Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Soferi de camion ( tir )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1755 replies to this topic

#1603
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Stii cum se zice...cine cedeaza primul...si prietenii aia, ca sa-ti satisfac curiozitatea, au intre 40-48 de ani. Raman la parerea ca nu e cazul sa vorbim de rau cand in situatia asta. Prietene!!!

#1604
yamaha_01

yamaha_01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2009
Salut ... cine ma poate lamuri si pe mine in legatura cu tahografele analogice ? .... Cum imi dau seama cat am condus ? .. Trebuie sa stau cu ceasul la mana sa calculez cat am condus si pauza facuta ?

#1605
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Exact. Tii cont cat conduci si cat faci pauze .

#1606
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Pt ca nu ai voie sa scoti diagrama din aparat decat cand trebuie sa o schimbi...

#1607
kapp1

kapp1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2010
Buna.. Este cineva care face Romania- Norvegia ? Mai ales inspre Trondheim? Ma intereseaza pentru un posibil transport de pachete..( piese auto mici, ceva mancare,etc.)
Multumesc
mesaj privat sau pliante99   id mess

#1608
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
http://www.adevarul....763123756.html#
Se desfinteaza si edy Spedition.  <_<

#1609
constantin30

constantin30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.09.2012
Un post unde as putea sa ma angajez ca sofer tir fara experienta internationala nu stie nimeni?

#1610
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008

View PostKortana, on 27 august 2012 - 19:30, said:

http://www.adevarul....763123756.html#
Se desfinteaza si edy Spedition.  Posted Image
Nu se desfinteaza nimeni, stai linistit...

#1611
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postconstantin30, on 04 septembrie 2012 - 21:44, said:

Un post unde as putea sa ma angajez ca sofer tir fara experienta internationala nu stie nimeni?

Daca tu chiar nu ai gasit inseamna ca ai o problema.
Spun asta intrucat zilnic aud pe statie intrebari de genul:
-colegii colegii sunt nou spuneti-mi si mie de unde pot sa iau vigneta din Ruse?
-colegii colegii sunt la ghereta cu vamesul bulgar si nu inteleg ce vrea prostul asta.
-Fane la ghereta asta dau cmr si factura copii sau originale?
-Fane asta mi-a rupt o foaie din carnetul tir si vrea sa o ia ce fac?
-baieti am trecut de politistul de frontiera unde pot sa parchez si eu?
-si etc si etc.

#1612
dorutheos

dorutheos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.10.2012
...salutare baieti....si fete daca sunteti..Posted Image
sunt nou pe aici dupa cum vedeti si vin si eu cu o serie de intrebari,la care caut un raspuns....
de meserie sunt profesor.Ma bate gandul sa renunt la aceasta profesie pentru ca nu ma mai dscurc cu banii care-i castig din invatamant...banuiesc ca stiti cum se plateste in invatamant,s-au va spun eu...Posted Image)
Am carnet caregoria B din '90,acum am 44 de ani si pot spune ca mi-au placut camioanele si motoarele in general de mic.Este un microb care a mocnit inauntru pana  acum.Intersul m-i la readus la viata fratele meu care a fost politist si acum este sofer de TIR-transport international-
Mi-a propus daca vreau sa fac scoala de soferi categ C-E,si daca vreau sa merg cu el pana invat sa ma descurc singur cu 'BIZONUL'.Experienta in conducere am,am condus si afara dar masini mici,nu am niciun accident pana acum...taica-meu avea o vorba-omul conduce asa cum are el temperamentul-Eu sunt o fire calma si rabdator...Posted Image...dar nu pasiv bineanteles!
Este tarziu la varsta mea sa ma apuc de soferie?In octombrie acum trebuie sa incep scoala,care ma costa vreo 23 mil..asta este,ii dau si o fac,iau atestatele,si invat pe branci.Din cate am citit pe forum una din probleme este singuratatea...aici cred ca stau bine,imi iau carti cu mine,am ce face prin parcari nu cred ca m-as plange de asta.Simtul masinii,al motorului il am destu de dezvoltat,mi-au spus mai multi ca puteam sa fiu un sofer profesionist destul de bun...Au fost puse la inceput niste intrebari la care nu s-a raspuns,o sa dau un copy paste,pentru ca ma intereseaza si pe mine raspunsurile...ce ziceti,am sanse sa invat alaturi de fratele meu,in conditiile in care nu am condus decat motor de 1,9 pana acum?Multumesc ...!


- lucruri care nu trebuie acceptate din partea angajatorilor ( daca exista )
- lucruri care TREBUIE stiute
- conditii de munca
- lucruri placute dar mai ales NEPLACUTE
- etc ..

Edited by dorutheos, 12 October 2012 - 16:57.


#1613
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Nu accepti ce nu-ti convine, lucruri ce trebuie sa le stii, greu de spus, conditiile de munca difera in functie de firma la care lucrezi, lucruri placute: calatorii, condusul, neplacute: depinde de firma la care lucrezi zic eu. Daca crezi ca o sa faci ceva ce-ti place nu e niciodata tarziu sa faci, orice ar fi lucrul respectiv. Spor la invatat si examene!

#1614
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Salut as avea si eu o intrebare vreau sa imi fac cardul de tahograf il pot face fara sa detin atestat sau prima data trebuie sa fac atestatul dupa care numa cardul.Sau cardul nu are nici o problema cu atestatul si il pot face adica sa depun actele pentru el la ARR.Multumesc drumuri bune.

#1615
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Cardul nu are legatura cu atestatul. Le faci cum vrei.

#1616
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Multumesc mult.Drumuri bune.

#1617
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
In primavara asta o sa incep si eu scoala de soferi.

  Am fost deja la o scoala de soferi locala(Vaslui) in ideea de a intreba de preturi si daca pot face separat categoria C de E. Raspunsul nu prea mi-a placut: C+E = 3.000RON (include examen psihologic si legislatie) in conditiile in care unele scoli din alte orase costa maxim 2500RON daca platesti integral, iar categoria C mi-au spus ca nu se mai poate face separat, ca ei nu au voie sa faca separat C de E.

Eu as fi vrut sa fac intai C in ideea de a lucra undeva (am unde din fericire) unde sa capat experienta si de ce sa nu recunosc mi-e sa nu pic examenul la traseu avand si remorca (eu am o problema cu parcarile in general, cu incadratul, o fac mai greu  dar asta nu inseamna ca sunt chiar tufa, pur si simplu sunt exagerat de atent si vreau sa fiu sigur ca nu ating sau avariez vreo masina).

Ce spuneti? e justificata suma de 3.000RON sau sa incerc in Iasi, iar categoriile se pot face separat?
Multumesc! si drumuri placute!

#1618
PaulCristian15

PaulCristian15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2013

View Postsandu222, on 06 februarie 2013 - 11:52, said:

In primavara asta o sa incep si eu scoala de soferi.

  Am fost deja la o scoala de soferi locala(Vaslui) in ideea de a intreba de preturi si daca pot face separat categoria C de E. Raspunsul nu prea mi-a placut: C+E = 3.000RON (include examen psihologic si legislatie) in conditiile in care unele scoli din alte orase costa maxim 2500RON daca platesti integral, iar categoria C mi-au spus ca nu se mai poate face separat, ca ei nu au voie sa faca separat C de E.

Eu as fi vrut sa fac intai C in ideea de a lucra undeva (am unde din fericire) unde sa capat experienta si de ce sa nu recunosc mi-e sa nu pic examenul la traseu avand si remorca (eu am o problema cu parcarile in general, cu incadratul, o fac mai greu  dar asta nu inseamna ca sunt chiar tufa, pur si simplu sunt exagerat de atent si vreau sa fiu sigur ca nu ating sau avariez vreo masina).

Ce spuneti? e justificata suma de 3.000RON sau sa incerc in Iasi, iar categoriile se pot face separat?
Multumesc! si drumuri placute!


Din cate m-am documentat si eu mi se pare o suma foarte mare,cu acesti bani ai putea face scoala si ti-ar mai ramane cam 500 lei maxim 600.

#1619
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Multumesc pt. raspuns PaulCristian, evident ca mai astept si alte opinii din alte parti, alte orase :)

Despre categoria C+E, ce se stie se pot face cele 2 separat?

#1620
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
@sandule  Ai intrebat la mai multe scoli ? asa is pretule peste tot ? Te intreb pt ca mi se pare enorm.  Eu am dat 14 mil la C+E si toate hartogaraiele si asta nu de mult acum vo 3 ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate