Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#7975
costacheion

costacheion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.02.2014

 adikkkk, on 26 februarie 2014 - 10:48, said:

Chestia e ca am vorbit cu electricianul care a facut instalatia in casa, că l-am intrebat de ce nu a sărit siguranța, și mi-a zis că e mai mult ca probabil că mașina a rămas fără apă în cuvă, aici ori un senzor defect ori nu a intrat apă in cuvă, iar rezistența s-a comportat absolut normal ea fiind concepută a funcționa imersată. Un telefon la reprezentanță după ce am mașina de 9 ani e mai mult pentru a bate apa în piuă, tot degeaba. Acum eu vreau să înlocuiesc cuva asta și să pun „agregatu” la treabă, căci maldărul de rufe crește iar murdărirea nu mai e chiar așa de bună.
Așadar, dacă posedă cineva o masină scoasă din uz care are o cuvă compatibilă, sunt dispus la discuții.
Mulțumesc.

Verifica nu cumva electricianul ti-a alimentat tabloul de jos in sus, adica plecarea spre masina de spalat sa fie din partea superioara a sigurantei? Ca daca este asa, o sa-ti ia casa foc. Am intilnit multe firme cu renume care fac alimentarea tablourilor de protectie gresit.

 cr1st1an, on 26 februarie 2014 - 17:44, said:

Bun, vad ca nu am primit nicio informatie la intrebarea mea de mai sus.
Acum oscilez intre http://www.altex.ro/...g-1000rpm-a-alb si
http://www.altex.ro/...g-1200rpm-a-alb.
Diferentele ar fi la prima 1000 rpm si a doua 1200 rpm. Nu ma intereseaza diferenta asta.
Prima are o tasta rapida (cu care cica scurtezi programele) iar a doua are time manager care din ce inteleg eu e cam acelasi lucru pentru mine.
Spuneti-mi va rog daca exista vreo diferenta intre cele 2 caci asta va fi factorul hotarator in alegerea masinii.
Maine ma duc sa o iau ca se cam aduna hainele.

Nici nu o sa ai secolul asta vreun raspuns.

#7976
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
cred, ca rapidul simplifica problema. acum nu stiu exact ce face time manager pentru ca nu am electrolux ci un
Whirlpool : http://www.whirlpool...-kg-awo-c-72200 luat de 2 saptamani

Edited by CRIS6717, 27 February 2014 - 14:19.


#7977
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

 costacheion, on 27 februarie 2014 - 13:20, said:


Verifica nu cumva electricianul ti-a alimentat tabloul de jos in sus, adica plecarea spre masina de spalat sa fie din partea superioara a sigurantei? Ca daca este asa, o sa-ti ia casa foc. Am intilnit multe firme cu renume care fac alimentarea tablourilor de protectie gresit.



Nici nu o sa ai secolul asta vreun raspuns.
Da. Ai dreptate. Pierd vremea pe aici.

#7978
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
Siguranta nu se arde, sau nu sare daca....nu exista scurt ( contact intre + si - sau intre + si impamantare). varianta mea este : rezistenta a inceput sa se incinga (nu stiu din ce motiv), a topit cuva deoarece nu a avut racire, iar apoi s-a ars (din cauza temperaturii prea mari), fara sa provoace scurt, adica fara ca firul rezistentei interne sa atinga de carcasa (partea care se vede si pe care se depune calcar) care este legata la impamantarea masinii (sau trebuie sa fie). in cazul in care priza ta nu are impamantare,sau are dar numai de forma, asa cum se mai intampla pe la blocuri, chiar daca plusul a facut contact cu carcasa rezistentei , tot nu a ars siguranta.

Edited by CRIS6717, 27 February 2014 - 16:47.


#7979
costacheion

costacheion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.02.2014

 CRIS6717, on 27 februarie 2014 - 16:23, said:

Siguranta nu se arde, sau nu sare daca....nu exista scurt ( contact intre + si - sau intre + si impamantare). varianta mea este : rezistenta a inceput sa se incinga (nu stiu din ce motiv), a topit cuva deoarece nu a avut racire, iar apoi s-a ars (din cauza temperaturii prea mari), fara sa provoace scurt, adica fara ca firul rezistentei interne sa atinga de carcasa (partea care se vede si pe care se depune calcar) care este legata la impamantarea masinii (sau trebuie sa fie). in cazul in care priza ta nu are impamantare,sau are dar numai de forma, asa cum se mai intampla pe la blocuri, chiar daca plusul a facut contact cu carcasa rezistentei , tot nu a ars siguranta.

O siguranta automata este prevazuta cu 2 protectii (scurtcircuit si termic). Sunt unii electricieni care alimenteaza sigurantele pe iesire si consumatorul pe intrare si din aceasta cauza  sigurantele nu mai depisteaza defectul si iau foc. Adevarul este ca daca dadea la masa sau facea scurt intern, distrugea partea electronica a masinii.

#7980
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 mstanciu, on 26 februarie 2014 - 16:24, said:

Multumesc, asta l-am gasit si eu dar nu cuprinde ce voiam.

#7981
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
sigurantele se inseriaza in circuitul prizelor sau al sistemului de iluminat. iesirea din contorul de monitorizare al consumului electric, se repartizeaza catre circuitul prizelor si al iluminatului electric. intre aparatul de masurare si prize, sau becuri exista.....sigurantele. practic nu inteleg ce spui cu ,,alimentatea sigurantelor ''  si ca iau foc acestea, pentru ca ele nu au cum sa se alimenteze, iar daca exista panoul cu sigurante te asigur ca nici cel mai prost electrician nu are sa alimenteze prizele direct din iesirea contoarului asa cum spui tu : ,,consumatorul pe intrare". cred ai auzit tu ceva, dar nu chiar corect : se pot trage circuite separate (fara legatura cu circuitul de prize), direct din tabloul de sigurante, cu siguranta separata, lucrul asta se poate intampla pentru consumatori mai mari gen aer conditionat sau chiar masina de spalat, dar numai in cazul instalatiilor electrice vechi sau cele pe aluminiu.sigurantele automate prin constructie functioneaza pe baza sistemului ,,termobimetal'', adica daca exista un consum prea mare fata de cat a fost proiectat circuitul, punctul acesta sensibil numit siguranta decupleaza termic. in cazul in care te curentezi acest tip de siguranta este posibil sa nu decupleze, caz in care se monteaza si o siguranta diferentiala  pentru fiecare circuit separat (prize, iluminat), sau una generala.

Edited by CRIS6717, 27 February 2014 - 21:50.


#7982
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

 adikkkk, on 26 februarie 2014 - 10:48, said:


Chestia e ca am vorbit cu electricianul care a facut instalatia in casa, că l-am intrebat de ce nu a sărit siguranța, și mi-a zis că e mai mult ca probabil că mașina a rămas fără apă în cuvă, aici ori un senzor defect ori nu a intrat apă in cuvă, iar rezistența s-a comportat absolut normal ea fiind concepută a funcționa imersată. Un telefon la reprezentanță după ce am mașina de 9 ani e mai mult pentru a bate apa în piuă, tot degeaba. Acum eu vreau să înlocuiesc cuva asta și să pun „agregatu” la treabă, căci maldărul de rufe crește iar murdărirea nu mai e chiar așa de bună.
Așadar, dacă posedă cineva o masină scoasă din uz care are o cuvă compatibilă, sunt dispus la discuții.
Mulțumesc.

Defectul masinii de spalat este f simplu: Presostatul nu a mai  functionat ( a ramas cuplat cum ca are apa in cuva) si in consecinta rezistenta a functionat fara apa pana a topit cuva.
Nu avea cum sa sara siguranta pt ca pe parte electrica totul a fost ok.
Poate doar daca apare smartsiguranta care sa stie si cand nu are masina de spalat apa in cuva. :)

#7983
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
Foarte corect si logic.

#7984
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Pana la urma am comandat-o pe asta http://www.altex.ro/...g-1200rpm-a-alb

Edited by cr1st1an, 28 February 2014 - 09:44.


#7985
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
Sa o folosesti fara probleme.

#7986
avril_dor

avril_dor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.06.2013

 lucifrancu, on 12 noiembrie 2012 - 22:12, said:

Salutare[/s]


Vreau sa imi schimb masina de spalat. Criteriile sunt cam urmatoarele:
- 1.000 - 1.200 rot/min
- cat mai fiabila, componente de calitate, daca este posibil zgomot mic (nu trebuie sa aiba nspe mii de Ecobuble sau dysplay-uri daca peste cativa ani ma lasa si reparatia face mai mult decat masina)
- buget aprox, 1.400RON

Astept recomandari de la cei care stau cu nasul in ele si le cunosc pe din afara.

Seara faina!

Salutare

Vreau sa imi schimb masina de spalat. Criteriile sunt cam urmatoarele:
- 1.000 - 1.200 rot/min
- cat mai fiabila, componente de calitate, daca este posibil zgomot mic (nu trebuie sa aiba nspe mii de Ecobuble sau dysplay-uri daca peste cativa ani ma lasa si reparatia face mai mult decat masina)
- buget aprox, 1.400RON
Astept recomandari de la cei care stau cu nasul in ele si le cunosc pe din afara.

Seara faina! Suze de eroarea de afisare din postul anterior!

Salut: eu am avut Samsung Eco bubble iar acum am Electrolux, diferenta este foarte mare (la calitatea spalarii ma refer si la zgomot). Electroluxul spala de 10 ori mai bine si este mult mai silentioasa. Dupa 6 luni de reclamatii la OPC mi-au dat banii inapoi cei de la Samsung chiar daca din punctul lor de vedere masina functiona impecabil. Din punctul meu de vedere era o minciuna de marketing care lasa rufele murdare

#7987
costacheion

costacheion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.02.2014

 CRIS6717, on 27 februarie 2014 - 21:31, said:

sigurantele se inseriaza in circuitul prizelor sau al sistemului de iluminat. iesirea din contorul de monitorizare al consumului electric, se repartizeaza catre circuitul prizelor si al iluminatului electric. intre aparatul de masurare si prize, sau becuri exista.....sigurantele. practic nu inteleg ce spui cu ,,alimentatea sigurantelor ''  si ca iau foc acestea, pentru ca ele nu au cum sa se alimenteze, iar daca exista panoul cu sigurante te asigur ca nici cel mai prost electrician nu are sa alimenteze prizele direct din iesirea contoarului asa cum spui tu : ,,consumatorul pe intrare". cred ai auzit tu ceva, dar nu chiar corect : se pot trage circuite separate (fara legatura cu circuitul de prize), direct din tabloul de sigurante, cu siguranta separata, lucrul asta se poate intampla pentru consumatori mai mari gen aer conditionat sau chiar masina de spalat, dar numai in cazul instalatiilor electrice vechi sau cele pe aluminiu.sigurantele automate prin constructie functioneaza pe baza sistemului ,,termobimetal'', adica daca exista un consum prea mare fata de cat a fost proiectat circuitul, punctul acesta sensibil numit siguranta decupleaza termic. in cazul in care te curentezi acest tip de siguranta este posibil sa nu decupleze, caz in care se monteaza si o siguranta diferentiala  pentru fiecare circuit separat (prize, iluminat), sau una generala.
Baga un ochi in aceasta poza si ai sa intelegi mai bine la ce ma refer. Am intalnit asa ceva la tablourile de la apartamente, vile si ..............................

Attached Files


Edited by costacheion, 28 February 2014 - 12:23.


#7988
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
tot nu pricep. te rog sa ma ajuti sa inteleg ce nu este in regula. sigurantele pe alternativ nu au intrare sau iesire. montajul tine doar de ergonomie. orice siguranta calibrata pentru puterea calculata decupleaza atunci cant este intercalata (inseriata) in circuit. am montat o priza pentru alimentarea unei camere de supravechere aproape de tavan. am procedat exact ca in schema ta. era ilogic sa intru pe sus si sa ies pe jos, ca mai apoi sa directionez canalul de fir spre tavan (sus). asa cum spuneam tine de ergonomie si de anumite situatii, dar siguranta functioneaza.

Edited by CRIS6717, 28 February 2014 - 13:10.


#7989
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

 cr1st1an, on 28 februarie 2014 - 09:44, said:

Pana la urma am comandat-o pe asta http://www.altex.ro/...g-1200rpm-a-alb

Sa ne povestesti ce si cum  Posted Image

#7990
pgycone

pgycone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2013
Posted Image

 costacheion, on 28 februarie 2014 - 12:20, said:

Baga un ochi in aceasta poza si ai sa intelegi mai bine la ce ma refer. Am intalnit asa ceva la tablourile de la apartamente, vile si ..............................
Nu este o regula pentru toate sigurantele, de obicei asa se executa legaturile...sunt si sigurante la care se respecta aceasta regula(vezi catalog producator)... dar, in cazul de fata nu se pune problema.Pentru cine nu crede astept orice provocare ,,face to face" cu documentele pe masa pe cheltuiala mea si, dupa aceea mai vorbim.Multi vad...aud pe la colturi ...dar,putin cunosc realitatea asa ca,nu mai speriati oamenii precum ca le-ar lua casa foc etc.

Edited by pgycone, 28 February 2014 - 13:32.


#7991
CRIS6717

CRIS6717

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 05.03.2013
Bun. eu ma opresc aici pentru ca....asa consider. hai sa vorbim despre masini de spalat pana nu suparam colegii.

Edited by CRIS6717, 28 February 2014 - 13:23.


#7992
pgycone

pgycone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.02.2013

View Postcostacheion, on 25 februarie 2014 - 12:36, said:

Iti multumesc pentru ajutor!
Masina asta de spalat nu are display, doar led-uri. Faza este ca mi se aprinde led-ul nr.2 pe verticala. Crezi cumva ca ar fi eroarea F02? Valoarea ohmica tahogenerator este de 65 ohm, am gasit pe undeva ca ar trebuii sa fie intre 115-170 ohm.
Am impresia ca nu esti hotarat despre ce masina este vorba...o data zici ca este un anumit model ,mai tarziu ne spui ca ar fi de altfel altceva...?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate