Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#811
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

 fgk, on 29 iulie 2014 - 15:37, said:

oare mai da nectar floarea soarelui la aceasta data?sunt in zona niste lanuri care inloresc tocmai acuma.
Esti un fericit,la mine s-a trecut toata floarea si aveam lanuri in 3 stadii.Acuma' ii astept pe cei de la fileomera. :D

#812
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
Cat e poliflora la achizitie?

#813
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
12 lei asta de floare,asa dau toti.Cum imi spunea un procesator..."a explodat pretul mierii".El fiind foarte nemultumit. :D

Edited by the1godfather, 30 July 2014 - 10:25.


#814
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
cred ca va inflori in cateva zile,am fost azi si am verificat.acuma in caturi este tot de floarea soarelui pe care o voi extrage.cred ca sunt in jur de 70-80 de ha de floare proaspata.

#815
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 the1godfather, on 30 iulie 2014 - 10:18, said:

12 lei asta de floare,asa dau toti.Cum imi spunea un procesator..."a explodat pretul mierii".El fiind foarte nemultumit. Posted Image
Pai, este si foarte putina. Salcam mai deloc, tei pe ici pe colo, un sezon apicol cu o vreme foarte schimbatoare. Nu mai vorbim de o gramada de matci care au iesit la zbor de imperechere si nu s-au mai intors, altele din cauza ploilor n-au putut sa plece la imperecheat si le-au omorat albinele.... etc. Ma mir ca n-a explodat pretul si la matci .

#816
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
La floarea a fost un cules ceva mai bun,in rest nu s-a cunoscut.A fost un an ploios,si in timpul culesului la floare a plouat de 2 ori.Cand nu a plouat a fost innorat...cam nasol si ptr mine sa le fac lucrarile necesare si ptr ele sa culeaga...La mine s-a terminat anul acesta,la altii vad ca de-abia acum infloreste floarea.... :(

Edited by the1godfather, 31 July 2014 - 07:36.


#817
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
este o cultura semanata mai tarziu si de aceea infloreste acuma.a venit un  roi si s-a asezat mai demult intr-un cos la casa insa am sa incerc sa il iau.m-am suit pe casa si s-a asezat tocmai la imbinarea dintre cos si pod.voi incerca sa scot cateva caramizi din pod sa vad daca reusesc sa  il iau.am pus niste gratii nicot din plastic insa la unii a trecut matca prin gratie.matca nu e mica sau subtire problema e de la gratii,nu sunt calibrate bine.la anul am sa iau cativa stupi multietajati.stupii eu ii iau de la teclem faget.

Edited by fgk, 31 July 2014 - 09:41.


#818
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

 Tarzy, on 30 mai 2014 - 16:30, said:

pai ....nu ma simt prea confortabil sa dau cu parerea pe afirmatiile altora .... dar hai ca vorba aia ne cunoastem si sper ca nu ne suparam:

2.  in general noi nu urmarim productia de miere - nu neg ca sunt apicultori care nu urmaresc musai asta .... dar acestia sunt "poeti" in ale apiculturii ....
3. Asta poate s-o produca oricine, si - oricine poate avea stupi poate .... de facut miere fac apicultorii care stiu ce si cum .... si bineinteles ca mai fac cei care au abonament la furnizorii de siropuri (hrana artificiala) dar asta e alta discutie
4. este cam cel mai ieftin produs al stupului. - nu stiu cat de ieftin este .... in schimb stiu ca este produsul cel mai simplu de produs si de vandut .... recoltatul, depozitatul si transportul mierii in mod corespunzator este la indemna oricui si-n plus exista piata de desfacere la indemana (oricand si mai oriunde) .... pe cand pentru celelalte produse ale stupului ca sa le valorifici este mult mai complicat (venin - nu exista in RO achizitor, polen - nu e la indemana oricui sa-l procesezi, ambalezi, etc .... , pastura & laptisor de matca - deja vorbim de conditii de laborator, etc).
Mierea o extragi ... o pui in ambalaje si-o vinzi cand vrei (iti convine) la procesator, la pietari, cu borcanu' etc, pe cand veninul, laptisorul, pastura chiar polenul .... trebuie musai sa fii intr-un lant de valorificare (procesare, depozitare, valorificare) ....care lant nu prea exista.

O alta "marfa" este albina .... sa faci apicultura pentru a valorifica albina (familii, roiuri, regine) .... dar asta nu exclude productia de miere.
Cine Doamne iarta-ma tine stupi doar pentru polen si laptisor de matca???Mierea e baza!!!Asta chiar e exagerata!E ca si cum ai spune ca tii gaini ptr pene.Mi-aduc aminte de vulpea si strugurii...Si ca sa vinzi albine nu-i prea rentabil...decat daca le faci in primavara si le vinzi in toamna,ca altfel sa stai toata iarna sa le dai mancare nu faci profit.

Edited by the1godfather, 31 July 2014 - 23:22.


#819
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
@godfather: este un tip pe forum.stuparitul, anul trecut (parca) a vandut in toamna vre-o 6-700 de familii. Cu precomanda. 100E bucata. Si asta dupa ce a carat familiile respective un an intreg in pastoral si dupa ce le-a muls bine.
Totul tine de cerere si oferta.

#820
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

 katilinus, on 01 august 2014 - 06:32, said:

@godfather: este un tip pe forum.stuparitul, anul trecut (parca) a vandut in toamna vre-o 6-700 de familii. Cu precomanda. 100E bucata. Si asta dupa ce a carat familiile respective un an intreg in pastoral si dupa ce le-a muls bine.
Totul tine de cerere si oferta.
Te cred,dar tipul facuse roiuri in primavara si chiar daca isi slabise familiile,daca le-a dus in pastoral a scos miere si de la roiurile facute in primavara.De la un roi pe-o rama,cred ca a ajuns la familie pe 10 rame.Practic,sa iei o rama cu puiet de la o familie si sa ajunga familie pe 10 rame fara sa investesti nimic in afara de rame e mega-avantajos.De-asta ziceam ca daca vrei sa faci bani din asta trebuiesc facute in primavara si vandute toamna.Daca zici ca a vandut 6-700 de fam...cate vetre o avea tipul?2?3?4?

Edited by the1godfather, 01 August 2014 - 07:56.


#821
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
din ce am vazut a crescut cam mult nr familiilor de albine.oricum mi se pare o prostie sa ai o groaza de famili si sa umbli doar dupa miere.

#822
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Asta o spui in calitate de apicultor? Daca da cati stupi ai si care a fost media de miere (kg/fam iesita in primavara) anul asta? Dar anul trecut? Daca nu ai facut doar miere ci si alte produse care a fost media profitului/fam anul asta? dar anul trecut? Multumesc !

#823
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013
salut
sunt nou in ale apiculturii si doar odata pe luna ma uit in stupi, stau in Bucuresti si stupii sunt la tara , la 200km
mai précis, am cumparat anul trecut doi roi, in mai I-am divizat cand au tras botci, acum am 4 familii
roii facuti in mai sunt mult mai puternici decat familiile de baza, au 14 si 15 rame din care 7 rame cu puiet
familiile de baza au doar 5 rame cu puiet din 10 si 11 rame fiecare
e normal?ce s-a intamplat cu familiile de baza?

p.s.voi pune si poze diseara, acum sunt la munca si am uitat sa iau pozele pe stick

#824
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013
pun si pozele:)

pt aceasta perioada mi se pare mult puiet
dar si anul trecut a fost mult, in 20 noiembrie mai era cat pui doua palme pe fiecare parte a ramei, pe 2 rame si erau roi
e adevarta ca a fost toamna lunga si calda

Attached Files



#825
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Matca tanara face diferenta, ea incepe prima ouatu primavara, ea inchide sezonul toamna!!

Esti un super fericit cu 7 rame de puiet, eu abia ce am gasit intr-un stup 4 rame, restul 2-3.... Am inceput imediat programul de stimulare energo proteica, in halul asta nu trecem iarna....

#826
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013
pai avand multe botci, am schimbat si matcile in familiile de baza, rupand matcii o aripioara
dupa 2-3 saptamani am verificat, matca noua incepuse ouatul dar cea veche ouase pana de curand, era puiet de toate varstele

cred ca explicatia pt mult puiet e faptul ca e mult ardei, care produce polen, e o zona legumicola,la rabatarea ramei curgeau in stup grauncioarele de polen

Edited by collina1976, 09 September 2014 - 17:00.


#827
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Si eu am rame pline cu pastura, numai puiet n-am. De ramele noi, sau cele maronii la culoare nici nu se ating sa oua in ele, desi sunt in mijlocul cuibului, Le prefera pe cele negre tuci, e drept ca am multe maronii, desi nu ar trebuii sa fie probleme decat cu cele noi-noi.

#828
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,525
  • Înscris: 03.10.2013
celor 2 roi le-am bagat pe 14 august cate doua rame la construit,sambata erau construite si ouate
la cei mai slabi,am bagat cate 1, dar erau facute 10-20% doar
singura explicatie la care ma gandesc  in cea ce priveste dezvoltarea e faptul ca cei mai slabi sunt in soare, cei puternici sunt la umbra pomilor

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate