Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Sa construim o casa 2007 - Preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
3564 replies to this topic

#1009
deianadrian

deianadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 21.01.2005
sunt oferte bune.. daca ai incredere in constructori apucate de lucru . In mod normal nu ar trebui sa te ajunga la 100 000 de RON casa. spor la treaba

#1010
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Da, si eu cred ca esti destul de aproape de adevar. Pe acolo pe undeva ar trebui sa iesi, daca nu se intampla cine stie ce pana in primavara. Manopera e ok; depinde insa cum lucreaza.

Bafta !

#1011
moroianunt

moroianunt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare tuturor si sarbatori fericite!!!! Am si eu nevoie de ceva consultanta din partea voastra......Am tot discutat in stanga si-n dreapta si nu am reusit sa imi fac un calcul mai exact.....In primavara intentionez sa ma apuc de construirea unei case in Domnesti, langa Bucuresti, aproximativ 150-160 mp,suprafata totala, P+M, din caramida. Intrebarea mea este : cat pot construi cu 55000-60000 euro, in conditiile in care din banii astia o sa trebuiasca sa platesc si utilitatile la teren, respectiv put si curentul electric, deocamdata gazele sunt ceva mai departe....Va multumesc anticipat si astept parerile voastre...!!!! :thumbup:

#1012
cristiaco

cristiaco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.08.2007

 moroianunt, on Dec 29 2007, 20:25, said:

Salutare tuturor si sarbatori fericite!!!! Am si eu nevoie de ceva consultanta din partea voastra......Am tot discutat in stanga si-n dreapta si nu am reusit sa imi fac un calcul mai exact.....In primavara intentionez sa ma apuc de construirea unei case in Domnesti, langa Bucuresti, aproximativ 150-160 mp,suprafata totala, P+M, din caramida. Intrebarea mea este : cat pot construi cu 55000-60000 euro, in conditiile in care din banii astia o sa trebuiasca sa platesc si utilitatile la teren, respectiv put si curentul electric, deocamdata gazele sunt ceva mai departe....Va multumesc anticipat si astept parerile voastre...!!!! :thumbup:

Eu cred ca nu mult peste nivelul "la rosu". Daca iti gestionezi bine finantele si ai echipa de constructori "cu bun simt" (pe care sa ii supravegheze cineva ) poti chiar acoperi casa (invelitoare) + termosistem.
Asta asa, la o prima vedere. Mai multe detalii despre cum arata casa, ceva detalii tehnice, constructive, ar aduce si alte pareri ale altor colegi evident mai avizati decat subsemnatul.
Altfel, numai bine si multa bafta!
:)

#1013
tachete

tachete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 04.01.2008
Saltare si un an bun tuturor.Adica sper sa castigam cu totii la loto si sa nu ne mai batem capul pe aici... :first: Dar pana atunci sa revenim cu picioarele pe pamant:am o suprafata mica de teren langa casa batranilor mei...mica inseamna 8m lungime cu 5m latime.Si ma gandeam sa ridic o casuta pe ea,mica,intima fara briz-brizuri.Ma gandesc la parter cu baie,bucatarie si living iar in mansarda doua dormitoare.
1. Suprafata desfasurata in cazul acesta ar fi de 80 mp?Este corect spus desfasurata?
2.Cam la cat s-ar ridica o constructie "la rosu" pt suprafata aceasta pentru varaianta BCA si pentru varianta "sandwich"(in cazul in care este cineva in masura sa ma ajute cu un astfel de calcul).
3.Ce-mi puteti spune despre varianta "sandwich" care,din cate mi-am dat seama colindand net-ul,iese mai ieftina?
Multumesc anticipat pt eventuala bunavointa si auzim de bine...

#1014
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 tachete, on Jan 4 2008, 03:13, said:

Saltare si un an bun tuturor.Adica sper sa castigam cu totii la loto si sa nu ne mai batem capul pe aici... :first: Dar pana atunci sa revenim cu picioarele pe pamant:am o suprafata mica de teren langa casa batranilor mei...mica inseamna 8m lungime cu 5m latime.Si ma gandeam sa ridic o casuta pe ea,mica,intima fara briz-brizuri.Ma gandesc la parter cu baie,bucatarie si living iar in mansarda doua dormitoare.
1. Suprafata desfasurata in cazul acesta ar fi de 80 mp?Este corect spus desfasurata?
2.Cam la cat s-ar ridica o constructie "la rosu" pt suprafata aceasta pentru varaianta BCA si pentru varianta "sandwich"(in cazul in care este cineva in masura sa ma ajute cu un astfel de calcul).
3.Ce-mi puteti spune despre varianta "sandwich" care,din cate mi-am dat seama colindand net-ul,iese mai ieftina?
Multumesc anticipat pt eventuala bunavointa si auzim de bine...


cred ca in primul rand ar trebui sa mergi la primarie sa vezi daca iti vor da autorizatie de constructie pentru o asa suprafata mica si apoi sa vezi care sunt preturile. Suprafata totala 40 mp amprenta la sol nu stiu daca e o suprafata pentru ridicat o casuta, fie ea si mica. Costurile nu sunt direct proportionale cu suprafata si nu stiu daca se merita.

#1015
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 cristiaco, on Dec 30 2007, 00:13, said:

Eu cred ca nu mult peste nivelul "la rosu". Daca iti gestionezi bine finantele si ai echipa de constructori "cu bun simt" (pe care sa ii supravegheze cineva ) poti chiar acoperi casa (invelitoare) + termosistem.
Asta asa, la o prima vedere. Mai multe detalii despre cum arata casa, ceva detalii tehnice, constructive, ar aduce si alte pareri ale altor colegi evident mai avizati decat subsemnatul.
Altfel, numai bine si multa bafta!
:)

avand in vedere ca de anul asta materialele de constructii se scumpesc, cred ca vei construi la rosu si atat.

#1016
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 deianadrian, on Dec 24 2007, 18:31, said:

sunt oferte bune.. daca ai incredere in constructori apucate de lucru . In mod normal nu ar trebui sa te ajunga la 100 000 de RON casa. spor la treaba

100 000 Ron inseamna cam 28 500 euro. pentru un 185mp desfasurati mi se pare putin. Faza cu luatul materialelor la fff mic pret nu exista. daca mc de caramida este, sa spunem anul asta la un 400 RON/MC nici un super prieten, super importator nu o sa ti-l dea mai jos de 350 RON/MC . Intradevar, merita sa economisesti tot ce poti, la toate materialele, pentru a acoperi neprevazutele care iti vor umfla bugetul, insa nu sunt asa convinsa ca te vei incadra in 28 000 euro. Dar cine stie? manopera este buna, cam pe acolo se invart preturile la Iasi. Urmeaza sa fie si seriosi. Constructia unei case e ca si mariajul, o loterie.

#1017
cristiaco

cristiaco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.08.2007

 MirelaLucia, on Jan 4 2008, 10:38, said:

100 000 Ron inseamna cam 28 500 euro. pentru un 185mp desfasurati mi se pare putin. Faza cu luatul materialelor la fff mic pret nu exista. daca mc de caramida este, sa spunem anul asta la un 400 RON/MC nici un super prieten, super importator nu o sa ti-l dea mai jos de 350 RON/MC . Intradevar, merita sa economisesti tot ce poti, la toate materialele, pentru a acoperi neprevazutele care iti vor umfla bugetul, insa nu sunt asa convinsa ca te vei incadra in 28 000 euro. Dar cine stie? manopera este buna, cam pe acolo se invart preturile la Iasi. Urmeaza sa fie si seriosi. Constructia unei case e ca si mariajul, o loterie.

Draga Mirela , ti-am citit posturile legate de casa ta, sunt intra-devar foarte utile si e de invatat cava din experienta ta proprie.
Tin sa te contrazic cu privire la faza cu luatul materialelor la fff mic pret. Gandeste-te ca orice distribuitor de materiale de constructii are adausuri de macr 20%, real cam 30%. Fa un calcul raportat la costurile materialelor care le-ai luiat tu pt..casa ta. Si incearca sa scazi (macar) 20% din pretul lor. Vezi ce suma iti da. Probabil suma este destul de consistenta.
In cazul meu, macar sa acopere cheltuielile (sigur vor apare) neprevazute. Sau cumpar cuie! :)

#1018
ralu76

ralu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.09.2007
Buna ziua!Intrebare de junior : intentionez sa cumpar o casuta pe care sa o renovez.Casuta are cam 50mp , peretii exteriori din caramida , cei interiori din paianta.La ce suma totala s-ar ridica urmatoarele :
- demolare doar pereti interiori si construirea altora noi ( bca , sanvich , sau alta varianta ma intereseaza sa ies cat mai ieftin);
- refacere acoperis;
- contruirea de baie + bucatarie;
- instalatii electrice si sanitare noi.
Parerea voastra : cat ar dura totul?Multumesc.

#1019
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
@ralu76
Te-ai gandit sa construiesti ceva nou in loc sa renovezi ? De fapt, ceea ce vrei tu e mult mai mult decat o renovare, bagi cam multi bani si la final te alegi cu o chestie amestecata, nou + vechi. Ca efect de scala, sa bagi atatia bani (baie, bucatarie, instalatie, acoperis, pereti interiori etc.) ca sa beneficiezi de 50 mp de living/ dormitor este neproductiv. In varianta ta, ceea ce pastrezi din casa veche sunt peretii exteriori la rosu, adica una din partile cele mai ieftine la o casa. Nu stiu nici ce temelie ai acum, dar nu cred sa fie prea solida. Iar sa inlocuiesti zidurile interioare este destul de dificil, inseamna sa pui popi ca sa sprijini acoperisul etc. In cuvinte simple, multa bataie de cap si nu te alegi cu o chestie noua. Strict la intrebarea ta, as zice ca trebuie sa bagi ceva de genul: 1000 euro pereti interiori (la rosu), 2000 euro (acoperis, lemnarie si invelitoare ceva simplu), 1500 euro electrica, bucataria si baia 5-7000 euro (din caramida, cu finisaje, cu fundatie), inca vreo 2000 Euro pt finisaje peste tot.
O varianta de mijloc este sa faci un proiect nou, deghizat ca 'renovare/ refacere' (parca altul era termenul), asta e o gaselnita in cazul in care esti intr-un oras mai restrictiv cu autorizatiile de constructie.
Intervine efectul de scala, adica raportul intre spatiile 'auxiliare' (bucatarie, baie, hol, camara, scara interioara etc) si cele 'strict utile' (living, dormitor). Ideea este ca spatiul 'auxiliar' este ne-negociabil (bucataria trebuie sa fie peste 8-9 mp, nu poti sa treci pe un hol mai ingust de 1 m etc), de aceea este bine sa adaugi un spatiu util cat mai mare (in limita posibilitatilor financiare si a utilitatii).
Sfatul meu personal este sa te gandesti la o casa noua, pe o fundatie noua, lipita de cea veche. Spatiul vechi il 'deghizezi' in anexe (garaj, magazie, camera de vara pentru oaspeti). Daca nu vrei efecte speciale si alergi destul, construiesti o casa noua fara pretentii foarte convenabil. Parter, planseu de lemn si mansarda, fara beci/ subsol etc, acoperis de tabla zincata, bagi sobe pt iarna. In faza initiala cauti un constructor bun, cu experienta, il duci pe teren si-ti spune ce poti sa faci si cam la ce bani. Estimativ, poti face 70 mp jos si 30 mp la mansarda cu cca 30,000 daca tragi de bani si ai forta de munca ieftina. Succese.

#1020
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 cristiaco, on Jan 5 2008, 13:41, said:

Tin sa te contrazic cu privire la faza cu luatul materialelor la fff mic pret. Gandeste-te ca orice distribuitor de materiale de constructii are adausuri de macr 20%, real cam 30%.

ca sa obtii acel discount de 20-30%, cu alte cuvinte distribuitorul sau importatorul sa ti-l vanda la pret de achizitie, trebuie sa fi un mare constructor care ii asiguri lui rulaj ( daca nu volum ), sau sa iti construiesti tu un bloc. Nu zic ca nu vei obtine reduceri destul de bune la materiale, dar nu la toate si per ansamblu, asa cum ai spus si tu iti vor folosi la suplimentul de cuie sau de invelitoare. Ideea mea era ca si cu aceasta compensare intre economia la materiale si neprevazutele, suma totala a casei la suprafata mentionata de tine, in conditiile unei lucrari executate curat, frumos, mi se pare putin cam mic. Atata tot.

#1021
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 ralu76, on Jan 7 2008, 23:36, said:

Buna ziua!Intrebare de junior : intentionez sa cumpar o casuta pe care sa o renovez.

a renova inseamna a da o noua fata unei structuri existente, cu eventuale modificari de pereti nestructurali. Ce vrei tu inseamna reabilitare si modernizare si in nici un caz renovare.

Cum suprafata existenta este de 50mp si nu reprezinta in final decat o fundatie si niste pereti exteriori, durata constructiei va fi poate mai scurta cu 2-3 saptamani. E greu de precizat ce vrei tu" cat va dura?" depinde cum demolezi, ce vrei sa mai pastrezi din acoperis, etc..

#1022
ralu76

ralu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.09.2007
Multumesc de raspunsuri.Tocmai ca am luat legatura ieri cu un constructor , vroiam sa mergem acolo ; vorbesc cu proprietarul si surpriza : omul s-a razgandit , nu mai vinde!
Asa ca fruntea sus , mergem iar sa cautam ; o sa va mai sacai si cu alte intrebari , ca vad ca unii din voi chiar ati trecut prin multe si am de unde invata!
Mirela Lucia , topicul tau  l-am citit cap coada ; rar am mai vazut pe cine va cu atata ambitie ; jos palaria , aveti toata admiratia mea!

#1023
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 ralu76, on Jan 9 2008, 23:28, said:

Mirela Lucia , topicul tau  l-am citit cap coada ; rar am mai vazut pe cine va cu atata ambitie ; jos palaria , aveti toata admiratia mea!


Multumesc. Nu stiu cat e ambitie si cat e inconstienta! Si mai e o vorba, ai intrat in hora apoi trebuie sa joci ca n-ai incotro.

#1024
un_sfat

un_sfat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.01.2008

 gigit, on Dec 12 2007, 20:10, said:

Salutare,

Cine are chef sa imi raspunda...pls. Ma apuc de facut casa. 185mp desfasurati. Meseriasii pe care i-am gasit mi-au cerut 420milioane manopera la rosu:fundatie, parter, mansarda, acoperis(fara pus tigla, pana la carton). Sunt eu cu capu' sau ei sunt idioti? :confuzzled:  Mi se foarte mult. Ma asteptam la un 10000de euro, dar nu mai mult. E o treaba de doua luni.

Ce parere aveti ?
Eu mai caut si dau mesaj.
Succes si voua.

Da, este foarte mult. Am facut o casa la rosu, cu echipa-2 meseriasi + 4 muncitori, duplex, suprafata totala desfasurata 360 mp. Manopera m-a costat 9000 euro, cam 25 de euro mp. Din punctul meu de vedere tot ce trece de 35, 40 de euro pe mp nu merita. Preturile sunt mari si la echipe si la firme, prea mari. Am inceput constructia pe 14.08.07 si am terminat pe 03.12.2007. Trebuie sa cautati si vorbiti cu multe firme si echipe si reusiti. Am avut si eu propuneri de 50 de euro pe mp si am refuzat. Casa la rosu m-a costat 42 000 euro - 44 000 cu tigla metalica. Partea mea a fost de 22 000 euro = 180 mp la rosu. Succes, insa atentie, se pot face economii importante. 185 mp nu ar trebui sa coste mai mult de 30 000 de euro la rosu, cu manopera inclusa. Eu am notat cheltuielile detaliat si am cumparat toate materialele. Tot ce-a foat mai greu a fost procurarea tuturor materialelor in timp util.

#1025
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 un_sfat, on Jan 11 2008, 15:11, said:

Eu am notat cheltuielile detaliat si am cumparat toate materialele.


Poate ne dai si noua detaliile cu cheltuielile ca se ne facem o idee, daca tot le-ai notat in detaliu. Ar trebui sa precizezi si zona unde ai construit pentru ca preturile din Bucuresti cel putin la manopera nu sunt ca in tara.

#1026
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 un_sfat, on Jan 11 2008, 15:11, said:

Da, este foarte mult. Am facut o casa la rosu, cu echipa-2 meseriasi + 4 muncitori, duplex, suprafata totala desfasurata 360 mp. Manopera m-a costat 9000 euro, cam 25 de euro mp. Din punctul meu de vedere tot ce trece de 35, 40 de euro pe mp nu merita. Preturile sunt mari si la echipe si la firme, prea mari. Am inceput constructia pe 14.08.07 si am terminat pe 03.12.2007. Trebuie sa cautati si vorbiti cu multe firme si echipe si reusiti. Am avut si eu propuneri de 50 de euro pe mp si am refuzat. Casa la rosu m-a costat 42 000 euro - 44 000 cu tigla metalica. Partea mea a fost de 22 000 euro = 180 mp la rosu. Succes, insa atentie, se pot face economii importante. 185 mp nu ar trebui sa coste mai mult de 30 000 de euro la rosu, cu manopera inclusa. Eu am notat cheltuielile detaliat si am cumparat toate materialele. Tot ce-a foat mai greu a fost procurarea tuturor materialelor in timp util.
Bravo! Super preturi. Un sfat bun si o concluzie f buna tragem din postul acesta: cu rabdare si chibzuinta 9si nitel stres :) ) - se poate! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate