Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sa construim o casa 2007 - Rezistenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3605 replies to this topic

#1045
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.06.2006

View PostMDM, on Jun 25 2007, 13:21, said:

Buna ziua,

Poate cineva prezenta avantajele/dezavantajele dintre planseul de lemn si placa de beton, peste etaj (S+P+E).

Multumesc anticipat.

In primul si primul rind  ............. ATENTIE MARE !!!!!!!!!! depinde cu ce vrei sa plachezi planseul de lemn , daca vrei ceva de genul lambriu e OK

... dar daca intentionezi sa pui rigips..... atunci NASOL , pentru ca in timp iti apar fisuri pe la imbinarile placilor de rigips deoarece lemnul lucreaza in timp (am vazut asta in numeroase case , facute de diferiti mesteri care mai de care mai priceputi) ,,, daca nu in primii 2 ani  cu siguranta in urmatorii vei avea fisuri pe tavan ... Nu mai zic daca vine vreun cutremur sau ai casa linga un drum national.

In al doilea rind o placa practic iti "leaga zidurile" face repartizia greutatii uniform , iar la capitolul pod nu te sfatuiesc sa mergi prea des pe acolo decit daca faci o camera locuibila acolo, asta presupunind alt rind de scindura sau ceva similar (si crede-ma o sa scirtie cu timpul)

Una peste alta, daca stai sa analizezi d.p.d.v al cheltuielilor de executie ai sa vezi ca un planseu de lemn (grinzi de sustinere , scindura trasa , rigips etc) are costurile aproape de o placa armata cu pc de 8 si grosimea betonului de 10 .... ceea ce este arhi-suficient

#1046
Sakura77

Sakura77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.06.2006

View PostX-plane, on Jun 24 2007, 22:42, said:

Nu vreau sa te contrazic dar sunt cateva elemente:

1. La planseul de lemn nu ai ce intretine
2. Planseul de lemn e mult mai usor=avantaj fundatie
3. Betonul are dezavantajul rezistentei, adica la un seism o saca din lemn, sau in acest caz planseul, doar scartaie putin si gata. BEtonul crapa si daca seismul e foarte mare devine de neutilizat.
4. Pretul e cu mult mai mic.

Eu, in situatia lui, as face toata casa pe structura din lemn. De fapt asta si fac.

O completare, cind o deveni betonul de la planseu de neutilizat in urma unui seism , atunci fii sigura ca acesta se va prabusi cu ziduri cu tot, asa ca ce mi-e planseul de beton, ce mi-e cel de lemn , la un cutremur de magnitudine mai mare de 8 ,,, se comporta la fel , pt ca la mijloc sunt si zidurile pe care sunt sustinute ambele

Eu personal sunt adeptul planseului de beton



pentru cei interesati,,, supun atentiei acest proiect

Attached Files


Edited by Sakura77, 25 June 2007 - 14:05.


#1047
MDM

MDM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.03.2007

View PostSakura77, on Jun 25 2007, 14:55, said:

In primul si primul rind  ............. ATENTIE MARE !!!!!!!!!! depinde cu ce vrei sa plachezi planseul de lemn , daca vrei ceva de genul lambriu e OK

... dar daca intentionezi sa pui rigips..... atunci NASOL , pentru ca in timp iti apar fisuri pe la imbinarile placilor de rigips deoarece lemnul lucreaza in timp (am vazut asta in numeroase case , facute de diferiti mesteri care mai de care mai priceputi) ,,, daca nu in primii 2 ani  cu siguranta in urmatorii vei avea fisuri pe tavan ... Nu mai zic daca vine vreun cutremur sau ai casa linga un drum national.

In al doilea rind o placa practic iti "leaga zidurile" face repartizia greutatii uniform , iar la capitolul pod nu te sfatuiesc sa mergi prea des pe acolo decit daca faci o camera locuibila acolo, asta presupunind alt rind de scindura sau ceva similar (si crede-ma o sa scirtie cu timpul)

Una peste alta, daca stai sa analizezi d.p.d.v al cheltuielilor de executie ai sa vezi ca un planseu de lemn (grinzi de sustinere , scindura trasa , rigips etc) are costurile aproape de o placa armata cu pc de 8 si grosimea betonului de 10 .... ceea ce este arhi-suficient
Mutlumesc. Apreciez raspunsul tau.
Nu, nu vreau lambriu. Intr-adevar imi era teama ca lucreaza si necesita reparatii la fiecare 3-4 ani.
Deasupra va fi numai pod, f. putin circulabil.
Crezi ca exista si diferente d.p.d.v termic, fonic, hidro, ignifug, etc.
In doua cuvinte, merita costul suplimentar sau este doar un moft? Apropo de "leaga zidurile" proiectantul imi spune ca d.p.d.v. al rezistentei, parerile sunt impartite si... sa fac cum consider eu  :huh:

#1048
MDM

MDM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.03.2007
Am uitat sa precizez.
Constructia este pe cadre (oricum vor fi grinzi, stalpi, etc.).

#1049
cristianm

cristianm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.08.2006
Armarea placii peste parter si turnarea ei.

Attached Files



#1050
dorust

dorust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.06.2006
INCREDIBILA SI TRISTA (pe alocuri) POVESTE (in imagini) A UNEI CASE PE CADRE SI A NESABUITULUI EI PROPRIETAR

Attached Files



#1051
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdorust, on Jun 26 2007, 13:53, said:

INCREDIBILA SI TRISTA (pe alocuri) POVESTE (in imagini) A UNEI CASE PE CADRE SI A NESABUITULUI EI PROPRIETAR
foarte tare :P . "cit e halatu'?"

cam scump, da' frumos.

cine naiba te'a indrumat astfel?!.

#1052
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Ce de beton armat pt. un P+M  :wacko:

#1053
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu stiu de ce moderatorul acestui forum ia dupa bunul plac diverse topicuri si le arunca in acest topic. Cine crezi ca sta sa citeasca 35 de pagini sau mai multe ca sa gaseasca o solutie, cand ar fi fost mult mai simplu sa gaseasca raspunsul dupa doar 3-4 pareri ale unora exprimate la subiect. Nu te apuci sa citesti cum isi face altul temelia iar la nu stiu ce pagina vorbeste altul despra acoperis ca la o pagina mai departe sa gasesti o discutie despre pervaze. Deja firul s-a rupt, intrebarile pe care ti le pui se inmultesc iar in cele din urma pe la pagina 5 te plictisesti si deja cauti in alta parte. Lasa bai frate topicurile acolo unde le este locul, sterge doar sau muta acele topicuri care se dezbat de tz-spe mii de ori.

in primu' rind, sunt 4 moderatori, nu doar unu' si in al 2'lea rind, nu am aruncat nici un alt topic peste topicu' de rezistenta. Cei care citesc 35 de pagini, sunt cu adevarat interesati de subiect, nu doar in trecere. Organizarea ariei "Sa construim o casa" NU a fost facuta de mine. Foloseste functia "search" si te rog, citeste si regulamentu'.

Atunci cum iti explici ca un topic inceput de mine apare aici http://forum.softped...p;#entry2965352 (topicul scris de xplozia), in conditiile in care eu am creeat un topic nou, iar undeva pe la pagina 34, dupa ce s-au mai exprimat si altii despre anumite probleme regasesc problema care ma interesa si pe mine, pusa in discutie de altcineva si din cate pare problema pare a fi pusa ca si cand ar fi un topic nou?

nici io nu le stiu pe toate.  TE rog, renunta la offtopicuri.

Edited by punkt, 26 June 2007 - 16:11.


#1054
dorust

dorust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.06.2006

View Postpunkt, on Jun 26 2007, 13:20, said:

foarte tare :P . "cit e halatu'?"

cam scump, da' frumos.

cine naiba te'a indrumat astfel?!.
eii... cine... niste "responsabili". De aia am pus-o aici sa vada si altii si sa se gandeasca de doua ori (si sa intrebe) inainte sa spuna cuvantul "cadre"

#1055
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postdorust, on Jun 26 2007, 15:25, said:

eii... cine... niste "responsabili". De aia am pus-o aici sa vada si altii si sa se gandeasca de doua ori (si sa intrebe) inainte sa spuna cuvantul "cadre"
nu e nimic gresit in casa cu pricina, doar ca s'au facut anumite excese. Felicitari. Cu siguranta are valoare de piata mare.

Cadrele sunt "misto" :D . Inginerii se dau in vint dupa ele :).

#1056
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View Postdorust, on Jun 26 2007, 13:53, said:

INCREDIBILA SI TRISTA (pe alocuri) POVESTE (in imagini) A UNEI CASE PE CADRE SI A NESABUITULUI EI PROPRIETAR

E "beton" casa, si la propriu si la figurat. Se pricep baietii. Da cred ca faceam 2 cu betonul de acolo. Mai ales cu travrsele in panta acoperisului....s-a cam exagerat. Cred ca inginerul a fost cam necopt si fricos. :D
Poti face si o piscina deasupra :lol: . Dar esti in ea ca in cazemata. E cool, s-o stapanesti sanatos.

#1057
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postpunkt, on Jun 26 2007, 15:39, said:

nu e nimic gresit in casa cu pricina, doar ca s'au facut anumite excese.
"anumite excese" ????? De parca ar fi pus un stalp in plus! Cum s-a mai spus,mai facea o casa cu betonul de acolo.
Dar sa nu mai rasucim cutitul in rana.
@dorust, s-o stapanesti sanatos. Tu sa fii sanatos!

#1058
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
off topic:
catre cei de pe santiere: fratilor,cum va descurcati cu canicula? Pe la mine E JALE !

#1059
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Postdorust, on Jun 26 2007, 15:25, said:

eii... cine... niste "responsabili". De aia am pus-o aici sa vada si altii si sa se gandeasca de doua ori (si sa intrebe) inainte sa spuna cuvantul "cadre"

vorbeste si tu in tone. sa vedem care e mai "tare". eu am tot pe cadre..si sunt ceva tone....

am pus o intrebare foarte importanta pentru mine si nu mi-a raspuns nimeni.

e bun porotherm de Ungaria? si cat ar trebui sa fie metrul cub? 300 si ceva de lei vreo 370 e mult, putin?
mie imi trebuie 38 m cubi

#1060
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
Da, este bun Phoroterm de Ungaria, el este calculat pentu sona seimica de la ei (Ungaria), dar are agrementare și la noi, ținând cont că tu ai casa pe cadre acest lucru nu te efecteaza, ce te-ar afectează pe tine ar fi coeficientul termic, care am înțeles că este ok. 370 de lei cred că este un pic cam mult, încearcă la mai mulți furnizori. În cazul tău, poți căuta o cărămidă care să aibe cel mai bun coeficient termic.

#1061
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005
pai asta e ideea.

nu ma intereseaza rezistenta caramizii ma intereseaza confortul termic.

ce caramida de 38 sa iau cu un confort termic mare si care sa nu fie asa de scumpa?

asta e intrebarea.....

#1062
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postadizaha, on Jun 26 2007, 21:43, said:

e bun porotherm de Ungaria? si cat ar trebui sa fie metrul cub? 300 si ceva de lei vreo 370 e mult, putin?
mie imi trebuie 38 m cubi
DA, este f. bun. Urmareste posturile lu' zen, mai ales cele din fostu' topic: http://forum.softped...showtopic=43275

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate