Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Caut sa imi cumpar o placa de sunet potrivita pentru combinatia de amplif (Marantz PM-40)+Boxe (Magnat 220)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
Salutare!
Cred ca  titlul e mai mult decat sugestiv .
Ma intereseaza :

1.Pt auditie
2.Sa fie  echilibrata ca si pret in raport cu sistemul (amplif +boxe) pe care am dat asa :  4,5 mil+3,6 mil .

Am studiat  cam care ar fi optiunile dar  vreau sa "aud"/vad  si parerea voastra.

Sa zicem ca m am gandit  la urmatoarele :

-fortissimo 4
-M-audio (Revolution 5.1 sau Adudiophile 2496)

Prima placa e la un pret acceptabil dar unele pareri sunt ca merita un efort pentru  audiophila ...

Nu vreau sa fac muzica de nici un fel cu pc ul , nu ma incanta calitatile ADC urilor si a codecurilor sa zic asa de la 2496 ...nu cred ca am ce face cu doua iesiri , intrari  digitale + inca 2 analogice ...ma intereseaza doar auditia ...
De fortissimo 4 am auzit de bine , ca ar fi  urmatoarea ca si raport calitate pret  dupa Revolution 5.1.

As inclina sa mai strang bani pt o solutie M-audio sau ...sau ceva calitativ la fel dar nu vreau sa bag dublu pentru calitate de 10-15% in plus , si nici sa ma duc pe ideea ca peste  2-3 ani daca o sa mi schimb sistemul o sa imi prinda bine o placa de sunet de genul ....deocamdata nu se pune problema de imbunatatiri ...sunt student si banii i-am strans cum am putut .

Nu as vrea sa ma intelegeti ca incerc sa pun problema ca nu as vrea M-audio....dar...sincer nu as vrea sa arunc 4,2 mil(cand un Fortissimo 4 e 1,7 mil) pe ea din economiie pentru alte cumparaturi sau upgrade uri in pc numai ca sa fiu eu cu sufletul impacat ca am m-audio in pc ...vreau sa fie un raport de calitate  in ceea ce priveste lantul +placa de sunet+amplif+boxe...

Ms pt raspunsuri.

Edited by Holhos, 11 February 2007 - 22:13.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
inca o sugestie,
http://www.itpromo.r...pocket_lt~75561
nu cred ca vei simti diferenta intre 16 si 24 de biti, tinand cont ca o vei folosi doar pentru auditie, in plus daca mergi la vreun chef (cum fac de obicei studentii) iei doar statia, boxele si placa de sunet in cutiuta ei, nu te mai cari si cu computadorul. poate gasesti vreo cunostinta care are asa ceva, si faci si o proba inainte...

bineinteles decizia iti apartine, audiophile 2496 este ideala pentru un sistem stereo, apropo, cele doua intrari/iesiri analogice sunt de fapt una stereo (L+R), dar pe de alta parte nu se justifica investitia daca nu ai alte necesitati decat o auditie buna, fara pretentii de audiofil (nu vreau sa fiu inteles gresit, presupun ca, precum majoritatea, asculti mp3 si nu cd-uri audio originale, si in playlist nu predomina Verdi sau Wagner)

PS daca tot ti-ai luat Magnat Monitor 220, spune-ne si noua cum se aud, nu vreau sa te influentez dar eu am o parere foarte buna despre ele, mai ales in comparatie cu modelele floorstanding turn din zona asta de pret, poate emiti si tu o parere in sensul asta  :D

#3
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
banuiesc ca se aud destul de slab..da' la banii aia........

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
au o fidelitate surprinzatoare pentru banii aia, un raspuns in frecventa iarasi surprinzator de bun pentru banii aia (in sensul ca chiar se aude un semnal audio de 35 Hz, pe testate, nu urechiometric), iar 91dB la 1W/1m pentru niste boxe de dimensiunile alea si la 100 de euro nu mi se pare chiar slab...
nu stiu daca reda si frecventele de 35 kHz, eu nu le-am auzit :D

#5
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

Quote

(nu vreau sa fiu inteles gresit, presupun ca, precum majoritatea, asculti mp3 si nu cd-uri audio originale, si in playlist nu predomina Verdi sau Wagner)

Sa stii ca simt diferenta si cu toate ca nu am bani sa dau (tot timpul) pe cd-uri audio  downloadez la greu fisiere .FLAC si se simte diferenta  cand ascult muzica loseless fata de mp3 la bitrate de 128-192kb.

Nu am pretentii de audiophil pentru ca inca nu am sistem de audiophil dar am primit upgrade ul de la Inspire P380  de la Creative 2.1 la Magnat 220+Marantz PM-40 cu bratele deschise si as vrea sa scot  cat se poate mai bine din acest sistem .

antinari Tinand cont ca ampliful are un an de fabricatie 1990-1991 nu o sa fiu sufletul petrecerilor si nici nu stau in camin , imi doresc o auditie placuta cu finali semicalzi si bucurosi pana al adanci batraneti .Nu stiu ce sa zic ...placa de sunet la un milion si extrena si cu microfon si cu Eax si cu de toate ...mi se pare un fel de all in one  buna pt toate si in acelasi timp neexceland in nimic .Nu vreau sa par genul fanatic care baga intr-o placa de sunet bunicica cat  jumate din valoarea unei placi vidseo decente dar as vrea ceva care sa mi revigoreze sistemul audio pentru ca  momentan folosesc on-board .

Valy1

ampliful are vre o 15 ani  de la data fabricatiei si totusi a costat second si fara telecomanda pe 2*55 8 Ohmi si 2*75 4 Ohmi 4,5 milioane .Iar daca Marantz nu fac amplifuri bune atunci poate fac cei de la sony ....

Cat despre boxe sunt cele mai ieftine boxe ca si raport pret/calitate pana in 200 de euro , ce as putea sa spun despre ele ...
Pai as putea sa spun ca eu sunt mulumit cum se aud si cu in board ...dar nu pot sa fac  o comparatie ca e prima data cand detin un amplif+boxe si nu am solutii similare cu care sa-l compar...la fel cum  nu o sa inteleg pana nu o sa ascult cum niste Monitoare Adudio golden serries costa de 10 ori cat boxele mele aproape  sau cum niste floostandere pot sa ajunga pana la 500 de milioane , sau cum cel mai bun cd-player din lume costa 280 milioane  de lei , sau cum cablurile pentru astfel de sisteme audio ajung  cat o masina second hand ...10.000 euro ....pt mintea mea e greu ....sa inteleg .

Tata ar zice asa :"Pai ce stiu astea sa faca ...prunci"
Ei bine nu sunt de aceeasi parere cu  generatia comunista dar nici nu pot sa inteleg pana nu aud ...asa ceva ....poate nicodata
Poate ca de as fi la casa mea cu salariu bun m-as intinde sa dau  500 de euro pe un cd player ...sau 1000-1000 pe amplif plus bookshefl uri ... sau sa -mi injgheab un 5.1 decent  de abnii astia ...dar ....cand ...navighez pe sit uri de profil si vad avioane cu sute de milioane ...raman cu multe intrebari pe suflet

In concluzie simt ca as vrea mai mult de la un sistem audio ...decat de la ce am acuma , urmeaza sa mi pun o placa de sunet buna sau macar decenta , apoi sa vin cu pareri


Poate ca am filozofat cam mult pe tema Hi-Fi in calitate de necunoscator , sau proaspat venit .... dar ca sa  vedeti ca nu am dat  preturi aiurea am sa dau si un link din ro unde am vazut preturile astronomice de mai sus ...la sectiunea electronice...

http://www.1001case.ro

Edited by Holhos, 12 February 2007 - 20:04.


#6
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
Imi cer scuze pentru greselile de exprimare datorate faptului ca ma grabeam .Am intrat am re-editat si mi a dat ceva eroare , m-am delogat iar m am logat si nu mi da dreptul sa mai dau edit ....poate o fi ceva protectie ...sper ca e cat de cat  de inteles asa cum am modificat ultima data.

Astept raspunsurile voastre in leg cu placa de sunet si daca vreti sa  spuneti si voi alte pareri in legatura cu ceea ce am zis eu despre magnat-uri .

Numai bine

Edited by Holhos, 12 February 2007 - 20:29.


#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
parerea mea despre magnaturi o stii
parerea mea despre placa de sunet este Audiophile2496, stiu cum merge, nu vorbesc din auzite sau pe date tehnice, (eu folosesc in momentul asta o Delta1010LT), si nu e doar parerea mea ca placile M Audio sunt printre cele mai bune, iar in zona asta de pret chiar cele mai bune. Mai ales ca nu esti genul pentru care bine inseamna tare.
Cred ca m-ai inteles putin gresit, placa respectiva de sunet nu era decat o sugestie, iar daca simti diferenta intre mp3 chiar la 192 si formatele lossles cu atat mai mult iti recomand Audiophile (majoritatea prietenilor mei chiar nu simt diferenta intre mp3 si cda :D , cat despre placi de sunet, stiu vreo doi DJ care fac discoteca cu laptopul si sunt foarte mandri de asta - bineinteles cu on-boardul, nici macar nu cred ca stiu ce fel de on-board)
decizia e a ta, cred ca stii si tu asta, e vorba de banii tai si doar tu poti decide cati bani vei baga intr-o placa de sunet, pentru ca depinde in cea mai mare masura de tine si nu de parerea mea sau a altcuiva de pe un forum sau altul, eu doar imi dau cu parerea...
oricum, as aprecia daca ai veni cu un feedback de genu mi-am luat pana la urma asta sau asta si sunt/nu sunt multumit de cum se aude

off topic: am un prieten care si-a luat un audiophile 2496 si in prima faza era foarte suparat, pentru ca, spunea el, se aude foarte prost (fata de on-board :D ), dupa care si-a revenit - se invatase el cu sunetul ala, deci pana la urma e o chestie de gusturi (acum insa e foarte multumit de ea, da nu mai asculta mp3)

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
De ce nu incerci un player modest la sistemul ala , un Marantz vechi din seria 63 sau 67 suna superb in comparatie placile audio de pc si nu costa mare lucru.

#9
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

View PostFC72, on Feb 12 2007, 22:36, said:

De ce nu incerci un player modest la sistemul ala , un Marantz vechi din seria 63 sau 67 suna superb in comparatie placile audio de pc si nu costa mare lucru.

Niste link-uri sau oferte second undeva daca stii.

Ms mult.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Incearca pe hi-fi.ro la publicitate.

#11
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

Quote

De ce nu incerci un player modest la sistemul ala , un Marantz vechi din seria 63 sau 67 suna superb in comparatie placile audio de pc si nu costa mare lucru.

View PostFC72, on Feb 15 2007, 08:24, said:

Incearca pe hi-fi.ro la publicitate.


FC72 mersi de idee , maine trebuie sa mi ajunga cd playerul Marantz CD-63 SE comandat de la sectiunea publicitate de pe hi-fi.ro.

Acuma ca si idee , crezi ca o sa sune calitativ undeva pe aproape cu  o combinatie de cd-rom decent pt standardul red book (CD-A) + o placa gen M-audio 2496 ?

Multumesc tuturor care m-au sfatuit.

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Se va auzi mult mai bine , Marantzu ala are o muzicalitate aparte , muzica suna vibrant, detaliat fara a fi obositor, sunetul este plin de armonici insesizabile pe placi de sunet iar pe ansamblu se obtine o imagine stereo nu foarte larga dar stabila cu o consistenta si echilibru greu de gasit.
Playerul ala exista in variata upgradata de fabrica CD 63 KI ce a primit premiu EISA prin 1998 reusind sa uimeasca audienta prin prestatia la superlativ , numai playerele exotice de citeva mii de euro fiind superioare.

Playerle moderne ca si placa aia de sunet folosesc convertoare DAC de 24 biti pe 96khz cu o rezolutie si precizie superioara playerelor din vremurile alea dar nu reusesc sa atinga caldura si muzicalitatea acelora.

#13
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
FC72 , azi mi ajuns si  ok , nu am eu un sistem probabil tare incantator dar sunt mulumit , dar am o intrebare , CD-urile audio trec de 16 biti adancime  si un sample 44.1 Khz sau nu ? Sau ma incurc in cifre?  <daca raspunsul la intrebarea este cel presupus de mine  _[16/44.1 Khz ]_   atunci insemna ca standardul Cd nici nu are nevoie de alte specificatii decat  cele enuntate mai sus ><cu alte cuvinte  vreau sa zic ca un cd audio nu cred ca se "bucura" mai tare daca este rulat pe o audiophila decat pe o placa de sunet capabila 16 biti si 44.1 khz sau un player dedicat ..cat despre DAC-uri ...nu ma bag nu sunt deocamdata specialitatea mea . >
Toate cele bune si multumesc tuturor carora mi au raspuns .

Edited by Holhos, 06 March 2007 - 23:11.


#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Atentie un CDaudio se bucura daca este redat pe un player dedicat unde beneficiaza nu numai de circuite digitale tip DAC dedicate dar incepind de la mecanismul de citire, circuitele analogice de iesire pina si sursa de alimentare, toate sint specializate si optimizate pentru CD-DA.
Acum pentru a folosi aceste capacitati este nevoie sa utilizezi discuri originale audio nu nenorociri de copii facute dupa MP3.

#15
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

View PostHolhos, on Mar 6 2007, 23:10, said:

FC72 , azi mi ajuns si  ok , nu am eu un sistem probabil tare incantator dar sunt mulumit , dar am o intrebare , CD-urile audio trec de 16 biti adancime  si un sample 44.1 Khz sau nu ? Sau ma incurc in cifre?  <daca raspunsul la intrebarea este cel presupus de mine  _[16/44.1 Khz ]_   atunci insemna ca standardul Cd nici nu are nevoie de alte specificatii decat  cele enuntate mai sus ><cu alte cuvinte  vreau sa zic ca un cd audio nu cred ca se "bucura" mai tare daca este rulat pe o audiophila decat pe o placa de sunet capabila 16 biti si 44.1 khz sau un player dedicat ..cat despre DAC-uri ...nu ma bag nu sunt deocamdata specialitatea mea . >
Toate cele bune si multumesc tuturor carora mi au raspuns .


Nu , stiu ca cine face din mp3 uri cd audio se pacaleste , eu am noroc cu tata ca are cd uri originale cu muzica veche si sunt si eu 50% fan retro .

Acuma intrebarea e urmatoarea , daca iau fisiere FLAC (sau altele lossless) si le trag pe Cd audio (asa cum am facut cu un album Enya-suna binisor zic eu ....) pierd mult din calitate ?

Ms.

Edited by Holhos, 07 March 2007 - 13:14.


#16
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004

View PostHolhos, on Mar 7 2007, 14:13, said:

.....daca iau fisiere FLAC (sau altele lossless) si le trag pe Cd audio (asa cum am facut cu un album Enya-suna binisor zic eu ....) pierd mult din calitate ?
Astept si eu un raspuns pertinent la intrebarea asta. Fiind "lossless" teoretic nu ar trebui sa se piarda nimic, nu?

#17
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
teoretic nu se pierde nimic
la fel cum teoretic nu se pierde nimic de la wavul pe 24 biti/48kHz din studio la CD-ul pe 16 biti/44,1kHz

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate