Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#559
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Problema este ca, daca acei stupi sunt morti am o gramada de rame care imi pot aduce gaselnita in stupina. Lucru care vreau sa-l evit cu orice pret.

#560
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Mda...s-a confirmat. Doi stupi morti, unul al meu si unul prietenului meu. Al meu am inteles, am intrat in iarna cu matca batrana (anul acesta facea 4 veri de activitate->100% greseala/prostia mea). Cea ce nu inteleg este de ce a murit celalalt, avand in vedere ca matca avea punct alb pe spate (an 2011???) cea ce o face pe a lui cu un an mai tanara ca a mea? Sa-si fi iesit din "garantie" mai devreme ca a mea? Oricum tot raul spre bine, avem amandoi cateva rame in plus acum care, o parte buna din ele, au fost deja mutate in stupii activi. Problema este sa nu o fi comis-o din nou, sa fi bagat vreo boala in stupii in care am transferat ramele...

Edited by toderascuA, 25 April 2013 - 15:24.


#561
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PosttoderascuA, on 25 aprilie 2013 - 15:22, said:

Al meu am inteles, am intrat in iarna cu matca batrana (anul acesta facea 4 veri de activitate->100% greseala/prostia mea).
Eu am o matca din 2009, si inca traieste Posted Image Intra-adevar stupul a iesit foarte slab din iarna ( dar nu a murit) si la cum arata acum, sper sa isi revina un pic cat sa traga o botca de inclocuire linistita si sa ma aleg cu matca tanara. Faza e ca anul tercut , adica 2012, matca avea deja 3 ani dar a fost mai tare ca toate matcile mai tinere. Posted Image Eu zic ca o matca de calitate poate fi foarte prolifica pana la 3 ani. Plus ca nu inteleg de ce toti propovaduiesc inlocuirea matcii la doi ani cand ea poate duce pana la 4-5 ani ?!

Nu stiu daca matca e de vina, posibila sa fie, dar ma ganddesc ca pot fi si alte cauze.Pentru moartea stupului tau ma refer....

Si nu prea inteleg..zici ca anul asta facea 4 ani de activitate, asta ma face sa ma gandesc ca era o matca din 2009, ca si a mea Posted Image. Si alb , da este din 2011, deci erau doi ani diferenta Posted Image

Edited by Serpone, 04 May 2013 - 01:16.


#562
BOGDANH

BOGDANH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.01.2007

View PostSerpone, on 04 mai 2013 - 01:15, said:

Eu am o matca din 2009, si inca traieste Posted Image Intra-adevar stupul a iesit foarte slab din iarna ( dar nu a murit) si la cum arata acum, sper sa isi revina un pic cat sa traga o botca de inclocuire linistita si sa ma aleg cu matca tanara. Faza e ca anul tercut , adica 2012, matca avea deja 3 ani dar a fost mai tare ca toate matcile mai tinere. Posted Image Eu zic ca o matca de calitate poate fi foarte prolifica pana la 3 ani. Plus ca nu inteleg de ce toti propovaduiesc inlocuirea matcii la doi ani cand ea poate duce pana la 4-5 ani ?!

Nu stiu daca matca e de vina, posibila sa fie, dar ma ganddesc ca pot fi si alte cauze.Pentru moartea stupului tau ma refer....

Si nu prea inteleg..zici ca anul asta facea 4 ani de activitate, asta ma face sa ma gandesc ca era o matca din 2009, ca si a mea Posted Image. Si alb , da este din 2011, deci erau doi ani diferenta Posted Image
Cand faci pastoral se indica sa o schimbi  chiar pe sezon datorita activitatii intense.

#563
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View PostSerpone, on 04 mai 2013 - 01:15, said:

Si alb , da este din 2011, deci erau doi ani diferenta Posted Image

Da, greseala mea, diferenta era de 2 ani. Cea ce imi vine mie foarte greu sa cred, este...5 ani de viata la o matca???? Este prima data cand aud asta.

#564
MunteanuFlorin

MunteanuFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.11.2011
Este adevarat ca pentru a deveni albina culegatoare trebuie sa mai treaca 20 zile de la eclozionarea acesteia ? :)

#565
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PosttoderascuA, on 07 mai 2013 - 08:00, said:


Da, greseala mea, diferenta era de 2 ani. Cea ce imi vine mie foarte greu sa cred, este...5 ani de viata la o matca???? Este prima data cand aud asta.


nu e deloc neobisnuit ca o matca sa traiasca 5 ani, ideea schimbarii anticipate a matcilor tine de rentabilitate .... o matca mai in varsta ponteaza mai slab decat una aflata in plin varf de cariera .... si de aceea stupari care fac pastoral intensiv cauta sa aibe in stupi ceea ce e mai profitabil.

View PostMunteanuFlorin, on 10 mai 2013 - 17:42, said:

Este adevarat ca pentru a deveni albina culegatoare trebuie sa mai treaca 20 zile de la eclozionarea acesteia ? Posted Image


perioada nu e batuta in cuie, depinde de "dinamica" familiei din care face parte, dar pricipiul ramane ..... o albina nou eclozionata nu iese din prima la cules, are "task-uri" in interiorul stupului (curatenie, doica, constructie faguri, etc)

#566
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pana acum anul a fost bun. Pomii au dat polen cu duiumu, rapita cara a fost cam departe de sat a stropit si ea ramele si salcamul a fost boboc. Au umplut fiecare celula din orizontalii (15-18 rame) cu miere.

Am facut insa o greseala. cand am ajuns la stupi,cei mai buni erau in friguri,doar ce pontase matca in potirase. Cum salcamul statea ssa deschida din ceas in ceas, le-am rupt botcile si le-am bagat cate 3 rame cu faguri artificiali pentru cladit in cuib.M-a salvat salcamul care le-a intors din roit, dar,cand am controloat stupii am constatat ca aveam 10-11 rame cu puiet in toate stadiile, amestecat cu miere....
Acum am facut roi si astept sa puna mierea frumos in rame,sa eclozioneze puietu....urmeaza extrasu.

Pentru mine a fost primul cules cand am fost langa ele si le-am vazut in plina actiune.

#567
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View Postmedelin992, on 12 mai 2013 - 22:51, said:

Pana acum anul a fost bun. Pomii au dat polen cu duiumu, rapita cara a fost cam departe de sat a stropit si ea ramele si salcamul a fost boboc. Au umplut fiecare celula din orizontalii (15-18 rame) cu miere.

Am facut insa o greseala. cand am ajuns la stupi,cei mai buni erau in friguri,doar ce pontase matca in potirase. Cum salcamul statea ssa deschida din ceas in ceas, le-am rupt botcile si le-am bagat cate 3 rame cu faguri artificiali pentru cladit in cuib.M-a salvat salcamul care le-a intors din roit, dar,cand am controloat stupii am constatat ca aveam 10-11 rame cu puiet in toate stadiile, amestecat cu miere....
Acum am facut roi si astept sa puna mierea frumos in rame,sa eclozioneze puietu....urmeaza extrasu.

Pentru mine a fost primul cules cand am fost langa ele si le-am vazut in plina actiune.

Vaaiiiiii...pai ai pus focu sub mine. TREBUIE SA FAC CUNVA SA AJUNG SI EU LA ELE CAT MAI REPEDE. Daca imi roiesc si nu le prind cred ca mor.
Ca fapt divers, la rapita ti-au bagat ceva? Mie cam nimic. Nu stiu ce soi de hibrid o fi fost pe langa mine dar nectar cam ioc.

#568
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Am mai spus,rapita a fost departe de sat 1,5-2 km si doar au stropit ramele cu ceva nectar,nu era de scos in niciun caz.
Trebuie sa fii atent,imediat cum pica culesul ele isi iau talpasita daca dezvoltarea familiei a fost buna.

#569
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View Postmedelin992, on 12 mai 2013 - 22:51, said:

Acum am facut roi si astept sa puna mierea frumos in rame,sa eclozioneze puietu....urmeaza extrasu.

Pentru mine a fost primul cules cand am fost langa ele si le-am vazut in plina actiune.

Pai, daca zici ca nu ai avut cules la rapita, despre ce miere este vorba?
Oricum, anul asta / de anul asta nu-mi mai pun nici eu sperantele in rapita. Cred ca au inceput oamenii sa planteze tot felul de hibrizi care, in ciuda faptului ca infloreste, nectar = ~0%.

Edited by toderascuA, 13 May 2013 - 13:55.


#570
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Salcam

#571
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
anul acesta iar a inflorit salcamul devreme,in mod normal infloreste pe la 20 mai.salcamii din localitate infloresc totdeauna mai devreme cu cateva zile fata de cei din padure.astazi a batut vantul tare toata ziua si  a fost mai rece fata de ieri albinele iesind tarziu la cules.am observat ca inca mai am albine care isi schimba linistit matca.

#572
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013

View Postfgk, on 13 mai 2013 - 21:43, said:

am observat ca inca mai am albine care isi schimba linistit matca.

Esti unul dintre fericiti. Eu fac "sport" in fiecare an... Posted Image

#573
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Ce spuneti domnilor? Am comandat unul aseara. Cam...scump "halatul"...dar, zic eu, merita.  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3CBEzqVSuFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#574
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
am avut o data un stup de asta care nu roia insa nu se dezvolta foarte mult,in schimb strangea foarte multa miere,foarte multa desi numarul de albine era mai redus.cand il deschideai si il comparai fata de altii ziceai ca nu e bun de nimic.

#575
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna ziua!
Suneti-mi, va rog, de la un roi de anul acesta, cel de dupa salcam, pot strange ceva miere in acest an?

#576
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009

View Postpepi20, on 18 mai 2013 - 15:16, said:

Buna ziua!
Suneti-mi, va rog, de la un roi de anul acesta, cel de dupa salcam, pot strange ceva miere in acest an?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate