Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Recomadare placa de sunet adecvata pentru Altec MX5021

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
Salut .
M-am decis sa achizitionez un sistem audio 2.1 Altec MX5021.
As vrea sa stiu ce placa de sunet mi-ati recomanda ca sa scot maximul posibil(ma refer la calitate) din sistemul mai sus amintit?

Sistemul audio+placa de sunet o sa il folosesc la muzica si filme , jocuri aproape deloc. (mai mult muzica decat filme & mai mult mp3/divX decat DVD-A and DVD-Video=raspandire slaba sau pret crescut pentru un student).

M-am gandit la doua plaje de preturi :

I.  around 200 ron  : Creative Audigy 2 Se /X-Fi Xtreme Audio/Hercules Fortissimo  IV.etc

         sau

II. around 350-400 ron: Creative X-FI Xtreme-Music sau M-Audio Revolution 5.1 , Audiophile 2496 ,etc


As fi foarte interesat sa stiu daca merita un efort aproape dublu o placa de sunet din categoria a II-a sau raportul pret/aport performanta  este nejustificat,

Multumesc anticipat.

Sa auzim de bine.

Edited by Holhos, 25 January 2007 - 15:49.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
daca merita sau nu un efort financiar mai mare numai tu poti sa decizi, depinde ce pretentii ai la un sunet de calitate
din ce ai listat tu acolo eu as alege audiophile2496, este o placa de sunet buna si nu foarte scumpa (si nu ma bazez pe ce scrie pe hartie, am auzit-o si nu am ce sa-i reprosez, are un raport pret/calitate foarte bun)
dar, repet, investitia se justifica doar daca esti un audiofil (specie pe cale de disparitie :D ), nu stiu cum se aude sistemul asta decat din ce scrie pe hartie, deci nu stiu daca pe acest sistem diferenta de calitate dintre doua placi de sunet se va simti mai mult sau mai putin

#3
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004

 antinari, on Jan 25 2007, 17:38, said:

daca merita sau nu un efort financiar mai mare numai tu poti sa decizi, depinde ce pretentii ai la un sunet de calitate
din ce ai listat tu acolo eu as alege audiophile2496, este o placa de sunet buna si nu foarte scumpa (si nu ma bazez pe ce scrie pe hartie, am auzit-o si nu am ce sa-i reprosez, are un raport pret/calitate foarte bun)
dar, repet, investitia se justifica doar daca esti un audiofil (specie pe cale de disparitie :D ), nu stiu cum se aude sistemul asta decat din ce scrie pe hartie, deci nu stiu daca pe acest sistem diferenta de calitate dintre doua placi de sunet se va simti mai mult sau mai putin

Pe ce sisteme audio ai auzit-o ?

Stii cum e ? e adevarat ca doar eu stiu cat imi permit .Banii i-as avea da mi-as da cam ultimul leu alocat , ar fi un efort deci si nu-mi dau seama daca audiophila 2496 chiar o sa aduca un spor destul de mare MX-ului 5021 incat sa merite pret dublu.Si  nu stiu cat de inteleapta e decizia sa bag acuma atatia bani intr-o placa de sunet de asemenea valoare in ideea ca in viitor o sa mi iau nu stiu ce sistem audio mult mai performant ...pt ca s-ar putea ca in viitor sa fie mult mai ieftina .

M-audio Revolution 5.1  a testat cineva ?

Edited by Holhos, 25 January 2007 - 21:03.


#4
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006

 Holhos, on Jan 25 2007, 15:45, said:

I.  around 200 ron  : Creative Audigy 2 Se /X-Fi Xtreme Audio/Hercules Fortissimo  IV.etc
Dacă o mai găseşti.. ia-o! Nu se merită mai mult pentru o placă de sunet.. decât dacă eşti audiofil.. :) În categoria aia de preţ nu găseşti ceva mai bun. :peacefingers:

Sau M-Audio... :)

Edited by BadBoyBlue, 25 January 2007 - 21:07.


#5
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
Ideea e urmatoarea,teoretic , sau sa zic asa pe hartie stiu ce insemna sa fii audiofil dar eu nu stiu daca is sau nu , dar o voce din mine imi spune tot timpul:
"AAAaaaa nu mai pot sistemul colegului de camera se aude atata de enervant de ma doare capul ,vai ce nu as da sa aud mai multa claritate , sa aud ce pana acuma n-am auzit"

Practic in afara de Blaupunkt in masina la tata , de cateva combine muzicale ,cateva sisteme audio home made si un Creative Inspire 2.1 P380  altceva nu mi a trecut prin mana ...aaa si era sa uit cu sound on board :| ....

Stiti... daca mi-as lua un sistem audio 2.1 de 2-3 mil nu as sta pe ganduri sa dau mai mult pe o placa de sunet dar un sistem ca MX5021 care nu zic ca atinge nicidecum perfectiunea dar este laudat cat de cat imi da niste batai de cap in alegerea unei placi de sunet ....

Mai astept pareri...Ms.

Edited by Holhos, 25 January 2007 - 21:17.


#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 Holhos, on Jan 25 2007, 20:54, said:

Pe ce sisteme audio ai auzit-o ?

Stii cum e ? e adevarat ca doar eu stiu cat imi permit .Banii i-as avea da mi-as da cam ultimul leu alocat , ar fi un efort deci si nu-mi dau seama daca audiophila 2496 chiar o sa aduca un spor destul de mare MX-ului 5021 incat sa merite pret dublu.Si  nu stiu cat de inteleapta e decizia sa bag acuma atatia bani intr-o placa de sunet de asemenea valoare in ideea ca in viitor o sa mi iau nu stiu ce sistem audio mult mai performant ...pt ca s-ar putea ca in viitor sa fie mult mai ieftina .

M-audio Revolution 5.1  a testat cineva ?
am auzit-o pe Alesis Monitor One pasive, pe Technics SB-CS65, pe Genius 5.1, pe boxe de-alea rusesti pe doua cai, nu mai stiu cum le spune,  se aude bine pe tot ce ti-am enumerat, n-am testat Revolution 5.1 pt ca nu ma intereseaza o placa 5.1, in momentul de fata folosesc o M Audio 1010LT si sunt foarte multumit de ea, sunetul la Audiophile 2496 e la fel, doar ca 1010LT e pe 8in/8out (ma refer la analog)
M Audio poate fi considerata profi, ceea ce nu e cazul cu Creative (si nu e parerea mea, ci a celor de la DigiDesign :D )
ramane  totusi intrebarea daca merita sau nu sa faci o asemenea investitie, aici numai tu poti decide, eu spre exemplu nu mi-as lua un telefon scump, nici chiar mediu ca pret, pentru ca pentru mine nu merita sa fac o investitie in sensul asta, nu vad diferenta intre sagemul meu si nokia vecinului :D

#7
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
asculta sistemul pe on board si daca vrei mai mult  ia o placa daca nu, mai asteapta.

#8
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
Azi am vorbit cu cineva care se pricepe in audio destul de bine si mi a zis ca o solutie boxe+amplif de calitate si daca second  pana in 10-12 mil nici nu se compara cu un sistem 2.1 fie el si Altec MX5021 .....imi zicea ca boxele de pc is niste jucarii is mai mult pt jocuri ....e chiar asa....? (recunostea ca MX ul se auude binisor dar ca sa nu mi bat joc de bani si sa mai pun ceva pana in 10 sa mi iau un sis k-lumea).
...Ce ziceti de acesta schimbare ?
Ms mult .

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
stereo e mai bine decat 2, 3, 4, 5, 6, 7 x.1
insa depinde de boxe, si bineinteles si de amplif

o sugestie

#10
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
antinari nu te contrazic cu ce ai scris dar te intreb asa intr-o discutie constructiva :

Cu noile standarde DVD-Video si si mai noi DVD-A nu s-a schimbat ceva la categoria sunet , la senzatia ca te afli la filme in mijlocul actiunii si respectiv la  muzica in mijlocul unei orchestre ?

Sau acest stereo vs X.1 X=4..7(in zilele noastre.) este doar o chestie de gust ?

Edited by Holhos, 26 January 2007 - 18:27.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
indiscutabil e si o chestie de gusturi
pe de alta parte de cate ori ai stat in mijlocul orchestrei la un concert? sau la cate concerte ai fost (au fost si la noi in tara trupe mari, cu sonorizari pe masura) si amplificarea era x.1 (x>2)?
pe de alta parte (mi se pare sau ma repet?) e o chestie de gusturi
pe de alta parte (mi se pare sau iar ma repet?) in cate discoteci ai vazut sisteme x.1 (x>2)?
pana la urma e o chestie de gusturi...

#12
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
daca simti basul separat de restul tingirilor care se cheama house inseamna ca e x.1.
si x.1 nu inseamna satelitii pe care ii stim cu totii.
la concerte e x.1 cam la fel cu altecul acela adunati adica.au si sub. au si sateliti de inalte si medii.

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
daca simti basul separat de restul tingirilor nu inseamna ca e x.1,
bine, nu foarte fundamentat se poate spune un fel de 2.1, dar 2>2 e fals :D , si postul raspundea altuia in care x in zilele noastre e 4-7, pentru ca 3.1 ori nu s-a folosit, ori mi-a scapat mie informatia asta
si sensul era cu totul altul, chiar admitand ca amplificarea la concerte e 2.1 (da nu e), tot IN FATA sursei de sunet stai!
si e o chestie de gusturi!

#14
first_snow

first_snow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 15.08.2004
Mie tot imi e greu sa inteleg ....atunci ce insemna noul standard ...DVD-A ca la filmele pe dvd am inteles au souround  asa cum au si jocurile e o incercare de simulare a realitati cat mai bine , dar in muzica daca pe DVD-A nu e stereo ...presupun ca nu e nu is documentat ce va insem,na ca voi avea o calitate mai buna ca pentru un cd audio si care se va auzii in 5, 7 boxe ....adica cum ...ce mi va simula ca Trupa X canta in fata mea si satelitii din spate imi vor da impresia de propagare a sunetului din fata inm spate cu evidentele  predispuneri de propagare mai tare din stanga sau din dreapta  ca sincer nu am mai vazut concert in care spectatorul sa fie in mijlocul instrumentelor ....o lamurire ....?

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ca sa te dumiresti ce inseamna Souround in muzica, cum vrei sa te afli: in mijlocul spectatorilor, sau in primul rand de scaune, cauta un DVD video cu Jean Michel Jarre sau Cd-audio DTS(daca player-ul standalone decodeaza pe analog DTS, daca nu, ruleaza CD-ul pe PC) si spune-ne ce ai "simtit" in timpul auditiei. Bine inteles totul cu un sistem 5.1 legat la player sau PC.
Daca iti place sau nu ce se aude, atunci treci la pasul alegerii de placa de sunet si sistem de boxe.
Orice sistem 5.1 poate functiona si in mod 2.0 sau 2.1 din sursa stereo. Player-ele "destepte" pod "imparti" 2 canale la 5.1 dupa algoritmi mai buni sau mai slabi. S-a spus mai sus ca poti cupla la un sistem 5.1 televizorul pe un canal de muzica(recomand Mezzo) si sa asculti pe 5.1 boxe. Daca sursa stereo nu are o separatie intre canale foarte buna(cazul concertelor LIVE), atunci efectul va fi dezamagitor. La redarea unei surse stereo bune (CD muzica simfonica sau electronica) vei fi surprins de ce "poate" chiar si un sistem modest 5.1 cu aceasta facilitate (2.0->2.1->5.1)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate