Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum pot sa tai marginile din paginile unui PDF ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
silviu1g

silviu1g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.12.2005
Am un document PDF care are paginile cu marginile foarte late, astfel atunci cand scot la imprimanta documentul (pe format A4), scrisul si imaginile sunt prea mici.
Am vreo posibilitate ca sa tai (sa modific) latimea marginei ?
Nu intra in discutie vreun program de recunoastere a scrisului, pentru ca documentul are calitatea foarte proasta.

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Deci, practic, PDF-ul contine niste pagini scanate?
Poti sa le scoti din PDF cu Adobe Acrobat (atentie NU Reader), sau cu printscreen. Salvezi PNG sau BMP, nu se pierde din calitate, tai marginile.

Edited by queensoft, 22 February 2008 - 12:36.


#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsilviu1g, on Jan 23 2007, 16:58, said:

Am un document PDF care are paginile cu marginile foarte late, astfel atunci cand scot la imprimanta documentul (pe format A4), scrisul si imaginile sunt prea mici.
Am vreo posibilitate ca sa tai (sa modific) latimea marginei ?
Nu intra in discutie vreun program de recunoastere a scrisului, pentru ca documentul are calitatea foarte proasta.
poate gresesc, da m-am lovit de problema asta
daca pdf-ul e de la www.spiruharet.ro (ca incepura cu sesiunea :D ) nu rezolvi mare lucru, cand maresti imaginea la format de A4 :death:  calitate spiruharet, fa intai o proba la o pagina, ca sa nu muncesti degeaba!
deschizi in adobe acrobat si ai un buton ca un aparat foto (snapshoot tool), apesi pe el, selectezi cat e scris pe pagina, deschizi wordul si edit > lipire speciala (paste special) > bitmap, apoi faci imaginea cat coala de A4 si o printezi

#4
silviu1g

silviu1g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.12.2005
La chestia cu print screen m-am gandit si eu, dar documentul are 322 pagini ! astfel incat pica faza asta. E prea laborios !

#5
CyberDude

CyberDude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.10.2005
Cauta un utilitar de conversie din PDF in altceva editabil (Word, HTML, chiar plain text)

#6
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Importa-l in CorelDraw de unde va fi usor de facut astfel de modificari.

#7
mesengeru

mesengeru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.04.2003
In Acrobat Profesional ai Tools, Advanced editing, Crop Tool. Nu uita sa check optiunea All pages. Dupa aceea dai print cu optiunea Fit to page... si gata, ai rezolvat.

Edited by mesengeru, 30 January 2007 - 01:11.


#8
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Oh yeah, ia uite ca a mers!!! Cool!!
Doar o mica adaugire, sa priceapa toala lumea. Dai prima data acolo, la Crop, selectezi portiunea care vrei sa ramina, apoi dai inca o data la meniul Crop, pentru modificare optiuni si aplicarea efectiva a efectului (m-am prins din a doua incercare !!).

Edited by queensoft, 22 February 2008 - 12:36.


#9
q3maverick

q3maverick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.01.2009
super bun post-ul. Lucrez de atat timp cu Adobe si nu stiam. Multumesc!

#10
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007

Quote

deschizi in adobe acrobat si ai un buton ca un aparat foto (snapshoot tool), apesi pe el, selectezi cat e scris pe pagina, deschizi wordul si edit > lipire speciala (paste special) > bitmap, apoi faci imaginea cat coala de A4 si o printezi

am folosit aceasta metoda pentru a taia marginile unui pdf si la tiparire am avut surpriza sa descopar ca in afara de ceea ce am vrut sa tiparesc , s-au imprimat niste ...puncte .

http://i60.tinypic.com/eipo4g.jpg

Ce trebuie sa fac sa nu mai apara aceste puncte ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate