Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

automatizare incubator struti

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007
cateva foto.

Attached Files



#20
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007
cine este interesat sa faca incubatoare si are probleme sa nu ezite sa ma intrebe.Atat cat voi putea va voi ajuta cu sfaturi.Astept si scheme de la cei care au mai facut termometre digitale,regulatoare digitale, higrometre ,eventual cu PIC-uri sau alte microcontrolere.

#21
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007
Chiar nu a facut nimeni regulatoare electronice de temperatura, termometre digitale, higrometre digitale, sau alte automatizari in domeniul temperatura umiditate? Sau schemele sunt secrete?
Am facut acest topic in ideea de a face schimb de experienta si scheme.

#22
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004
Eu am facut mai multe termometre digitale. Am folosit DS18B20( sau alti senzori asemanatori ) si PIC.
Am preferat un senzor digital ca sa nu-i mai fac etalonari, electronica analogica, etc.

#23
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007

View PostArcer, on Mar 28 2007, 14:31, said:

Eu am facut mai multe termometre digitale. Am folosit DS18B20( sau alti senzori asemanatori ) si PIC.
Am preferat un senzor digital ca sa nu-i mai fac etalonari, electronica analogica, etc.
Salut
Poti sa-mi dai si mie schema sa fac si eu unul.Eu am facut cu PT100 si sunt multumit.Dar as vrea sa fac ceva cu PIC.Daca nu-ti cer prea mult spune-mi si mie de ce am nevoie.Multam anticipat.

#24
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

View Postserban73, on Mar 28 2007, 17:39, said:

Salut
Poti sa-mi dai si mie schema sa fac si eu unul.Eu am facut cu PT100 si sunt multumit.Dar as vrea sa fac ceva cu PIC.Daca nu-ti cer prea mult spune-mi si mie de ce am nevoie.Multam anticipat.

De cand au aparut PIC-urile in general schemele nu mai sunt asa de interesante. Pur si simplu senzorul se leaga la PIC pe unul din porturi ( nu uita de rezistenta de pull-up de 4K7 ), pe alt port este releul de comanda al rezistentei de incalzire ( printr-un tranzistor, of course ) ( sau triacul, optotriacul, etc...) , mai pui vreo 2 LED-uri si ... gata schema!

Interesant este in schimb programul scris in PIC pt care trebuie sa ai putina experienta in microcontrollere.

#25
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007

View PostArcer, on Mar 29 2007, 13:37, said:

De cand au aparut PIC-urile in general schemele nu mai sunt asa de interesante. Pur si simplu senzorul se leaga la PIC pe unul din porturi ( nu uita de rezistenta de pull-up de 4K7 ), pe alt port este releul de comanda al rezistentei de incalzire ( printr-un tranzistor, of course ) ( sau triacul, optotriacul, etc...) , mai pui vreo 2 LED-uri si ... gata schema!

Interesant este in schimb programul scris in PIC pt care trebuie sa ai putina experienta in microcontrollere.
deci nu poti sa_mi dai si mie o schema?
spune_mi ce soft sa folosesc pentru programare si de unde il iau si de unde cumpar un programator ieftin si bun>
TOATE CELE BUNE

#26
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

View Postserban73, on Mar 29 2007, 13:47, said:

deci nu poti sa_mi dai si mie o schema?
spune_mi ce soft sa folosesc pentru programare si de unde il iau si de unde cumpar un programator ieftin si bun>
TOATE CELE BUNE
Am pus schema, dar softul va trebui sa ti-l scrii singur...
Programatorul ce-l folosesc eu este o vechitura:
http://picallw.feniks-pro.com/
... dar inca merge bine.
Despre programatoare de PIC-uri vezi Google.

Attached Files


Edited by mister_rf, 30 March 2007 - 17:19.


#27
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007

View PostArcer, on Mar 30 2007, 17:04, said:

Am pus schema, dar softul va trebui sa ti-l scrii singur...
Programatorul ce-l folosesc eu este o vechitura:
http://picallw.feniks-pro.com/
... dar inca merge bine.
Despre programatoare de PIC-uri vezi Google.
multumesc pentru schema, am sa incerc sa scriu eu programul si unde intampin greutati voi apela la forum.
toate cele bune.

#28
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007

View PostArcer, on Mar 30 2007, 17:04, said:

Am pus schema, dar softul va trebui sa ti-l scrii singur...
Programatorul ce-l folosesc eu este o vechitura:
http://picallw.feniks-pro.com/
... dar inca merge bine.
Despre programatoare de PIC-uri vezi Google.
Cat ceri pe softul de la schema atasata?

#29
serban73

serban73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.02.2007

View PostMario_b, on Feb 28 2007, 19:40, said:

Nu am nici o schema deocamdata, eu trebuie sa proiectez tot sistemul, desi e destul de dificil...
Cand termin de facut regulatorul si daca acesta functioneaza corect, o sa postez detalii...
salut Mario_b
Ai mai facut ceva cu regulatorul de temperatura?
Ai zis ca postezi detalii.
Sau acum esti la mare cu berea-n nas si n-ai timp de electronica.
Pentru umiditate eu am luat un Higrometru de la Adelaida Craiova si sunt multumit de el.Pe langa indicatie are si iesire tip contact pentru a putea controla umiditatea.

#30
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari....
Nu ma prind daca exista deja deschis un topic asemantor....dar...
Se cauta schema pt automatizarea unui incubator de oua...de asemenea si sfaturi....
Trebuie:
1 De Masurat temperatura si mentinuta intr-o plaja de valori prestabilite de noi (digital de prefereinta) .
2. De masurat umiditatea si adus aport in vederea cresterii umiditatii.....( ce facem daca umiditatea e prea mare?...ce facem cu condensul?)
3. Posibilitate de aport de aer proaspat de afara?
Dany
................
Edited by mister_rf
Uite ca acum o sa descoperi si topicul respectiv...

Edited by mister_rf, 21 January 2008 - 00:48.


#31
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Legat de incubatoare , vad ca au aparut niste indivizi care au propus sisteme de deumidificare a aerului .
   Prostii ...
   Ouale contin apa , iar apa aia este esentiala pentru cresterea embrionilor in ou .
   Pentru ca embrionii sa se dezvolte normal , ouale trebuie expuse la caldura  .
   Coaja oului nu este perfect etansa , ceea ce inseamna ca in conditii de temperatura crescuta si atmosfera uscata , apa din ou tinde sa se evapore .
    In incubator , atunci cand creste temperatura , umiditatea aerului tinde sa scada . Cu cat aerul este mai cald cu atat retine mai putina apa . Ouale bagate la incubat la temperatura mare si aer uscat se comporta ca rufele la uscat . In asemenea conditii , ouale se vor deshidrata asa de mult incat puii vor muri in ou .
   Deci , nu se pune problema de nici un fel despre dezumificarea atmosferei , ci de umidificarea ei . Oul contine 70-80 % apa .
Nu ai sa reusesti niciodata sa obtii asemenea umiditate in incubator . Dar o umiditate foarte crescuta nu o sa dauneze . Poate chiar dimpotriva .

#32
Charon

Charon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 30.11.2006
te asigur eu ca umiditatea prea mare... strica! deoarece oul trebuie sa scada in greutate pana la ecloziunea puiului. daca umiditatea este prea mare, galbenusul oului nu este "resorbit" de catre pui (sau nu stiu cum se zice, idea ii ca ramane galbenus in afara puiului iar puiul va murii dupa ce iasa din ou). astea le stiu din experienta.

#33
naby

naby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2008
hey cine stie sa faca incubatoare sa imi spuna si mie  :lol:

View Postserban73, on Mar 27 2007, 21:56, said:

cine este interesat sa faca incubatoare si are probleme sa nu ezite sa ma intrebe.Atat cat voi putea va voi ajuta cu sfaturi.Astept si scheme de la cei care au mai facut termometre digitale,regulatoare digitale, higrometre ,eventual cu PIC-uri sau alte microcontrolere.
salut sunt laurentiu! vreau sa fac un incubator cu mainile mele. vreau sa il fac pentru incubarea de oua de prepelita. spune-mi si mie cum l-ai facut. da-mi ceva scheme si indicatii tot ce poti tu

Edited by naby, 07 March 2008 - 00:00.


#34
Charon

Charon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 30.11.2006
termostat pt incubator de la adelaida, un ventilator cat mai rezistent (nu motor cu perii, preferabil motor deala cum este la pickup sau la incalzitoarele alea electrice...), o rezistenta de 3-400 de wati, o cutie bine izolata (frigider defect?) si niste rafturi pe care sa stea ouale (si le intorci cu mana, sau daca esti destept faci un temporizator sau cumperi unu de la adelaida si cu un motor intorci rafturile....). umidificarea aerului o faci punand apa intr-o tava in cutie. umiditatea o masori cu doua termometre cu alcool, metoda termometrului cu bulb umed.... (google) si gata, pretul total este cam la... 60-70 de lei daca ai frigiderul sau o cutie.... si inca cateva pe langa tine... suruburi masina de gaurit... . eu asa mi-am facut, ii complet automat si are 3 rafturi de 56 de oua fiecare  (desi ii automat tata il verifica in fiecare diminiata pt siguranta si pt a completa apa in tava). apropo, cutia vezi sa aiba o gaura mica pe unde sa intre aerul si una pe unde sa iasa, cam cat un pix de larga asta daca nu deschizi usa o data pe zi :)

Edited by Charon, 08 March 2008 - 07:04.


#35
naby

naby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.03.2008
multumesc mult pentru informatii pentru  ca eu nu prea ma pricep la electronica . te rog daca ai ceva scheme sa imi dai si mie.

#36
katruzzy

katruzzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2008
am nevoie de schema unui termometru digital! multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate