Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1369
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
scuze pentru raspunsul scurt anterior : nu am vrut sa inflamez sau sa supar pe nimeni.
acele rame pot fi folosite doar in cutie speciala - cutie ce o poti viziona in multe filmulete  - acea "magazie" se pune deasupra unui "cuib" - care poate fi de orice fel dar sa fie modelul pe care apicultorul il cunoaste cel mai bine. eventualele diferente de dimensiuni se rezolva . acele rame doar usureaza munca apicultorului - nu mai este nevoie sa scoata rama, sa o descapaceasca , sa o centrifugheze. partea cu "ce face albina cu capacele de pe celulele de miere" - acele capace se vor sparge iar albina observa lipsa mierii pusa la pastrare - cara ceara capacita si va reumple fagurii.
parerea mea este urmatoarea:
daca nu ai cunostinte minime de stuparit - nici nu vei putea face nimic nici cu acele rame nici cu orice altfel de tehnologie. daca te intereseaza apicultura - incearca sa citesti/vizionezi/asculti alti stupari si mai ales lucreaza pe linga orice stupar de linga tine (indiferent de nivelul de cunostinte sau de dezvoltare) indiferent daca mai tirziu vei ajunge sa afli ca ai invatat de la el lucruri incorecte.
daca ai bani multi si nu stii ce sa faci cu ei (?) si doresti doar sa vezi daca apicultura te poate atrage - poti incerca orice - dar cred ca abia ce ai umblat cu ramele cu puiet/ramele cu puiet capacit/ramele cu miere capacita si albine ti'au umblat pe miini - oferindu'ti placeri nebanuite, ai mirosit un cuib si ai simtit ca ai chemare pentru a dori sa cunosti mai mult - abia atunci poti sa te gindesti sa te apuci de apicultura

#1370
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
chemare, in sensul expus mai sus, nu cred sa am vreodata.

#1371
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
e pacat ca familia pe care o vei achizitiona sa fie sortita pieirii :(

#1372
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
reduceri

http://www.bee-equip...egory-s/363.htm

#1373
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
asta e genul de atitudine care a dus in ultimele 200 de ani la industrializarea agriculturii. urmarile le vedem in pretul foarte mic al produselor alimentare mare parte din ele de o calitate inferioara fata de ceea ce se poate produce in cantitati mai mici dar in gospodarie. exista si o parte pozitiva pentru umanitate: dezvoltarea fara precedent in domeniul medicinei pentru ca trebuie tinut pasul cu chimizarea prin metode la fel de chimice. cateodata si prin chimio-terapie !...atat de mare e necesarul..
ii dam inainte, noroc ca e sfera si nu ai unde sa te duci mai devreme sau mai tarziu trebuie sa luam rezultatele in freza, direct.
pentru autorul topicului rezultatele reale ale actiunii tale vor fi:
- cei care produc acele rame vor mai castiga un ban
- cel care iti va vinde o familie sau mai multe va castiga si el ceva - atentie mare ca in 2017 nu vor fi multe familii de vanzare ( vine iarna grea) si ce se va scoate la vanzare vor fi slabe si foarte slabe
- daca nu te ingrijesti de ele in cel mai bun caz vor roii si te trezesti ca nu mai e nimic in lada ( asta e castigul albinelor saracele...fac si ele ce pot cine intelege bine..cine nu..aia e) iar in cazul rau vei avea furtisag de pe la vecini
si din cauza interesului 0 nu le vei face nici tratamente si nici pregatirea de ierna in toamna 2017.

cinic vorbind aceasta inventie daca e folosita la nivel de milioane de familii de albine va asigura apicultorilor care stiu cu ce se mananca treaba asta o sursa de venit pentru ca an de an vor veni si vor ingriji familiile abandonate de cei cu astfel de idei : facem miere cu minim efort. o familie de albine e tot viata si rolul omului este sa aiba grija de viata nu sa o sece si sa o abandoneze.
sanatate !

#1374
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
pas.

Edited by suciu2016, 25 November 2016 - 20:27.


#1375
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
matcile luate de la Moara Vlasiei s-au comportat foarte bine,sunt multumit pana acuma de ele si cum s-au dezvoltat familiile.in cules le voi vedea la anul.matcile de la poieni iasi din ce am vazut la mine sunt bune pt miere.am luat si o matca carnica din slovenia de la matija kostomah parca pt a vedea cum se comporta fata de asta de ala noi.anul asta nu facui  decat un tratament contra varroa.miere am scos de la rapita si de la floarea saorelui anul acesta,salcamul avand floare putina.rapita voi avea si la anul mai multa decat a fost anul acesta,tot stationar asa ca nu am ce face.

#1376
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L_LydudmKI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care vrea sa asculte live o mana de apicultori.

#1377
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Buna seara,
Domnilor apicultori, am sanse sa cumpar de la unul din domniile voastre niste ceara de albine? As avea nevoie cam 200 grame.

#1378
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View PostMishu_Skynet, on 25 noiembrie 2016 - 13:15, said:

asta e genul de atitudine care a dus in ultimele 200 de ani la industrializarea agriculturii. urmarile le vedem in pretul foarte mic al produselor alimentare mare parte din ele de o calitate inferioara fata de ceea ce se poate produce in cantitati mai mici dar in gospodarie. exista si o parte pozitiva pentru umanitate: dezvoltarea fara precedent in domeniul medicinei pentru ca trebuie tinut pasul cu chimizarea prin metode la fel de chimice. cateodata si prin chimio-terapie !...atat de mare e necesarul..
ii dam inainte, noroc ca e sfera si nu ai unde sa te duci mai devreme sau mai tarziu trebuie sa luam rezultatele in freza, direct.
pentru autorul topicului rezultatele reale ale actiunii tale vor fi:
- cei care produc acele rame vor mai castiga un ban
- cel care iti va vinde o familie sau mai multe va castiga si el ceva - atentie mare ca in 2017 nu vor fi multe familii de vanzare ( vine iarna grea) si ce se va scoate la vanzare vor fi slabe si foarte slabe
- daca nu te ingrijesti de ele in cel mai bun caz vor roii si te trezesti ca nu mai e nimic in lada ( asta e castigul albinelor saracele...fac si ele ce pot cine intelege bine..cine nu..aia e) iar in cazul rau vei avea furtisag de pe la vecini
si din cauza interesului 0 nu le vei face nici tratamente si nici pregatirea de ierna in toamna 2017.

cinic vorbind aceasta inventie daca e folosita la nivel de milioane de familii de albine va asigura apicultorilor care stiu cu ce se mananca treaba asta o sursa de venit pentru ca an de an vor veni si vor ingriji familiile abandonate de cei cu astfel de idei : facem miere cu minim efort. o familie de albine e tot viata si rolul omului este sa aiba grija de viata nu sa o sece si sa o abandoneze.
sanatate !

tu cu cine te certi mai exact?

eu sunt "autorul topicului" .... dar nu prea ma regasesc in contrele din mesajul tau :)

#1379
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
topicului tau iau fost adaigate o multime de alte comentarii intre timp - raspunsul era pentru intrebarea cu acele rame automate


edit:

View Postsuciu2016, on 24 noiembrie 2016 - 10:52, said:

Rog nişte opinii de la cei care au în utilizare aşa ceva.
Voi lua aceste rame şi caut cea mai ok posibilitate de a cumpăra şi un stup exact pe dimensiunile şi numărul ramelor...
...
...Dacă nu am încadrat bine subiectul, rog un moderator atent să îl mute.
Încă o dată, nu doresc să mă îmbogăţesc din această întreprindere experimentală. Rog răspunsuri la obiect.
Merci.

Edited by Sniperug, 06 December 2016 - 14:15.


#1380
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011

View Postclaudia313, on 05 decembrie 2016 - 21:22, said:

Buna seara,
Domnilor apicultori, am sanse sa cumpar de la unul din domniile voastre niste ceara de albine? As avea nevoie cam 200 grame.
Am eu dar va costa mai mult taxele postale decat ati da pe ceara. Daca nu gasiti la cineva in apropiere va trimit cu cea mai mare placere.

Edited by aditugui, 06 December 2016 - 18:57.


#1381
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Multumesc, vorbim pe privat!

#1382
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
cred ca voi lua niste ultra bee patties sa vad daca sunt bune.

#1383
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Alea la 34 USD/ 5 kg?

#1384
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
asta


http://www.bee-equip...ct-p/fd-375.htm

anul trecut le vindea altcineva iar prin martie aveau reducere buna la el.

#1385
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Nu prea stiu eu engleza dar din cate inteleg "free shippingul" este pentru cumparaturile peste 100 lire.
De ce nu le dai tu Apifonda sau turte facute de tine?

#1386
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
la albine le dau miere daca trebuie,am oprit  anume pt ele miere.turtele alea  poate le voi  da primvara devreme cand nu e polen si la roiuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate