Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#397
titigeolgau

titigeolgau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.04.2009
am facut asta se incalzeste tot este evident ca apa  nu circula.De aia vreau sa montez o pompa pe retur sa traga apa si sa fortez miscarea de circulatie. problema e daca am deja 5 atm pe instalatie ma ajuta o pompa care se zice ca functioneaza maxim 10 atm! Vreau doar sa plimb apa prin calorifer .Atat leg returul in diagonala si imediat dupa iesirea din calorifer leg pompa sa traga apa mai repede.

Edited by titigeolgau, 03 September 2015 - 21:32.


#398
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ai sa plimbi apa din caloriferul tau prin cele ale vecinilor.

#399
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
http://forum.softped...etur-calorifer/
de ce discutati voi pe doua topicuri?

#400
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015

View Posttitigeolgau, on 03 septembrie 2015 - 21:30, said:

.Atat leg returul in diagonala si imediat dupa iesirea din calorifer leg pompa sa traga apa mai repede.
Pune o poza cu pozitia actuala a tevilor....

#401
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Daca nu are unde impinge apa, ce sa faca pompa? Unde sa o recircule?
Pui pompa, merge cateva minute, iti creste presiunea la iesirea pana..... crapa undeva. Sau o impinge pe retur la vecini (daca ai o pompa super puternica).
Dai peste cap toata echilibrarea instalatiei.

#402
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Exista un dop de aer pe undeva prin instalatie....Umplerea a fost facuta aiurea. Trebuie reumpluta instalatia (toata coloana) nu doar aerisita....Adica o golesti de tot si o umplii cum trebuie....Vezi ca astia care fac umplerea o fac aiurea din 2 motive: 1. multi nu se pricep si 2. se grabesc ca o umplere facut ca lumea la o coloana de 4 apartamente poate dura si o ora....

Edited by Clovis, 03 September 2015 - 22:12.


#403
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sinteti funny.

View Posttitigeolgau, on 03 septembrie 2015 - 21:30, said:

am facut asta se incalzeste tot este evident ca apa  nu circula.De aia vreau sa montez o pompa pe retur sa traga apa si sa fortez miscarea de circulatie. problema e daca am deja 5 atm pe instalatie ma ajuta o pompa care se zice ca functioneaza maxim 10 atm! Vreau doar sa plimb apa prin calorifer .Atat leg returul in diagonala si imediat dupa iesirea din calorifer leg pompa sa traga apa mai repede.
E clar deci unde e problema ta.
Deci, e posibil daca montezi o pompa sa circuli apa doar la tine si la vecinul de mai jos, adica nu aduci un mare aport. Dar va imbunatati cu siguranta. Depinde cum a fost modificata instalatia de vecini
Trebuie sa montezi o pompa foarte mica!!!!!! Jumate de pompa de masina de spalat.... Sint astfel de pompe in comert, de capacitate mica. Poate sa nu creasca presiunea deloc. Ce ai tu nevoie e circulatie(debit), nu presiune.


Attached File  cat dont know what im doing.jpg   55.36K   3 downloads

Edited by viotl, 03 September 2015 - 22:40.


#404
titigeolgau

titigeolgau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.04.2009
Attached File  situatie.pdf   194.87K   1 downloadsAttached File  images.jpg   3.26K   1 downloadsura, asta era intrebarea daca o pompa montata pe o instalatie unde sunt deja 4-5 atm pe coloanele verticale (logic ca tot atat va fi si in calorifer, dar aici apa zace  este presurizata doar din cauza verticalelor tur si retur) pompa va trebui sa scoata apa din calorifer si sa o impinga un pic pe retur. Nu afectez niciun vecin nu dezechilibrez nimic astea sunt lozinci radetiste. la o pompa de genul asta ma refer.

Edited by titigeolgau, 04 September 2015 - 06:57.


#405
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu sint lozinci radetiste...
Sint inginer. Plimb mai multa apa decit tot cartierul tau.
Sigur o circuli la vecini...doar ca iei caldura lor.
Succes.

Apropo, daca o pui pe retur trebuie invers fata de poza.

Edited by viotl, 04 September 2015 - 07:10.


#406
titigeolgau

titigeolgau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 22.04.2009
in niciun caz nu m-am referit cu lozincile la persoanele care au avut bunavointa de a-mi raspunde aici pe forum. Daca ati sti ce mi-au auzit urechile de la radetistii veniti sa evalueze situatia ........ pacat ca nu am inregistrat. Adica cum invers ? directia de impingere sau ce?

Edited by titigeolgau, 04 September 2015 - 07:28.


#407
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Da, directia de impingere. Returul coboara din calorifer, pompa pare cu refularea in sus. Oricum, de obicei returul e aproape de teava, nu e loc de montat vertical... Ai grija la sens. Ar trebui sa aibe o sageata ceva pe ea, banuiesc.

#408
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Am citit aici: http://www.radet.ro/...erebransare.php
si aici: http://www.fapr.ro/F.../debransare.php

Se pare ca pur si simplu nu ti se da voie sa te debransezi:
"Deconectările individuale nu se pot executa în acele condominii în care nu s-au produs
deconectări anterioare intrării în vigoare a prezentului regulament."

In aceste conditii, cineva mi-a spus neoficial ca singura solutie este sa ma debransez "ilegal", si sa platesc amenda.

A trecut cineva prin asa ceva? pare revoltator sa fii tinut prizonier intr-un sistem impotriva vointei tale.

#409
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Din ce am citit pe acolo spune ca nu te pot debransa pe perioada sezonului rece...

#410
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Ca toti monopolistii ,si radet procedeaza la fel.Desi teoretic au dreptate,practica a demonstrat ca neconsumarea unei cantitati de caldura de 1-5Gcal/luna nu afecteaza buna functionare a punctelor termice la care este racordat blocul.
Radetul,insinueaza ca s-a facut calculul necesarului de caldura pt o anume putere instalata si de aceea nu pot interveni pt debransare.
In realitate,daca soliciti bransare(adica un consum in plus de Gcal) acestia te racordeaza imediat,chiar in sezonul rece,fara a respecta acea [ neinterventie] in circuitele de incalzire...
Mi se pare cusuta cu ata alba aceasta hotarare.

#411
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
incearca intai sa te debransezi pe cale legala.
ar cam trebui sa incepi sa faci demersurile, dureaza pana parcurgi toate etapele, pana la aprobarea finala. fizic nu o poti face (debransarea) decat la terminarea furnizarii de caldura pentru iarna asta. deci undeva prin martie sau aprile, depinde si de vreme.

Edited by corinadaniela, 18 February 2016 - 15:34.


#412
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmaxtron_69, on 18 februarie 2016 - 15:01, said:


In aceste conditii, cineva mi-a spus neoficial ca singura solutie este sa ma debransez "ilegal", si sa platesc amenda.

In legatura cu amenda, sunt curios cine te amendeaza?
RADET-ul? Si daca nu o platesti, ce-ti pot face? Te debranseaza?Posted Image

#413
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Si amenda cat este ? Traim intr-o tara oribila, sa ma oblige sa fiu captiv la ceva si sa ma mai si amendeze pentru asta, eu oricum m-am debransat de la caldura, ma rog, este un fel de a spune, am repartitoare pe calorifere, le tin inchise tot timpul si, panouri radiante in fiecare camera,platesc tevile care trec pe proprietatea mea, chiar daca m-as debransa oficial, am inteles ca tot as plati caldura care o transporta tevile care trec pe proprietatea mea.

#414
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Poti sa te debransezi la primavara daca vrei, nu in sezon si da... o sa platesti mai mult la acelasi confort, asta daca ti se apropa bransament de centrala pe gaz, caci si acolo e o smecherie cu teava Posted Image

Edited by andreic, 18 February 2016 - 15:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate