Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nokia 6085

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
ghiorghyos

ghiorghyos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.03.2006

View PostS3b|, on Mar 26 2007, 19:37, said:

opss  NOKIA 6085  am vrut sa scriu mai sus :P

Exista si 6086, are inplus nustiu ce retea wireless... or something...

Daca te intereseaza displayul... V360, desigur... rezolutie, claritate... site-uri cu jocuri dedicate in prostie... numai eu am lejer 50 de jocuri pentru el. si nici macar nu am V360... HEHEHE. sunt pe forum cam 250 de pagini de posturi pe tema V360... si-a dovedit valoarea, intr-adevar. Plus skinuri foarte fanteziste si usor de instalat. Interfata faina si foarte complexa.... lalalala... n-are radio. Merge pe miniUSB, adica daca ai aparat digital Sony sau Hp, nu mai dai banii pe cablu de transfer, deoarece ai original de la camera digitala.

Daca vrei telefon cu dotari mai bune, Nokia 6085. Eu mi-am luat astazi, m-a dus la 2.3 mil cu abonament Cosmote 30 + extraoptiune 750 min/mesaje in retea, platit in avans pe 2 luni. Si, intr-adevar, ecranul e slabut... rau de tot. Daca vrei o comparatie, e cam acelasi ca la Nokia 6070 sau 5200. Sper insa ca acest fapt sa duca la o viata a bateriei buna, similara cu 6070. Exteriorul lucios e cam naspa, in sensul ca raman amprente pe el intr-o veselie. Tastatura e faina, curatica, reliefata, butoanele sunt dintr-un material finut... merge bine la butonat. Deschis, telefonul arata foarte fain, mai fain decat 6125. Bateria e BL5C... care e pe toate drumurile. In meniuri, telefonul se misca foarte repede, no problems here. Sonorul se aude bine, chiar in medii aglomerate. Azi am vb. fara probleme in supermarket la 12, adica in rush hour. Se aude tare, fara variatii, paraziti si alte alea. Radio se aude foarte bine, fara paraziti, nu pierde semnalul daca intri intr-un bloc s.a.m.d... vom mai vedea pe parcurs ce si cum, dupa ce imi iau niste casti si un card de 1GB... atunci ii dau proba de foc... mp3 playing.
Cred ca e destul de "bogat" la banii astia... la 1.5 mil nu cunosc un telefon mai dotat.

Oricum, se vinde destul de bine. La magazinul de la care l-am luat (nu de la Germanos, ca nu mai aveau) aseara mai aveau 6 si azi la 11 mai aveau 2... deci se cumpara.

Sa vedem pe parcurs ce vor spune userii, avand in vedere ca e totusi un model destul de nou.

#20
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Sa inteleg ca nu ai primit handsfree-ul mono, la el ? Sau vrei tu sa-ti iei ceva casti mai adevarate ?

6086 e mai destept in sensul in care are WiFi si stie sa treaca automat de pe GSM pe WiFi si invers, foloseste o tehnoloie numita UMA (mai multe detalii: aici am inceput o discutie about ... http://forum.softped...t...049&hl=UMA)

Acum chiar nu stiu daca WiFi-ul se poate folosi si la navigatie, in favoarea GPRS,EDGE,CDS, etc ...

Edited by vladut_v, 27 March 2007 - 18:39.


#21
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Tocmai i-am luat si un card de 1Gb (am gasit la magazin Kingston de 1Gb cu 50RON). A mers perfect. Acum sa ii gasesc si softuri...aveti linkuri de unde se pot downloada? (teme, aplicatii, wallpapere)

#22
ghiorghyos

ghiorghyos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.03.2006

View Postrellyc, on Mar 28 2007, 22:08, said:

Tocmai i-am luat si un card de 1Gb (am gasit la magazin Kingston de 1Gb cu 50RON). A mers perfect. Acum sa ii gasesc si softuri...aveti linkuri de unde se pot downloada? (teme, aplicatii, wallpapere)

Teme se potrivesc de la 5200 si de la 6070 (in esenta pentru displayuri de aceeasi rezolutie, de la modele Nokia mai noi - 2006). Sunt doua surse mairi si late:
www.zedge.net la free themes (pe stanga - jos), dar tre sa te inregistrezi... si ai limita de 30 de downloaduri pe zi. Desigur, cand atingi limita, inchizi Internet explorer, te duci in Control Panel la Internet options si stergi coookies ... dupa care te intorci pe zedge si o iei de unde ai ramas :bicycle: ... hehehe... asta e genul de masura anti-prost care chiar ma amuza...

Cele mai faine teme insa, le gasesti pe mobile9. Procedura e cam greoaie, tre sa te inregistrezi. Iar daca nu te inregistrezi tre sa astepti 20 de secunde pana incepe downloadul. Insa temele sunt foarte faine, si "grele"  - unele au cate 2 mega. Dar sunt chiar "muncite". http://www.gallery.mobile9.com/

Oricum, nu orice teme se vad frumos pe ecranul asta... am observat ca cele pe albastru inchis - violet - mov si alte culori Bacoviene se vad naspa :puke: . Temele colorate viu se vad fain, in special cele pe verde, albastru MAC OS. Displayul nu te avantajeaza. L-am comparat cu un SE K750i - dimensiunile sunt aceleasi, insa calitatea la SE este infinit superioara.  Ecranul de SE are o claritate extraordinara... 3D e chiar 3D, frate...

Un alt minus la 6085 (deocamdata doar al doilea, in afara de display) il reprezinta exteriorul lucios. Telefonul arata ok. Nu e sexy, nu e atragator, nu bate la ochi. E doar decent. Insa plasticul ala e un dezastru. Este imposibil sa nu lasi amprente pe el. Amprente care, de aproape, se vad... clar... si e o chestie enervanta.

Constructiv, telefonul e solid, nu scartaie, clapita nu se "balangane aiurea"... deocamdata. Capacul de la slotul de card e din plastic rigid, nu din cauciuc, cum am vazut la unele telefoane.
Butonul de reglare a volumului mi se pare cam inestetic, contribuind la imaginea de telefon sculptat cu drujba. Bine ca telefonul e complet negru, astfel incat butoanele laterale nu ies in evidenta in mod deosebit.
Desigur ca Nokia trebuia sa faca si o ciudatenie... la un telefon complet negru au trantit cu mistria o fanta pentru loudspeaker... argintie ... mie personal, nu imi place chestia asta . Pe de alta parte, loudspeakerul se aude "foarte tare, frate"... foarte clar, vibrant... no problems there. La muzica se aude fain, nu isi bate joc de sunete. La convorbiri se aude bine, insa depinde si de mediul in care se afla interlocutorul - la fel de bine ca vocea acestuia, se aud si zgomotele ambiante. Se pare ca microfonul este suficient de sensibil incat sa poti purta o discutie pe loudspeaker chiar de la 3 - 4 metri de telefon (ma refer, desigur, la discutii purtate in spatii inchise, fara alte surse de zgomot). :quietsign:

Revenind la estetica exteriorului... sa ma leg putin si de displayul extern... bine ca l-au facut albastru, ca daca era gri, devenea un telefon absolut anost . Optiuni de customizare nu are prea multe. Arata puterea semnalului, operatorul, nivelul bateriei, ora si status-ul telefonului. Mai arata numele apelantuui si apelurile ratate. Pe post de screensaver poate fi setat un ceas analog sau digital. Si aici se opresc optiunile de customizare.

La interior insa, situatia se schimba. Tastatura e o placere la butonat. Tastele sunt foarte ergonomice, separate, reliefate, dintr-un cauciuc cu o buna aderenta (imi da senzatia de hartie... ciudat :eek: ). La intuneric, tastele se vad perfect. Iluminarea este alba, perfect uniforma si vizibila. Tipul de plastic utilizat pentru fetele interioare este mat... si stau sa ma gandesc ca daca faceau si panourile exterioare din acelasi material, nu mai avea estetica oarecum ieftina... si nu mai erau probleme cu amprentele.  Ca termen de comparatie, W810i de la SE e facut dintr-un plastic mai grosier si mai inestetic decat interiorul de la 6085. Le-am butonat pe amandoua.

Ok... ce am mai vazut eu la tel... ?  A... transfer pe BT... nu am nici card nici cablu (ai dreaq... nu puteau sa-i bage miniUSB ca la Motorola V360? :finger: ) asa ca mi-am transferat neshte mp3-uri de pe un SE k750. BT merge bine, cam 10 secunde la aprox. 800 kilo. Conexiunea s-a realizat aproape instantaneu... presupun ca e si meritul SonyEricsson-ului .   Problema e cu memoria, doar 4.7 mega... n-am loc nici sa-ntorc... naaaspaaaa :frust:

Cam atat, deocamdata... pe masura ce mai descopar diverse cheshtii... imi mai dau cu parerea. Dupa cum vedeti, impresiile prezentate sunt pur subiective... eu nu sunt mobilereview.com... asa ca ramane la latitudinea voastra daca le luati in serios sau va amuzati copios. :ban:

Edited by ghiorghyos, 29 March 2007 - 10:16.


#23
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005
Oricum un foarte bun review ! Multumim !

#24
S3b|

S3b|

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2007
Imi puteti spune si mie de unde pot sa achizitionez acest telefon la pretul de 1.5 mil ???

#25
tyctactoe

tyctactoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.09.2006
Telefonul acesta cumparat de la Germanos cu oferta Cosmote este blocat pe operatorul Cosmote?

#26
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

View Posttyctactoe, on Apr 1 2007, 09:59, said:

Telefonul acesta cumparat de la Germanos cu oferta Cosmote este blocat pe operatorul Cosmote?


Se stie ca operatorul Cosmote nu codeaza telefoanele !

Dar intrebarea era buna daca se referea la Vodafone! Telefonul in varianta vanduta de ei este cu suport Live! Asadar, daca cineva stie sau l-a luat de la Vodafone, Nokia 6085, e codat sau nu ?

#27
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

View PostS3b|, on Mar 31 2007, 11:21, said:

Imi puteti spune si mie de unde pot sa achizitionez acest telefon la pretul de 1.5 mil ???

Mai sus am dat lista magazinelor care comercializeaza telefonul ... arunca si tu o privire pe net ca doar fiecare are site web si vezi daca il gasesti la fix 150 RON si unde anume. Sunt o groaza de variante de abonament disponibile la cei 3 operatori, ca sa stiu pretul telefonului la fiecare abonament in parte. Sper ca nu ai crezut ca il gasesti pe undeva, la liber, la pretul asta !?

#28
S3b|

S3b|

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2007
stiam ca nu e la liber telefonu acesta la pretul de 1.5 mil ... da nu stiam la care retea ... oircum ms

#29
tyctactoe

tyctactoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.09.2006
La Germanos oricum nu il mai au. Asa ca la 150 RON slabe sperante sa il mai iei de undeva

#30
S3b|

S3b|

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.03.2007
Si unde il pot gasi in afara de Germanos , in Orange nu il au .....  unde sa il caut ???

#31
ghiorghyos

ghiorghyos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.03.2006

View PostS3b|, on Apr 1 2007, 20:00, said:

Si unde il pot gasi in afara de Germanos , in Orange nu il au .....  unde sa il caut ???
Nu te-as sfatui sa te duci la Orange... au si ei (varianta argintie), dar Orange e... Orange... Cauta reteaua Beeeep... de la un astfel de magazin mi l-am luat eu la 1.5 mil.

#32
tyctactoe

tyctactoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.09.2006
Multumesc ghiorghyos pentru informatie, dau o bere!!
Am cautat cateva zile acest model de telefon, si cand colo l-am gasit in reteaua magazinelor GMB, care era sub ochii mei, gratie informatiei tale.

#33
Anka_Lala

Anka_Lala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2007
Am si eu o intrebare la voi : cum sunt pozele facute de 6085?
Pls spuneti'mi ca maine vreau sa il cumpar si vreau sa stiu daca merita sa dau 3 mil jum pe el

#34
garleanu

garleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.04.2005

View PostAnka_Lala, on Apr 11 2007, 21:52, said:

Am si eu o intrebare la voi : cum sunt pozele facute de 6085?
Pls spuneti'mi ca maine vreau sa il cumpar si vreau sa stiu daca merita sa dau 3 mil jum pe el

Unde l-ai gasit cu 3.5 mil? Nou?

Mersi

#35
ghiorghyos

ghiorghyos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.03.2006

View PostAnka_Lala, on Apr 11 2007, 20:52, said:

Am si eu o intrebare la voi : cum sunt pozele facute de 6085?
Pls spuneti'mi ca maine vreau sa il cumpar si vreau sa stiu daca merita sa dau 3 mil jum pe el


La capitolul poze nu sta prea grozav. Camera VGA. Indraznesc sa afirm ca pozele sunt mai slabe decat la V360. Si decat la Samsung E250 (chiar nu ma gandeam ca voi lauda vreodata aceasta petarda de telefon :nonobad: ). Inregistrarile video insa sunt OK, fara intreruperi datorate miscarilor stanga-dreapta, cu sunet foarte tare si clar. Acesta e si un aspect negativ. Daca inregistrezi intr-un mediu mai aglomerat, coloana sonora devine harmalaie. O alta problema o reprezinta faptul ca se inregistreaza sunetele pe care le scot tastele cand dai zoom. Nu ma refer la taste sonore, care se pot dezactiva (destul de usor, mai umblati si voi prin meniuri), ci la tzacanitul tastelor (uite un aspect naspa la tastatura pe care am tot laudat-o eu), care se aude enervant de tare.

Cam atat despre partea de inregistrare, care recunosc ca nu m-a interesat deloc pana in prezent.

Ce am mai observat eu pana acum?

Pai... la interfata: stiu ca v-am recomandat cateva site-uri cu themes, am zis ca cele pe albastru se vad cel mai bine. Raman la parerea mea. Problema cu themes este ca, la majoritatea celor care modifica si icoanele din meniul principal, apare o mica problema si anume, atunci cand intri in meniu, icoanele apar marite, aglomerate, inghesuite unele in altele... ceea ce e naspa, deoarece am unele skinuri care arata chiar extraordinar de bine.
Un alt dezavantaj il reprezinta faptul ca, daca sunt aplicate teme grele (de la 600kb in sus), telefonul incepe sa se miste greu. Am aplicat o tema Alienware de aprox 1.6MB si era sa mor langa el.

Sunetul. Am observat ca sunetul se aude foarte frumos si foarte clar pe difuzorul exterior. Problema este pe casti (mai bine zis, casca), deoarece muzica pe player se aude mai incet decat pe radio. Sa speram ca, odata cu achizitionarea unui set de casti, voi rezolva si problema asta. Interesant mi se pare faptul ca egalizatorul chiar functioneaza, in ciuda zvonurilor pe care le-am auzit. Sa vad daca va functiona si functia de STEREO WIDENING... .

Card. eu intentionam sa imi iau unul de 1GB, insa prietena mea mi-a facut o surpriza de ziua mea si mi-a luat un kingston de 512Mb ... asta e. Problema e ca intra doar 80 de piese (la un bitrate de cel putin 192kbps). Naspa.
Transferul fisierelor intre foldere se face destul de usor.

Bluetooth. Am avut o experienta interesanta cu transferul unor fisiere de pe un SE W300i. Am constatat ca W-ul ma "vede", dar, in locul "numelui" de BT pe care l-am setat vede nishte jibberish-uri (@$#^#&#*#&#*#). Problema e ca eu nu am reusit sa-l vad "deloc" si nu am putut trimite nimic spre el.

In alta ordine de idei, am comparat si ecranele celor doua telefoane (W are TFT, 256k, 160/128) si consider ca SE are ecranul si mai mic, si mai putin placut la vedere. Desigur, unghiurile din care este vizibil displayul conteaza. La SE, ecranul este vizibil chiar daca e la 70-80 de grade fata de axa ochilor (nu stiu termenul exact, shame on me), in timp ce ecranul de Nokia, chiar sub 45 de grade schimba culorile, apoi devine mat. Proasta calitate. L-am comparat si cu un Nokia 3220 (ecranul e mai mic ca dimensiuni), care are display mult mai luminos si mai clar.
E clar, daca va doriti un telefon la care displayul sa fie un punct forte, 6085-ul e cea mai proasta alegere, raportat la alte telefoane cu functii similare - Samsung E250, Motorola V360... La exterior, insa, 6085 pare mai solid decat W300 (arata si mai bine), care se pare ca nu "imbatraneste" frumos, plasticul acela gri se curata si panourile negre se zgarie usor.

Bateria. BL-5C. Ma tine cam 3 zile, in conditiile in care ascult radio si muzica cam 2-3 ore pe zi. Mai am si un wallpaper animat, probabil ca conteaza. Concluzionez ca alegerea unui ecran de proasta calitate, cu rezolutie mica si CSTN nu a fost motivata de cresterea duratei de functionare a bateriei, ci doar de reducerea costului per total al telefonului. Chestia cu "are ecran CSTN, da consuma mai putin" nu tine in cazul de fata. Nu ma pricep la displayuri, dar durata de viata a bateriei pare sa contrazica aceasta preconceptie/teorie.

Am afirmat ca, daca foloseau plasticul de pe fata interioara, arata telefonul mai bine. Se pare ca nu felul cum arata acesta i-a interesat pe producatori, pentru ca plasticul de la interior se cam "nasoleste" usor (se zgarie destul de usor, se murdareste), in timp ce fata exterioara ramane "nice and shiny". Si plina de amprente.  Si fanta difuzorului (aia argintie, neconcordanta cu restul telefonului) se umple de praf. Repede.

Din punct de vedere al softului, telefonul se comporta foarte bine, rapid, aplicatiile functioneaza, meniul e bogat dar destul de bine structurat. E un telefon bun, dar are minusurile lui care trebuiau mentionate.

Cam atat, deocamdata.

Pe masura ce mai apar bube, mai vedem.

#36
MrWizard

MrWizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.04.2006
Hmm... am vazut telefonul si in orange, la anumiti dealeri, dar daca vreti numele aveti pm pentru ca nu vreau sa fac reclama!

Bateria tine destul de bine... nu stu exact cat de mult vorbeste mama la el, dar de vineri si pana aseara se consumase doare jumate diun baterie... (si credeti-ma ca telefonul nu sta numai in stand by, plus ca eplin de animatii)

Softul e simpatic, nu extraordinar (eu fiind obisnuit cu SE)

Din nefericire pachetul contine hf cu o singura casca :( si, poate oi fi eu de vina, dar nu am reusit sa prind un radio cum trebuie la el... :(

All in all este un telefon extraordinar pentru cei care vor telefon cu mp3, camera si altele... nu camera mp3 si telefon...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate