Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

probleme conectare 5.1 la placa audio! URGENT

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
foca

foca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.12.2006
Am un sistem 5.1 CJC 525 . O placa de baza asus a7v600-x cu placa de sunet on-board SOUNDMAX ... problema e ca ori e driveru foarte vechi si nu suporta 5.1 ori .. nu stiu altceva. Nu are jack sense (deci nu pot conecta la toate trei iesirile) si ies doar din iesirea din mijloc si intru doar in mufele de center la sistem. Se aude .. incet si nu stiu ce sa-i fac. Ce solutie?
Sau cum sa leg sa iasa egal pe toate?
Mersi anticipat

#2
blue_slid3r

blue_slid3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.12.2006
Problema se rezolva foarte simplu.Cumpara o placa de sunet 5.1 si vei vedea diferenta. :coolspeak:

#3
foca

foca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.12.2006
Foarte interesant. .. cred ca astfel de raspuns puteam sa-mi ofer si singur. Stiam si eu ca as putea sa-mi cumpar alta placa. Intrebarea era alta. Daca n-ai un raspuns la obiect, mai bine nu te obosesti sa scrii.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postfoca, on Jan 1 2007, 07:16, said:

Foarte interesant. .. cred ca astfel de raspuns puteam sa-mi ofer si singur. Stiam si eu ca as putea sa-mi cumpar alta placa. Intrebarea era alta. Daca n-ai un raspuns la obiect, mai bine nu te obosesti sa scrii.
Iar tu daca nu esti politicos nu vei obtine raspunsuri gratis.
Pana una-alta folosind numai un jack ai numai semnal stereo (2 canale). Pentru 5.1 trebuie sa folosesti 3 mufe.

Edited by SuperDuper, 02 January 2007 - 02:26.


#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
daca ai pe sistemul audio intrare de aux in, line in, sau ceva de genu asta, deci o intrare de semnal stereo, ar trebui ca din mufa cea verde a placii de sunet sa duci semnalul acolo si nu in intrarea de center. In situatia asta sistemul face un fals 5.1 din semnalul stereo si se aude in toate boxele.
Daca nu are asa ceva ai doua optiuni:
1. solutia data de blue_slid3r, care, apropo, e raspunsul la problema ta si ar trebui sa-i multumesti ca s-a obosit sa-l scrie, logic  un sistem 5.1 necesita si o placa de sunet 5.1
2. cumperi un alt sistem audio 5.1 care are o intrare de aux si stie sa faca 5.1 din semnal stereo

La multi ani tuturor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate