Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#883
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
ma bate gandul sa incerc sa pun si eu un stup asa de inceput. avand in vedere ca e in stadiul de proiect mai indepartat, deocamdata am facut un mini stup (model top bar hide), cu 5 rame, poate prind un roi anul asta. (inspiratie din http://www.instructa...om/id/Baithive/ )
unde e recomdabil sa il las ? unde am un teren si e mai pustiu, sau merge si pe gramada de lemne din curtea mai populata ? (cam la 2.5 m inaltime) eventual in salcie direct ? am una mare de vreo 10 m, pot sa il pun cam unde vreau.

Edited by fr0ggybv, 12 April 2015 - 18:15.


#884
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,522
  • Înscris: 03.10.2013
cutia asta e buna de prins un roi si transportat, e prea mica pentru dezvoltarea unei familii
o familie buna ajunge la dezvoltare maxima, iunie-iulie, la 15-20 rame

#885
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
pai asta e ideea. am facut 3, si urmeaza sa le pun prin copaci, pe gard si sa verific saptamanal daca am prins ceva.
lucrul la stupul "mare" il incep de saptamana viitoare, o sa fac un top bar [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w4qvPZaOXFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#886
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,522
  • Înscris: 03.10.2013
roii vor incepe sa plece dupa 1 iunie, iar ca sa ai norocul sa vina unul in cutia ta, trebuie sa fi tare norocos

#887
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
ca sa prinzi un roi va trebui sa mergi unde sunt apicultori cu sute de stupi
roiul nu pleaca la distante mari fata de o stupina

#888
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
asa am citit si eu, dar am avut niste bucati de lemn mai mici si ceva timp liber de pasti, ca nu e bine sa te vada vecinii dand la sapa Posted Image. initial am vrut sa fac cutia mare, dar nu am avut bucati suficient de lungi.
terenul pe care o sa le las e chiar la margine de sat, vis a vis e o pasune salbatica cu flori tot anul, si pe la maxim 1 km departare sunt ceva culturi de rapita. daca am noroc bine, daca nu, nu e bai. anul viitor caut un apicultor pe langa brasov, si cumpar 2-3-4 roiuri. cunosteam pe cineva in maierus, dar sunt vreo 5 ani de zile de cand nu am vorbit cu persoana respectiva.

Edited by fr0ggybv, 14 April 2015 - 15:32.


#889
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
recomandarea mea e sa citesti intai cateva carti de apicultura, forumurile de specialitate, sa achizitionezi minimul de echipament apicol, apoi sa cumperi albinele. eu am facut taman pe dos si am avut mult de pierdut.

despre cutiile pe care le-ai confectionat... munca degeaba. sanse 0,000001 sa-ti intre un roi.

Edited by Bukovina, 14 April 2015 - 23:54.


#890
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
daca ai avut bucati mici de lemn puteai sa-ti faci o roinita pe 5 sau 6 rame
sau chiar un nucleu
te-ar fi ajutat mai mult pe viitor

#891
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View PostBukovina, on 14 aprilie 2015 - 23:51, said:

recomandarea mea e sa citesti intai cateva carti de apicultura, forumurile de specialitate, sa achizitionezi minimul de echipament apicol, apoi sa cumperi albinele. eu am facut taman pe dos si am avut mult de pierdut.

despre cutiile pe care le-ai confectionat... munca degeaba. sanse 0,000001 sa-ti intre un roi.

am citit apicultura pentru toti de warre si acuma ma lupt cu stuparitul de hristea. e enorm de multa informatie.

mai arunc priviri si pe forum de profil romanesti gen apiardeal, dar imi pare ca lumea se uita asa de sus daca tot ce ai de gand e sa pui cateva lazi in curtea proprie. cam tot ce se povesteste pe acolo de stupuri orizontali e ca nu merita ca nu scot 5000 de kg de miere. am citit / notat mult mai multe de pe forumul biobees vs cele 2 forumuri mari romanesti.

View Postvasilefi, on 15 aprilie 2015 - 07:03, said:

daca ai avut bucati mici de lemn puteai sa-ti faci o roinita pe 5 sau 6 rame
sau chiar un nucleu
te-ar fi ajutat mai mult pe viitor

cand am timp pot sa mai fac, nu e problema, am o gramada mare de lemne mai scurte. scandurile mai lungi imi lipsesc.

Edited by fr0ggybv, 15 April 2015 - 08:55.


#892
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Daca ai citit, banuiesc ca ai ramas cu cateva cunostinte minime despre albine, daca ai posibilitatea, cumpara 2 roi anul acesta, pe la sfarsitul lunii mai, pana in toamna faci din ei doua familii babane si la anul mananci miere de la ei. O sa-ti intre microbul in sange si o sa devi din ce in ce mai interesat de aceste fiinte.

Edited by Bukovina, 15 April 2015 - 10:00.


#893
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Daca vrei sa iti creasca sansele pentru a prinde un roi fa urmatoarele:
1. freaca peretii cutiei cu roinita, sau ulei de melissa
2. pune un fagure vechi acolo
3. pune putina miere / sirop regulat (evident in mai, nu acum), pentru a atrage lucratoarele.
Nu spun ca asta va garanta prinderea roiului dar macar cresc sansele cu catva procente

#894
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
5. Incearca si cu pasta Abejar.

#895
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Daca nu are niciun apicultor pe o raza de 1 km, poate sa incerce si mama Abejarului.

#896
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
sunt bio, i-am frecat cu melissa Posted Image).
am avut noroc, am gasit pe cineva aproape de casa, de unde luau socrii miere.
o sa merg duminica asta pana in stupini si o sa imi faca o prezentare, o sa umblam impreuna la stupi sa vad daca imi e frica si cel mai probabil o sa iau unul de la el. a zis ca are si orizontali si verticali dar imi recomanda verticali.

Edited by fr0ggybv, 17 April 2015 - 20:17.


#897
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Sa te lasi intepat de o albina sa vezi daca nu esti alergic.

#898
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
am mai vazut ca se lauda unii cu matcile de schimbare linistita cica ar fi exceptionale.nu sunt-este doar o chichita pt vanzarea lor.au aceeasi productie ca si o familie de productie doar ca schimba matca linistit.daca ai stupari in zona sunt sanse sa prinzi  un roi insa cutia trebuie asezata din timp insa cel mai bine este sa cumperi un roi,sunt ieftini dupa salcam.nu recomand stupul orizontal - vertical cu magazine sau multietajat sau mer.la mine vara vin roiuri in cosurile de la casa.

#899
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
am amanat tura la stupi, din pacate in brasov au fost 6 grade in weekend in miezul zilei :/
cu veninul nu am probleme, nu cred ca a fost un an in care sa nu fiu intepat de cateva ori.

Edited by fr0ggybv, 20 April 2015 - 14:55.


#900
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Aplicultura pentru mine e o pasiune, asa cum sunt columbofilii, acvaristii, asa e pentru mine apicultura. Nu vreau ca albinele sa-mi aduca nici miere nici alte venituri, imi place sa le am in gradina si sa le privesc cum isi aduna ce le trebuie, uneori si cateva ore pe zi.

Edited by Bukovina, 20 April 2015 - 17:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate