Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tehnica Audio.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006
Am creat acest topic in scopul cunoasterii generale a tehnicii de propagare sonora, sisteme audio si din ce sunt compuse acestea (subwoofere, difuri, amplificator etc.), metode de bobinaj al difuzoarelor, solutii pentru sunete cat mai perfecte etc.

*********************
End of topic starter

_____________________
My hi5 acount is http://andrewdijey.hi5.com
My yahoo id is on my softpedia CARD.
_____________________
Cheama-i si pe prietenii tai pe Forumul Softpedia ( http://forum.softpedia.com/ ) pentru a-si spune opiniile si cunostintele.
Siteul Softpedia ( http://www.softpedia.com ) va ofera diverse programe si documentatii in legatura cu multe categorii de subiecte. Invita si pe altii!
Obs. Criticile, Jignirile, Injuraturile si Certurile nu sunt permise. :peacefingers:

Edited by DjAndrewMoshu, 27 January 2007 - 23:21.


#2
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
Un domeniu deosebit de complex si de frumos. Amplificatorul, 7.1 sau de alta natura, impreuna cu incintele acustice finalizeaza lantul acustic. Insa calitatea acestora poate fi umbrita de sursa de sunet. Astfel, nu putem vorbi de mp3, si alte asemenea. Fi mai concret, care sunt dorintele tale referitoare la o auditie? Stereo, surround? Oricum, pentru inceput, cel mai simplu este sa-ti alegi sculele pe principiul frecventei: un amplif. bun: 5-100000 hz; o incinta, minim: 40-40000 (la 1 w). Apoi vorbim de presiune caracteristica (sensibilitate), distorsiuni armonice, etc.

#3
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
Propagarea sunetului e de domeniul fizicii. Basii se propaga prin unde, iar inaltele prin fascicule. Metodele de bobinaj, se rezuma doar la una: performanta maxima.

#4
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmael222, on Jan 28 2007, 01:20, said:

Un domeniu deosebit de complex si de frumos. Amplificatorul, 7.1 sau de alta natura, impreuna cu incintele acustice finalizeaza lantul acustic. Insa calitatea acestora poate fi umbrita de sursa de sunet. Astfel, nu putem vorbi de mp3, si alte asemenea. Fi mai concret, care sunt dorintele tale referitoare la o auditie? Stereo, surround? Oricum, pentru inceput, cel mai simplu este sa-ti alegi sculele pe principiul frecventei: un amplif. bun: 5-100000 hz; o incinta, minim: 40-40000 (la 1 w). Apoi vorbim de presiune caracteristica (sensibilitate), distorsiuni armonice, etc.
Intrebarea mea se refera la un "tot" despre audio generalizat. :rolleyes:
Stiu cate ceva despre audio insa eu si poate si altii care vor citi acest topic o sa-si faca o idee despre acest domeniu, ce sistem avem nevoie etc.

Edited by DjAndrewMoshu, 28 January 2007 - 10:33.


#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostDjAndrewMoshu, on Jan 28 2007, 03:31, said:

Intrebarea mea se refera la un "tot" despre audio generalizat. :rolleyes:
Stiu cate ceva despre audio insa eu si poate si altii care vor citi acest topic o sa-si faca o idee despre acest domeniu, ce sistem avem nevoie etc.
Mda... poza aia de la profilul tau cu un criminal/fanatic religios nu o sa ma atraga in discutie.

#6
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

View PostSuperDuper, on Jan 29 2007, 00:11, said:

Mda... poza aia de la profilul tau cu un criminal/fanatic religios nu o sa ma atraga in discutie.
:naughty: ... nu te lasa influentat de el :)) .

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
si cam ce ar trebui sa postam aici? o tratare la modul general asupra propagarii sunetului, asupra amplificatoarelor, incintelor acustice, placilor de sunet, etc?
pana la urma calitatea sunetului e data de calitatea componentelor respectivului lant (player-amplificator-boxe, cu aplicare la diversele situatii), si e o chestie foarte subiectiva, chiar nu vad rostul topicului aici, cred ca e mult prea general

#8
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

View Postantinari, on Jan 29 2007, 14:47, said:

si cam ce ar trebui sa postam aici? o tratare la modul general asupra propagarii sunetului, asupra amplificatoarelor, incintelor acustice, placilor de sunet, etc?
pana la urma calitatea sunetului e data de calitatea componentelor respectivului lant (player-amplificator-boxe, cu aplicare la diversele situatii), si e o chestie foarte subiectiva, chiar nu vad rostul topicului aici, cred ca e mult prea general
...pe scurt sunt cam incepator cu astea.... si daca vreti si puteti sa ma documentati putin... daca nu vreti asta e .

#9
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postmael222, on Jan 28 2007, 01:46, said:

Propagarea sunetului e de domeniul fizicii. Basii se propaga prin unde, iar inaltele prin fascicule. Metodele de bobinaj, se rezuma doar la una: performanta maxima.
Toate sunetele se propaga prin unde (daca e sa o luam fizic). Numai ca basii au lungime de unda mai mare si ocolesc obstacolele, inaltele sunt  reflectate de obstacole mult mai usor (tin minte asta de la cursul de acustica)

#10
pamfil80

pamfil80

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.02.2007
EU SUNT INTERESAT DE SUBIECT SI AM O MARE DILEMA
AM UN SISTEM 6.1 JBL SCS 146.
DAR HABAR N-AM CE RECEIVER A-V S-AR POTRIVI PT.ELE PT.CA SATELITII SUNT PE 4 OHM.
AS AVEA BANI PT.UN PIONEER VSX 516{MA INTERESEAZA MULT INTRAREA USB}DAR OARE SE POTRIVESC?
SI CICA SCOATE 6.100[DESI NU CRED] IAR EU AM MAX 50W RMS!
AR PUTEA FI CUPLATE?
VAMULTUMESC MULT,ASTEPT SA CONVERSAM!
PS:DACA AS PUTEA FI DE AJUTOR EU LA MEDICINAe  MA PRICEP F BINE!

#11
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004

View Postrenderman, on Jan 29 2007, 19:07, said:

Toate sunetele se propaga prin unde (daca e sa o luam fizic). Numai ca basii au lungime de unda mai mare si ocolesc obstacolele, inaltele sunt  reflectate de obstacole mult mai usor (tin minte asta de la cursul de acustica)


cam...vag cursul respectiv de..."acustica"  :P Impropriu spus "se propaga prin unde"  . Ce fel de unde?  Fizic se propaga prin molecule (de la o molecula la alta),dar este o intreaga si frumoasa poveste pe care  e bine sa o descopere fiecare in parte, care este cu adevarat interesat.

  Cat despre initiatorul topic-ului...ar fi bine sa puna burta /mana/ochiul pe "carte" si sa caute singur documentatia necesara pentru a invata despre sunet si "secretele" sale.

  Nu iti aduce nimeni ca la botul calului, adica nu munceste nimeni in locul tau,cam asta e ideea.  Iti pot recomanda totusi un punct de plecare> www.howstuffworks.com  Cauti keyword-ul sound,iar mai departe ...te descurci ca doar esti baiat mare :) Aici, pe forum, never ever nimeni nu iti va tine cursurile ce te intereseaza pe tine :P

Edited by Airwaves, 28 February 2007 - 19:47.


#12
DjAndrewMoshu

DjAndrewMoshu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 01.09.2006

View PostAirwaves, on Feb 28 2007, 19:46, said:

cam...vag cursul respectiv de..."acustica"  :P Impropriu spus "se propaga prin unde"  . Ce fel de unde?  Fizic se propaga prin molecule (de la o molecula la alta),dar este o intreaga si frumoasa poveste pe care  e bine sa o descopere fiecare in parte, care este cu adevarat interesat.

  Cat despre initiatorul topic-ului...ar fi bine sa puna burta /mana/ochiul pe "carte" si sa caute singur documentatia necesara pentru a invata despre sunet si "secretele" sale.

  Nu iti aduce nimeni ca la botul calului, adica nu munceste nimeni in locul tau,cam asta e ideea.  Iti pot recomanda totusi un punct de plecare> www.howstuffworks.com  Cauti keyword-ul sound,iar mai departe ...te descurci ca doar esti baiat mare :) Aici, pe forum, never ever nimeni nu iti va tine cursurile ce te intereseaza pe tine :P
Nu ma refer in special la "sunetul" ca un obiect al naturii ci si la sisteme, sfaturi despre un sistem audio cat mai bun ...generalitati in urmare... ai dreptate pot cauta si singur..insa cand am creat topicul aveam mai putina experienta si aveam pretentia sa mi se dea totul mura in gura.

#13
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005

View Postpamfil80, on Feb 16 2007, 23:18, said:

EU SUNT INTERESAT DE SUBIECT SI AM O MARE DILEMA
AM UN SISTEM 6.1 JBL SCS 146.
DAR HABAR N-AM CE RECEIVER A-V S-AR POTRIVI PT.ELE PT.CA SATELITII SUNT PE 4 OHM.
AS AVEA BANI PT.UN PIONEER VSX 516{MA INTERESEAZA MULT INTRAREA USB}DAR OARE SE POTRIVESC?
SI CICA SCOATE 6.100[DESI NU CRED] IAR EU AM MAX 50W RMS!
AR PUTEA FI CUPLATE?
VAMULTUMESC MULT,ASTEPT SA CONVERSAM!
PS:DACA AS PUTEA FI DE AJUTOR EU LA MEDICINAe  MA PRICEP F BINE!

gandeste-te ca un receiver de 6x100w ar consuma vreo 1000w. ai face lejer oua pe el :)

problema este ca din ce am vazut, receiverul ala duce minim 8 ohmi. nu este indicat sa-l cuplezi cu boxe de 4 ohmi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate