Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#2179
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
Buna ziua,
Am cumparat o centrala termica Vaillant de la Leroy Merlin si am ajuns la punerea in functiune. Mentionez ca locuiesc in Ilfov , undeva pe sos. Alexandriei. Puteti sa-mi recomadati din lista o firma mai serioasa cu care sa fac instalarea si viitoarele service-uri? Eu as opta pentru Promteh.
Multumesc!

Attached Files


Edited by cashonly, 14 August 2014 - 07:45.


#2180
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
mda.. la Promteh sunt in concediu cateva saptamani...

#2181
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
pana la urma am stabilit cu valtherm

#2182
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcashonly, on 14 august 2014 - 14:31, said:

pana la urma am stabilit cu valtherm

Un criteriu bun de departajare. Ce te faceai daca eram in perioada sarbatorilor de iarna si doreai sa-ti inlocuiesti centrala si aveai nevoie de punerea in functiune?

#2183
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Salutare caut in dispozitiv de aprindere cu baterie pentru vaillant pe lpg.

#2184
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Generator de scanteii sau ce denumire o avea...poate sa fie si cu detectie de gaz si sa deschida la deschiderea gazului....

#2185
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

View Postreti, on 19 august 2014 - 08:15, said:

Generator de scanteii sau ce denumire o avea...poate sa fie si cu detectie de gaz si sa deschida la deschiderea gazului....

Trebuie mai multe detalii despre modelul respectiv de instant (presupun) sau centrala. Nu poti adapta (improviza) orice pe un echipament ce functioneaza cu gaz.

#2186
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
buna ziua, puteti sa-mi recomandati de unde pot cumpara un cronotermostat vaillant chiar si sh? ma intereseza unul din modelele cu display care pot controla si temperatura ACM.

#2187
andos69

andos69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 11.11.2011
la asa ceva te referi?
http://www.instalati..._calormatic_392
http://www.instalati..._calormatic_370

Edited by andos69, 25 August 2014 - 15:45.


#2188
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
dap, dar bugetul este de maxim 500 de lei :P

#2189
chjohny

chjohny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.07.2013
Buna seara .Am cumparat o centrala Vaillant turbotec plus si a fost instalata.Problema mea , dupa ce am vazut si in cartea tehnica si la alti vecini este cu pozitionarea tubului de evacuare gaze arse , care cred eu este gresita respectiv cu partea care arata ca un fel de stresina in jos si nu sus cum ar fi normal cred eu ca sa protejeze  de  ploaie , zapada. Atasez si o fotografie pentru edificare.As dori un raspuns pentru a sti daca am dreptate sa ma duc la firma de montaj pentru a cere remedierea problemei.Multumesc anticipat pentru raspuns.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   277.11K   42 downloads


#2190
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

View Postchjohny, on 27 august 2014 - 18:39, said:

Buna seara .Am cumparat o centrala Vaillant turbotec plus si a fost instalata.Problema mea , dupa ce am vazut si in cartea tehnica si la alti vecini este cu pozitionarea tubului de evacuare gaze arse , care cred eu este gresita respectiv cu partea care arata ca un fel de stresina in jos si nu sus cum ar fi normal cred eu ca sa protejeze  de  ploaie , zapada. Atasez si o fotografie pentru edificare.As dori un raspuns pentru a sti daca am dreptate sa ma duc la firma de montaj pentru a cere remedierea problemei.Multumesc anticipat pentru raspuns.

Trebuie rotita tubulatura cu 180 grade sa vina asa cum singur ai presupus. Ce ma surprinde este faptul ca cei care au montat centrala nu au stiut cum este corect iar tie care nu ai experienta in acest domeniu ti s-a parut logic sa fie montata tubulatura intr-un anumit fel.
De asemenea sper ca ai tinut aparatul de fotografiat inclinat si nu ai tubulatura cu varful in sus. Daca totusi tubulatura are inclinatie cu varful in sus trebuie neaparat sa chemi firma care a facut montajul sa corecteze pozitia tubulaturii cu varful in jos (cu panta) sa permita condensului ce se formeaza cand este foarte frig sa se scurga in exterior, nu sa intre in centrala pentru ca vei avea doar neplaceri.

Edited by servoman, 27 August 2014 - 21:27.


#2191
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
si care este treaba cu garnitura de cauciuc? trebuie lipita de perete.

Edited by cashonly, 28 August 2014 - 08:02.


#2192
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008

View Postcashonly, on 28 august 2014 - 08:01, said:

si care este treaba cu garnitura de cauciuc? trebuie lipita de perete.

Are rol estetic sa acopere imperfectiunile de la gaurirea zidului si trebuie lipita de perete.

#2193
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
aveti idee din meniul centralei (de service sau nu) stiu ca are un program de aerisire. cum pot rula programul acela la vaillant turbotec pro?

#2194
chjohny

chjohny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.07.2013
Multumesc pentru raspuns servoman. Garnitura n-am lipit-o de perete pt ca au bagat spuma si inca n-am taiat-o , oricum o sa fac lucrul acesta dupa pozitionarea corecta a tubulaturii . Cred ca inclinarea de care spuneai este din cauza pozitionarii telefonului cand am facut poza ( lucrul asta cu inclinarea il stiau si ei ).O zi buna va doresc.

Edited by chjohny, 28 August 2014 - 12:02.


#2195
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Iei un nivel si il pui pe cosul centralei, vezi daca partea care iese in afara e mai jos decat baza altfel risti sa iti intre apa in centrala. Varful trebuie sa fie mai jos cu 2-3 cm fata de baza (iesirea din centrala).
Tot cosul trebuie rotit cu 180 de grade, cauciucul ala iar e pus pe dos.
Nu iti trebuie acoperis deasupra cosului, daca are acoperis undeva deasupra singura problema e sa nu cada zapada iarna pe cos.

View Postcashonly, on 25 august 2014 - 12:27, said:

buna ziua, puteti sa-mi recomandati de unde pot cumpara un cronotermostat vaillant chiar si sh? ma intereseza unul din modelele cu display care pot controla si temperatura ACM.
Nu te lasa pacalit. In primul rand termostatul nu iti regleaza ACM (apa calda menajera), asta o face centrala, termostatul regleaza numai caldura. Ia-ti orice termostat, nu iti trebuie neaparat cu display si nu neaparat Vaillant (sunt exagerat de scumpe). Merge foarte bine si cu alte marci.

#2196
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
salutare, termostatele proprietare vaillant comunica digital cu centrala si pe langa faptul ca te lasa sa controlezi temperatura acm iti afiseaza si eventuale erori din centrala.
ma gandeam ca poate gasesc undeva sh ceva de genul:
http://www.vaillant....rmatic-370.html

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate