Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Despre MAȘINI DE SPĂLAT RUFE 1 (09.2002 - 01.2015)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9020 replies to this topic

#7903
sipmc

sipmc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 26.11.2013

 mcoman, on 14 februarie 2014 - 07:30, said:


Multumesc de raspuns. Dar cum as putea sa-mi dau seama? Exista vreun simptom specific fiecarei piese mentionata de tine?
Verifica daca iti incalzeste apa sau daca nu baga apa intr.una

#7904
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 04.09.2006

 ralucis, on 13 februarie 2014 - 19:43, said:

Salut! Ma ajutati cu un sfat, va rog? Ce masina de spalat sa aleg dintre acestea 3? Multumesc!

http://www.egood.ro/...ign=direct_link
http://www.badabum.r...source=price-ro
https://www.debo.ro/...source=price-ro

Orice altceva în afară de mizeria de LG.

#7905
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Salutare. Am conectat masina de spalat rufe automata la robinetul de apa calda (fierbinte). In felul asta sper ca detergentul sa fie mai bine dizolvat si evacuat la clatire. Ma intreb daca in felul asta se poate strica masina/furtunele/pompa de evacuare. Exista furtune speciale de alimentare cu apa calda (fierbinte)? In cartea tehnica la instructiunile de  instalare nu mentioneaza nimic despre temperatura apei de alimentare.

#7906
bejandn

bejandn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 28.01.2007

 tocmaiacum, on 14 februarie 2014 - 23:34, said:

Salutare. Am conectat masina de spalat rufe automata la robinetul de apa calda (fierbinte). In felul asta sper ca detergentul sa fie mai bine dizolvat si evacuat la clatire. Ma intreb daca in felul asta se poate strica masina/furtunele/pompa de evacuare. Exista furtune speciale de alimentare cu apa calda (fierbinte)? In cartea tehnica la instructiunile de  instalare nu mentioneaza nimic despre temperatura apei de alimentare.

Nu poti sa controlezi niciodata temperatura de spalare,vei strica hainele.Clatirea se face doar cu apa rece,altfel iti ramane detergentul pe haine si e nasol.Incearca tu la chiuveta sa clatesti manual o rufa cu detergent in apa calda,sa ne spui daca ai reusit.Trebuie sa stai langa masina si sa o urmaresti iar cand trece pe clatire sa schimbi furtunul de apa calda cu rece.....misto,nu?Posted Image

#7907
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Am scos aseara prima transa de rufe spalate si clatite cu apa fierbinte. Excelenta treaba. Nu mai imi pun problema sa trec din nou la apa rece. Rufele sunt mult mai bine clatite acum decat in cazul clatirii cu apa rece. Inainte spalam rufele de 2 ori (prima data cu detergent a doua oara fara detergent) si nu erau asa de bine clatite cum sunt  acum dupa o singura spalare. Nu ma intereseaza sa am control asupra temperaturii apei cu care spal. Cu cat mai fierbinte cu atat mai bine. Aseara am spalat un mix de tricouri cu un pulover si cu o pereche de blugi si nu s-a intamplat nimic nasol. Hainele sunt doar mult mai bine spalate , clatite si stoarse. Ramane in asteptare intrebarea mea referitoare la defectiunile tehnice.

Edited by tocmaiacum, 15 February 2014 - 12:08.


#7908
ralucis

ralucis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.06.2007

 Syneweap, on 14 februarie 2014 - 08:26, said:

Orice altceva în afară de mizeria de LG.


Atunci mai bine asta? Scuze, dar vreau sa fac o alegere buna si atatea informatii m-au coplesit.
http://www.badabum.r...source=price-ro

#7909
dobrems

dobrems

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2014
depinde cum le nimeriti , eu deocamdata am un electrolux - prima generatie de masini de spalat electronice - numai se fabrica mecanice ; nu am avut nici o problema cu ea si nu am folosit niciodata anticalcar si are deja 8 ani ; urmatoarea as vrea un Lg au unele modele 10 ani garantie pe motor (direct-drive) - numai foloseste curea ; si stiu cand lucram mai demult la un mag. de electrocasnice - din cate s-au dat , si s-au dat multe nu au fost nici o probleme cu ele ; v-as recomanda si samsung ; fiecare isi cumpara ce vrea - numa inainte sa cumparati sa va documentati fff bine , ca poate vreti sa aiba capacitate mare , silentioasa , clasa de energie/apa scazuta , alimentare rece/calda etc

#7910
bejandn

bejandn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 28.01.2007

 tocmaiacum, on 15 februarie 2014 - 12:05, said:

Am scos aseara prima transa de rufe spalate si clatite cu apa fierbinte. Excelenta treaba. Nu mai imi pun problema sa trec din nou la apa rece. Rufele sunt mult mai bine clatite acum decat in cazul clatirii cu apa rece. Inainte spalam rufele de 2 ori (prima data cu detergent a doua oara fara detergent) si nu erau asa de bine clatite cum sunt  acum dupa o singura spalare. Nu ma intereseaza sa am control asupra temperaturii apei cu care spal. Cu cat mai fierbinte cu atat mai bine. Aseara am spalat un mix de tricouri cu un pulover si cu o pereche de blugi si nu s-a intamplat nimic nasol. Hainele sunt doar mult mai bine spalate , clatite si stoarse. Ramane in asteptare intrebarea mea referitoare la defectiunile tehnice.

Tehnic nu are ce sa se intample,dar v-am zis detergentul ramane in rufe si o sa aveti in timp probleme cu pielea...Deci masina nu are ce sa pateasca doar clatirea rufelor...

#7911
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Vai mamica ei de limba romana scrisa.
Decat asa, mai bine nu mai scrieti. Mai deschideti cate o carte, sau "copiati" de la altii cum se scrie corect.
Numai asa va vor fi citite opiniile sau sfaturile fara a se "sari" peste ele.

Edited by radudd, 15 February 2014 - 13:44.


#7912
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005

 radudd, on 15 februarie 2014 - 13:43, said:

Vai mamica ei de limba romana scrisa.
Decat asa, mai bine nu mai scrieti. Mai deschideti cate o carte, sau "copiati" de la altii cum se scrie corect.
Numai asa va vor fi citite opiniile sau sfaturile fara a se "sari" peste ele.
Iti lipseste catalogul? Du-te si da-te in spectacol la scoala. Copii sunt mai usor de manipulat. M-am saturat de bolile voastre profesionale. Am inteles ce dorea omul sa comunice. Nu mai presta ore suplimentare pe forumuri. E enervant ca nu scap de profesori nici aici. Sau esti doar un profesor inchipuit? :)

#7913
bejandn

bejandn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 28.01.2007

 tocmaiacum, on 15 februarie 2014 - 14:25, said:

Iti lipseste catalogul? Du-te si da-te in spectacol la scoala. Copii sunt mai usor de manipulat. M-am saturat de bolile voastre profesionale. Am inteles ce dorea omul sa comunice. Nu mai presta ore suplimentare pe forumuri. E enervant ca nu scap de profesori nici aici. Sau esti doar un profesor inchipuit? Posted Image
Si eu sunt de aceeasi parere!Aici este un forum in care se dezbat probleme tehnice legate de masinile de spalat....nu se fac ore de gramatica.Daca nu poti da un sfat care sa-l ajute pe om,mai bine iti vezi de treaba....de exemplu te poti uita la olimpiada.Posted Image

#7914
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005

 bejandn, on 15 februarie 2014 - 13:03, said:

Tehnic nu are ce sa se intample,dar v-am zis detergentul ramane in rufe si o sa aveti in timp probleme cu pielea...Deci masina nu are ce sa pateasca doar clatirea rufelor...
Multumesc. Probabil ca asa este. Masina are program de 90 de grade, temperatura la care nu ajunge apa de la robinet. Mai ramane sa ma interesez de valva de admisie a apei si de furtunul de racord. Cata vreme in cartea tehnica spune doar apa, fara sa precizeze temperatura, cred ca e ok.

#7915
bejandn

bejandn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 28.01.2007

 tocmaiacum, on 15 februarie 2014 - 14:32, said:

Multumesc. Probabil ca asa este. Masina are program de 90 de grade, temperatura la care nu ajunge apa de la robinet. Mai ramane sa ma interesez de valva de admisie a apei si de furtunul de racord. Cata vreme in cartea tehnica spune doar apa, fara sa precizeze temperatura, cred ca e ok.

Nu pateste nimic valva de alimentare.Am observat ca si la masinile cu alimentare separata(apa calda+apa rece) sunt confectionate la fel.Furtunul de racord rezista si el la temperatura de admisie a apei calde menajere care in general nu depaseste 60 de grade.

#7916
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Multumesc. In cateva luni o sa stiu daca am facut alegerea mai buna.

#7917
bejandn

bejandn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 28.01.2007

 tocmaiacum, on 15 februarie 2014 - 14:49, said:

Multumesc. In cateva luni o sa stiu daca am facut alegerea mai buna.

Totusi....daca vreti sa va linistiti in priviinta clatirii,scoateti hainele clatite cu apa calda din masina de spalat.Jumatate din ele clatitile manual intr-un lighean cu apa rece dupa care faceti comparatie.Parerea mea este ca cele clatite cu apa calda vor fi mai"unsuroase"din cauza detergentului ramas in ele.In rest,sa va mearga masina cat mai mult fara reparatii!

#7918
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Mai astept sa spal/clatesc de cateva ori cu apa fierbinte si o sa - mi dau seama daca e atat de mare diferenta cum mi se pare dupa prima spalare. In momentul de fata as spune ca 1 singura spalare/clatire/ cu apa fierbinte bate 2 spalari cu apa calda si clatiri cu apa rece (cum faceam pana acum). Chiar am urmarit ca rufele sa fie bine clatite (inainte mai dadeam o spalare completa fara detergent).

Edited by tocmaiacum, 15 February 2014 - 16:11.


#7919
gabi_con

gabi_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
Salutare ! am si eu o masina indesit care arata asa (model WIXE 127 TEV) :

[ http://www.appliancist.com/indesit-washing-machine.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Are deja 7 ani si a inceput sa-mi de-a o eroare ciudata, ceva in genul F-07, pe display. Ciudat e ca eroarea asta a inceput sa apara cand display-ul a inceput sa flikare puternic. Asta cam cu un an de zile in urma. Partea proasta e ca masina practic nu mai contina sa spele/stoarca rufele. Raman acolo ude si supraincalzite iar masina pare ca ar merge cumva in gol.

Daca apas pe butonul din mijloc sus, atunci display-ul se stabilizeaza, nu mai flikare si masina spala pana la capat. Dar daca incerc sa schimb tememperatura programului nu mai vrea sa se opreasca din flikarit si pana la urma da eroarea asta tampita. Ce credeti ca are? Mc

#7920
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Ce sa ceri dom'le.... niste rufe neclatite. Dai de ele zi de zi incat nici nu mai conteaza. Pacat ca le doare cand vrei sa le scoti la lumina.
Dar tot e bine ceva! Se aduna si se spala intre ele.

Edited by radudd, 15 February 2014 - 17:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate