Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

montare camera de supraveghere

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Legislație prevede obligativitatea montării prin firme specializate și avizate de poliție a sistemelor de pază, supraveghere și alarmare a obiectivelor de risc (banci, case de schimb valutar, diferite instituții de stat).
Întrebarea mea, era pentru cel care a susținut că pentru a monta camere video de supraveghere a parcării, îmi trebuie aviz de la poliție, să ne spună care este prevederea legală care stabilește asa ceva?


#20
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007

 copjob2000, on Mar 5 2009, 11:11, said:

Legislație prevede obligativitatea montării prin firme specializate și avizate de poliție a sistemelor de pază, supraveghere și alarmare a obiectivelor de risc (banci, case de schimb valutar, diferite instituții de stat).
Întrebarea mea, era pentru cel care a susținut că pentru a monta camere video de supraveghere a parcării, îmi trebuie aviz de la poliție, să ne spună care este prevederea legală care stabilește asa ceva?
:lol:  sunteti tari. Eu nu am spus ca trebuie aviz pentru montare, TREBUIE AVIZ IN CAZUL IN CARE DORESTI CA IMAGINILE CAPTURATE DE ACEA CAMERA/ACEL SISTEM TVCI SA FIE FOLOSITE CA PROBE IN JUSTITIE, fiind necesara verificarea de catre persoane specializate, politie etc.

Daca vreti neaparat sa stiti o sa-mi intreb colegii exact.

#21
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Turcu6206, on Mar 5 2009, 18:09, said:

:lol:  sunteti tari. Eu nu am spus ca trebuie aviz pentru montare, TREBUIE AVIZ IN CAZUL IN CARE DORESTI CA IMAGINILE CAPTURATE DE ACEA CAMERA/ACEL SISTEM TVCI SA FIE FOLOSITE CA PROBE IN JUSTITIE, fiind necesara verificarea de catre persoane specializate, politie etc.

Daca vreti neaparat sa stiti o sa-mi intreb colegii exact.


Stimate domn!
Vezi că te cam încurci!
Pentru a te ajuta să nu greșești în continuare, îți trimit mai jos replica pe care ai pus-o anterior:

pentru ca legislatia in vigoare prevede anumite conditii pentru a fi autorizat sistemul de supraveghere - TVCI
- pentru unele sisteme minim 30 de zile de inregistrari salvate - Bancile, hypermarket-urile asa au sistemele instalate.
- pozitionarea camerelor sa fie verificat de Politie.
Daca vrei iti caut exact care sunt conditiile/criteriile.


Și, da! Adică vreau să îți întrebi colegii exact, pentru a nu ne mai lăsa în incertitudine!
De asemenea, te rog să îmi dai voie să fiu rezervat în legătură cu avizul la care te referi, chiar dacă "doresc ca acele imagini capturate să fie folosite ca probă în justiție"!


#22
Highway_Yellow

Highway_Yellow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 03.09.2006
Vreau si eu sa imi pun camera de supraveghere, care sa bata pe strada, pe masina si pe motoreta. Si evident vreau sa produca imagini care sa poata fi probe, ca scopul e sa mai limitez problemele cauzate de vandalism.

Care _exact_ sunt conditiile de omologare, cu cine trebuie vorbit, care sunt pasii?

Ce stiu sigur e ca daca ai o asemenea camera, politia dupa aia poate sa iti ceara oricand inregistrarile, chiar daca nu e vorba despre plangerea ta sau fapte legate de tine, atata timp cat ce e pe camera e relevant pentru ancheta lor.

#23
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Vreau si eu sa imi pun camera de supraveghere, care sa bata pe strada, pe masina si pe motoreta. Si evident vreau sa produca imagini care sa poata fi probe, ca scopul e sa mai limitez problemele cauzate de vandalism.
Care _exact_ sunt conditiile de omologare, cu cine trebuie vorbit, care sunt pasii?
Ce stiu sigur e ca daca ai o asemenea camera, politia dupa aia poate sa iti ceara oricand inregistrarile, chiar daca nu e vorba despre plangerea ta sau fapte legate de tine, atata timp cat ce e pe camera e relevant pentru ancheta lor.





Montează camera fără probleme și să nu ai probleme cu ea!
Fiind camera ta, destinată supravegherii unui bun propriu de-al tău, nu este nevoie de îndeplinirea unor condiții anume!
Pentru ca Poliția să îți ceară înregistrarea dintr-o anumită zi, trebuie să știe că tu le ai... pentru că știu un caz în care camera era doar montată și funcționa, dar nu înregistra....
De asemenea, dacă vrei, le dau înregistrarea, dar dacă nu vrei, te obligă, cu forța...
Baftă multă!

#24
accesid

accesid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.08.2008
salut tuturori

am un magazin IT, si dupa cateva furturi am montat 2 camere IP pozitionat pe bunuri, si nu pe usa sau pe strada,
am lipit un afis pe usa, ca inainte de a intra cineva sa vada ca "magazin supravegheat de camera video"

dupa cateva luni a aparut un agent de la politie cu un proces verbal... am discutat cateva ore nu am semnat procesul in care scria ca prin montarea camerei video neautorizat (ca ninci eu ninci camera montata de mine nu este autorizata de politie) am facut o incalcare de lege si pot sa astept o amenda de la 5000 lei si pote inchisoare...
totul asta pe baza legii 333 din 2003

dapa aproape o luna cazul a ajuns la parchetul, ei spun ca nu este o simpla incalcare de lege, este crima si numai pe baza legi 333 ca sunt si alte lege care interzice montarea camerei video neautorizta / sau montare catre persoane neutorizate

am avocat... sper ca o sa rezolva problema.. dar totusi ce parere aveti?

#25
trident04

trident04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2009
Trebuie sa-i multumiti...
ca ati fost avertizati...

sunt societati care cheama instalatorii  dupa programul de lucru al muncitorilor tocmai pentru ca acestia  din urma sa nu stie ca sunt monitorizati :)


dapa aproape o luna cazul a ajuns la parchetul, ei spun ca nu este o simpla incalcare de lege, este crima si numai pe baza legi 333 ca sunt si alte lege care interzice montarea camerei video neautorizta / sau montare catre persoane neutorizate

trebuie sa citeasca  avocatul  tau legea  aia...
si-o sa vada  undeva ca scrie de sisteme de MONITORIZARE...si nu video...
sisteme de alarma...
tu ai putea  spune
" vroiam sa vad daca vine nevasta-mea  domne  la magazin"

Edited by trident04, 19 July 2009 - 15:32.


#26
accesid

accesid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.08.2008

 trident04, on 19th July 2009, 16:26, said:

Trebuie sa-i multumiti...
ca ati fost avertizati...

asta nu inteleg

Edited by accesid, 19 July 2009 - 18:09.


#27
trident04

trident04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2009

 accesid, on 19th July 2009, 17:55, said:

asta nu inteleg

api putea s-o faca pe ascuns...
apoi sa vina...
" stii ce faceai  acolo stii cand ai plecat din program "..si lista poate continua

#28
accesid

accesid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.08.2008

 trident04, on 19th July 2009, 19:12, said:

api putea s-o faca pe ascuns...
apoi sa vina...
" stii ce faceai  acolo stii cand ai plecat din program "..si lista poate continua


am inteles...

dar totusi exista o lege care interzice montarea camerei video in magazine fara autorizatii de la politie sau de ANSPDCP
pt. ca eu nu am gasit...

#29
trident04

trident04

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.06.2009
dar totusi exista o lege care interzice montarea camerei video in magazine
in magazinul  tau..
in incinta  ta...
faci ce te taie  capul..
posibil in exterior sa ai probleme...

nu stiu

#30
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 accesid, on 19th July 2009, 11:16, said:

dupa cateva luni a aparut un agent de la politie cu un proces verbal... am discutat cateva ore nu am semnat procesul in care scria ca prin montarea camerei video neautorizat (ca ninci eu ninci camera montata de mine nu este autorizata de politie) am facut o incalcare de lege si pot sa astept o amenda de la 5000 lei si pote inchisoare...



Care este textul de lege pe care l-a invocat agentul? Articol și lege...

#31
cconiac

cconiac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 01.08.2003

 accesid, on 19th July 2009, 11:16, said:

salut tuturori

am un magazin IT, si dupa cateva furturi am montat 2 camere IP pozitionat pe bunuri, si nu pe usa sau pe strada,
am lipit un afis pe usa, ca inainte de a intra cineva sa vada ca "magazin supravegheat de camera video"

dupa cateva luni a aparut un agent de la politie cu un proces verbal... am discutat cateva ore nu am semnat procesul in care scria ca prin montarea camerei video neautorizat (ca ninci eu ninci camera montata de mine nu este autorizata de politie) am facut o incalcare de lege si pot sa astept o amenda de la 5000 lei si pote inchisoare...
totul asta pe baza legii 333 din 2003

dapa aproape o luna cazul a ajuns la parchetul, ei spun ca nu este o simpla incalcare de lege, este crima si numai pe baza legi 333 ca sunt si alte lege care interzice montarea camerei video neautorizta / sau montare catre persoane neutorizate

am avocat... sper ca o sa rezolva problema.. dar totusi ce parere aveti?


Am citit textul atasat si acolo se refera la firme de paza si protectie, respectiv firme care activeaza in domeniul sistemelor de alarmare antiefractie.

Monitorizarea video nelegata la un dispecer nu este neaparat un sistem antiefractie. Webcamurile care transmit live conferinte, imagini cu obiective turistice trebuie avizate de politie ?

#32
petrideanl

petrideanl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.03.2008

 accesid, on 19th July 2009, 11:16, said:

salut tuturori

am un magazin IT, si dupa cateva furturi am montat 2 camere IP pozitionat pe bunuri, si nu pe usa sau pe strada,
am lipit un afis pe usa, ca inainte de a intra cineva sa vada ca "magazin supravegheat de camera video"

dupa cateva luni a aparut un agent de la politie cu un proces verbal... am discutat cateva ore nu am semnat procesul in care scria ca prin montarea camerei video neautorizat (ca ninci eu ninci camera montata de mine nu este autorizata de politie) am facut o incalcare de lege si pot sa astept o amenda de la 5000 lei si pote inchisoare...
totul asta pe baza legii 333 din 2003

dapa aproape o luna cazul a ajuns la parchetul, ei spun ca nu este o simpla incalcare de lege, este crima si numai pe baza legi 333 ca sunt si alte lege care interzice montarea camerei video neautorizta / sau montare catre persoane neutorizate

am avocat... sper ca o sa rezolva problema.. dar totusi ce parere aveti?
salut prieteni!
eu citesc de multa vreme parerile celor de pa forum si de multe ori ajung la concluzia ca se fac greseli, dar partea buna este ca se pot corecta. asta daca fiecare s-ar informa mai intai.
asa ca, draga ,,accesid" ai gresit ca ti-ai montat sistem de supraveghere video (CCTV) fara sa te informezi in prealabil. avocatul tau nu va putea ,,rezolva" ceva. te alegi acum in cazul cel mai fericit cu o amenda penala zdravana = cazier judiciar. nu cred ca vei ajunge la ,,mititica" deoarece ai actionat sub prezumtia de ,,buna-credinta" si pentru a-ti proteja bunurile.
avocatul tau trebuie sa iti arate L333/2003 cu modific. din 2007 si la art. 34/alin. 1 vei vedea ca si montarea/instalarea de astfel de sisteme trebuie facuta de firme/societati licentiate de IGP.
la art. 35/alin. 1 vei vedea cum se folosesc informatiile culese/inregistrate de sistemele antiefractie. intr-un mod voalat explicat dar vei intelege daca vrei.
la art. 58 poti sa vezi cum este incadrata fapta, adica-i infractiune, si asta se pedepseste cu inchisoare. din cauza asta a ajuns dosarul tau la parchet.
PRIETENI! sa va fie clar! SISTEMELE ANTIEFRACTIE SE PROIECTEAZA, INSTALEAZA SI INTRETIN NUMAI DE FIRME/PERSOANE/SOCIETATI LICENTIATE DE IGP. PUNCT
nu trebuie sa fie nimeni prea batos si infipt daca nu-i cazul. trebuie sa ne asumam greselile si sa respectam legea pt. ca ea-i facuta sa fie respectata si nu sa fie ocolita sau incalcata.

#33
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
sistem antiefractie este si acea mica sonerie alimentata cu o baterie care se monteaza la geam si care urla daca deschid fereastra ! se vand in toate magazinele gen carrefour sau chiar in piata ! Oare si pentru alea trebuie sa chem o firma autorizata ?!

#34
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
am pierdut timpul si am citit legea aia 333. Oamenii zic acolo la art 58 ca instalarea si intretinerea sistemelor de alarmare impotriva efractei sau a COMPONENTELOR acestora fara atestat sau fara licenta de functionare se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Componentele sistemelor sunt date la art 28 alin 5  si sunt trecute o gramada de balarii acolo , printre care ar putea fi prinse si soneriile alea, dar sunt trecute si CCTV "cu posibilitati de inregistrare si stocare a imaginilor si datelor. Oricum enumerarea componentelor sistemelor se termina fulminant cu:....", DE NATURA SA ASIGURE O PROTECTIE CORESPUNZATOARE OBIECTIVELOR SI PERSOANELOR." Evident ca se refera la sisteme, insa nu-i prea clar exprimat.
Acum , ce inseamna "natura corespunzatoare"... fiecare intelege ce vrea. Mai bine sa-si dea cu presupusul cineva cu ceva studii juridice (care mie imi lipsesc ).
Insa dupa cum banuim, organu' poate considera orice vrea el asa ca teoretic n-ai voie sa-ti pui singur nici sonerie (care poate fi considerata componenta a sistemului de alarmare , si nici camera video ... etc.
Si asta pt ca legea respectiva este neclara ... asa cum ne-au obisnuit alesii nostri. :naughty:

#35
accesid

accesid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.08.2008

 petrideanl, on 2nd August 2009, 08:05, said:

salut prieteni!
eu citesc de multa vreme parerile celor de pa forum si de multe ori ajung la concluzia ca se fac greseli, dar partea buna este ca se pot corecta. asta daca fiecare s-ar informa mai intai.
asa ca, draga ,,accesid" ai gresit ca ti-ai montat sistem de supraveghere video (CCTV) fara sa te informezi in prealabil. avocatul tau nu va putea ,,rezolva" ceva. te alegi acum in cazul cel mai fericit cu o amenda penala zdravana = cazier judiciar. nu cred ca vei ajunge la ,,mititica" deoarece ai actionat sub prezumtia de ,,buna-credinta" si pentru a-ti proteja bunurile.
avocatul tau trebuie sa iti arate L333/2003 cu modific. din 2007 si la art. 34/alin. 1 vei vedea ca si montarea/instalarea de astfel de sisteme trebuie facuta de firme/societati licentiate de IGP.
la art. 35/alin. 1 vei vedea cum se folosesc informatiile culese/inregistrate de sistemele antiefractie. intr-un mod voalat explicat dar vei intelege daca vrei.
la art. 58 poti sa vezi cum este incadrata fapta, adica-i infractiune, si asta se pedepseste cu inchisoare. din cauza asta a ajuns dosarul tau la parchet.
PRIETENI! sa va fie clar! SISTEMELE ANTIEFRACTIE SE PROIECTEAZA, INSTALEAZA SI INTRETIN NUMAI DE FIRME/PERSOANE/SOCIETATI LICENTIATE DE IGP. PUNCT
nu trebuie sa fie nimeni prea batos si infipt daca nu-i cazul. trebuie sa ne asumam greselile si sa respectam legea pt. ca ea-i facuta sa fie respectata si nu sa fie ocolita sau incalcata.

mersi pt. informatii...
problema este ca sti mai mult de cat avocatul meu, si agentul (un fel de portar la ghiseul de informatii) de la politie de la care am intrebat.. bine n-am primit nici un fel de document.. dar am crezut ca daca spuna ceva atunci e asa...
adica scuze.. nu-ie prob. ca tu sti mai mult... problema e ca ei stiu mai putin.. si ca nici avocatul nu stie... si nici nu intereseaza..

#36
ThAce

ThAce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.06.2006
Auzi, dar a constat cumva agentul respectiv, cu martor, ca acea camera inregistra ceva? Sunt multi care pun camere+afise false, chiar si cu motor, dar care nu inregistreaza nimic ;)


 accesid, on 7th August 2009, 13:15, said:

mersi pt. informatii...
problema este ca sti mai mult de cat avocatul meu, si agentul (un fel de portar la ghiseul de informatii) de la politie de la care am intrebat.. bine n-am primit nici un fel de document.. dar am crezut ca daca spuna ceva atunci e asa...
adica scuze.. nu-ie prob. ca tu sti mai mult... problema e ca ei stiu mai putin.. si ca nici avocatul nu stie... si nici nu intereseaza..


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate