Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Seminee

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2842 replies to this topic

#1
cosmin44

cosmin44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.10.2006

 popnic, on Jan 11 2006, 10:38, said:

cum pot face o soba ( semineu) bun intr-o sufragerie de ~25 mp -( sobar, materiale , design)

Buna tuturor,
Dupa indelungi studii pe net,mi-am facut si eu un semineu in living.
Ca sa te ajut trebuie sa postezi o poza a livingului si sa ne spui unde te-ai gandit sa-l faci+dimensiuni de incadrare.
Unde este hornul, care este dimensiunea interioara o hornului?

Cati metri cubi vrei sa incalzesti, pentru ca de asta depinde marimea focarului..etc

Contrar aparentelor un semineu bine construit are un randament mai bun, pana in 85%-90% decat orice soba de teracota sau soba normala 55%-60%
Asta din simplul motiv ca soba radiaza caldura pe cand un semineu produce circularea aerului in incapere, luand aerul rece de jos il trece pe langa focar si-l refuleaza pe sus.

Cosmin

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Contrar aparentelor un semineu bine construit are un randament mai bun, pana in 85%-90% decat orice soba de teracota sau soba normala 55%-60%
mie unul imi vine greu sa cred asta
o soba o incalzesti bine seara si te tine pana dimineata, un semineu in 1 h de la stingerea focului e inghetat deja, trebuie sa alimentezi cu lemne/carbuni tot timpul
in afara de aspect, semineul nu prea e bun la altceva

#3
cosmin44

cosmin44

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.10.2006
Stiu ca iti vine greu sa crezi dar cum zici .....tu incalzesti soba....si nu casa.
Senzatia de caldura ti-o da aerul cald din casa si nu peretii sau pardoseala.

Ca sa fiu mai explicit, tu cu o soba incalzesti o camera, maxim 2.
Eu cu un semineu(cand nu mi-e lene sa fac focul) incalzesc o casa fomata din P+M(64 mp pe palier). La P am un living, bucatarie si baie. La M am 3 dormitoare si o baie(dar aici nu intra caldura ca nu e folosita inca). La parter am 19-20 de grade...la mansarda am 22-23. Totul depinde de cat de frig e afara... cat de izolata este casa, geamuri termopan sau nu, cat de uscate sunt lemnele, ce putere are focarul.....etc

De aceea daca sunt oameni care au puterea sa-si faca un semineu, ii pot ajuta cu experienta mea, pentru ca semineul nu este numai de design, el te si poate incalzii!
ps: Este o solutie ideala pentru o cabana la munte
Cosmin


 aeon, on Jan 9 2007, 13:12, said:

mie unul imi vine greu sa cred asta
o soba o incalzesti bine seara si te tine pana dimineata, un semineu in 1 h de la stingerea focului e inghetat deja, trebuie sa alimentezi cu lemne/carbuni tot timpul
in afara de aspect, semineul nu prea e bun la altceva

Attached Files



#4
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Pentru ca sunt un burghez, m-am gandit sa arunc o suma destul de mare intr-o casa, dar doresc sa imi fac si semineu :)

Desi nu stiu cat timp o sa am sa privesc la el, totusi imi doresc o astfel de jucarie, mai ales ca ma gandesc cu groaza daca vecinul de la est va intrerupe vreodata in joaca conducta cu gaz...

Prin urmare doresc informatii despre semineu cu lemne.
Preturi, probleme, furnizori, monopera, pareri etc

A aruncat deja o privire la www.fedo.ro si www.diavach.ro , dar as dori si alte oferte.

Pana acum pretul variaza intre 500-3000 euro + manopera + constructia..., ceea ce urca pretul cam mult !!!

Edited by Horsie, 29 January 2007 - 20:41.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ma intreb daca semineul se poate compara cu o soba clasica de teracota :)

Ce e drept, am vazut semineu doar in filme...

#6
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 Horsie, on Jan 29 2007, 20:40, said:

Pentru ca sunt un burghez, m-am gandit sa arunc o suma destul de mare intr-o casa, dar doresc sa imi fac si semineu :)

Desi nu stiu cat timp o sa am sa privesc la el, totusi imi doresc o astfel de jucarie, mai ales ca ma gandesc cu groaza daca vecinul de la est va intrerupe vreodata in joaca conducta cu gaz...

Iti recomand cu "caldura" si o centrala pe lemne care este muuuult mai eficienta decat un semineu...daca privesti doar din acest punct de vedere problema..

#7
webu

webu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 21.06.2004
ce zice omu' si ce inteleg altii ...
nimeni nu-si pune semineu pentru incazit.
dar mi-e greu sa cred ca potzi sa stai intins pe o blana de urs cu un pahar de cognac in mana in fata unui cazan cu lemne ...

am gasit o poza tot pe un forum , poate itzi da vreo idee ...

Attached Files



#8
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 webu, on Jan 30 2007, 13:43, said:

ce zice omu' si ce inteleg altii ...
nimeni nu-si pune semineu pentru incazit.
dar mi-e greu sa cred ca potzi sa stai intins pe o blana de urs cu un pahar de cognac in mana in fata unui cazan cu lemne ...

Pai uite @webule ce zice omu':"Desi nu stiu cat timp o sa am sa privesc la el, totusi imi doresc o astfel de jucarie, mai ales ca ma gandesc cu groaza daca vecinul de la est va intrerupe vreodata in joaca conducta cu gaz..."....uite ca omu' pentru incalzit vrea sa si-l puna...sau poate tu ai inteles din fraza lui ca ar vrea sa stea intins in fata lui pe o blana de urs cu un pahar de cognac in mana?...si prin absurd, daca ar fi asa, de ce ai ales cel mai hidos semineu care l-am vazut pana acum? :coolspeak:

Edited by alegros, 31 January 2007 - 00:13.


#9
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
bre alegros, semineul imi apartine  ;) si era in faza de constructie..
de ce e hidos? e foarte util, de la faptul ca-ti poti incalzi o camera, de a face gratar in el.. yep, gratar in casa cu carbuni, fara fum.
intr-adevar nu se compara cu o centrala, nu are puterea sa incalzeasca o casa intreaga, face fata unei singure camere, dar din pct. meu de vedere are 3 utilizari: atmosfera, caldura, gratar.
in ce ordine vrei tu..

#10
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006
:coolspeak:

 sixone, on Jan 31 2007, 01:03, said:

bre alegros, semineul imi apartine  ;) si era in faza de constructie..
de ce e hidos? e foarte util, de la faptul ca-ti poti incalzi o camera, de a face gratar in el.. yep, gratar in casa cu carbuni, fara fum.
intr-adevar nu se compara cu o centrala, nu are puterea sa incalzeasca o casa intreaga, face fata unei singure camere, dar din pct. meu de vedere are 3 utilizari: atmosfera, caldura, gratar.
in ce ordine vrei tu..

:coolspeak: Ups, nu vreau sa supar pe nimeni, scuza-ma @sixone, dar gusturile nu se discuta, pur si simplu asocierea dintre acel semineu si a sta intins pe o blana de urs cu un pahar de cognac in mana in fata lui...nu mi s-a parut potrivita...poate si din cauza ca era in faza de constructie...poate m-am exprimat eu mai dur, dar poate ca acum e chiar dragut... :kisstogether:

#11
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
well.. spre rusinea mea si acum arata cam la fel, nu e finisat.
oricum chiar daca nu poti sta pe o blana de urs, merge un gratar cu mici si bere in el perfect.

#12
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006
Mi-a povestit cineva care a vizitat Polonia ca a vazut un semineu care incalzea toata casa.Sistemul era cu niste pompe care preluau caldura emanata de semineu si o trimiteau prin niste canale speciale spre dormitaoare.Pritena mea mi-a povestit ca propietarul era super incantat de cum mergea sistemul.Si in Polonia e frig nu gluma.
La nivel conceptual, cel putin, pot sa-mi imaginez un astfel de sistem si cred ca ar putea fi utilizabil.

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Intr-adevar, exista seminee ce actioneaza ca adevarate centrale termice, dar duc chiar peste 10 000 euro :o

#14
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
sixone: mie imi place semineul tau. L-ai facu singur? eu ma intreb, pentru un semineu care are rol doar de atmosfera si eventual gratar, ma refer la semineul pe lemne, nu se poae construi in regie proprie?
Are careva schita si componenetele sau principiile de functionare calsice ale unui astfel de semineu?

daca da, poate pune careva schitele si informaiile aici, sa invatam sa construim singuri un semineu

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cine stie: daca fac semineu in camera de dining/ locul de luat masa, la ce distanta de focarul deschis pot pune masa de lemn ?
Multumesc

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Daca pui in focar de fonta, o sa ai si geam

In Praktiker & Co sunt focare si costa putin fata de ofertele firmelor specializate...

#17
KangouMambo

KangouMambo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2006
Si eu sunt interesat de construirea unui semineu cu scopul incalzirii locuintei. Am  inceput sa studiez problema si am gasit in Ambient niste focare foarte dragute, cu suber, geam termorezistent. etc iar baiatul de acolo mi-a dat chiar niste foi scoase la imprimanta cu normativele tehnice de construire ale unui semineu..........Foarte de treaba

#18
KangouMambo

KangouMambo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.01.2006

 KangouMambo, on Feb 24 2007, 12:13, said:

Si eu sunt interesat de construirea unui semineu cu scopul incalzirii locuintei. Am  inceput sa studiez problema si am gasit in Ambient niste focare foarte dragute, cu suber, geam termorezistent. etc iar baiatul de acolo mi-a dat chiar niste foi scoase la imprimanta cu normativele tehnice de construire ale unui semineu..........Foarte de treaba



Ii zice: [b]Instructiuni pentru montarea unui semineu cu caminul inchis sau deschis si punerea in functiune

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate