Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sony SA-VE155/S sau Eboda R20

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
hanyball

hanyball

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2006
vreau sa-mi iau un sistem 5.1 pentru dvd-playerul meu Orion 886. am cautat pe internet un sistem 5.1, care sa fie pana in 5 mil, si care sa fie de calitate. am gasit modelele Sony SA-VE155/S, Eboda R20, care par a fi acceptabil ca pret. Am fost la un magazin, care avea modele astea, si mi s-a spus ca boxele sony nu au amplificare, deci ar trebui un amplificator, iar boxele eboda sunt numai pentru dvd-playerele eboda.

stiti cumva care e adevarul despre cele de mai de sus? se pot conecta boxele eboda si la alte dvd-playere, binentele, facand legaturile care sunt necesare? boxele alea sony nu au amplificare? imi puteti recomanda si alte modele?

va multumesc

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View Posthanyball, on Jan 20 2007, 14:08, said:

vreau sa-mi iau un sistem 5.1 pentru dvd-playerul meu Orion 886. am cautat pe internet un sistem 5.1, care sa fie pana in 5 mil, si care sa fie de calitate. am gasit modelele Sony SA-VE155/S, Eboda R20, care par a fi acceptabil ca pret. Am fost la un magazin, care avea modele astea, si mi s-a spus ca boxele sony nu au amplificare, deci ar trebui un amplificator, iar boxele eboda sunt numai pentru dvd-playerele eboda.

stiti cumva care e adevarul despre cele de mai de sus? se pot conecta boxele eboda si la alte dvd-playere, binentele, facand legaturile care sunt necesare? boxele alea sony nu au amplificare? imi puteti recomanda si alte modele?

va multumesc

Sony SA-VE155/S necesita amplificator, au doar subwooferul activ, deci pentru astea iti trebuie si un amplificator de 5x20W
Eboda R20 se pot conecta la orice sursa audio, 5.1 sau nu, mai nou au si intrare aux stereo
ai luat in calcul si Genius SW-5.1Home Theater? eu as zice sa faci o proba, sa asculti cu urechea ta si un E-boda si un Genius, ca pret sunt apropiate, oricum tu decizi ca-s banii tai :D

#3
savin512

savin512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 03.01.2006

View Postantinari, on Jan 20 2007, 17:50, said:

Sony SA-VE155/S necesita amplificator, au doar subwooferul activ, deci pentru astea iti trebuie si un amplificator de 5x20W
Eboda R20 se pot conecta la orice sursa audio, 5.1 sau nu, mai nou au si intrare aux stereo
ai luat in calcul si Genius SW-5.1Home Theater? eu as zice sa faci o proba, sa asculti cu urechea ta si un E-boda si un Genius, ca pret sunt apropiate, oricum tu decizi ca-s banii tai :D
Avantajul e-boda este ca are si radio.
Avantajul Genius: restul. Se aude excelent la 400 RON. Basii sunt basi si inaltele inalte. Eu am mers pe Genius, dar.. recunosc uneori mai mi-e dor de un FM si in casa nu numai in masina.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsavin512, on Jan 22 2007, 14:40, said:

Avantajul e-boda este ca are si radio.
Avantajul Genius: restul. Se aude excelent la 400 RON. Basii sunt basi si inaltele inalte. Eu am mers pe Genius, dar.. recunosc uneori mai mi-e dor de un FM si in casa nu numai in masina.
www.google.ro > search radio on-line :D

#5
savin512

savin512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 03.01.2006

View Postantinari, on Jan 22 2007, 19:24, said:

www.google.ro > search radio on-line :D

Problema este ca nu am cum sa tastez la e-boda "www.google.ro" :naughty:
Mtz, care este nasul absolut al chipseturilor Mediatek cu care este dotata e-boda, inca nu a scos un firmware pentru acces pe net.  :nonobad:

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsavin512, on Jan 23 2007, 11:22, said:

Problema este ca nu am cum sa tastez la e-boda "www.google.ro" :naughty:
Mtz, care este nasul absolut al chipseturilor Mediatek cu care este dotata e-boda, inca nu a scos un firmware pentru acces pe net.  :nonobad:
pai la E-Boda nici nu trebuie, ca are radio...
ideea era ca radio se poate asculta fara un receptor FM, care nici nu merge prea stralucit in zone unde aglomeratia pe FM e mare, daca ai un sistem Genius conectat la un calculator cu acces la net
dar cu un sistem E-Boda nu vei avea sunetul sistemului Genius (eventual daca reconstruiesti incintele :D )

#7
invo4u

invo4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.01.2007
:coolspeak: Tu stii cum se aud..Am avut eu fix lafel..>Nu puteai sa dai la maxim :death:

#8
kotys

kotys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2007
am si eu o intrebare.....modelul sony SA-VE155/S merg la PC....sau trebuie amplificator????

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

View Postkotys, on Oct 30 2007, 23:43, said:

am si eu o intrebare.....modelul sony SA-VE155/S merg la PC....sau trebuie amplificator????


dupa cum s-a spus si mai sus merg la pc dar iti trebuie amp pe 5 canale(receiver).
chiar si cel mai ieftin isi face treaba pt ca satelitii sunt de putere mica. subwooferul are amplificator incorporat deci se poate lega direct la PC alaturi de orice alt sistem de boxe (dar nu se merita sa-l cumperi pt asta :) )

#10
kotys

kotys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.10.2007
atunci ce sistem imi recomanzi....sau care stie....sa fie 5.1, 6.1, 7.1 indiferent..pana in 500ron.....raportul calitate pret sa fie bun!!!!

#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
cate filme in format DVD ai vazut anul asta? fii sincer!
vei primi un raspuns dupa ce raspunzi la intrebare.

#12
Cobalt

Cobalt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.01.2006

View Postkotys, on Oct 31 2007, 13:22, said:

atunci ce sistem imi recomanzi....sau care stie....sa fie 5.1, 6.1, 7.1 indiferent..pana in 500ron.....raportul calitate pret sa fie bun!!!!
Cauta niste informatii despre Jazz, modelul J9941(B). Le am de aproximativ 6 luni, si zic ca merita, ca raport calitate/pret.
Se poate si mai bine,dar daca vrei si calitate, nu numai RMS, sari de vreo 7 mil.
Numai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate