Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Soferi de camion ( tir )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1755 replies to this topic

#1
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Intentionez sa lucrez ca sofer pe tir si mi-ar prinde bine cateva sfaturi :
- lucruri care nu trebuie acceptate din partea angajatorilor ( daca exista )
- lucruri care TREBUIE stiute
- conditii de munca
- lucruri placute dar mai ales NEPLACUTE
- etc ..

Multumesc anticipat

#2
adriano_7

adriano_7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.06.2006
si eu as vrea sa lucrez pe tir,insa mai e mult pana atunci (am de-abia 15 ani).....apropo ce salarii au in medie soferii de tir ???

#3
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Din cate am auzit ...in tara sunt in jur de 700 € /luna iar afara merge intre  1200 - 2500 €/ luna .

#4
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
interesant  discurs . acum sa asteptam experþii. sa vedem caþi entra< pe aceasta pagina. asta de 1200 - pana la 3000 e adevarat.

#5
stawte

stawte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.12.2006
Cumnatul meu lucreaza in Spania ca sofer pe un MAN 420 sau asa ceva.E platit la kilometri nu are salariu fix.Asta pt ca face numai curse in interiorul Spaniei si Portugaliei.Dar tara e destul de mare si are ce face in curse lungi. :naughty:

#6
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006

 stawte, on Jan 8 2007, 09:48, said:

Cumnatul meu lucreaza in Spania ca sofer pe un MAN 420 sau asa ceva.E platit la kilometri nu are salariu fix.Asta pt ca face numai curse in interiorul Spaniei si Portugaliei.Dar tara e destul de mare si are ce face in curse lungi. :naughty:

poti sa divulgi cat €/km. ar fi de mare ajutor pt unii.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
un amic este "tirist" pe ruta germania-franta-spania , are salariu de baza 300 euro din cate retin si este platit la kilometru. castiga undeva la 2000 euro pe luna bani in mana. lucreaza legal dar are deja 2 ani si s-a cam saturat de stat prin parcari.

#8
adriano_7

adriano_7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.06.2006
eu cunosc pe cineva care face romania-italia si are salariul la cursa.......ajunge la vreo 2000 euro/luna :coolspeak:   :peacefingers:

#9
freightliner

freightliner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 03.12.2006
si totusi cati €/km. si pt 2000 € la luna ce face; conduce ....., se mai opreste ..... si .....

#10
REB 00

REB 00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.08.2006
ma in afara nu stiu cat se da pe km la noi cam 2000/km

Edited by REB 00, 09 January 2007 - 22:41.


#11
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Tiristii, au o lume a lor, nu toata lumea poate sa faca ce fac acesti oameni.
Nu va uitati la banii ce-i cistiga, ii cistiga meritat.
Citi dintre voi ati putea sa stati departe de prieteni/familie, si asta nu o zi, o saptamina, ci poate 6 luni sau mai mult pe an ?
Si eu m-am gindit la meseria asta, dar asta era buna pe vremea lui Ceasca. Si acum fac multi Km, citeodata conduc mai mult de 12 ore, dar sint acasa aproape in fiecare noapte, si ma simt de nota 10 cind deschid usa casei mele, imi fac tabieturile, si dorm in patul meu.

#12
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

 MAK, on Jan 9 2007, 21:43, said:

Tiristii, au o lume a lor, nu toata lumea poate sa faca ce fac acesti oameni.
Nu va uitati la banii ce-i cistiga, ii cistiga meritat.
Citi dintre voi ati putea sa stati departe de prieteni/familie, si asta nu o zi, o saptamina, ci poate 6 luni sau mai mult pe an ?
Si eu m-am gindit la meseria asta, dar asta era buna pe vremea lui Ceasca. Si acum fac multi Km, citeodata conduc mai mult de 12 ore, dar sint acasa aproape in fiecare noapte, si ma simt de nota 10 cind deschid usa casei mele, imi fac tabieturile, si dorm in patul meu.


Lucrezi in tara sau in afara ? Itzi descarci singur camionul ? Cate ore bagi pe zi ? cate ar trebui sa bagi ? Etc ...

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
exact.. oamenii aia au o rezistenta aparte. cei care sunt soferi adevarati. pe la noi mai mult carpaci care n-au nici o treaba cu meseria.
oricum, e obositor mental prin monotonia ocupatiei sa conduci zece ore pe zi, departe de familie, casa, tara, tot ce vrei. si sa dormi prin parcari sau prin moteluri.
pe mine dupa 8h la volan ma apuca nervii pur si simplu. n-as fi bun de tirist nici batut.

#14
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu cred ca mak lucreaza pe un autocamion :P

#15
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 romaximusro, on Jan 9 2007, 23:47, said:

nu cred ca mak lucreaza pe un autocamion :P
:coolspeak:  :nonobad:
Sa conduci si 12 ore, nu inseamna numai camion.
Mai sint si alte afaceri care depind de masini, fie ele si autoturisme.

#16
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
nu uitati ca oamenii astia au pe masini tahografe si oricind li se poate cere diagrama; conduci 6 sau 8 ore, te inlocuieste soferul de schimb(daca este) si la nu stiu cite ore de functionare trebuie sa se odihneasca si masina (am un amic care a fost tirist la viata lui).

Recent am mers in jermanica cu autocarul (never nu mai merg asa :wallbash:  ) si soferii se schimbau intre ei cam la acelasi interval si nu stiu cam cit de bun e somnul in burta autocarului.

Si da, au viata de kkt, dupa ce ca am intirziat prin vamile A si H si pe traseu cu 2 3 ore fata de graficul de sosire in Buc (la ora 1 am ajuns), ei trebuiau sa mearga sa curete autocarul si sa alimenteze pt ca a doua zi la 4/5 dimineata plecau catre ...Spania.

#17
adriano_7

adriano_7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.06.2006
nu e nici un sofer de tir p-aici sa ne povesteasca si noua experienta lui ???? :peacefingers:

#18
maxone

maxone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.08.2003
Intrebati-l pe Pistruiatul ca am vazut ca el este TIR-ist, insa am vazut ca eram cam sictirit, nu atat de meserie cat de faptul ca nu se intelegea cu seful lui. Oricum omul mi s-a parut de bun simt. Ce viata a avut si omul asta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate