Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#919
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015
din ph e cineva pe aici?

#920
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
daca stupii sunt pregatiti pt salcam si ai salcam in zona de ce nu ii iei acuma.dar numai daca sunt pregatiti pt salcam.

#921
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postpation, on 28 aprilie 2015 - 18:54, said:

din ph e cineva pe aici?

da, eu (oarecum), dar nu am experienta in ale apiculturii, anul trecut am luat 2 stupi, am iesit din iarna cu 1

Posted Image

#922
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015

View Postirina2014, on 29 aprilie 2015 - 13:26, said:


da, eu (oarecum), dar nu am experienta in ale apiculturii, anul trecut am luat 2 stupi, am iesit din iarna cu 1

Posted Image


buna irina
imi pare rau pt pierdere,
tot pt achizitia a 2-stupi intrebam.
daca ar putea cineva sa ma ajute
dar mai din apropiere
multumesc anticipat.

#923
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Intreaba pe forumurile dedicate apiardeal si stuparitul.

#924
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014
Tot din Ph si eu. Undeva langa Ploiesti, daca doresti te pot pune in legatura cu apicultori dispusi sa vanda.  Ai stupi? Sau incepi acum?

#925
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015

View PostAdriele, on 30 aprilie 2015 - 00:14, said:

Tot din Ph si eu. Undeva langa Ploiesti, daca doresti te pot pune in legatura cu apicultori dispusi sa vanda.  Ai stupi? Sau incepi acum?


salut
multumesc pt ajutor,
nu am as dori sa cumpar 2 sau 3 max,
in ploiesti stau poate ne auzim

multumesc anticipat

#926
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
o familie isi schimba matca chiar acuma.are 2 botci de schimbare linistita asta pt ca anu trecut le-am rupt.probabil vor oua amandoua o perioada de timp.

Edited by fgk, 30 April 2015 - 22:36.


#927
claudeihtis

claudeihtis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 30.09.2011
Cel mai sigur va fi eliminata de albine dupa iesirea uneia tinere. Doua matci nu vor ramane in stup.

#928
Adriele

Adriele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 10.06.2014


Pentru ca este perioada de pastoral la rapita, va las si voua ce am primit pe mail, in speranta ca veti lua masuri pentru stupinele voastre.



Stimate apicultor,

La solicitarea federației ROMAPIS Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale ne-a pus la dispoziție lista cu agenții economici care în mod oficial au folosit sămânță de rapiță tratată cu neonicotnoide în sezonul curent. Această informație se află postată la adresa de internet:

www.polenizare.ro/index.php?id=neonice&tip_pagina=pastoral

de unde poate fi accesată de oricare dintre dumneavoastră.

Ar fi foarte util pentru întreaga apicultură dacă am face cu toții un efort pentru a strânge informație relevantă despre eventualele efecte negative asupra albinelor care vor apărea în zonele unde s-a folosit astfel de sămânță. Dacă recunoașteți numele uneia dintre aceste firme, care deține culturi de rapiță în zona unde aveți amplasați stupii avem rugămintea să ne trimiteți deocamdată un scurt mesaj email la adresa [email protected] având ca subiect:

NEONICE RAPITA 2015

în care sa menționați numărul de stupi pe care i-ați amplasat în zona unde albinele ar fi putut ajunge la rapița tratată (mai puțin de 3 km), numele localității celei mai apropiate si al județului respectiv.

Cu prietenie și salutări colegiale,

ROMAPIS
București, 01.05.2015www.romapis.org



#929
ctlaur

ctlaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 08.03.2013
La constanta vine cineva cu stupi din tara? Com Sacele.

#930
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostAdriele, on 03 mai 2015 - 08:11, said:

Pentru ca este perioada de pastoral la rapita, va las si voua ce am primit pe mail, in speranta ca veti lua masuri pentru stupinele voastre.



Stimate apicultor,

La solicitarea federației ROMAPIS Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale ne-a pus la dispoziție lista cu agenții economici care în mod oficial au folosit sămânță de rapiță tratată cu neonicotnoide în sezonul curent. Această informație se află postată la adresa de internet:

www.polenizare.ro/index.php?id=neonice&tip_pagina=pastoral

de unde poate fi accesată de oricare dintre dumneavoastră.

Ar fi foarte util pentru întreaga apicultură dacă am face cu toții un efort pentru a strânge informație relevantă despre eventualele efecte negative asupra albinelor care vor apărea în zonele unde s-a folosit astfel de sămânță. Dacă recunoașteți numele uneia dintre aceste firme, care deține culturi de rapiță în zona unde aveți amplasați stupii avem rugămintea să ne trimiteți deocamdată un scurt mesaj email la adresa [email protected] având ca subiect:

NEONICE RAPITA 2015

în care sa menționați numărul de stupi pe care i-ați amplasat în zona unde albinele ar fi putut ajunge la rapița tratată (mai puțin de 3 km), numele localității celei mai apropiate si al județului respectiv.

Cu prietenie și salutări colegiale,

ROMAPIS
București, 01.05.2015www.romapis.org

Oare cat de idiot sa fii sa crezi ca pe samanta aia mica de rapita a fost pus suficient insecticid, incat dupa 6-7 luni acesta sa dauneze la inflorire? CAT??

View Postctlaur, on 03 mai 2015 - 18:08, said:

La constanta vine cineva cu stupi din tara? Com Sacele.

Daca n-au venit pana acum, slabe sanse. Ei se duc toti gramada, sa faca schimb de boli-daunatori si sa-si imparta mierea printre celule.

Am mai spus lucrul asta, albinele mor din cauza nerespectarii dozelor. Exemplul este aici pe forum, la rapita.

Edited by medelin992, 03 May 2015 - 18:37.


#931
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
mie mi-au murit anul trecut.au stropit la mustar si nu au anuntat.eu la rapita nu le duc,nu am ce face cand se seamana local.

#932
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
mai exista la Moara Vlasiei statiunea pt crestere de matci?as vrea sa iau o matca de acolo daca am drum spre Bucuresti.

#933
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
am sunat la institut si nu se pot lua de la moara vlasiei trebuie sa vii la institut dupa ele.

#934
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
am cumparat un bidon 5 l apivirol si l-am dat prin aspersare.

#935
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Sa ne spui ce observi.  E pe youtube Eduard Rotaru, are multe familii de albine, si procedeaza la fel ca tine, la fiecare control stropeste fiecare rama cu acest produs. Unii au prea mult timp liber, m-am convins.

#936
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Este cineva din Calarasi pe aici?

Edited by special_murinio, 25 May 2015 - 19:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate