Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Cum se numeste cartea?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Wasserfest

Wasserfest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 16.07.2006
Nea Zapada, o fi vorba de asta: Omul si clima
Boia, Lucian
?

Edited by Wasserfest, 06 October 2006 - 18:16.


#20
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Eu imi aduc aminte de o carte numita "poveste fara sfarsit" si am vazut parca ecranizarea. Eram copil si cautam cartea dar nu a fost posibil sa o gasesc.
Cumva ceva de genul: baietelul pe un caine pufos/paros care mai si zbura si trece undeva in lumea povestilor unde erau unii care doreau sa distruga aceasta lume si intalneste parca si o fata/zana...in fine e cam tulbure in mintea mea dar stiu ca mi-a placut..

#21
Eagle657

Eagle657

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.06.2005

View Postditto___, on Oct 7 2006, 13:43, said:

Eu imi aduc aminte de o carte numita "poveste fara sfarsit" si am vazut parca ecranizarea. Eram copil si cautam cartea dar nu a fost posibil sa o gasesc.
Cumva ceva de genul: baietelul pe un caine pufos/paros care mai si zbura si trece undeva in lumea povestilor unde erau unii care doreau sa distruga aceasta lume si intalneste parca si o fata/zana...in fine e cam tulbure in mintea mea dar stiu ca mi-a placut..
Te referi probabil la "Poveste fara sfarsit" de Michael Ende, iar cainele e defapt un leu :).

#22
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006

View PostEagle657, on Oct 7 2006, 21:06, said:

Te referi probabil la "Poveste fara sfarsit" de Michael Ende, iar cainele e defapt un leu :).

Da, dar parca nu era leu...cel putin mie mi se parea un caine urias si paros :)

#23
Nea Zapada

Nea Zapada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.12.2005

View PostWasserfest, on Oct 6 2006, 19:14, said:

Nea Zapada, o fi vorba de asta: Omul si clima
Boia, Lucian
?
Te iubesc!  :inlove:

#24
iriwdir

iriwdir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.02.2005
Ma chinuie lucrul asta din copilarie. Din pacate am pierdut cartea si nu mai stiu nici cine a scris-o nici cum se numea.

Nu stiu sigur daca era o nuvela sau un roman. Era despre un baiat al unei familii relativ dezbinate. Tatal un betiv care, in momentul in care baiatul se ducea dupa el la carciuma, era luat pe genunchi si invatat sa bea. Mama era spalatoreasa si stiu ca avea mainile ranite din cauza clorului. Stateau intr-o mansarda saracacioasa si parca acest baiat, care este personajul principal, el fiind si povestitorul, avea si un frate mai mic.

Stiu ca nu am fost foarte clara, asta si din cauza ca am citit-o cand eram foarte mica, cam pe la vreo 10 ani, si asta e tot ce imi amintesc. Nu am reusit inca sa dau de ea, nu reusesc sa imi aduc aminte nimic altceva.

Sper sa primesc niste raspunsuri.

Multumesc anticipat.

Edited by beaucafea, 30 March 2008 - 18:26.


#25
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
ceva in genul asta..am citit demult..cartea cu ochi albastri..
dar nu cred ca este ceea ce cauti

#26
iriwdir

iriwdir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 14.02.2005
Nu, nu cred ca este ceea ce caut... Din pacate mi-am pierdut speranta demult ca o voi gasi. Am zis totusi sa incerc...

Asta e...

Multumesc oricum

#27
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

View PostMadroxana, on Jul 28 2006, 17:50, said:

Sal!!!!

Am si eu o intrebare, poate isi aduce aminte cineva.
In primii ani dupa revolutie aparea o revista cu povestiri SF.
Stiu ca una dintre ele m-a impresionat foarte mult: era vorba despre un tip care juca extraordinar de bine sah, si care in finalul povestirii ajunge pe o planeta de unde nu putea pleca decat daca invingea la acest joc un computer (sau o fiinta de pe planeta aceea, nu mai tin minte exact).
In final reuseste sa castige (am impresia ca era primul dintre toti cei care incercasera pana atunci) dar realizeaza ca a trecut foarte mult timp de la inceputul jocului si ca acum este foarte batran.
Ceva de genul asta. Nu garantez ca imi aduc aminte exact, eram destul de mica cand am citit povestirea, dar as vrea s-o recitesc sa vad daca acum mi se mai pare la fel de buna.

Stie cineva despre ce vorbesc? Cum se numea povestirea si care este numele autorului?  :worthy:

Mercic  :D


nu stiu cum se cheama povestirea, da' autorul se cheama Mihail Gramescu. Cauta o culegere de povestiri care se cheama "Saritorii in gol"

#28
ayak

ayak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.04.2007

View PostMadroxana, on Jul 28 2006, 16:50, said:

Sal!!!!

Am si eu o intrebare, poate isi aduce aminte cineva.
In primii ani dupa revolutie aparea o revista cu povestiri SF.
Stiu ca una dintre ele m-a impresionat foarte mult: era vorba despre un tip care juca extraordinar de bine sah, si care in finalul povestirii ajunge pe o planeta de unde nu putea pleca decat daca invingea la acest joc un computer (sau o fiinta de pe planeta aceea, nu mai tin minte exact).
In final reuseste sa castige (am impresia ca era primul dintre toti cei care incercasera pana atunci) dar realizeaza ca a trecut foarte mult timp de la inceputul jocului si ca acum este foarte batran.
Ceva de genul asta. Nu garantez ca imi aduc aminte exact, eram destul de mica cand am citit povestirea, dar as vrea s-o recitesc sa vad daca acum mi se mai pare la fel de buna.

Stie cineva despre ce vorbesc? Cum se numea povestirea si care este numele autorului?  :worthy:

Mercic  :D

nu stiu cum se cheama povestirea, dar stiu cum se cheama revista, care nu era o revista ci un almanah si se chema Anticipatia. acesta almanah aparea o data pe an. acolo am citit o povestiri foarte faine cu e "Rgeii nisipurilor" si "Lumea Alisei". sfatul meu e sa cauti prin anticariate si poate gasesti. SUCCES!!  :peacefingers:

#29
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007

View PostMadroxana, on Jul 28 2006, 17:50, said:

Sal!!!!

Am si eu o intrebare, poate isi aduce aminte cineva.
In primii ani dupa revolutie aparea o revista cu povestiri SF.
Stiu ca una dintre ele m-a impresionat foarte mult: era vorba despre un tip care juca extraordinar de bine sah, si care in finalul povestirii ajunge pe o planeta de unde nu putea pleca decat daca invingea la acest joc un computer (sau o fiinta de pe planeta aceea, nu mai tin minte exact).
In final reuseste sa castige (am impresia ca era primul dintre toti cei care incercasera pana atunci) dar realizeaza ca a trecut foarte mult timp de la inceputul jocului si ca acum este foarte batran.
Ceva de genul asta. Nu garantez ca imi aduc aminte exact, eram destul de mica cand am citit povestirea, dar as vrea s-o recitesc sa vad daca acum mi se mai pare la fel de buna.

Stie cineva despre ce vorbesc? Cum se numea povestirea si care este numele autorului?  :worthy:

Mercic  :D
O povestire cu un tip care ajunge pe o planeta si ii invata sah pe cei de acolo este "Sahul real" de Voicu Bugariu dar nu prea seamana la actiune cu ce spui tu ca iti amintesti, oricum, o gasesti in almanahul Planeta Sah 1989.

#30
clandher

clandher

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.08.2007
Dupa revolutie, s-a reluat aparitia fostei reviste Colectia Povestiri SF, sub numele Anticipatia. A aparut ceva ani, si ceva timp aparea si almanahul.

#31
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Povestea cu sahul... "Gambitul Stelelor" - Gerard Klein. Personajele erau insele niste pioni pe tabla de sah a universului.

#32
petremihai

petremihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.09.2006
As avea si eu nevoie de ajutorul vostru. Caut autorul si titlul unei carti pe care am citit-o acum 10 ani. Povestea era ceva de genul urmator. Un autobuz cu turisti are ghinionul sa se afle la locul probasirii unui "OZN". Treptat, martorii acestui eveniment incep sa fie lichidati unul cate unul, dar astfel incat sa para accidente. Unul este ucis in spital, altul zdrobit in timp ce lucra la masina lui si parca unul este otravit (celelalte asasinate nu le mai tin minte). Unul dintre conspiratori parca se numea Janis sau Janus. In partea a doua a cartii este vorba de un tip care fuge de organizatia din care face parte acest Janus. In limba romana, cartea se numea Conspiratia. Cam atat imi aduc aminte despre carte. Atunci mi-a placut foarte mult si tare as vrea sa aflu cum se numeste in original si cine a scris-o. Multumesc anticipat pentru ajutor.

#33
cold_bizquit

cold_bizquit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.01.2008
Am citit acum vreo cinci ani o carte foarte interesanta, dar i-am uitat titlul si autorul. Poate o stie cineva. Actiunea se petrec prin 1910 in Tara Romaneasca. Un avocat primeste cazul vietii lui de la un mosier bogat. Dupa ce i-l rezolva, intra in familia acestuia si rand pe rand , iubeste si este iubit la randul lui de toate cele trei fete ale acestuia. Intr-un final, mezina afla si se sinucide. Atragator nu este neaparat story-ul, ci modul cum proveste autorul lumea, ca pe o vaca ce trebuie mulsa in folos propriu, cu eleganta si maxim de randament. Una dintre zicalele eroului principal este ca trebuie sa obtii maxim de profit cu minim de efort. Cam putine indicii, si nici batranul gugal nu mi-a fost de folos.

#34
Roberta_grr

Roberta_grr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.07.2007
Buna. Am citit, acum foarte multi ani o carte care m-a imresionat mult la timpul acela. Ideea era ca tot ceea ce stim noi despre inceputurile omenirii este fals. Totul se petrece de fapt exact pe dos. Amintirile sunt de fapt premonitii iar foarte putini oameni sunt capabili sa aiba amintiri (cei pe care ii numim clarvazatori). Ca primii oameni au venit pe pamant, de undeva din spatiu, la momentul cand omenirea ajunses la apogeu, doar ca sa se stinga incet incet pe Pamant . Ne nastem din tarana si ne gasim sfarsitul in pantecele mamelor etc.
Stie cineva titlul cartii si autorul?
Multumesc anticipat.

#35
danaCND

danaCND

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.07.2008
am gasit o groaza de carti prin bibleoteca fara coperti, cuprins, sau altef d edate care sa te duca cu gandul la autor sau titlu...asa ca o sa le enumar si voi sa ma ajutati va rog...as vrea sa le fac niste coperti, sa para ca noi...multumesc anticipat
1:in carte am gasit nume ca: Bourras,, Denise, Colomban, Baudu, "Paradisul femeilor", domisoara Tatin,firma "La Vechiul Elbeuf"
si se termina asa:"O!domnule Mouret, dar pe dumneata te iubesc! o ultima rumoare se mai auzi de la "paradisul femeilor" ca o bucurie indepartata a unei multimi. Portretul doamnei Hedouin zimbea mereu ca buzele pictate. Mouret cazu pe biroul sau, peste milionul pe care nu-l mai avea. Nu-i mai dadea drumul Denisei, pe care o strangea cu patima la piept, spunandu-i ca acum poate sa plece la o luna la Valognes, pentru a inchide gura lumii. Apoi, va veni s-o ia chiar el de acolo, aducand-o inapoi la bratul lui, atotputernica.”


2: din prefata a ramas o singura pagina in care se gaseste: sfarsitul lui Godfrey Ablewhite...William Wilkie Collins..prefata este scrisa de H. ZALIS
3: o carte caruia ii lipseste inceputul dar are cuprinsul: NEAMURI, MIEZ DE IARNA, MARUNTE, BARCI DE SALVARE, BRAZDA INGUSTA SI ADINCA, IARBA, URSI, ULCELELE, ALELUIA, MOT, DUDE DE TOAMNA, PISICA, SFINTI FARA OCHI, O FARAMA DE PAINE, LEACURI, PELIN, BALCIUL, MAI DEPARTE, FLORILE PAMANTULUI si se pare ca a aparut in 1979 la editura "Casa Scinteii"
din cate am vazut este vorba de ceba trupe nemtesti, o fuga, toata lumea se ascunde de ceva...un personaj Darie, Soric...

#36
devona

devona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008

View PostdanaCND, on Aug 27 2008, 14:37, said:

am gasit o groaza de carti prin bibleoteca fara coperti, cuprins, sau altef d edate care sa te duca cu gandul la autor sau titlu...asa ca o sa le enumar si voi sa ma ajutati va rog...as vrea sa le fac niste coperti, sa para ca noi...multumesc anticipat
1:in carte am gasit nume ca: Bourras,, Denise, Colomban, Baudu, "Paradisul femeilor", domisoara Tatin,firma "La Vechiul Elbeuf"[...]
Este vorba despre La paradisul femeilor (Au bonheur des dames) de Émile Zola.

Edited by devona, 27 August 2008 - 13:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate