Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#991
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
http://agrointel.ro/...i-la-bucuresti/

#992
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
incercam sa ma obisnuiesc cu circularul. trebuie sa fac niste bare mai ok, fund si capac. personal imi place cum a iesit.
inca nu sunt fericit crescator de albine, cred ca o las pe la anul, pana atunci mai fac poate vreo 3-4 cutii.

Attached Files



#993
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
vrei sa tii albinele in troaca?

#994
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
yep : https://en.wikipedia...al_top-bar_hive
in asa ceva. am ales modelul asta pentru ca nu are canturi. cand imi fac mana, trec si la standardul vertical, dar la care probabil o sa imi trebuiasca si o freza. m-a cam amanat omul cu care vorbisem de albine/stup si trebuia sa fac ceva si in domeniul asta in anul in curs..

Edited by fr0ggybv, 07 September 2015 - 14:05.


#995
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
@ froggybv Daca nu ai timp si esti incepator este recomandat stupul orizontal pe cate rame vrei dar sa fie ceva STAS. Motivul este ca poti lua rame din alt stup sau de la altcineva chiar pline cu albina+hrana sau puiet direct fara a avea nevoie de alte modificari. Doar ca in sistemul asta nu poti controla bine unde va ponta regina iar la stors va fi si puiet in ramele cu miere. Din dorinta de a simplifica lucrurile poti sa le compici fara sa vrei.
@ monster Ai gasit ramele pe care le cautai? Le-am vazut si eu la targ. Era standul cel mai putin vizitat (cel putin cand am fost eu). Oferta la rame si la fagurii artificiali foarte bogata iar preturile la fel. Ramele plecau de la 1RON cele de brad. Nu stiu la "en-gross" cum se dadeau. Eu dupa ce am facut un tur de "pus preturile" m-am oprit la un nene la care am vazut lume mai multa si parea mai comunicativ, am luat cateva componente si le-am asamblat, dupa ce am vazut ca se potrivesc fara probleme i-am facut un pret cu care a fost de acord si asta a fost. Dupa calculele care le-am facut sunt suficiente pentru anul viitor. Faguri am luat cu ceara la schimb de la un producator de la care am mai cumparat in trecut.

Edited by aditugui, 07 September 2015 - 16:27.


#996
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
@ froggybv, la fel cum a spus si colegul @aditugui, modelul tau de stup este total nepotrivit, am mai vazut prin carti acest stup, dar nu cred ca il foloseste cineva. pentru miere iti trebuie si magazie de 1/2, dar ce te faci cand trebuie sa dai la centrifuga rame de cuib?

#997
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
personal, imi place enorm sa mestec mierea in fagure direct, deci asta cam pentru asa ceva o sa fie.
urmatorul care il fac o sa fie tot orizonal, dar cutie paralelipipedica cu rame normale, si mai am in plan 2 cutii verticale standard cu magazie. o sa ma opresc la 4, cat sa tin in curte langa iaz. pentru numarul asta nici nu sunt convins ca o sa fac/iau centrifuga. as putea merge la un vecin sa folosesc centrifuga lui.

Edited by fr0ggybv, 07 September 2015 - 21:05.


#998
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Din punctul meu de vedere nimic nu e mai frumos decat un stup orizontal pe 20 de rame in timpul unui cules bun. Cred ca pe vitor doar modelul acesta am sa-l folosesc.

#999
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Stupul orizontal are multe avantaje, dar ii lipsesc avantajele stupului vertical :)

#1000
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 aditugui, on 07 septembrie 2015 - 21:17, said:

Din punctul meu de vedere nimic nu e mai frumos decat un stup orizontal pe 20 de rame in timpul unui cules bun. Cred ca pe vitor doar modelul acesta am sa-l folosesc.

inca nu sunt lamurit bine cu intrarea la orizontal. unde ar fi cel mai bine ? la capat (bara scurta, perpendicular pe faguri), pe bara lunga (in linie cu fagurii), tot mai pe la capat ? pe bara lunga la mijloc ? am vazut cam toate pozitiile folosite.

Edited by fr0ggybv, 07 September 2015 - 22:32.


#1001
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Eu am modelul asta:  http://aditugui.sunp...tupi_orizontali. Am avut candva si unii de pavilion in pat cald dar am renuntat la ei. Avantajul este ca poti ierna cu 2 familii in aceeasi cutie daca pui diafragma etansa. Sau la cules abundent pentru a evita aglomerarea la urdinis deschizi amandoua urdinisurile.

#1002
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 aditugui, on 07 septembrie 2015 - 16:20, said:

@ froggybv Daca nu ai timp si esti incepator este recomandat stupul orizontal pe cate rame vrei dar sa fie ceva STAS. Motivul este ca poti lua rame din alt stup sau de la altcineva chiar pline cu albina+hrana sau puiet direct fara a avea nevoie de alte modificari. Doar ca in sistemul asta nu poti controla bine unde va ponta regina iar la stors va fi si puiet in ramele cu miere.

Se poate folosi gratie Hanemann.

 fr0ggybv, on 07 septembrie 2015 - 22:30, said:

inca nu sunt lamurit bine cu intrarea la orizontal. unde ar fi cel mai bine ? la capat (bara scurta, perpendicular pe faguri), pe bara lunga (in linie cu fagurii), tot mai pe la capat ? pe bara lunga la mijloc ? am vazut cam toate pozitiile folosite.
Faci toate intrarile posibile: una intr-un capat si doua pe latura cea mai lunga. In perioada calduroasa mergi pe pat rece (una din intrarile de pe latura lunga, de preferinta NU cea din dreptul cuibului), la cules intens deschizi si cel de-al doilea urdinis (pe latura lunga), iar in sezonul rece inchizi urdinisurile in pat rece si-l deschizi pe cel in pat cald (pe latura mica), dar sa fie opus cuibului.

#1003
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
10 stupi orizontali pe 20 rame executati in regim propriu din material recuperat.
Edit: nu stiu cum am reusit sa postez pozele de-a-ndoaselea

Attached Files


Edited by aditugui, 31 October 2015 - 20:12.


#1004
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
cei care ato folosit/folositi carucioare apicole ce ziceti de acestea:

http://viitorsanatos...hvalue=carucior

aditugui stupul orizontale este bun insa e greu de manipulat daca faci pastoral,nu prea poti sa scoti mierea pe sortimente,fagurii vor fi supusi tratamentelor doar daca nu folosesti anumiti faguri pt miere aparte sau magazin.pune-i la o asa inaltime de pamant incat sa nu iti solicite coloana.

#1005
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 fgk, on 11 decembrie 2015 - 13:12, said:

aditugui stupul orizontale este bun insa e greu de manipulat daca faci pastoral,nu prea poti sa scoti mierea pe sortimente,fagurii vor fi supusi tratamentelor doar daca nu folosesti anumiti faguri pt miere aparte sau magazin....
Stupul orizontal este excelent pentru stationar. Nu mai ridici caturi, lucrezi foarte confortabil. Si iernarea se face mult mai bine pe orizontali (asta am observat-o la cineva care are o stupina mixta), poate datorita faptului ca flexibilitatea in reducerea cuibului pentru iernare e mult mai mare.
Un alt aspect pe care l-am observat, dar nu e general valabil, ar fi faptul ca unii orizontali sunt confectionati din dulapi de 5 cm, intrucat nu se pune problema manipularii lor (unde i-ai pus, acolo raman, cel putin 1 an de zile...) si izolatia termica asigurata de scandura de 5 cm grosime e alta, comparativ cu aia de 2 jum'ate.

#1006
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Nu are nicio importanta grosimea scandurii din care este confectionat stupul, albina nu incalzeste lada, ci ghemul, albina daca are suficienta hrana poate trece iarna si in aer liber, intr-un loc ferit de curenti, bineinteles. O alta greseala pe care o fac apicultorii romani, e ca impacheteaza stupii excesiv, si prin decembrie sunt plini de condens.

#1007
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si atunci de ce toate manualele recomanda reducerea cuibului pentru ca ghemul de iernare sa incalzeasca un spatiu cat mai mic ?
Grosimea scandurii determina o anumita termoizolatie >>> mentinerea caldurii ghemului cu mai putina energie consumata >>> conditii mai bune pentru iernare.

#1008
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Albinelor din padure le restrange cineva cuibul? Cuiburile se restrang deoarece ramele neacoperite de albina vor prinde mucegai, sunt si apicultori care nu restrang deloc cuibul peste iarna.
Si stupii cu funt AV (cu plasa) ce termoizolatie mai ofera? faci peretii de 4 cm dar jos ai plasa... care e logica?

Edited by Bukovina, 11 December 2015 - 23:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate