Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Istorie alternativa

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
Muk cel Mic

Muk cel Mic

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 224
  • Înscris: 24.09.2006
bai asta cu secera si ciocanu'... esti comunist ori fascist?! vrei sa-ti spun eu ce fac cu steagul ala cu secera si ciocanu? ma pis pe el aia fac. :puke:

#74
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

vrei sa-ti spun eu ce fac cu steagul ala cu secera si ciocanu? ma pis pe el aia fac.

Si eu la fel :coolspeak: Numai ca unii au scos secera si ciocanul si au ramas doar stelutele, l-au pus la masini si defileaza cu el, de aia l-am pus si eu la avatar, dar eu l-am pus corect, nu cenzurat :P

Probabil nu e destul de sugestiv, sa-l pus pe asta?

Attached File  Euromierda.jpg   12.84K   9 downloads

Edited by tihomir, 05 February 2007 - 00:16.


#75
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Feb 4 2007, 15:02, said:

Din antichitate pâna în secolul 10, Sicilia a fost preponderent elenofona (a vorbi greceste nu înseamna ca si genetic esti urmas de greci):
Sicilia a fost colonizata de greci dupa ce inainte fusese colonizata de fenicieni si cartaginezi. In primul razboi punic, coloniile grecesti au sprijinit Cartagina. Mercenarii greci ce luptau in armata cartagineza erau recrutati mai ales din Sicilia sau prin intermediul acesteia. Motivul principal al sustinerii fiind faptul ca pe orice teritoriu cucerit, Roma avea pretentia de a-si infiinta propriile colonii pe cand Cartaginezii ii lasau liberi in schimbul platii unui tribut. Sicilia a fost pierduta de Cartagina dupa primul razboi punic iar grecii din Sicilia au platit destul de scump.

#76
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

de fenicieni si cartaginezi.

Care-i diferenta?  :D

#77
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View PostMegara, on Feb 5 2007, 00:18, said:

Sicilia a fost colonizata de greci dupa ce inainte fusese colonizata de fenicieni si cartaginezi. In primul razboi punic, coloniile grecesti au sprijinit Cartagina. Mercenarii greci ce luptau in armata cartagineza erau recrutati mai ales din Sicilia sau prin intermediul acesteia. Motivul principal al sustinerii fiind faptul ca pe orice teritoriu cucerit, Roma avea pretentia de a-si infiinta propriile colonii pe cand Cartaginezii ii lasau liberi in schimbul platii unui tribut. Sicilia a fost pierduta de Cartagina dupa primul razboi punic iar grecii din Sicilia au platit destul de scump.
Fenicienii aveau colonii doar in Africa si Spania.Ca cereau tribut de la sicilieni e altceva.
Faptul ca limba noastra se aseamana mai mult cu dialectele italiene sudice poate fi o chestiune de substrat.Un substrat grecesc in cazul Siciliei,un substrat tracic in cazul Romaniei.In mod normal limba noastra ar fi trebuit sa se asemene mai mult cu dialectele nordice

#78
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttihomir, on Feb 5 2007, 00:29, said:

Care-i diferenta?  :D
diferenta nu prea e ca si cartaginezii se trag tot din fenicieni (ceva diferente la limba parca) dar am scris asa pentru a delimita colonizarile... una directa si una prin Cartagina. Apoi dupa cuceririle lui Alexandru fenicienii si cultura lor a disparut dar Cartagina a mai dainuit putin dupa acel "Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" al lui Cato.

#79
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006
Care a fost adevaratul caracter al lui Stefan cel Mare?

A fost el afemeiat si repede varsator de sânge sau este o minciuna a cronicarilor?


Un indiciu sunt ultimele lui cuvinte: "Doamne, numai Tu singur stii ce a fost în inima mea. Nici eresurile cele înselatoare, nici focul vârstei tineresti n-au putut-o sminti, ci am ramas întarit pe Piatra care este Însusi Hristos, pe a Caruia Cruce de-a pururi îmbratisata la piept tinând, viata mea am închinat-o, nadejde nesmintita printrânsa la Parintele veacurilor având, prin care pe toti vrajmasii am gonit si am înfrânt".

#80
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

Quote

Apoi dupa cuceririle lui Alexandru fenicienii si cultura lor a disparut
Nu au disparut, sunt libanezii de azi....

Quote

Care a fost adevaratul caracter al lui Stefan cel Mare?

A fost el afemeiat si repede varsator de sânge sau este o minciuna a cronicarilor?

O fi fost si asa, cu ce te deranjaza? Esti de la politia moravurilor? Indiferent cum o fi fost, Dumnezeu stie mai bine iar Biserica nu l-a facut sfant pentru pacate lui (nu e om fara pacat) ci pentru faptele lui bune, asa cum Sf. Pavel nu e sfant pt ca a prigonit pe crestini cand era iudeu, ci pentru ceea ce a facut dupa convertire.
Desigur unii care vad paiul din ochii altora se vor gasi care sa spuna ca uite stefan era asa si pe dincolo, dar cine sunt ei sa-l judece pe stefan?
Mi se pare o discutie sterila polemica de genul : "daca stefan e mare erou de ce s-a batut cu Tepes sau de ce Tepes a pustiit zona brasovului sau a vidinului?", sa se mire prostii de aia!
Am  mai spus ca e o prostie sa iei ceea ce acum consideram moral si sa raportam la evenimente de acum cateva sute de ani cand practici considerate azi crime de razboi erau ceva la fel de firesc pe cum sunt azi considerate "victimele colaterale".

Edited by tihomir, 05 February 2007 - 12:30.


#81
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008

View Posttihomir, on 29th January 2007, 14:04, said:

Si totusi Romulus a fost un personaj real si primul rege al Romei. Daca admiti ca Iliada si Odiseea sunt reflectari artistice ale adevarului istoric de ce nu ai admite ca si Eneida are fundament real? Si Homer si Vergiliu au pus pe hartie (sau pe ce or fi scris ei) intr-un mod plastic povestiri despre evenimente petrecute cu vreo 500 de ani inaintea lor, transmise din generatie in generatie, se intelege.
Nu a fost real.
http://ancienthistor...002aRomulus.htm The story of Romulus, his twin brother Remus, and the founding of the city of Rome is one of the most familiar legends about ancient Rome. The basic legend about how Romulus came to be the first king of Rome begins with the god Mars impregnating a Vestal Virgin named Rhea Silvia, daughter of the rightful, but deposed king.

View Posttihomir, on 30th January 2007, 01:05, said:

Daca sf. Petru l-a investit episcop pe Calist si de la Calist in jos au fost hirotoniti ceilalti episcopi/papi, e de ajuns, la fel cum in Rasarit af. Andrei e considerat primul episcop al Constantinopolului (pe atunci nu era decat oraselul Byzantion).



"Esti" in albaneza inseamna tot ce inseamna si in romana :P



Ai fost informat gresit, perioada nu e deloc scurta daca iei in calcul faptul ca parti din Dacia sunt anexate de impeiu inca din sec. I. i. Hr., ca dacii inainte de cucerire aveau contacte stranse cu romanii, ca dupa cucerire colonizarea a fost masiva (in vremea provinciei in Transilvania nu se cunoaste nicio asezare exclusiv dacica) iar dupa 271 sudul provinciei a continuat sa faca parte din imperiu. In plus e de ajuns sa cercetezi limba romana pentru a-ti da seama de continuitatea daco-romana (ma refer la numele de rauri si locuri, multe neschimbate de pe vremea dacilor si care nu ar mai fi fost tinute minte daca nu ar fi existat continuitate).
http://www.argjiro.n...alor/index.php3
  
  
  how are you?                                                      si je? (sh si jeni?)
  how are you?                                                      qysh je? (sh qysh jeni?)
  be (irrv was, been)                                              jam (fprr qeshë, qenë)
  are, you are, you're                                             je, ti je
  are, we are, we're                                               jemi, ne jemi
  are, you are, you're                                             jeni, ju jeni
  are, they are, they're                                           janë, ata/ato janë
  are not, you are not, you aren't, you're not, ain't     nuk je, ti nuk je, s'je

Edited by eugenrau, 02 April 2011 - 02:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate