Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#2845
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil nu a fost aerisita bine instalatia, acum s-a mai aerisit si a scazut presiunea. Mai bagi apa si e ok,


E posibil sa se mai intample asta pana cand se aeriseste complet.

Edited by pasilla, 24 August 2015 - 12:48.


#2846
Silvix3gl

Silvix3gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 31.05.2013
Imi apare o eroare F22 si imi arata 0.5 barr.

Edited by Silvix3gl, 24 August 2015 - 13:50.


#2847
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai e clar in cazul asta. deschide robinetul de admisie ca sa intre apa si sa creasca presiunea, dar ai grija cum deschizi ca sa apuci sa-l inchizi cand ajunge pe la 1.4barr.

pt a fi sigur, citesti si in manual ce scrie producatorul despre presiunea de lucru, ce valoare este prescrisa.

#2848
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
F22 este o eroare datorata lipsei apei.
Vezi ca trebuie sa ai undeva sub cazan un robinet.Este robinetul cu care se realizeaza umplerea cu apa a cazanului.
Totusi ar cam trebui sa functioneze si cu cei 0,5 barr.

Presiunea recomandata ar fi cam 1-1,2 barr.

#2849
Silvix3gl

Silvix3gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 31.05.2013
Am incercat sa misc acel robinet dar este imposibil.....

#2850
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
imposibil sa fie imposibil. e un robinet amarat cu functie de protectie la suprarotatie. trebuie sa se desfaca destul de usor.

asigura-te ca este cel corect si mai incearca sa rotesti

#2851
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Ori f12 ori f22?

#2852
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
și eu am probleme cu  presiunea sub 1 bar.
cand scade ma trezesc noaptea când restul scării doarme și ii bag presiune  :))

#2853
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSilvix3gl, on 24 august 2015 - 14:41, said:

Am incercat sa misc acel robinet dar este imposibil.....

Fiind vorba despre un cazan nou-nout,atunci trebuie sa apelezi la garantie.Inainte de asta,mai verifica odata sa nu ai surprize si sa zica echipa care va veni ca trebuie sa platesti pentru prestatie.

#2854
axvampire

axvampire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.12.2010
Salutare.
Mi-am instalat de curand(acum ~2 sapt) o CT Vaillant Turbotec Plus 24KW tiraj fortat. Am o problema in ceea ce priveste temperatura ACM la dus (unde e traseul cel mai lung). Daca las sa curga apa la robinetul cazii, centrala incalzeste normal, adica se mentine la temperatura dorita (46 grade). Daca mut pe dus (pe para) temperatura fluctueaza (creste pana la 49 grade, dispare robinetul de pe display-ul centralei, apoi flacara se inchide, scade temperatura pana la 39-40, apoi se aprinde iar flacara si apare robinetul, dupa care se repeta acest proces o data la vreo 15-20 secunde). Chestia e ca daca scot para si ramane doar furtunul, centrala functioneaza normal (temperatura se mentine). Am chemat baiatul de la service, cel care a pus in functiune centrala, a verificat apoi mi-a spus ca centrala functioneaza normal, dar a mai intalnit astfel de probleme cu para de la dus(la Vaillant) dar nu are sa-mi dea nici o solutie.
Am cumparat alta para pentru dus, crezand ca s-a infundat cu calcar, dar la fel face, pe toate cele 3 moduri de jet.
In urmatoarele zile, imi voi pune apa separat(teava separata de 25) abia azi au montat distribuitorul in subsolul blocului, banuiesc ca voi avea o presiune mai mare a apei, oare se va remedia problema? Sau ce as putea face pentru a avea o flacara/temperatura constanta in timp ce folosesc dusul? Se gaseste de cumparat vreo para "speciala" ?
Mentionez ca sunt nou in acest domeniu, asa ca daca m-am exprimat gresit si/sau nu am explicat bine, imi cer scuze.

Am mai vazut postata o problema similara la o CT Viessman (postata prin 2013) si scria ceva de debitul de gaz, sa-l micsorez. Dar baiatul de la service a verificat si gazul si a zis ca e in regula...

Edited by axvampire, 03 September 2015 - 23:23.


#2855
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaxvampire, on 03 septembrie 2015 - 23:20, said:

Salutare.
Mi-am instalat de curand(acum ~2 sapt) o CT Vaillant Turbotec Plus 24KW tiraj fortat. Am o problema in ceea ce priveste temperatura ACM la dus (unde e traseul cel mai lung). Daca las sa curga apa la robinetul cazii, centrala incalzeste normal, adica se mentine la temperatura dorita (46 grade). Daca mut pe dus (pe para) temperatura fluctueaza (creste pana la 49 grade, dispare robinetul de pe display-ul centralei, apoi flacara se inchide, scade temperatura pana la 39-40, apoi se aprinde iar flacara si apare robinetul, dupa care se repeta acest proces o data la vreo 15-20 secunde).

Pai tu faci dus cu ochii pe display?
Pe tine sa nu te intereseze fluctuatia temperaturii pe display.Probleme ar trebui sa fie daca si temperatura apei fluctueaza.Dar asa ceva nu se intampla,asa-i?
Stai linistit,ca totul este in ordine.
O sa scapi si tu mai devreme sau mai tarziu de sindromul "ochii pe cazan,ca n-avem ce face".
Pana cand apa calda este apa calda si incalzirea este incalzire,n-ai tu treaba cu cazanul Posted Image

#2856
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View Postaxvampire, on 03 septembrie 2015 - 23:20, said:

Salutare.
Mi-am instalat de curand(acum ~2 sapt) o CT Vaillant Turbotec Plus 24KW tiraj fortat. Am o problema in ceea ce priveste temperatura ACM la dus (unde e traseul cel mai lung). Daca las sa curga apa la robinetul cazii, centrala incalzeste normal, adica se mentine la temperatura dorita (46 grade). Daca mut pe dus (pe para) temperatura fluctueaza (creste pana la 49 grade, dispare robinetul de pe display-ul centralei, apoi flacara se inchide, scade temperatura pana la 39-40, apoi se aprinde iar flacara si apare robinetul, dupa care se repeta acest proces o data la vreo 15-20 secunde). Chestia e ca daca scot para si ramane doar furtunul, centrala functioneaza normal (temperatura se mentine). Am chemat baiatul de la service, cel care a pus in functiune centrala, a verificat apoi mi-a spus ca centrala functioneaza normal, dar a mai intalnit astfel de probleme cu para de la dus(la Vaillant) dar nu are sa-mi dea nici o solutie.


Debitul prin para de dus e mai mic decat la curgere libera prin teava bateriei de la cada.

Daca pentru debitul initial prin teava libera centrala producea si ceda x calorii/ min, dupa ce comuti pe dus, scade debitul si acelasi x calorii/ minut vor incalzi mai mult apa. Centrala sesizeaza  lucrul acesta si
"dispare robinetul de pe display-ul centralei, apoi flacara se inchide, scade temperatura pana la 39-40, apoi se aprinde iar flacara si apare robinetul, dupa care se repeta acest proces o data la vreo 15-20 secunde)"

Cu alte cuvinte cat ar modula ea la minim flacara tot produce mai multa caldura decat iti trebuie tie la dus si asa ca mai intrerupe flacara sa nu te opareasca. Probabil la iarna cand apa rece va intra cu o temperatura mai mica nu va mai opri flacara.

Edited by dicdobre, 04 September 2015 - 10:11.


#2857
axvampire

axvampire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.12.2010

View Postadisz, on 04 septembrie 2015 - 09:55, said:

Pai tu faci dus cu ochii pe display?
Pe tine sa nu te intereseze fluctuatia temperaturii pe display.Probleme ar trebui sa fie daca si temperatura apei fluctueaza.Dar asa ceva nu se intampla,asa-i?
Stai linistit,ca totul este in ordine.
O sa scapi si tu mai devreme sau mai tarziu de sindromul "ochii pe cazan,ca n-avem ce face".
Pana cand apa calda este apa calda si incalzirea este incalzire,n-ai tu treaba cu cazanul Posted Image

Nu trebuie sa fii un geniu sa-ti dai seama ca nu eu faceam dus cand am observat problema. Nu e neaparat sa locuiesti singur intr-un apartament Posted Image Sa-ti raspund la intrebare; da se simte diferenta de temperatura, apare efectul de dus scotian, chiar si "indoit" cu apa rece, se simte, dar mai putin.
"Ochii pe cazan, ca nu avem ce face", bine ca sufar de acest "sindrom" si nu de altele, adevarate. Ideea e ca f*t placa de baza (pe romaneste) si nu functioneaza cum ar trebui. De ce sa fi platit ceva si sa nu functioneze asa cum ar trebui?!
Daca toate cele 4,042 de postari ale tale sunt la fel de "ajutatoare" ca acesta, existi degeaba...


@dicdobre: multumesc pentru raspuns. Deci in timp ce fac dus,daca dau drumul si la chiuveta, teoretic, ar trebui sa nu se mai inchida flacara...

Edited by axvampire, 04 September 2015 - 15:42.


#2858
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
@axvampire, posibil sa ai centrala prost reglata si mai exact sa nu fie reglata corect vana de gaz. Ca cineva sa poata spune treaba asta trebuie in prealabil masurata temperatura apei reci si debitul ce curge la dus (pui o galeata de 10 litri si vezi in cit timp se umple). Ca daca ai debitul sub 6 litri pe minut si apa rece are peste un 20grd este oarecum normal sa ai dusuri scotiene pentru ca centrala nu este capabila sa moduleze la debite prea mici si cu o apa rece prea calda (la iarna se va schimba problema ca apa rece vine cu macar un 10grd mai rece) (cum explica mai sus si @dicdobre

Daca ai debitul prea mic, va trebuie sa astepti sa se shimbe coloana si vazut daca se schimba sau nu situatia. Daca si dupaia ai debit mic va trebui sa-ti schimbi para de dus.
Daca debitul este ok, atunci va trebui sa-l chemi inapoi pe cel ce a verificat centrala (sau pe altul) ca sa-ti regleze vana de gaz.

Pina atunci poti "mari" debitul / cererea de ACM (asa cum ai si spus mai sus) deschizind un pic apa calda la chiuveta. Dar nu exagerat de mult ca dupaia debitul este prea mare si centrala nu va mai putea incalzi apa la cit vrei tu.

------

Hai sa-ti dau un exemplu. Nu stau sa caut exact specificatiile centralei tale, dar in general o centrala de 24kW stie sa produca ACM cam asa:
- Cu un Delta T = 25grd produce 13,7 litri / minut
- Cu un Delta T = 35grd produce 9,8 litri / minut
(datele sunt luate de la alta centrala)

Acum explicatia:
- Daca apa ce intra in CT are 20grd si tu ceri ~10 litri/minut (cazul 2), centrala cu focul la maxim va putea incalzi acea apa cu 35grd, adica la un 55grd (intra de 20grd + DT 35grd = 55grd).
- Acum tu ai setata centrala pe 45grd asa ca poti cere ~14 litri pe minut ca centrala cu focul la maxim va incalzi apa cu DT=25grd (ca asa poate ea la ~14 litri/minut) si asta inseamna 20grd (pe intrare) + 25 (DT) =45 grd (pe iesire), adica exact cit vrei tu.
- Dar tu nu ceri 14 litri pe minut ca ceri sub jumatate. Asa ca obligi centrala sa moduleze la minim. Dar si la minim ea tot scoate 10kw (putin sub jumatatea celor 24kW cit are maximul) Asa ca teoretic poate controla maxim 7 litri pe minut cu focul la minim si sa-i incalzeasca cu un DT=25grd. Dar daca este sub 7 litri / minut ...... deja nu mai poate. Sau daca apa rece are cu mult peste 20grd, iar nu mai poate.

Edited by florin71_skoda, 04 September 2015 - 17:29.


#2859
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaxvampire, on 04 septembrie 2015 - 15:41, said:

Nu trebuie sa fii un geniu sa-ti dai seama ca nu eu faceam dus cand am observat problema. Nu e neaparat sa locuiesti singur intr-un apartament Posted Image Sa-ti raspund la intrebare; da se simte diferenta de temperatura, apare efectul de dus scotian, chiar si "indoit" cu apa rece, se simte, dar mai putin.
"Ochii pe cazan, ca nu avem ce face", bine ca sufar de acest "sindrom" si nu de altele, adevarate. Ideea e ca f*t placa de baza (pe romaneste) si nu functioneaza cum ar trebui. De ce sa fi platit ceva si sa nu functioneze asa cum ar trebui?!
Daca toate cele 4,042 de postari ale tale sunt la fel de "ajutatoare" ca acesta, existi degeaba...


@dicdobre: multumesc pentru raspuns. Deci in timp ce fac dus,daca dau drumul si la chiuveta, teoretic, ar trebui sa nu se mai inchida flacara...

Ma bucur ca ai simtul,umorului.

Am pus si io' virgula aia aiurea.

Apropo,scuza-ma ca te-am deranjat.

#2860
ATAPELEA

ATAPELEA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.09.2008
Buna seara
Am centrala Vaillant turbotec pro 24 kw, intr-un apartament si 5 calorifere.
Mentionez ca am montat pe unul din calofere un manometru pentru a vedea presiunea din instalatie independent de manometrul centralei.
Problema este ca imi creste presiunea in circiut ?!?!
- am scos apa din central (manometrul centralei in zero) si am reglat presiunea in vasul de expasiune in 0,7 bari.
- am refacut presiunea in circuit si centrala la 0,8 bari (manometru electronic si putin peste rosu manometru mecanic) . Am facut si o aerisire seriasa a circuitului
- dupa 2 zile presiunea in manometrul caloriferului si al centralei este de 1,4 (manometru electronic) ?!?!
- mentionez ca nu am folosit caldura doar pentru a face aerisirea si am folosit doar apa calda
- cand dau drumul la apa calda presiunea in manometrul electronic al centralei sare in 1,7 bari din 1,4 la fel se intampla si in manometrul caloriferului (sare in 1,7 din 1,4)
- dupa ce opresc apa calda coboara la loc in 1,4 bari in cele doua manonetre

1 De ce a crescut presiunea in circuit de la 0,7 la 1,4 ???
2 De ce creste presiunea in circuit cand folosesc apa calda si dupa ce nu o mai folosesc revine la loc ?

Ce verificari sa mai fac ?
Ce probleme credeti ca sunt ?

Multumesc de ajutor.

Edited by ATAPELEA, 10 September 2015 - 20:16.


#2861
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
2 - Pentru ca pleaca pompa si "priza" manometrelor este foarte aproape de refularea pompei. (ignora cresterea asta de presiune)

1 - In cel mai fericit caz ai robinetul de incarcare defect si in cel mai nefericit caz ai un mic por in schimbatorul secundar cu placi si comunica AT-ul cu ACM-ul. De regula cind ai por mic in schimbatorul secundar presiunea creste doar cind folosesti mai mult timp apa calda.

Edited by florin71_skoda, 10 September 2015 - 20:34.


#2862
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Priza manometrului(senzorului de presiune al manometrului electronic) poate fi in refularea pompei si ca atare masuratoarea poate fi influentata, ciudat este faptul ca aceeasi diferenta o arata
manometrul montat pe un calorifer :"Mentionez ca am montat pe unul din calofere un manometru pentru a vedea presiunea din instalatie independent de manometrul centralei." zice el. Si asta in regim de producere ACM cand apa nu prea e impinsa prin calorifere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate