Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#1045
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008

View Postun_sfat, on Jan 11 2008, 16:47, said:

Aici am comis o eroare: (Casa la rosu m-a costat 42 000 euro - 44 000 cu tigla metalica. )

Casa la rosu m-a costat 43916 euro - 48 890 cu tigla metalica, deci partea mea (180mp) este de 24445
cu tigla.

un_sfat
sa-nteleg ca manopera te-a ajuns, dupa calculele mele (si ale tale), undeva la 25 euro/mp.
M-ar interesa si pe mine echipa asta. Crezi ca poti sa-mi dai coordonatele lor?
:rolleyes:

#1046
tevion2005

tevion2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.09.2006
am si eu o intrebare pt ''un_sfat''

Casa pe care ai facut-o e pe sistem de cadre de beton armat sau pe pereti portanti?
Si in banii astea ti-au facut si gardul?

Edited by tevion2005, 19 January 2008 - 20:13.


#1047
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008

View Postgeopos, on Jan 18 2008, 21:58, said:

un_sfat
sa-nteleg ca manopera te-a ajuns, dupa calculele mele (si ale tale), undeva la 25 euro/mp.
M-ar interesa si pe mine echipa asta. Crezi ca poti sa-mi dai coordonatele lor?
:rolleyes:


da. ti-am trimis un mesaj. spune-mi daca l-ai primit. Sper sa-i gasesc la telefon pe baieti si vorbiti.

#1048
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008

View Posttevion2005, on Jan 19 2008, 20:12, said:

am si eu o intrebare pt ''un_sfat''

Casa pe care ai facut-o e pe sistem de cadre de beton armat sau pe pereti portanti?
Si in banii astea ti-au facut si gardul?


pereti portanti si nu a intrat si gardul. din contra am distrus o latura a gardului pentru a intra cu betonierele.

#1049
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008

View Postandrei76, on Jan 12 2008, 16:54, said:

sal . o schita a casei poti sa ne arati si noua. in primavara am de gand sa ma apuc si eu de casa si este ceva asemanator ca la voi.

imi pare rau dar nu am. pot sa desenez ceva si sa scanez de la serviciu daca vrei.

#1050
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008

View Postun_sfat, on Jan 20 2008, 20:53, said:

da. ti-am trimis un mesaj. spune-mi daca l-ai primit. Sper sa-i gasesc la telefon pe baieti si vorbiti.

Am primit mesajul, sper ca l-ai primit si tu pe-al meu.

Multumesc

#1051
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008

View Postgeopos, on Jan 21 2008, 11:10, said:

Am primit mesajul, sper ca l-ai primit si tu pe-al meu.

Multumesc

Atea sunt planurile casei. Structuristul mi-a recomandat sa merg pe structura autoportanta.
Insa la interior ma cam bate gandul sa fac niste mici modificari (nu de structura)

Attached Files



#1052
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postun_sfat, on Jan 11 2008, 15:11, said:

Da, este foarte mult. Am facut o casa la rosu, cu echipa-2 meseriasi + 4 muncitori, duplex, suprafata totala desfasurata 360 mp. Manopera m-a costat 9000 euro, cam 25 de euro mp.

E surprinzator si suspect de mic pretul la manopera; eu nu cred ca m-as fi apucat la un asa pret - ar fi efectiv suspect !

Dar e bine ca ai i-ai gasit si ca ai fost multumit de ei.

#1053
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008
nu mai da reply la post; e enervant pt cititori
tevion si un sfat va rog sa va limitati la discutii de acest gen pe topic; folositi cu incredere PM/tel/YM

Fii mai explicit cu termenul suspect:

Langa mine  s-a construit o casa asemanatoare ca dimensiuni cu a mea, in acelasi timp, si manopera a fost 50 de euro pe mp. Stiu ca astea sunt preturile dar am cautat foarte mult timp si am gasit.

Mai anexez niste foto.

Edited by Evergreen, 21 January 2008 - 19:41.


#1054
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008
sunt la serviciu si nu pot sa-ti trimit mesaj iar aici nu stiu daca pot da nume de firme. dupa ora 22 iti scriu.

NU POTI, adica poti da nu'i voie :P

Edited by punkt, 23 January 2008 - 09:03.


#1055
cgrosu

cgrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 02.01.2008
a luat cineva beton de la marele producator frantuz din Romania, daca da ...la ce pret?
Am un constructor care mi-a spus ca are 25% discount de la astia

#1056
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@ un sfat - ce-i asa greu de inteles? - pret suspect = pret cerut de cei care vor sa se califice (adica sa invete meserie) cu ocazia lucrarii respective (doar un exemplu).

#1057
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postcgrosu, on Jan 23 2008, 18:10, said:

a luat cineva beton de la marele producator frantuz din Romania, daca da ...la ce pret?
Am un constructor care mi-a spus ca are 25% discount de la astia
de la Lafarge? :huh:

#1058
Nanuka

Nanuka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.01.2008

View Postruginel, on Jan 24 2007, 17:40, said:

In constructii sunt probleme destul de mari si pe-afara, daca aveti timp (macar cei care castiga 3-4 milioane pe luna) va rog sa va uitati pe canalul Travel&Living si o sa vedeti ca indiferent de ce buget dispune beneficiarul unei case tot schimba vreo doua, chiar trei echipe de muncitori pana termina constructia.
In Romania lipsesc standardele de calitate si nici la capitolul concurenta nu stam prea bine.Desigur sunt si constructori buni si seriosi dar acestia au devenit in ultimul timp o floare rara.

Mare dreptate ai... Urmaresc si eu Travel & Living si, cand vad ce probleme au unii britanici cu mersul lucrarilor, ma intreb uneori daca nu cumva au "imprumutat" niste muncitori romani dintre aceia care stau si fumeaza 7 ore din 8.

Dupa ce am vazut tot la Travel&Living cum o echipa de muncitori germani a ridicat in 4-5 zile ceva ce ar fi trebuit sa termine in 7 zile (o casa Huf, daca ati auzit de ele), m-am hotarat: as vrea sa lucrez cu cineva care munceste nemteste. Oamenii aceia au venit pe santier la ora 4.00 pentru a incepe lucrul la 5.00, au stat degeaba pana la 10.00 pentru ca nu venise macaraua (adusa de o firma britanica) si au lucrat fara oprire, pe ploaie, pe soare, nu a contat. Au terminat mai devreme si au "pierdut" juma' de zi sa lase casa curata, sa isi spele sculele si masinile si sa si le puna in ordine.

Nu cred ca am vreo sansa sa gasesc asa ceva la noi, pentru casa pe care vreau sa o ridic. Am proiectul si sunt in discutie cu mai multi constructori. Trebuie sa lucrez cu firma, pentru ca altfel banca nu imi da bani.
Prefer sa nu aleg constructorul dupa criteriul pretului, desi nu ma dau banii afara din casa (ratele insa, da.. :confuzzled: ), pentru ca imi este clar ca un om prost platit nu va face o munca de calitate. Dar am macar pretentia ca, pentru banii pe care ii dau, sa am parte de un lucru bine facut si de respectarea termenelor din contract. Nu ma tem atat de costurile pe care le va presupune constructia casei, cat de neseriozitate, indiferent cat de bine e facut contractul.
Gresesc?...

P.S.: Ghidul Castor despre care se vorbea mai sus este de gasit si la libraria Eminescu, la doi pasi de Universitate.

#1059
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008

View PostDDuras, on Jan 24 2008, 15:50, said:

@ un sfat - ce-i asa greu de inteles? - pret suspect = pret cerut de cei care vor sa se califice (adica sa invete meserie) cu ocazia lucrarii respective (doar un exemplu).

Eu am fost multumit iar dvs daca doriti sa expertizati casa ne putem intalni (sigur sunteti expert) si, ca sa capete si mai mult mister nedumerirea dvs, acum lucreaza la un ap. de 3 camere, la cheie, gled, vopsea, sparturi, balcoane, gresie, faianta, parchet. Pretul? 55.000 000. Si propietarii sunt multumiti. Puteti trece sa observati si sa stabiliti sustenabilitatea lucrarilor, poate invatati ce inseamna diferenta.

Suspect, foarte suspect nu?

#1060
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007

View Postcgrosu, on Jan 23 2008, 18:10, said:

a luat cineva beton de la marele producator frantuz din Romania, daca da ...la ce pret?
Am un constructor care mi-a spus ca are 25% discount de la astia
Mie mi-a spus un beneficiar ceva de genul asta , la 20% dar nu mi-a venit sa cred. Trebuie sa vorbesti sus cu directorii, la nivelul tau nu se preteaza sa discuti cu "vanzatorii". Te duci direct la director, nene iau 500 mc ia zi pret cat mai mic. Bine dar sa fie si bun. u nu stau niciodata de vorba cu directorii de vanzari, etc...de la cel mare intotdeauna scot cel mai bun pret.

#1061
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
@un sfat - daca citeai tot ce am scris,si nu din 2 in 2 (trec cu vederea mistoul)  vedeai urmatoarele: " e bine ca i-ai gasit si ai fost multumit de ei"

Deci n-am contestat ce ai spus; doar ca mai citesc si altii si s-ar putea sa umble innebuniti dupa preturile tale, pe care f.probabil n-or sa le gaseasca, sau, si mai rau, dau peste unii "suspecti"  ;)    Atata tot.

Edited by DDuras, 25 January 2008 - 12:54.


#1062
crib

crib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 18.03.2007

View Postun_sfat, on Jan 20 2008, 21:00, said:

imi pare rau dar nu am. pot sa desenez ceva si sa scanez de la serviciu daca vrei.
dar o poza cu casa sau cu un perete un stilp ceva nu aveti ? ca fiecare isi face macar o poza la fiecare etapa , ca sa imi fac si eu o parere de diferenta intre o manopera de 50 de euro si 25 euro .
                                                                                                              sanatate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate