Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor Va Rog!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Dilly

Dilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2007
Salutare!
Fratilor sa va explic:
deci eu vreau sa scot disc de hip-hop/rap (pentru strada) si la ce nu ma pricep e la pus vocea pe negativ :(   :huh:
am cool edit-u pentru ca toti imi recomanda programul dar nu stiu sa-l folosesc.. (sunt ceva effecte pentru el sau doar alea care le are programul)
si cum se face dublarea pe voce??? :(
Va rog ajutati-ma! ID-ul meu de yahoo e: stumpy4swissboy

-am o placa de sunet AC97 Realtek
-un mic Philips SBC MD110  (de 9€ :P) care zice asa Sensitivity: -80dB, Freq range: 100-10.000 Hz, Impedance: 600 Ohm
stiu ca mi-ar trebui si un mixer, o placa mai buna de sunet etc. Dar intrebarea mea e: pot face ceva cu ce am precis mai sus? cat de cat?
Ms

Bafta si Respect!

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
cool edit-ul are niste efecte in el, mai exista plug-in-uri, cum ar fi Waves Diamond sau Platinum, Izotop Ozone, Antares Microphone Modeler, DSP-FX, etc.
dublajul pe voce se face ori prin suprapunerea a doua (sau mai multe) voci, ori cu ajutorul unor plug-in-uri
placa ta de sunet, precum si microfonul, iti vor scoate peri albi (multi), ar fi bine daca ai putea sa tragi vocea la un prieten care are macar un soundblaster, si sa imprumuti un microfon (chiar de la lautarii de la carciuma din colt si tot ar fi ceva), nu e obligatoriu un mixer, dar o casca circumaurala inchisa (adica de aia care acopera toata urechea) iti trebuie.


LE: ceva cat de cat poti face cu ce ai, nu stiu daca vei fi multumit de rezultat...

Edited by antinari, 09 February 2007 - 08:04.


#3
Dilly

Dilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2007
ok :D Ms mult de tot!!!
Auzi.. ce mi-ai recomanda? (daca ai putea sa imi dai niste sfaturi despre ce componente ar trebui sa imi cumpar? un material ieftin si unu de calitate..)
Apreciez mult faptul ca ma ajuti frate, Ms mult!

Bafta si Respect !

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
pai depinde, ieftin sau de calitate? la ce calitate vrei sa fie produsul final?
1. placa de sunet - esential
de calitate: M Audio Fast Track USB, ai intrare de microfon (asta inseamna ca nu iti mai trebuie mixer pentru preamplificare), poti sa tragi la 24-bit/48kHz, conectare pe usb deci poti sa mergi cu ea si la colegu de trupa sa tragi voce acolo, daca la tine vecinu pune gresie in baie, pret decent
ieftin: Creative (Sounblaster Live, Audigy) la cat te lasa buzunarul
2. microfon - esential
de calitate la preturi decente: la asta nu-ti trebuie phantom power, si trage foarte bine, (nu e dotat cu filtru pop-up, va trebui sa-l achizitionezi separat daca e necesar)
uite unul la SH, poate ai bafta
ieftin: Sennheiser, la cat te lasa buzunarul
la asta se adauga un suport de microfon, in jur de 100 roni (sau il faci, la tata la uzina sau dintr-o matura si suportul bradului de craciun :D ), precum si un cablu bun, il gasesti la orice magazin de profil, recomandabil un PROEL modelul mai scumpisor un pic (parca pe la 6 roni metrul)+mufe cam 6 roni bucata
3. casca - esential
de calitate la preturi decente: AUDIO TECHNICA ATH-M40FS; BEYERDYNAMIC DT 770 PRO;
ieftin: HD 201
4. monitoare - daca iti iei o casca buna nu e absolut necesar, dar preferabil sa asculti ce faci in monitoare. aici alea considerate bune au niste preturi  :death: (n-am gasit cuvantul potrivit), preferatele mele insa sunt ALESIS MONITOR ONE II PASSIV (la astea iti trebuie si un amplificator) sau ALESIS M1 AKTIV MK2, ca pret iesi mai bine cu cele pasive si un amplif SH, preferabil model mai vechi (mai ieftin si mai bun) sa nu fie pe integrate, diferenta de pret dintre astea si niste genelecuri sau mackie-uri e taxa pe fitze

pe partea de hardware cam astea sunt.

pe partea de software mai discutam mai tarziu...

#5
Dilly

Dilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2007
Mersi mult de tot frate!
acu inca o chestie ce ar fi ce ai cumpara tu pana in 2000 euro tot??

Mersi inca o data!  :coolspeak:

Bafta si Respect

#6
Dilly

Dilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2007
eu ma tot uit dupa alea scumpe ca poate sunt mai bune.. dar nush  :huh:

#7
Dilly

Dilly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2007
ok.. nu conteaza
alta intrebare:
Cum fac dublarea pe voce?
Cu ceva program se poate? (ca sa nu trag de 10 ori sa imi iese bine vocea)

Bafta si Respect !

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDilly, on Feb 13 2007, 01:28, said:

ok.. nu conteaza
alta intrebare:
Cum fac dublarea pe voce?
Cu ceva program se poate? (ca sa nu trag de 10 ori sa imi iese bine vocea)

Bafta si Respect !


sorry, chiar ma gandeam ce as lua eu de 2000 de euro :D (adevarul e ca azi am intrat cam pe fuga si n-am deschis topicul asta, da ramane intre noi...)
pai o placa de sunet MAudio Delta 1010 LT (ca d`aia am si-mi place de ea), ieftina si buna :coolspeak:
sau un audiophile 2496, daca nu vrei sa tragi mai multe trackuri o data (da la asta iti mai trebe si un mixer pt microfon, n-are preamplificare pt mic in)
sau tot aia care ti-am recomandat-o inainte...

un microfon.. hmm... nu stiu ce sa-ti zic, aici ar intra de fapt banii care raman din alea doua mii, cu cat mai multi cu atat mai bine,  da si studio projectul ala trage frumos, membrana mare, pe tub (adica lampa ca radioul lu bunica :D ), e cool de tot si ieftin (si are si o sensibilitate super misto, mai fain ca un AKG C3000), sau un AKG SolidTube (cred ca ar ramane bani de unul din asta), sau un rode sau un neumann, tot pe lampa, daca raman bani destui, nu le am cu aritmetica

monitoare mi-as lua alesis monitor one d`alea pasive, cu un amplif care-l stiu ca amplifica bine si nu-mi coloreaza sunetul, stiu ca e boala pe genelecuri da opinez ca nu se justifica atata amar de bani, mai bine de-un microfon mai bun :coolspeak:

si casti le-as lua pe alea de la beyer dynamic

da vrei sa-ti faci studio? sau home studio? ... ca difera necesitatile :D

PS cauta pe la Waves, s-ar putea sa mai gasesti niste voci pe acolo, ca sa nu tragi tu de 10 ori

#9
big slap

big slap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.03.2007
dilly...  la un program de editare ai mai multe efecte gen:reverb,delay,voice modification,flanger samd...io zic sa iei o piesa si sa aplici fiecare efect sa vezi ce face si o sa iti dai seama apoi despre ce e vorba eu asha am facut si merge!!! :rolleyes:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate