Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

RAW pe A610 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#163
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Acum am descoperit si eu  "update-ul " firmware pentru S3IS. Am inceput si eu experimentarile cu RAW . Sunt interesante si celelalte optiuni desi camera stia histograma online pe un singur canal insa, stia si bracketing pe focus si pe expunere. Treaba cu scriptingul e clar de aprofundat. Aceste update transforma camerele point and shoot de la canon in scule foarte versatile. nu stiu daca mai sunt si alte camere cu firmware "open source"  :D

#164
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Stimabile, e de câteva luni bune disponibil firmware-ul CHDK pentru S3IS. Acum și pentru camerele cu DIGIC III va fi. Deștepți tipii ăia. Toată stima pentru ei.

#165
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Cine a instalat scripturi pentru bracketing a reusit sa faca bracketing ? eu n-am reusit ... toate pozele sunt facute la aceeasi expunere si am incercat si pe Av, Tv si P. Cand se lanseaza scriptul compensarea expunerii sare la -2, face pozele dar toate au aceeasi expunere. Mi-a scapat sau am gresit ceva ?

#166
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Greșești ceva. Citește cu atenție AICI. Mai ales partea de scripturi și utilizarea firmware-ului.

#167
kerhac

kerhac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.07.2004
deci... un program bun de editat raw-uri? ceva de genul celui care care vin camere canon, doar ca acela nu vrea sa prelucreze raw-urile facute de acest programel.

#168
petyus

petyus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2005
RAW se mai poate crea de pe aparate Cannon folosind CHDK("CHDK is a firmware enhancement that operates on a number of Canon Cameras. CHDK gets loaded into your camera's memory upon bootup (either manually or automatically). It provides additional functionality beyond that currently provided by the native camera firmware.

CHDK is not a permanent firmware upgrade: you decide how it is loaded (manually or automatically) and you can always easily remove it. ")

aceasta este instalat pe cardul de memorie cu ajutorul la un card reader, si nu afecteaza firmwareul original din camera.
are printre multe optiuni si crearea de poze in format RAW
versiunea care ti se potriveste la camera ta se poate cauta aici
GrAnd.27s_Original_Builds

Descrierea despre CHDK:
CHDK_in_Brief

Edited by petyus, 20 August 2008 - 13:56.


#169
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Topicul ăsta e doar despre CHDK. Ai citit măcar?  ;)

#170
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Hahaha, postul ala de mai sus a fost tare! Dupa 6 pagini de discutii despre CHDK (si un an si jumatate), apare unul cu 3 posturi sa ne zica ca putem sa folosim si... CHDK-ul pentru a face acelasi lucru. Si se mai zice ca fumatul de iarba este inofensiv!

@ ursamajor - acum am vazut ca ti-ai luat 350D! Felicitari, si eu m-am procopsit recent cu un 400D (de fapt Rebel XTi). Dar mai am inca si S6000FD-ul, ca nu vrea nevasta sa il vanda. Revenind la 350D, parca vazusem pentru 300D firmware hacked (dupa 10D)... O fi si pentru modelele noastre ceva?

Edited by SuperDuper, 25 August 2008 - 01:30.


#171
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
nu. pentru 350/400d nu au facut firmware hack :P

probabil fiindca nu prea e necesar. ce ar face la 350/400d ar fi doar sa adauge iso H [ 3200 ] ca restu Af selection / mirror lockup oricum le au aparatele.

ziceti mersi ca voi puteti selecta meteringu`. la 300d nici dupa cu firmware hack nu se poate

ps: ursamajor, sa-l stapanesti cu placere :)

Edited by dreadboy, 25 August 2008 - 02:10.


#172
k810i007

k810i007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.01.2011
Salutare! detin un aparat canon s5is si as vrea sa fac poze raw cu el,ce trebuie sa fac?

#173
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,986
  • Înscris: 09.05.2009
CHDK

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate