Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#973
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Monster, nu stiu cati ani de stuparit ai in spate, dar poate te ajuta ce scriu.
La inceput cand umblam in stup, se rupeau si la mine umerasii hofmann.
Ce am schimbat:
1. Dalta - aveam modelul asta si incercam sa desprind ramele direct de speteaza superioara( sprijineam dalta de o speteaza si impingeam/trageam de alta). De vre-o 3 ani folosesc o dalta simpla, pe care o introduc intre rame, dar intre umerasi
2. Rame de tei in cuib. Sa nu vad brad tocmai din cauza ca se rupeau tare usor.
3. Tamplarul :). Platesti calitatea pe care o primesti. Cu toate acestea, nu stiu daca se merita sa platesti pt acea muchie ascutita...
Din cate citesc, cred ca ai rame de brad. Treci pe tei in cuib si vei fi multumit.

#974
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
eu am renuntat la ramele cu umerasi.

#975
m0nster

m0nster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Sunt admirator de la distanta a lui Dan Margarit. Am vazut ca si el foloseste la greu dalta apicola dreapta si nu pe cea cu scarar.
Pe youtube se gasesc o gramada de filme cu explicatii. Uite ce elegant umbla cu ramele: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A9cwc9Nis44?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe de alta parte conteaza si calitatea ramelor, obsesia mea. Asa cum ai zis prima conditie este sa fie lemn de tei si a doua sa platesti tamplarul. Problema e ca daca tamplarul bea o tuica, ramele nu mai ies bine.

I-am gasit intr-un final pe cei de la stoplastup. Fac rame de tei profesioniste, in fabrica, si culmea e ca au si muchia pe care o vazusem in filmele lui Dan Margarit: http://www.stoplastu...ame-stoplastup/

Edited by m0nster, 03 August 2015 - 21:34.


#976
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
1.6 lei ?Posted Image
Fac o socoteala simpla. Am de luat 1000 bucati. Pentru 60 de bani mai putin / rama, ma lipsesc de speteaza inclinata si de imbinarile respective (frumoase, e drept).
Dau 2 capse de 30 sus, una jos, si te chinui sa le desfaci. Repet: pt 600 de lei diferenta, prefer sa am putina grija la felul in care le manuiesc.

Inca ceva, am mai spus-o si pe softpedia: daca aveti cum, incercati sa faceti ramele cu hoffman de 33-34. Castigati o rama la stupul de 10 rame, iar matca oua la fel de bine chiar daca distanta intre centrele fagurilor e mai mica.

#977
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
*LE: am mai spus-o si spe stuparitul

#978
m0nster

m0nster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2008
Sunt 2 probleme aici:
1) Asa cum a zis si aditugui, rame la 1 leu nu mai gasesti. Nu se mai fura lemnul cum se fura anul trecut. Sub 1,4 ron gasesti cu greu.
2) Daca sunt proaste ajungi sa arunci 10-20% din ele

Daca sunt un Mercedes al ramelor de stupi, eu zic ca merita 1.6 ron. O sa iau de proba cateva ca doar mi s-a pus pata pe rame proasta calitate. Ramele sunt din lemn de tei deci satisfac prima conditie.

#979
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
@m0nster: cate rame vrei ? vb cu tamplarul meu sa iti faca. am luat cateva sute de 1/2 cu un leu acum o luna. Ca sa nu spun ca imi face si "la comanda" dimensiunile cerute de mine.

La magazin, normal ca nu veti gasi, dar incercati si voi sa luati legatura direct cu producatorul ...

#980
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
De acum incolo incep sa se tina targuri apicole. Sighisoara la sfarsitul lunii; Bucuresti intre 4 si 6 Septembrie... de acestea stiu eu dar cred ca mai sunt si altele. Sigur vor fi producatori cu rame de calitate la preturi bune. Eu am sa ma aprovizionez pentru tot anul viitor. 1,6 RON pentru o rama mi se pare cam mult.
Ce matci folositi si ce rasa vi se pare cea mai productiva? Eu detin hibrizi italiana la a 4-a sau a 5-a generatie si ma declar multumit dar pentru anul viitor mi-am propus sa maresc efectivul si sa incerc si cu alte rase

#981
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Buna ziua,

Imi puteti spune cata ceara produce o familie de albine pe an (in general,in medie) in cazul in care se pun faguri artificiali de ceara pe rame?.

Acesti faguri artificiali ce durata de viata au, adica la cat timp se schimba?

Va multumesc,

#982
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Pe tine ce te intereseaza de fapt, productia de ceara sau de rame crescute?

#983
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 Bukovina, on 25 august 2015 - 16:50, said:

Pe tine ce te intereseaza de fapt, productia de ceara sau de rame crescute?

Merci,  sunt doar curios si as vrea sa stiu cate kg de ceara pe an produce o familie.

#984
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Daca vrei sa produci ceara, nu le pui foita. O familie puternica poate produce si 2 Kg de ceara, dar trebuie sa stai cu siropelul pe ele.

In Germania, 1 Kg de ceara bio, se vinde si cu 15 euro/kg.

Edited by Bukovina, 25 August 2015 - 20:49.


#985
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 Bukovina, on 25 august 2015 - 20:37, said:

Daca vrei sa produci ceara, nu le pui foita. O familie puternica poate produce si 2 Kg de ceara, dar trebuie sa stai cu siropelul pe ele.

In Germania, 1 Kg de ceara bio, se vinde si cu 15 euro/kg.

Multumesc Bukovina.

Deci cei care folosesc foitele de fagure artificial nu produc ceara, sau produc mai putina?

#986
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Daca pui foita albinele nu vor mai construi fundul celulelor. Foita nu are in compozitia ei numai ceara naturala; parafina este unul din ingredientele care se adauga in procesul de productie. In consecinta ceara pe care o obtii in cazul in care topesti acesti faguri nu este naturala suta la suta. Ceara cea mai buna se obtine din topirea capacelii. In cazul in care nu pui foita vor construi celule de trantori.  Unele familii construesc mai mult decat altele in functie de necesitatile fiecareia. Unul din "profesorii" mei mi-au spus: "cand vezi ca incep sa construiasa aiurea baga-le rama la crescut;chiar daca nu baga nimic in ea ai rama construita".

Edited by aditugui, 26 August 2015 - 13:12.


#987
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Un roi din pom va construi celule de lucratoare, nu de trantor. Foitele contin parafina, dar la topire parafina se evapora, dar nici ceara nu mai e bio.

#988
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Aveti dreptate in legatura cu roiul. Raspunsul l-am dat din punctul meu de vedere. In cazul roiului "din pom", adica cel provenit din roire naturala, dupa ce l-am bagat in stup il las sa se linisteasca dupa care ii schimb regina.
In schimb parafina nu se evapora ci se amesteca cu ceara in timpul topirii.  Despre acidul stearic si arome nu stiu daca se evapora in timpul topirii in schimb  despre parafina stiu cate ceva dupa 12 ani de lucru in rafinarie. Nici nu am scris nicaieri ca ceara ,nici macar cea provenita din capaceala, ar fi "bio".

Edited by aditugui, 26 August 2015 - 13:57.


#989
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Prietenii apicultori de pe forumurile de specialitate spuneau ca parafina incepe sa se evapore dupa 60 de grade. Acum nu stiu ce sa cred.

#990
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Eu spun ce stiu iar dv.credeti ce vreti.  Parafina si ceara au temperaturi de topire apropiate. Puteti verifica cu usurinta lucrul acesta practic sau pe internet. Pentru a creste duritatea amestecului se pune stearina (acid stearic) iar pentru a-l face mai atractiv pentru albine se pun arome.
Lucrul acesta il stiu de la un producator de faguri care mi-a schimbat niste foite de provenienta est-europeana pe care nici nu se urcau albinele. Blocau cuibul si tot nu construiau pe ele. Cum am pus altfel de foita in 24 de ore rama era construita si ouata cu toate ca ramele albe sunt mai putin cautate de matca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate