Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#2773
sky2002

sky2002

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2015
Salut,

     Am cumparat o centrala Vaillant turbotec plus 242/3-5 si as vrea sa stiu daca trebuie sa schimb diafragma montata pe centrala cu cea din pachetul de accesorii sau nu ... kitul de evacuare e compus dintr un cot la 90 si o tubulatura de 770 mm.
     Am citit un post mai vechi dar nu am inteles daca trebuie schimbata diafragma sau nu iar din documentatia despre tubulaturi gasita pe net nu se specifica clar ce tip de diafragma trebuie folosita functie de lungimea tubulaturii.
     Multumesc!

#2774
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postsky2002, on 29 mai 2015 - 21:01, said:

Salut,

Am cumparat o centrala Vaillant turbotec plus 242/3-5 si as vrea sa stiu daca trebuie sa schimb diafragma montata pe centrala cu cea din pachetul de accesorii sau nu ... kitul de evacuare e compus dintr un cot la 90 si o tubulatura de 770 mm.
Am citit un post mai vechi dar nu am inteles daca trebuie schimbata diafragma sau nu iar din documentatia despre tubulaturi gasita pe net nu se specifica clar ce tip de diafragma trebuie folosita functie de lungimea tubulaturii.
Multumesc!

Trebuie sa inlocuiesti diafragma care este acum pe gura de evacuare de pe ventilator cu cea din punga.

#2775
Malte

Malte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.03.2005
Buna ziua, am si eu o centrala Vaillant Turbotec Plus 242/3-5 de vreo 3 saptamani si am o nelamurire : la prepararea ACM setez pe 39 grade, daca dau drumul la dus, temp. afisata pe display urca pana la 45 grade, in acest timp se opreste flacara dar se stinge si simbolul de consum apa (robinetul),temp. incepe sa scada, dupa scurt timp reapar robinetul si flacara, temperatura creste iar pana pe la 45 de grade. In acest timp dusul curge constant si se simte intr-adevar o usoara fluctuatie a temp. apei calde.Tehnicianul care a facut PIF-ul nu a reglat debitul min-max de gaz. E normal comportamentul asta al centralei ? Dusul e dat doar pe apa calda, fara  amestec cu apa rece.

Edited by Malte, 01 June 2015 - 17:25.


#2776
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View PostMalte, on 01 iunie 2015 - 16:56, said:



Faptul ca setarea este la 39 grade si afisarea este la 45 este normala pentru compensarea distantelor datorate tevilor de transport a a pei calde. Nu este normal sa se intrerupa flacara decat daca folosesti un debit foarte mic la limita de sustinere adica sub 1,7litri /minut. Poti vizualiza debitul in meniul de diagnoza la parametrul d36 in manualul de instalare unde iti explica si modul cum dsa accesezi acest meniu. Daca dispare simbolul de robinet de pe ecran inseamna ca ai debit sub 1,7litri/min. sau ca ai inchis temporar apa la robinet sau ai un defect la fluxostat.

Edited by florin71_skoda, 02 June 2015 - 07:22.


#2777
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postservoman, on 01 iunie 2015 - 17:41, said:

Faptul ca setarea este la 39 grade si afisarea este la 45 este normala pentru compensarea distantelor datorate tevilor de transport a a pei calde.
Nu-i normal, pentru ca centrala nu stie ce lungime are teava ta si cat este de izolata si nici nu are senzor de temperatura la capatul celalalt al tevii sa stie daca ajunge sau n-ajunge acolo la 39.

Cresterea temperaturii cu 6 grade peste valoarea setata si stingerea flacarii par sa indice faptul ca puterea minima a centralei este mai mare decat puterea necesara pentru functionare stabila.
Dar totusi este cam ciudat, pentru ca spui ca folosesti fara amestec.

#2778
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Sunt de acord cu ce spui despre puterea minima, dar el spune ca "in acest timp se opreste flacara dar se stinge si simbolul de consum apa" adica fluxostatul nu mai simte nimic?

#2779
dan11

dan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2006
Am o placa de centrala Vaillant VUW 242/3 a unui prieten. Placa nu face nimic, nu se aprinde nicun led nimic. Banuiesc ca este o problema de sursa de alimentare de pe placa.
Daca stiti de vreun defect tipic acestor placi sau daca ati mai avut de-a face cu aceasta problema va rog sa ma ajutati.
Multumesc

#2780
Malte

Malte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.03.2005
Multumesc pentru raspunsuri. Am mai facut o proba,intrand in d36. Am dat drumul la apa calda la bucatarie, ca sa pot observa ce se intampla. Initial imi arata 6 (cred ca e vorba de 6 l/min). Am mai redus debitul la 3 si am urmarit ce se intampla. Acelasi fenomen : la un moment dat se stinge flacara si dispare simbolul de consum apa, apoi apare simbolul de consum si se aprinde flacara. Temp apei pe display a crescut pana la 43 de grade. O fi minimul la gaz prea mare ? M-am mai jucat putin cu debitul de apa, la 5 l/min. se intampla intreruperea, la 6 l/min merge constant, se mentine constanta si temperatura=43 de grade.

#2781
Malte

Malte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.03.2005
Revin cu noi date, am facut probe cu o centrala identica, la un vecin care a cumparat centrala o data cu a mea. Comportament identic.Am verificat si cand sesizeaza centrala cererea de apa,chiar inainte de 2 l/min. Eu cred ca stingerea simbolului de consum apa tine de soft, ca o justificare a opririi flacarii atunci cand temp. apei depaseste cu un nr de grade valoarea setata. Totusi, faptul ca la un consum constant de apa calda, flacara se aprinde si se stinge la un interval scurt de timp, nu inseamna ca presiunea minima de gaz e prea mare ? In carte spune ca ar trebui sa fie 1,3 mbar, pe tehnician l-am auzit zicand ceva de 2 mbar.

#2782
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Da, cam asta inseamna, ca presiunea minima de gaz e prea mare.

Dar si daca este reglata corect nu te astepta la cine stie ce minuni ca nu are cum saraca centrala sa moduleze chiar asa de jos si la debite foarte mici tot nu va merge constant. La voi in Constanta apa rece ce curge la robinet are deja aproape catre 39grd si tu mai vrei sa o treci prin centrala ca sa o mai incalzesti un pic.. pina la 39grd Posted Image. Daca stateai mai la munte si apa rece ar fi avut 10grd, era alta poveste.

Centrala stie/poate sa incalzeasca apa ce intra in ea cu un anumit Delta T.
- Hai sa presupunem ca daca focul este la minim, centrala poate incalzi 5 litri/minut cu un DeltaT de 25grd. Asta inseamna ca daca intra apa rece in ea de 20grd o va incalzi la 20+25grd=45grd indiferent ca tu setezi apa pe 30grd sau 35grd, sau 40grd. Asta poate ea. sa incalzeasca cu focul la minim un 5 litri/minut cu 25grd si atunci este si normal sa ajunga la 45grd si sa nu poata sta la 39grd cit ai setat tu.. (Cifrele sunt date aiurea. Ca nu stiu exact care sunt limitele centralei tale. Sunt date doar ca sa intelegi fenomenul)
- Daca ceri sub 5 litri pe minut, acel DeltaT va fi mai mare si apa se incalzeste si mai tare si ajunge centrala mult mai repede la pragul ala de 45grd.
- Daca ceri peste 5 litri/minut, atunci DeltaT-ul va fi mai mic si centrala nu mai ajunge la 45grd ca sa taie focul. Este exact ce se intimpla la tine cind ceri 6 litri/minut si centrala merge continuu la minim si-ti incalzeste apa la un 43-44grd si nu mai ajunge la 45grd ca sa taie focul.
- Cum tu ai setat centrala pe 39grd, focul se pare ca este taiat la 39+6=45grd.
- Incearca sa setezi centrala la 44grd. Astfel focul o sa fie taiat la 50grd. Daca o sa ceri un debit mai maricel, atunci centrala va sta mai aproape de cei 44grd. Dar daca ceri unul prea mic, atunci centrala va urca catre 50grd.

- Cheama si servisul sa-ti regleze focul mic ca sa imbunatatesti situatia.
- Daca nici dupaia nu merge bine, vorbeste cu Mazare sa raceasca un pic apa rece ce o livreaza populatiei Posted Image

Edited by florin71_skoda, 02 June 2015 - 17:25.


#2783
Malte

Malte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.03.2005
Cam asa e temp. apei reci. Dupa ce am pus centrala in functiune, am setat apa calda la 42 de grade, si tin minte ca o ducea pana prin 46, ce stiu sigur e ca tot asa se oprea flacara si dupa cateva secunde se reaprindea. E prima oara cand folosesc centrala pe gaz, pana acum am fost sclav la radet, de-aia nu prea stiu care sunt limitele unei centrale cotate printre cele mai bune.Multumesc pt explicatii, am sa-i sun si pe cei de la service sa-mi verifice presiunea minima la gaz. Pentru "racirea" apei reci o sa apelez cu incredere la Mazare, ca sigur are ceva racoare acumulata din beciul in care sta Posted Image

#2784
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postdan11, on 02 iunie 2015 - 10:19, said:

Am o placa de centrala Vaillant VUW 242/3 a unui prieten. Placa nu face nimic, nu se aprinde nicun led nimic. Banuiesc ca este o problema de sursa de alimentare de pe placa.
Daca stiti de vreun defect tipic acestor placi sau daca ati mai avut de-a face cu aceasta problema va rog sa ma ajutati.
Multumesc

Ce model de Vaillant este? Trebuie sa stim modelul ca sa vorbim concret despre defect.

#2785
dan11

dan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2006
modelul este cel din link ul
https://www.google.r...OF.html;615;461
iar placa este (in proportie de 99 %, nu am putut incarca poza cu cea reala)
https://www.google.r...49.html;595;411
de verificat am verificat tensiunea de puntea redresoare si la iesirea in stabilizatorul 7805. La iesire din stabilizator am 4.99 V, totusi nu seaprinde niciun led, nimic.

#2786
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postdan11, on 03 iunie 2015 - 11:43, said:

modelul este cel din link ul
https://www.google.r...OF.html;615;461
iar placa este (in proportie de 99 %, nu am putut incarca poza cu cea reala)
https://www.google.r...49.html;595;411
de verificat am verificat tensiunea de puntea redresoare si la iesirea in stabilizatorul 7805. La iesire din stabilizator am 4.99 V, totusi nu seaprinde niciun led, nimic.
Din pacate placile din aceasta generatie nu prea au picat ca sa fie ceva de serie, dar daca ai 5V dupa stabilizator nu prea e bine. Sansele sa fie procesorul defect sunt maxime, daca ledul verde nu se aprinde deloc si nici nu face nici o comanda pe auxiliare.

#2787
dan11

dan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2006

View Postservoman, on 03 iunie 2015 - 12:40, said:

Din pacate placile din aceasta generatie nu prea au picat ca sa fie ceva de serie, dar daca ai 5V dupa stabilizator nu prea e bine. Sansele sa fie procesorul defect sunt maxime, daca ledul verde nu se aprinde deloc si nici nu face nici o comanda pe auxiliare.
Se mai poate verifica ceva pe la procesor, in sensul, daca ajunge tensiune la procesor?
Nu am gasit pe net nimic referitor la cele doua integrate IC50 si IC51 de pe placa(cele pe care scrie Vaillant....). macar sa verific daca ajunge tensiune de alimentare corespunzatoare la ele

#2788
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

View Postdan11, on 03 iunie 2015 - 13:37, said:

Se mai poate verifica ceva pe la procesor, in sensul, daca ajunge tensiune la procesor?
Nu am gasit pe net nimic referitor la cele doua integrate IC50 si IC51 de pe placa(cele pe care scrie Vaillant....). macar sa verific daca ajunge tensiune de alimentare corespunzatoare la ele

Din pacate nu exista scheme pentru astfel de placi, dar poti sa incerci sa urmaresti pe cablaj sau direct pe pinii procesorului fata de masa de la 7805 daca ai cei 5 Vcc. Verifica totusi condensatorul de filtraj de 2200uF/35V. Poate ai noroc....

#2789
RemusR71

RemusR71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2015
Buna ziua!
Am o centrala termica Ariston cu care am avut foarte multe probleme (placa i-am schimbat-o de 4 ori). Vreau sa o schimb si am rugamintea sa imi spuneti parerile dumneavoastra despre Vaillant Turbotec plus VUW242/3-5 24kW si Viessmann Vitopend 100, 24kW deaorece nu stiu pe care sa o aleg.
Va multumesc!

#2790
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Ca beneficiar care am cântărit mult înainte de a alege...
Am avut de ales intre Viessmann, Vaillant ecoTEC si Ariston Evo Premium, toate cu condensare și toate cu boiler extern. Am casa, nu mica.
Viessmann e ca maČ™inile germane : vin chele (pe modelul 100 nu poČ›i instala automatizare, adică sonda externa Č™i alte funcČ›ii), Č™i doar modelele vârf de gama au calitatea nemČ›ească. Restul, nu cred că-Č™i merita banii.
Ariston are multe funcČ›ii -  sunt inginer cu deformaČ›ie profesionala de a regla Č™i modifica parametri. ConstrucČ›ia mecanica se pare ca e totuČ™i sub Vaillant, asa ca am ales-o pe cea din urma. Care e mai scumpa, dar cred ca merita. N-am făcut PIF-ul încă.
Dacă ar fi fost sa fac toate funcČ›iile Vaillant, insa cu un model viessmann, ar fi trebuit sa aleg modelul 200, care costa cam 12.000 RON. Vaillant a fost 6.000 RON. (ambele cu tot cu automatizarea aferenta).
Inginerii în instalaČ›ii vor povesti de arzatorul sferic d la viessmann etc. Nimeni nu contesta tehnologia lor, insa nu cred ca merita de la simplu la dublu pretul,decât dacă vrei sa rupi bilete pt vizita la centrala.
În alta ordine de idei, dacă schimbi placa centralei o data, eČ™ti ghinionist, dacă o schimbi de 2 ori, pune-Č›i întrebarea dacă nu cumva e alta problema, deci tratezi efectul Č™i nu cauza. Ms gândesc la : fluctuaČ›ii de tensiune, întreruperi Č™i regimuri tranzitorii cauzate de Enel, brumuri mari pe reČ›ea, descărcări electrostatice. As pune un UPS sinus. A 3-a si a 4-a schimbare a placii... EČ™ti cumplit de perseverent ;)
S-ar putea sa cumperi încă vreo 4 centrale Č™i sa sfârČ™ească tot cu fum.
Eu as merge tot pe Ariston sau chiar Motan (am auzit lucruri bune despre ele ).
Cele convenČ›ionale vor ieČ™i de pe piaČ›a, dacă ai ceva bănuČ›i, poate te gândeČ™ti la una cu condensare, sunt lucrate mai îngrijit în general. Dar nu te gândi la vreo economie mare de gaz, fiindca la puterea pe care o cauČ›i, nu simČ›i diferenta.
Un plus pt Ariston este factorul de modulare al puterii cel mai bun de pe piaČ›a (cel puČ›in la cele la care m-am uitat eu). Adica uită-te la puterea minima, e important sa fie cat mai mică.

Edited by cristi-m, 05 June 2015 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate