Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Alegere amplif+boxe in detrimentul lui Mx 5021

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
Salut .Vroiam sa mi cumpar initial un altec Mx5021 dar doi amici mi-au recomandat o  varianta mai buna  decat Altec Mx5021 si anume doua combainatii posibile de amplif +boxe (zicandu mi ca se merita sa dublez bugetul la vre o 10 mil si sa am sunet mai bun):

I. Magnat 220+ Marantz PM40=360(boxele sunt noi)+450(statia este second)=810 ron + cred ca in jur de 60-70 lei transport ca le iau din bucuresti daca le iau pana la urma .

II. Marantz PM40 +Studio Lab SLB 102.2 (550...noi ar fi 620 da nu le gasesc numai undeva in Craiova si eu sunt din Cluj)=450(+transport din buc...presupun ca tit undeva la 60 de lei)...deci =aprox 5 mil + 550=1050 ron
Placa de sunet  am fost informat din mai multe parti ca un Fortissimo 4 e cea mai buna alegere calitate pret care pot sa o fac pentru auditie(altceva nu ma intereseaza).
Placa de sunet o gasesc undeva la 170 lei.

In cele doua cazuri ....as iesi cam asa

1.amplif+boxe+ placa de sunet =1050 ron

2.amplif+boxe+ placa de sunet=1050+pretul placii de sunet=1220

Si ar mai fi optional o a treia varianta sa mi iau asa cum ma gandisem initial :Altec MX5021+Fortissimo 4= 520+170=690(sa zicem aprox 7 mil)= si aici nu mai trebuie sa investesc si cateva  sute de mii in cabluri (cred ca undeva peste 50 de ron ar trebuii sa mai investec in boxe+amplif pentru a pune niste cabluri de calitate)

Precizare=In domeniul sistemelor audio pentru pc mai am citit  dar cand vine vorba de nume precum : Magnat , Studio Lab , si  Marantz ....is ca si cum as fi auzit pentru prima data de Sony sau Philiphs ....deci daca as achizitiona sistemul in combinatia amplificator+boxe as face acesta alegere 100% pe increderea celor care mi au indicat produsele.

      ____________________________
   /                                                     \
  |     Can someone give me a light .....  |
   \  ____________________________  /

Multumesc anticipat.

Edited by Holhos, 27 January 2007 - 12:32.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006
salut! puteai continua in topicul celalalt...

450 roni amplificator  second? mi se pare cam scump... uite aici

magnat 220 au un raport calitate/pret foarte bun, nu e greu de ales intre ele si Studio Lab...
magnat 34Hz - 35 kHz :coolspeak:
studio lab 60Hz - 20kHz :nonobad:

cat despre placa de sunet, de ce nu-ti iei un Creative Audigy SE? pentru o placa de sunet de calitate medie, nu cred ca merita sa dai mai mult de 100 de roni, dau eu o lada de bere (Ursus, ca esti din Cluj) daca simti diferenta intre ele :D

#3
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
antinari  Ultima afirmatie nu o contest cu placa de sunet , doar ca citeam la un moment dat un review de a lui Marius Ghinea in revista Chip , cateva review-uri pe net si am discutat cu un om care a avut in pc multe placi de sunet testate pe sisteme cu 000 sau 0000 de zero in coada la euro si mi spunea ca la 1,7 este prima placa acceseibila pe la noi , sau mai accesibila care  se poate pune linistit dupa Revolution 5.1 . Probabil de data acesta daca as da 700 in plus fata de un audigi ar fi subiectivism de genul :"Un audiophil mi a zis ca e buna , am citit acolo si acolo si nu cumva sa mi iau altceva si sa fiu nemultumit ca nu se aude bine ...traind mult timp de acuma incolo cu ideea ca Fortissimo se auzea mai bine"

By the way cand ai drum prin cluj nu stau departe de ursus  :naughty:  si vorbesc pe bune , mai schimbam o vorba  ;) .



Quote

magnat 34Hz - 35 kHz  
studio lab 60Hz - 20kHz

Tu le ai ascultat , sau iti dai numai cu parerea dupa specificatii tehnice ?


----->Sa inteleg ca Studio Lab-urile sunt deficitare pe partea de bas ...?

Ms.

Edited by Holhos, 27 January 2007 - 16:37.


#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,372
  • Înscris: 08.12.2006

 Holhos, on Jan 27 2007, 16:26, said:

By the way cand ai drum prin cluj nu stau departe de ursus  :naughty:  si vorbesc pe bune , mai schimbam o vorba  ;) .
OK, doar ca ajung foarte rar pe acolo

Tu le ai ascultat , sau iti dai numai cu parerea dupa specificatii tehnice ?
nu le-am ascultat, in schimb magnaturile le-a testat un prieten care stie despre ce e vorba, mie din plaja asta de pret imi place cum se aud astea, da-s un pic mai scumpe


----->Sa inteleg ca Studio Lab-urile sunt deficitare pe partea de bas ...?
nu stiu daca toate, astea da! nu le-am ascultat, da nu coboara sub 60 daca producatorul spune asta, probabil ca limita e chiar un pic mai sus :puke:


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate