Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#307
uzzy23

uzzy23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 20.06.2007
salut. e cine va din iasi pe aici, care sa ma poata ajuta si pe mine cu niste sfaturi legate de debransare? Cum..unde..etc...multumesc

#308
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Situatie : o familie de pensionari, cu apartament de 3 camere.
Au deja robinete la calorifere si vor sa opreasca
la 2 camere caldura. Au primit semnaturille asociatiei si ale vecinilor, mai putin unul. Vecinul este de rea-credinta si nu le va acorda semnatura. Ce se poate face in cazul asta? Pensiile sunt mici si nu mai pot sustine cheltuielile. Mi se pare aberant si inuman sa lasi niste pensionari sa acumuleze datorii la intretinere, ca apoi sa le vinzi apartamentul la licitatie. Daca pensiile lor nu mai fac fata cheltuielilor, e normal sa ramana fara casa doar petru ca un vecin nu-si da acordul debransarii de la Radet? Precizez ca in prezent nu au datorii la intretinere si nici nu au avut pana acum. Ce solutie exista totusi? Cum se poate trece peste lipsa semnaturii acelui vecin?

#309
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Atunci cand am trecut de la termoficare la centrala pe gaz a trebuit sa iau senaturi de la cei de pe scara blocului.
Am gasit si eu un "Gica Contra", dar nefiind vecin perete-in perete, NU-ul lui nu a contat si am primit aprobarile...

Posibil ca regulile sa fie diferite de la oras la oras...trebuie sa mai studiezi.

#310
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 cosmin147, on 01 noiembrie 2013 - 18:43, said:

Situatie : o familie de pensionari, cu apartament de 3 camere.
Au deja robinete la calorifere si vor sa opreasca
la 2 camere caldura. Au primit semnaturille asociatiei si ale vecinilor, mai putin unul. Vecinul este de rea-credinta si nu le va acorda semnatura. Ce se poate face in cazul asta? Pensiile sunt mici si nu mai pot sustine cheltuielile. Mi se pare aberant si inuman sa lasi niste pensionari sa acumuleze datorii la intretinere, ca apoi sa le vinzi apartamentul la licitatie. Daca pensiile lor nu mai fac fata cheltuielilor, e normal sa ramana fara casa doar petru ca un vecin nu-si da acordul debransarii de la Radet? Precizez ca in prezent nu au datorii la intretinere si nici nu au avut pana acum. Ce solutie exista totusi? Cum se poate trece peste lipsa semnaturii acelui vecin?
Prin lege trebuie sa asiguri o temperatura minima in apartamet. Situatia este complexa si grea dar daca ei isi inchid 2 camere atunci vecinii vor plati mai mult din cauza asta.
Solutia este sa isi monteze CT si atunci au nevoie de 50%+1 din vecini sa isi dea acordul.

#311
cosmin147

cosmin147

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.02.2013
Multumesc pentru raspunsuri.

Nu au nevoie sa-si puna centrala pentru ca este foarte cald chiar si de la jumatate de calorifere si nu se doreste decat debransarea celeilalte jumatati.
In casa lor este foarte, foarte, foarte cald! Ei oricum inchid iarna robinetele la jumatate din casa (camere, o baie) si mai si deschid ferestrele pentru ca tot cald este (precizez ca asta se intampla in plina iarna, cand afara e ger!)

Deci, aceasta familie oricum sta mereu cu jumatate din calorifere inchise pentru ca  temperatura este foarte ridicata daca sunt caloriferele deschise (blocul e bine construit si este caldura in apartamente). Si atunci, de ce n-ar economisi la intretinere (sunt pensionari cu pensii mici) daca tot stau cu geamurile deschise uneori, desi afara este frig?

"Prin lege trebuie sa asiguri o temperatura minima in apartament."

Care este temperatura minima, cine o masoara
si care este legea (articolul) care specifica acest lucru?
Daca vor demonstra in fata unui reprezentant al Asociatiei ca prin inchiderea a jumatate din calorifere asigura acea temperatura de care scrie Gelu, atunci se poate aproba debransarea, fara semnatura acelui vecin, avand in vedere ca deja sunt aproape toate semnaturile necesare?

Edited by cosmin147, 01 November 2013 - 23:30.


#312
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 cosmin147, on 01 noiembrie 2013 - 18:43, said:

Situatie : o familie de pensionari, cu apartament de 3 camere.
Au deja robinete la calorifere si vor sa opreasca
la 2 camere caldura.
Daca nu-si permit sa intretina 3 camere de ce nu se muta la ceva mai mic? De ce trebuie sa sufere vecinii din cauza lor?

 gelunechifor, on 01 noiembrie 2013 - 22:14, said:

Solutia este sa isi monteze CT si atunci au nevoie de 50%+1 din vecini sa isi dea acordul.
Solutia e sa vanda si sa se mute la ceva mai mic. Crezi ca unul care nu are dupa ce sa traga apa la WC are bani de centrala? Incearca sa faci un exercitiu de imaginatie si vezi cum poti monta centrala, contor de gaz, etc...din 1500 ron/ luna/familie pensionari.

Edited by Clovis, 02 November 2013 - 14:47.


#313
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 cosmin147, on 01 noiembrie 2013 - 23:29, said:


Care este temperatura minima, cine o masoara
si care este legea (articolul) care specifica acest lucru?


http://primariacj.ro...30 din 2007.pdf
http://www.fapr.ro/F.../legislatie.php

#314
tedison

tedison

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.02.2010
Buna ziua,

Am nevoie de sfatul vostru pentru a putea lua o hotarare corecta intr-un timp scurt.Situatia mea este urmatoarea locuim in Bucuresti , sectorul 2 intr-un bloc construit in 1977,apartamentul meu are 3 camere, suprafata  70 m.Blocul are 2 scari si nu este reabilitat termic
RADET-ul a debransat zilele trecute intregul bloc de la caldura si apa calda pentu neplata datoriilor.(Fac o precizare :majoritatea locatarilor si-au platit intretinerea dar administratorul blocului a furat peste 1 miliard de lei si nu a achitat facturile catre RADET de 1 an si jumatate dar asta e alta discutie).
Intrebarea/rugamintea mea eset urmatoare : ce pot face in acesta situatie pentru a avea apa calda si caldura tinind cont ca suntem in noiembrie , iarna bate la usa , in bloc nu are nimeni CT si nu exista bransament separat de gaze pentru a putea monta o CT.Care ar fi alternativa pentru a putea trece iarna cu bine?Precizez ca impreuna cu mine locuiesc si parintii mei in varsta de 75 de ani, batrani si bolnavi.Care ar fi alternativele si costurile?Trebuie sa rezolv problema intr-un timp foarte scurt.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#315
chromatyc

chromatyc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.11.2012
Buna ziua,

as dori sa-mi instalez la anul o centrala termica pe gaz, si am auzit ca inainte de asta trebuie sa cer semnaturi de la 2 -3 vecini care sunt pe teaza cu mine pt accept? e adevarat?
si alte cheltuieli de genul asta, sa platesc o cota parte celor din fata mea de pe teava pt investiitiile lor, etc...???
dvs ce stiti?
va multumesc anticipat!

#316
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca altii au platit teava de gaz, tu vrei sa te racordezi gratis?  Cand au bagat teava nu te-au intrebat daca vrei sa contribui?

#317
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Este adevarat.

#318
SFATUITORUL

SFATUITORUL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.04.2014
Buna ziua, sunt aproape debransat si vreau sa va impartasesc din experienta mea. In primul rand, am avut noroc si am gasit o firma serioasa de executare a proiectului.Mi-au facut ei cererea de debransare, au venit si au facut acasa expertiza tehnica (au vorbit cu administratorul si s-au interesat de toate datele). Au fost foarte punctuali, eficienti si s-au ocupat ei de predarea proiectului la RADET.Au dat factura pe suma scrisa in contract si in cateva zile aveam Referatul Tehnic, Acum am platit la RADETUL de zona si am fost programat pentru debransare.Sunt foarte multumit de cum au decurs etapele, mai ales ca mergand la RADETUL de zona am intalnit oameni care aveau incepute actele de anul trecut si inca alergau dupa ele ( motivul fiind firmele neserioase la care au apelat) Va recomand si dvs. sa apelati la firma .

Edited by gelunechifor, 12 April 2014 - 15:06.
reclama!


#319
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu stiu care ar fi fost topicul potrivit pentru aceasta discutie, asa ca postez aici, la Diverse...

Facturi mai mici cu 30%, prin rebranșarea la sistemul de termoficare:
https://ro.stiri.yah...-111235755.html

In articol se spune ca la Cluj o gicacalorie "centralizata" costa 165 RON.
Asta inseamna:

165 RON / 1 gcal = 165 RON / 1162 kWh = 0.14 RON / kWh

Adica extrem de foarte ieftin.

Pentru comparatie, 1 kWh de gaz, la randament 100% relativ la Pcs, costa, conform facturii mele e-On, 0.11 RON / kWh
Daca mai pun si randamentul centralei de 80%, 1 kWh ajunge sa coste tot cam 0.14 RON.

#320
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008
Intotdeauna energia termica ar trebui sa fie cea mai ieftina la sistemul centralizat ...daca nu ar exista pierderi atit de mari si daca locatarii ar avea putina bunavointa incit sa monteze robineti termostat pe radiatoare in loc sa deschida geamul ca e prea cald in casa.

#321
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ideal ar fi sa existe pe casa scari cite o cutie pentru fiecare apartament cu un repartitor contorizat, ca sa se stie exact cita caldura si apa calda consuma fiecare. Ceva de genul asta:
Attached File  Repartitor Luna Sat.png   78.53K   21 downloads


Si atunci sa vezi cum fiecare ar da termostatul mai incet pentru ca plateste exact cit consuma. Ar iesi cam asa:
Attached File  Repartitoare.png   360.59K   20 downloads

Cit timp caldura este platita "pausal", este clar ca romanul va da radiatoarele la maxim, chiar daca dupaia deschide geamul, in ideea ca de ce sa stea el in frig si vecinul in caldura daca oricum platesc la fel.

#322
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
De acord,  contorizarea individuala ar fi un mare pas inainte.
Dar, pe de alta parte, in Timisoara, ultima data cand am verificat, 1 kWh costa aproape 0.25 RON.

#323
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 florin71_skoda, on 01 iulie 2014 - 08:24, said:

Ideal ar fi sa existe pe casa scari cite o cutie pentru fiecare apartament cu un repartitor contorizat, ca sa se stie exact cita caldura si apa calda consuma fiecare. Ceva de genul asta:


Este deja implementat in citeva orase "distributia pe orizontala" cu montajul Gcal si apometrelor pe hol. Unele primarii au mers cu plata in rate ,altele au facut programe pilot pe 1-2 blocuri si s-au oprit fiindca oamenii nu vor sa plateasca noul sistem de distributie a tevilor.
Daca s-ar face cu bani de la buget ar merge ,altfel e greoi de convins 100% locatari sa dea banul ptr asta. Prefera sa plateasca ceva mai mult lunar decit sa dea o suma mare odata.

http://curierul-iasi...i-termice-11218

https://www.google.r...ntala in orasul

#324
piramyd

piramyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 12.04.2007
Salutare,

Stau la etajul 6 din 8, la bloc, care e alimentat cu apa calda/caldura de la un punct termic.
Am un calorifer care are teava de 3/8. Vreau sa il anulez, dar problema e ca agentul termic inca o sa circule prin tevi. Initial m-am gandit sa le astup cu un dop de fonta 3/8 (cam asa: http://www.romstal.r...105-500x500.jpg), dar se pare ca filetul tevilor s-a stricat.

Exista vreo posibilitate sa pun vreun dop pe interiorul tevii, care sa reziste la temperaturile inalte si la presiunea din tevi?
Sau daca aveti alte idei, va rog sa ma ajutati.

Va multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate