :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate