Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#847
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 horia66, on 27 septembrie 2014 - 13:25, said:

Pai, in cazul asta mai bine omologhezi o semiremorca apicola. E mai ieftin impozitul si ITP-ul. Si inchiriezi cate un cap tractor cu tot cu sofer, cand pleci in pastoral. Cate o zi-doua, cat dureaza deplasarea. Capul tractor sa fie 4x4, sau 6x6, de preferinta....


Una din doua: ori spaga, ori talon retinut si amenda.

Ce simplu si usor este din vorbe

ideea cu semiremorca nu este rea .... dar relativ greu aplicabila in Romania .... cu semiremorca ai accesul in afara asfaltului foarte limitat si ce e mai nasol .... la o adica nu o poti tracta cu tractorul.
Inchiriatul capului tractor este de fapt loterie curata .... in apicultura ai nevoie de mobilitate .... trebuie sa te pui in miscare rapid .... capete tractor de inchiriat or fi pe piata dar nu gasesti garantat la orice locatie si orice moment.
Cap tractor cu tractiune 6x6 .... :) .... or exista dar nu chiar pe toate drumurile


@katilinus - ptr omologare RAR raspunsuri mai pertinente decat direct de la reprezentata RAR mai greu de gasit. Sfatul meu este sa cauti sa vorbesti cu oameni care au mai facut asta si sa-i rogi sa te indrume - exista diferente majore de abordare intre reprezentantele RAR din tara .... iar la o chestie de genul asta poatre merita sa faci o mica excursi la Sibiu daca cei din judetul de bastina sunt prea pretentiosi.

#848
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
stupii pe care i-am vazut recent la magazinele aca nu mi-au placut,parca erau facuti anume sa nu ii cumperi.nu mi-au placut nici stupii pe care i-am vazut pe la diferite targuri la care am fost,am sa vad cei de la teclem cat vor pe un stup multietajat.

#849
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
apicultura "in american style"

https://www.youtube....2OeOCkgs-A#t=52

#850
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Frumos, foarte frumos.
Oare ne vom permite si noi asa ceva ?
Camioane, 4x4, remorci .
Ai vazut rama de plastic ?

#851
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
camioane & remorci & 4x4 ba chiar & stivuitoare exista deja .... cu elicopterul ar fi argoanta maxima

rama de plastic am si folosit asa de "experiment" .... nu-mi spune mare lucru

Edited by Tarzy, 07 October 2014 - 08:48.


#852
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Stiu ca sunt in Romania utilajele mentionate mai sus. Cred ca mai bine intrebam: cand voi putea sa imi permit si eu ceea ce am vazut acolo ?:) Sau unul care a plecat de la 0 ? :)
Despre ramele de plastic: am doar modelul in care incastrez fagurele de plastic in rama clasica de lemn. Nu am vrut si rama de plastic pt ca sunt reticent in ceea ce priveste rezistenta umerasilor de plastic (cred ca in timp devin casanti). Daca nu ar fi costul cu 30% mai mare, as trece pe plastic fara sa ma uit in urma. FA mai rai ca anul asta nu am avut de cand ma stiu. Cred ca au pus mult prea multa parafina in ei si se lasa pe rama.

#853
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 katilinus, on 07 octombrie 2014 - 18:30, said:

FA mai rai ca anul asta nu am avut de cand ma stiu. Cred ca au pus mult prea multa parafina in ei si se lasa pe rama.
Eu am gasit unii fabricati in Bosnia sau Muntenegru. Importati de o firma din Arad, parca.... Excelenta calitatea.

#854
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
mierea din fagurii aia din plastic o vindeti sau o tineti pt voi?

#855
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Ambele.Posted Image. Si da, am 3 copii mici. Le dau si lor fara probleme.

Edited by katilinus, 11 October 2014 - 18:14.


#856
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Mai sunt cateva consideratii:
1. nu vorbeste nimeni de procentul de parafina din ceara, parafina care vine in contact cu mierea pe care o vinzi sau consumi.
Eu dau ceara la schimb si am vre-o garantie ca primesc ceara curata inapoi ? Nu. Solutie ? am inceput sa topesc separat ceara din rama claditoare si / sau capaceala, calupul este marcat si stocat. Se aduna greu. Restul cerii (faguri vechi) se duce pe alti faguri. Cand voi strange o cantitate suficienta voi merge si voi face foi doar din ceara mea.
2. Se vorbeste foarte putin de resturile de amitraz si tauflauvalinat care se regasesc in ceara. M-am incapatanat pana acum sa nu fac tratamente intre culesuri, dar in conditiile anului acesta a fost o prostie. Trebuia sa fac cate un tratement dupa fiecare extractie.
3. Se economiseste manopera la asamblare (renunti la gaurit si insarmat)
Cum am mai spus deja, dezavantaj e pretul cu 30% mai mare.
Fiecare face cum crede

#857
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
da cel mai bine e sa iti faci fagurii din ceara ta,referitor la tratamente eu fac doar toamna tarziu dupa ce nu mai e puiet.nu fac in cursul anului,au existat perioade cand faceam si odata la doi ani asta pe stationar.deasemenea am vazut ca au aparut tot felul de medicamente,stimulente etc.eu am dat doar ceai din plante  sau protofil cand nu fac ceai, iar siropul in general il fac din miere cu apa cand mai dau pt stimulare sau la roi.

#858
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
tratamentul antivarooa trebuie facut in caz de infestare PUNCT. nici excesul dar mai ales lipsa tratamentului nu face bine.
Efectuarea lui doar tarziu in toamna iti expune albina de iernat .... o albina parazitata (muscata de varooa) nu va asigura iernarea propice.

In sezon recomand efectuare de tratamente de control (dupa fiecare extractie) .... daca gradul deinfestare impune efectuarea tratamentului atunci il faci .... daca o substanta nu da randsament atunci schimbi dar tratamentul consider ca trebuie facut.


Anul acesta asistam la o recrudescenta a infestatiei cu varooa .... eu am stupi din 2004 si nu m-am mai confruntat cu o astfel de situatie.

Si tot anul acesta este primul in care am facut hraniri de suplimentare a rezervelor pentru iernat.

Edited by Tarzy, 13 October 2014 - 09:01.


#859
Adrian7373

Adrian7373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2014
intrebare de incepator. vreau sa cumpar cativa stupi si sa-i dau la o persoana ca sa-i ingrijeasca. Se merita acest lucru? la intelegere intr-un an sa imi dea ceva miere din recolta stupilor. e o investitie buna, fara sa fac profit mare? cam cati stupi ar fi necesar?

#860
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
In primul rand sa gasesti pe cineva asa cum cauti tu. Nu cred ca este o ideie buna

#861
Adrian7373

Adrian7373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2014

 special_murinio, on 30 noiembrie 2014 - 12:37, said:

In primul rand sa gasesti pe cineva asa cum cauti tu. Nu cred ca este o ideie buna
de gasit am unde, cunosc mai multi prieteni care au deja stupi. sa mai aiba grija de cativa nu e o problema, dar merita investitia?, ms

#862
utb-445-dt

utb-445-dt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.09.2013

 Adrian7373, on 30 noiembrie 2014 - 12:34, said:

intrebare de incepator. vreau sa cumpar cativa stupi si sa-i dau la o persoana ca sa-i ingrijeasca. Se merita acest lucru? la intelegere intr-un an sa imi dea ceva miere din recolta stupilor. e o investitie buna, fara sa fac profit mare? cam cati stupi ar fi necesar?
parerea mea este ca nu merita, cand o sa afli ca pe langa investitia pentru primii stupi, iti mai trebuie si faguri si tratamente si siropuri si turte...nu cred ca o sa iti mai convina..., dar poti sa incerci in felul urmator, ii zici stuparului sa te puna sa platesti ti hrana si medincamentele pentru o familie de albine, iar el sa iti dea niste miere in schimb

#863
Adrian7373

Adrian7373

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 14.07.2014

 utb-445-dt, on 02 decembrie 2014 - 20:49, said:

parerea mea este ca nu merita, cand o sa afli ca pe langa investitia pentru primii stupi, iti mai trebuie si faguri si tratamente si siropuri si turte...nu cred ca o sa iti mai convina..., dar poti sa incerci in felul urmator, ii zici stuparului sa te puna sa platesti ti hrana si medincamentele pentru o familie de albine, iar el sa iti dea niste miere in schimb
asta si vroiam, sa dea la schimb miere nu bani , ms

#864
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
am sa pun cate o turta din miere amestecata cu ceva protofil la fiecare stup,sa fie acolo ca nu strica.am trecut pe la magazin sa iau apifitofort insa nu avea.

Edited by fgk, 16 January 2015 - 10:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate