Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaţi: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#3367
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Mai clar, cand soliciti ACM, curge apa rece si se incalzesc caloriferele? Raspunde cu da sau nu.

#3368
ulian1

ulian1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.12.2011
Da daca e pe incalzire(mod iarna) ! Nu se incalzesc daca e pe modul vara(ACM)
Vine foarte putin timp apa calda( 2 sec) dupa care numai rece in ambele cazuri

Edited by ulian1, 25 July 2016 - 14:41.


#3369
ulian1

ulian1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.12.2011
Am reglat presiune in duze la minim am redus debitul de apa in schimbatorul secundar la aproape de minim si am o temperatura de ~ 39-40 grade ACM cu fluctuatii cand mai rece, cand mai cald maine;cred ca o sa fac o curatare a schimbatorului secundar dar  nu stiu cu ce detratant sa folosesc pentru calcar si mizerie! Aveti vreo idee sau solutie?

#3370
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cauta pe net dezincrustant cupru. Mare ATENTIE cu solutiile astea ca ard tot ce prind in cale. Trebuie sa fi foarte atent cind lucrezi sa nu-ti ajunga pe haine sau si mai rau, pe piele.

#3371
BOGMIT

BOGMIT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.10.2007
Salutare tuturor, in curand urmeaza sa achizitionez o centrala de apartament si pt ca o voi achizitiona in rate de la Romstal am restrains aria de cautare la aceste 2 :

1 - http://www.romstal.r...c-p6476788.html (vaillant-condensatie-inc-acm-ecotec-pro-vuw-int-ii-236-5-3-18-kw-80-60%25C2%25B0c-p6476788)
2 - http://www.romstal.r...c-p5060547.html (viessmann-condens-incalzire-acm-vitodens-050-w-kit-ev-22-kw-80-60%25C2%25B0c-p5060547)

eu inclin balanta spre cea de la Vaillant dar nu stiu daca este suficienta puterea ei de 18 kw pentru caldura (4 radiatoare + 1 portprosop) dar mai ales pentru ACM, (ap 4 camere, 75 mp, parter, izolatie 5cm. 1 baie ) si de aceea as dori o recomandare si din partea voastra.

#3372
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
de ce intrebi pe mai multe topicuri?

#3373
BOGMIT

BOGMIT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.10.2007
pe celalalt topic vroiam o comparatie intre cele 2 centrale, iar pe acesta un raspuns la intrebarea legata direct de centrala vaillant-condensatie-inc-acm-ecotec-pro-vuw-int-ii-236-5-3-18-kw-80-60%25C2%25B0c-p6476788  :

"este suficienta puterea ei de 18 kw pentru caldura (4 radiatoare + 1 portprosop) dar mai ales pentru ACM, (ap 4 camere, 75 mp, parter, izolatie 5cm. 1 baie )"

Merci!

#3374
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Salutari,

Am intrebat in topicul de Centrale Termice in general dar nu am primit un raspuns convingator inca. Incerc aici poate sunt persoane cu mai multe cunostinte in domeniul asta in special despre Vaillant. Deci, merita sa dau cei aprx. 1300 lei in plus pentru Vaillantul acesta? Trebuie sa fie ceva de costa mai mult decat competitia dar eu nu imi dau seama din listele de "plusuri" afisate de fiecare producator. Sau platesc doar  "brandul"? Nu m-ar deranja sa dau acei bani daca si beneficiez de ceva in plus. Cu multumirile de rigoare....



View Postkoldun, on 29 iulie 2016 - 09:11, said:

Salutări. Apartament de ~100m2, normal, ultimul etaj, bine izolat. Iată că a venit timpul să trec pe gaze. Din căutări, discuČ›ii Č™i informaČ›ii, ajung la trei rezultate. BineînČ›eles toate au plusuri Č™i minusuri dar cum nu am mai avut de-a face cu centrale până acum, apelez la domniile voastre pentru ceva opinii mai pertinente.
Deci, merită Vaillantul diferenČ›a de preČ›? Merita Duval prin garanČ›ia de 6 ani? Poate mă mai luminaČ›i Č™i pe mine. Centralele sunt:
Duval
http://m.aleroma.ro/...ndens-25-a-p759
Ariston
http://m.aleroma.ro/...-evo-24-eu-p539
Vaillant
http://m.aleroma.ro/...alzire-acm-p817
Mulțumesc tuturor anticipat pentru ajutor.
PS. Le-am găsit Č™i uČ™or mai ieftine în altă parte dar separat.

Edited by koldun, 06 August 2016 - 14:48.


#3375
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

View Postkoldun, on 06 august 2016 - 14:42, said:

Salutari,

Am intrebat in topicul de Centrale Termice in general dar nu am primit un raspuns convingator inca. Incerc aici poate sunt persoane cu mai multe cunostinte in domeniul asta in special despre Vaillant. Deci, merita sa dau cei aprx. 1300 lei in plus pentru Vaillantul acesta? Trebuie sa fie ceva de costa mai mult decat competitia dar eu nu imi dau seama din listele de "plusuri" afisate de fiecare producator. Sau platesc doar  "brandul"? Nu m-ar deranja sa dau acei bani daca si beneficiez de ceva in plus. Cu multumirile de rigoare....
Orice centrala este 0 fara service. Ia centrala cu cel mai bun service pe care o gasesti. Nu te uita neaparat la "faima" centralei. Degeaba tine 5 ani fara service daca atunci cand ai nevoie nu are cine sa te ajute. Daca ai un service bun pentru Vaillant ia-o. Daca ai pentru altceva ... e alegerea ta.

Edited by maricmanu, 10 August 2016 - 21:21.


#3376
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

View Postmaricmanu, on 10 august 2016 - 21:20, said:

.
Ia centrala cu cel mai bun service pe care o gasesti.
De acord cu tine dar cum poti sa-ti dai seama daca service-ul e bun sau nu ? Te duci la o firma si intrebi ,, dom'le sunteti buni sau nu '' ?

#3377
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Ai dreptate. Calitatea n-ai de unde sa o vezi decat din ceea ce spun clientii. Dar disponibilitatea este un lucru evident, nu? Degeaba iti iei o centrala de o anumita marca daca atunci cand vrei s-o repari trebuie sa vina cineva de la 100 de km distanta. Intra pe pagina producatorilor, cauta centrele de service autorizate si instaleaza-ti centrala cu cineva din lista. Orice centru de service te trateaza altfel daca esti deja clientul lor.

#3378
sanducristescu

sanducristescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.08.2015
Intrebari pentru Servoman (care m-a ajutat in mai multe randuri, inca o data : mii de multumiri) : Am trei centrale Aqua Plus 282-7 carora am inceput sa le curat schimbatoarele - nu au fost curatate de patru ani - si la prima am avut surpriza ca procedand exat ca in manualul de intretinere la golirea circuitului de apa menajera, cand am scos schimbatorul in placi, apa din boilerul de 20 de litrii a curs necontrolat pe jos.
Cum se procedeaza de fapt la golirea completa a circuitului de ACM cu tot cu boilerul? Decruisantul folosit este cel pentru inox?
Schimbatorul principal pe langa o curatare exterioara necesita si o curatare interioara (cu decruisant)?Daca da, atunci decruisantul tot pentru inox?
Multumesc pentru raspuns rapid si complet.

#3379
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Golirea se face din robinetul de golire montat pe teava de intrare apa rece, imediat dupa fluxostat. Trebuie sa ai multa rabdare si de aceea eu nu golesc pe acolo ci prin corpul pompei de reciculare a boilerului. Chiar si asa curge oarecum necontrolat si trebuie avut mare grija sa anu ajunga apa in placa electronica. Ca sa se goleasca prin robinetul mentionat de mine trebuie sa ai deschis un robinet de apa calda pentru a-si trage aer altfel timpul de golire e si mai mare.
Curatare aschimbatorului de inox se poate face cu solutie speciala de inox iar curatarea schimbatorului principal cu solutie speciala pentru cupru.

#3380
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Va salut,va rog îmi spuneți și mie ce cod are manometrul de presiune ptr. o centrala Vaillant Turbotec Plus,28kw(VUW),cel al centralei mi s-a blocat,merg pe cel digital. Cam cat ar costa si de unde as putea să-l comand. Mulțumesc.

#3381
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postvasii_marian, on 21 august 2016 - 09:07, said:

Va salut,va rog îmi spuneți și mie ce cod are manometrul de presiune ptr. o centrala Vaillant Turbotec Plus,28kw(VUW),cel al centralei mi s-a blocat,merg pe cel digital. Cam cat ar costa si de unde as putea să-l comand. Mulțumesc.

Piesa are codul 180982, dar daca ao sa-l demontezi vei ramane surprins ca e posibil sa fie infundat capilarul manometrului sau piesa in care capilarul este fixat cu clema.

Attached Files



#3382
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Mulțumesc,dupa demontare se poate desfunda? Mie mi s-a înfundat după ce s-a făcut o spălare chimica a centralei.

#3383
adividi

adividi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.01.2011
Am si eu o problema cu centrala Vaillant.am dezafectat caloriferele pentru a fi schimbate (fac curatenie in apartament) dar nu mai merge apa calda la robinet numai rece.ce poate fi? Nu am avut nici-o problema nina acum de 12 ani de cind e montata.multumesc.

#3384
ulian1

ulian1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.12.2011

View Postadividi, on 27 august 2016 - 13:51, said:

Am si eu o problema cu centrala Vaillant.am dezafectat caloriferele pentru a fi schimbate (fac curatenie in apartament) dar nu mai merge apa calda la robinet numai rece.ce poate fi? Nu am avut nici-o problema nina acum de 12 ani de cind e montata.multumesc.
salut! trebuia inainte de a da caloriferele sa inchizi robinetii de tur si retur asa incat sa ai presiune in centrala......; se poate si asa cu ei inchisi sa refaci presiune dupa ce deblochezi surubul de la rotorul pompei!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate