Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

automatizare incubator struti

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
k_gpz

k_gpz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2008

 cspot, on Jan 21 2008, 21:52, said:

Legat de incubatoare , vad ca au aparut niste indivizi care au propus sisteme de deumidificare a aerului .
   Prostii ...
   Ouale contin apa , iar apa aia este esentiala pentru cresterea embrionilor in ou .
   Pentru ca embrionii sa se dezvolte normal , ouale trebuie expuse la caldura  .
   Coaja oului nu este perfect etansa , ceea ce inseamna ca in conditii de temperatura crescuta si atmosfera uscata , apa din ou tinde sa se evapore .
    In incubator , atunci cand creste temperatura , umiditatea aerului tinde sa scada . Cu cat aerul este mai cald cu atat retine mai putina apa . Ouale bagate la incubat la temperatura mare si aer uscat se comporta ca rufele la uscat . In asemenea conditii , ouale se vor deshidrata asa de mult incat puii vor muri in ou .
   Deci , nu se pune problema de nici un fel despre dezumificarea atmosferei , ci de umidificarea ei . Oul contine 70-80 % apa .
Nu ai sa reusesti niciodata sa obtii asemenea umiditate in incubator . Dar o umiditate foarte crescuta nu o sa dauneze . Poate chiar dimpotriva .
Nu vreau sa fiu rautacios dar de la teorie la practica e ceva drum iar cei care nu o recunosc  sunt aceia care nu au practicat niciodata. Deci dupa parerea ta: "o umiditate foarte crescuta nu o sa dauneze . Poate chiar dimpotriva ."   Eu spun ca este GRESIT si o  sa vin cu argumente:
1.Daca ai o umiditate de aprox 85% poti usca rufele??? Daca da in cat timp???? Ca sa intelegi noi avem ceva rufe de uscat in 38-40 zile (la Temp constanta) dar nu de tot ci numai un pic asa .AAA..., mai am o idee daca umiditatea nu conteaza si cu cat mai mare cu atat mai bine de ce nu bagi ouale intr-un vas cu apa calduta cam 40 zile ??? :) -Glumeam desigur.Hai sa si explic: Oul se cantareste initial apoi in fiecare zi el trebuie sa piarda in greutate (prin "evaporare") 0.37%/zi Daca tu ai o umiditate prea mare cum recomandai acest lucru nu se va intampla si crede-ma ca nu e bine deloc.
2.De ce toti producatorii de echipamente si crescatorii recomanda RH20-40%??? Cred ca mai stiu si ei cate ceva nu e numai pur comerciala treaba.
3.Ai mai spus: "In incubator , atunci cand creste temperatura , umiditatea aerului tinde sa scada " foarte adevarat dar in serile de vara cand ai uneori aproape 27grd si RH 87% afara crezi tu ca la 37grd in incubator o sa ai RH40% ????? Eu cred ca nu pentru ca ouale alea mai trebuiesc si ventilate, apropo alta belea. Concluzie??.....
4. De ce incubatoarele profesionale(pentru struti) au "dezumidificator"????
5................ cred ca m-am facut inteles si nu mai afirma cu siguranta si aroganta "PROSTII"......

NU MA CONTRAZIC CU NIMENI expun cateva argumente iar de cele mai multe ori URASC aroganta chiar mai mult decat prostia. Problema cu incubatorul pentru struti este mult prea complexa dar nu si imposibila.Trbuie un control de temperatura foarte exact cu incalzire-racire;un control de umiditate cu umidificare-dezumidificare.Un sistem de ventilatie intern si extern catre intern. Ideal ar fi ca toate acestea sa fie interfatate deoarece interactioneaza puternic unul cu celalalt. Nu in ultimul rand trebuie si un controler  pentru intoarcerea oualelor .Fiecare sistem vine cu problemele sale specifice.Nu se intind asa usor pe paine.
Acum sigur or sa vina o gamada de comentarii ca eu..  am facut, fac sau voi face si ca tu.......  de, asa e pe forumurile Romanesti pline de destepti -nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu Romanii iar pe forumuri sunt si oameni ptr care am tot respectul. DESIGUR SE POT FACE MULTE  SMECHERI CU APARATE DE AER CONDITIONAT, TERMOSTAT DE FIER DE CALCAT , AUTOMATIZARE CU PIC SI dsXXX PE ONE WIRE,.........DAR ....GREU SI NU PREA O SA FIE STABIL PORTABIL FIABIL si independent. Lasatii si pe altii sa "ia bani" (nu dau nume) eu chem instalatorul ,zugravul.... pe care-l platesc timp in care-mi fac meseria.
Parerea mea :lasand la o parte costul oului , cat costa un pui de strut????? Chiar nu merita s investesti aprox 1000 euro pentru o automatizare care-ti poate aduce net 50 pui pe an????
REPET NU AM NIMIC CU NIMENI DAR CRED CA FORUMUL VA  FI MAI LA OBIECT SI MAI BINE STRUCTURAT FARA MULTELE COMENTARII AIUREA ; APRECIEZ PERSOANELE CARE NU STIU SI INTREABA LA OBIECT. IAR CEI CARE STITI PUNE-TI MANA SI AJUTATII PE CEILALTI.

Scarbit de propagandele electorale de c.c.t
Daniel

#38
ciobi97

ciobi97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.07.2009
Buna ziua,sint nou pe forum dar am citit ce s-a scris pina acum
As dorii in concret sa stiu daca se poate cine are o schema clara pentru incubator ,daca o poate expune si comenta si in cazul in care nu exista as dorii sa cunosc pe cineva care are un plan de afaceri sau un studiu economic legat de acest subiect :STRUTUL

In cazul in care voi primii raspuns pentru interventia mea
Va multumesc anticipat
...............


Se poate si FARA sa citam integral tot textul anterior! OK?

Edited by mister_rf, 12 July 2009 - 13:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate