Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Palmieri

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Washingtonia filifera

Stie cineva de unde pot cumpara acest palmier (daca se gaseste in Romania) ?   :dontgetit:

Edited by Cela, 12 August 2007 - 14:37.


#2
the_coolest_boy06

the_coolest_boy06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 14.10.2006

 magic-gabi, on Jan 23 2007, 17:30, said:

Stie cineva de unde pot cumpara acest palmier (daca se gaseste in Romania) ?   :dontgetit:
am vazut unul cand am fost in iasi! am magazinul FloreLine

#3
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 magic-gabi, on Jan 23 2007, 17:30, said:

Stie cineva de unde pot cumpara acest palmier (daca se gaseste in Romania) ?   :dontgetit:

Se cam gaseste... adica e destul de banal pe la noi (sa zicem). Daca esti din Bucuresti si ai drum pe la Agronomie, exista in spatele campusului o sera de flori. Poti incerca la ei. Sau poti incerca la H. Green (au niste standuri micute in (City Mall, Carrefour Orhideea s.a.). Intreaba la ei si vezi. Au si plante mari pentru ca se ocupa de amenajarea cu plante de interior la firme (printre altele). La ei sigur gasesti. Iti dau site-ul lor pe PM.

Cu bine :peacefingers:

#4
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Trachycarpus fortunei

Am intalnit aceasta planta prima data in Olanda , am vazut-o insa si in zonele muntoase ale Elvetiei. Creste in aer liber , e rezistenta la temperaturi scazute , chiar si zapada. Deoarece cred ca in Romania exista o piata pentru asemenea produse , as dori sa intreb daca e cineva care are experienta in domeniu. As fi interesat si de o eventuala asociere.

P.S. Cam asa arata iarna: ( Fotografiat langa Lago di Orta / Italia )

Attached Files


Edited by Cela, 12 August 2007 - 14:39.


#5
SST

SST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 25.05.2006
foarte interesant... stie cineva si ce inaltime maxima are un asemenea copac?
thx.

#6
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Pot ajunge si pana la 12 metri inaltime. In Europa fara ingrijire speciala ating inaltimi de pana la 3,5 metri. ( in 5-6 ani)

Edited by alalaltu, 07 August 2007 - 10:19.


#7
SST

SST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 25.05.2006

 alalaltu, on Aug 7 2007, 11:15, said:

Pot ajunge si pana la 12 metri inaltime. In Europa fara ingrijire speciala ating inaltimi de pana la 3,5 metri. ( in 5-6 ani)

m-ai pus pe jar...  nu ma las pina nu gasesc palmieri de astia. O sa fie in curte la mine ca-n Tahiti :D
N-ar fi bine sa rugam moderatorii sa mute topicul in sectiunea "Gradina mea" ? Poate avem mai multe sanse, am vazut ca acolo se discuta numai pe teme dintr-astea...

ps: daca ai mai multe informatii despre copacii astia te-as ruga sa-mi spui...orice, chiar si denumirea latina :)

edit: scuze, acum vad c-ai pus denumirea latina la inceput...

Edited by SST, 07 August 2007 - 14:38.


#8
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 SST, on Aug 7 2007, 14:11, said:

N-ar fi bine sa rugam moderatorii sa mute topicul in sectiunea "Gradina mea" ?

Da , scuze , l-am postat eu gresit. Chiar rog pe un moderator sa-l mute. Mersi!

#9
gabi7022002

gabi7022002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2007
Am adus din grecia un pui de palmier si as vrea sa aflu cite ceva despre intretinerea lui.Cine mi l-a dat mi-a spus ca peste iarna sa-l protejez cu folie si cam atit.Stie cineva mai multe.....

#10
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 gabi7022002, on Sep 16 2007, 23:28, said:

Am adus din grecia un pui de palmier si as vrea sa aflu cite ceva despre intretinerea lui.Cine mi l-a dat mi-a spus ca peste iarna sa-l protejez cu folie si cam atit.Stie cineva mai multe.....
Ce fel de palmier e? cum se numeste? sau macar o poza sa ne dam seama ce este?

#11
gabi7022002

gabi7022002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2007
da ai  dreptate..nu stiu cum se numeste...dar in grecia e plin de ei...sunt exact ca cei din Mamaia(care sunt adusi tot din grecia).Al meu e mic...iar miine am sa-i fac o poza...

#12
gabi7022002

gabi7022002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2007
asa arata palmierul....iar asta mic era un pui de-al lui......

Attached Files



#13
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Pare a fi vorba de o Washingtonia filifera. Mai asteapta si alte pareri... sau cauta sa te edifici tu din pozele de pe net... mai ales ca ai vazut cu ochii tai cum arata si planta mama a puiului tau . :)

#14
gabi7022002

gabi7022002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2007
multam de sfaturi ....marea mea nedumerire este daca rezista peste iarna afara(la Brasov)unde sunt temperaturi destul de scazute......mai citeam pe net ca cei din mamaia au fost tinuti in sere speciale cu temp.12-14 grade.....

#15
gabi7022002

gabi7022002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2007
am adus un astfel de palmier(pui) din grecia......imi poti spune cam cum sa-l ingrijesc...la ce interval trebuie udat...temperatura iarna..etc

#16
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 gabi7022002, on Sep 18 2007, 15:18, said:

multam de sfaturi ....marea mea nedumerire este daca rezista peste iarna afara(la Brasov)unde sunt temperaturi destul de scazute......mai citeam pe net ca cei din mamaia au fost tinuti in sere speciale cu temp.12-14 grade.....
Poti tine Washingtonia in gradina in lunile calde (din mai pana in octombrie). In toamna e de preferat sa-l aduci in casa, sau sa-l muti intr-o sera racoroasa, intr-ucat iarna e indicat sa-l tii la temperaturi coborate, comparativ cu cele din sezonul cald. Ideal ar fi sa-i asiguri iarna temp intre 2 si 12 g Celsius. Daca nu-i asiguri in perioada de iarna o atmosfera mai racoroasa, frunzele se usuca si cad. Poate rezista si la temperaturi mai scazute dar nu mai mici de (- 5) g C si doar pe perioade scurte (cateva zile), apoi ingheata.

#17
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 gabi7022002, on Sep 18 2007, 18:31, said:

am adus un astfel de palmier(pui) din grecia......imi poti spune cam cum sa-l ingrijesc...la ce interval trebuie udat...temperatura iarna..etc
gabi,vezi ca ai primit raspuns dincolo, la topicul deschis de tine. :)
In completare, iti mai pot spune ca adora lumina - chiar lumina directa pe toata perioada anului, cu mentiunea ca iarna trebuie tinut la temperaturi mai mici.
Ingrasamant ii poti aplica lunar, numai in perioada calda (martie-octombrie) din cel pentru plante verzi.
Nu suporta umiditate in exces in substrat, dimpotriva apreciaza un pamant mai uscat decat unul prea ud. Vara uda-l la 5-6 zile, iar pe parcurs ce vremea se raceste, vei rari udarea astfel incat sa ajungi la a-l uda o data la 12 chiar 14 zile in perioada de iarna (nov-feb).

#18
hihu

hihu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.02.2008
Salut! Eu am in curte doi trachycarpus fortunei. Sunt plantati in pamant din aprilie 2007 si le-a mers foarte bine de atunci si pana acum. Nu i-am protejat deloc si nu au avut nici o problema cu frigul.  Am uitat sa iti spun ca stau in Bucuresti si stii ca am avut 10 zile de temperaturi negative si zua si noaptea mai ales. Spuneai ca vrei o "asociere"; la ce anume te gandesti? 0722.956.243 Tudor.










 alalaltu, on Aug 7 2007, 09:29, said:

Trachycarpus fortunei

Am intalnit aceasta planta prima data in Olanda , am vazut-o insa si in zonele muntoase ale Elvetiei. Creste in aer liber , e rezistenta la temperaturi scazute , chiar si zapada. Deoarece cred ca in Romania exista o piata pentru asemenea produse , as dori sa intreb daca e cineva care are experienta in domeniu. As fi interesat si de o eventuala asociere.

P.S. Cam asa arata iarna: ( Fotografiat langa Lago di Orta / Italia )


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate