Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3029 replies to this topic

#1333
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
am ajuns la albine.

primul stup (care a roit), e micut, dar are mancare suficienta, am bagat cate 2 placi de polistiren la fiecare capat + carton, o sa ierneze pe 4 rame. sper sa fie in regula.

al doilea stup are si el miere suficienta, l-am restrans la 7 rame, fara polistiren la capat, doar diafragma si carton. la ambele si ziare/paturica deasupra.


intrebare de cultura generala, sa zicem ca ajung la x stupi, si nu vreau mai multi. ce fac cu roiurile ? alternativa in afara de vanzare in caz ca nu cumpara nimeni  Posted Image?

Edited by fr0ggybv, 25 October 2016 - 17:21.


#1334
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Donatie la un incepator, daca iti permiti.

#1335
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,138
  • Înscris: 24.09.2009
roii ii unifici cu familiile in tomna sau cand vrei tu.

Edited by Bukovina, 25 October 2016 - 18:35.


#1336
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001

View Postfr0ggybv, on 25 octombrie 2016 - 17:18, said:

....


intrebare de cultura generala, sa zicem ca ajung la x stupi, si nu vreau mai multi. ce fac cu roiurile ? alternativa in afara de vanzare in caz ca nu cumpara nimeni  Posted Image?

- unifici / intaresti familiile de baza;
- donezi roii catre incepatori/colegi cu care te ajuti, etc;

totusi ma indoiesc de faptul ca nu vei gasi clienti .... mai ales daca nu tii de pret

#1337
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
daca stai sa te uiti pe olx, slaba treaba pe langa brasov, si nu cred ca se deranjeaza cineva sa vina pana la mine in sat pentru 2-3-4 roiuri amarate chiar sub pretul pietei Posted Image.  donatie pentru un incepator e o idee buna.

la anul vreau sa trec pe orizontali si de vreo luna incerc sa gasesc pe cineva prin zona sa imi faca 4 stupi. cu cine am tot vorbit ... 10 minim.

pana la urma cred ca ma apuc eu de stupi, ca iarna e lunga si tot nu am ce face. sa vad daca pot gasi un model la care nu sunt necesare canturi. am freza, dar nu prea imi ies.

Edited by fr0ggybv, 26 October 2016 - 11:00.


#1338
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,138
  • Înscris: 24.09.2009
lumea trece pe ME, tu te intorci in timp la orizontali.

#1339
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
de ce vrei musai orizontali? .... sincer in afara de faptul ca poti ierna 2 familii in aceasi cutie (dar cu dezavatajele de rigoare) chiar nu vad alt avantaj

daca tot vrei sa schimbi sistemul mergi pe ME sau MER si ai producator aproape http://stupiibatranului.ro/index.php

bafta

#1340
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
anul asta am lucrat cu ai mei (corp de 1 si cat de 1/2) si am fost si la stupii omului din sat care erau orizontali de 1. am lucrat mult mai usor in cei orizontali. incomparabil de usor. productivitatea chiar nu ma intereseaza.


multam de adresa, dar nu are orizontali Posted Image. mai studiez pana de rev.

vad ca de fapt au http://stupiibatranu...g_secuiesc.html (nu aparea la produse).

Edited by fr0ggybv, 26 October 2016 - 20:21.


#1341
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Un producator de stupi care se respecta poate face orice cutii STAS sau la dimensiunile cerute de client. Materialul si sculele sunt aceleasi doar ca putini lucreza comenzi mici.
Eu doar orizontali am. Am optat pentru aceasta varianta datorita timpului limitat. Primii 3 au fost unii de pavilion in pat cald pe care i-am modificat. Apoi am cumparat 8 si am primit 9 de la cineva care produce numai stupi. Despre calitatea lucraturii nu am nimic de reprosat insa dupa ce i-am populat si dus in camp m-am pricopsit cu mai multe urdinisuri decat aveam nevoie. Am chituit toata vara la ei dar acum dupa 2 ani sunt bine iar unii nici nu se observa ca au fost carpiti.
https://aditugui.sun...ntali/107218877 in plan apropiat in partea dreapta sunt cei despre care am scris mai sus iar restul sunt "home made" a mers mai greu deoarece nu am scule dar m-am descurcat (zic eu). Acum am inca 6 in lucru din August si sper sa-i termin pana dupa salcam.
La Tg Secuiesc fac si orizontali si livreaza atat Kit cat si asamblati

Edited by aditugui, 27 October 2016 - 22:09.


#1342
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
nici nu vreau sa ma gandesc cum ai "manipulat" sicriele acelea

#1343
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Am trecut la sistemul asta din 2 motive: 1- lipsa timpului si 2- ceva probleme de sanatate care nu-mi permiteau sa ma aplec nicicum. Sunt pe 17si 18 rame dar am cativa si pe 24 despartiti in 3 sau 4 prin diafragma etansa pentru roi. La cei facuti mai recent nu m-am atins de manere decat cand le-am montat

#1344
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Păi nici n-ar fi indicat să o faci, mai ales după vreun cules.
Amu' dacă-i scurt cosită iarba, poate îți afli ouțele...

#1345
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Posted Image De la "etaj" pleca toata treba... iar de manipulat... in afara de saltat capacul alceva nu intra in atributiile mele. Nu prea ii plimb decat  la rapita primavara pentru dezvoltare si floarea soarelui pe o raza de max 10 Km doar daca am unde-i lasa. In rest au salcam si tei + parloage cu fel si fel de balarii in imedata apropiere de vatra. Padurea este la mai putin de 25 de metri Locatia este de vis. Char daca nu scot mare lucru eu ma declar super multumit.

#1346
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 22.12.2006
http://www.bee-equip....uk/Default.asp

#1347
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007

View Postaditugui, on 28 octombrie 2016 - 21:38, said:

Nu prea ii plimb decat  la rapita primavara pentru dezvoltare si floarea soarelui pe o raza de max 10 Km doar daca am unde-i lasa. In rest au salcam si tei + parloage cu fel si fel de balarii in imedata apropiere de vatra. Padurea este la mai putin de 25 de metri Locatia este de vis.
Sper ca nu esti din cei cu care am probleme ca imi incalca ZPS. Daca, totusi, nu ai unde lasa stupii, discutam, am tarlaua mare la N, NV, NE de Ploiesti.

Attached Files



#1348
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
Rog nişte opinii de la cei care au în utilizare aşa ceva.

Voi lua aceste rame şi caut cea mai ok posibilitate de a cumpăra şi un stup exact pe dimensiunile şi numărul ramelor (sau de a ajusta un stup existent la aceste rame).

Nu sunt interesat de discuţii pro sau contra acestui sistem (apărut de vreun an), doresc doar să experimentez cu un astfel de stup + ramele minune; am unde să îl ţin (livadă de pomi fructiferi).

De asemenea, m-ar interesa şi modul fizic în care se "pune" o familie de albine în stupul astfel executat.

Cât priveşte costurile, şi aici rog corecturi (info e de pe net, nu de la stupari).

-ramele minune: 7 buc, 1200 lei aduse la uşă
-stupul, complet, în care să pun doar ramele, 200 lei
-familia de albinuţe, 300 lei

total, 1700 lei.

Dacă nu am încadrat bine subiectul, rog un moderator atent să îl mute.

Încă o dată, nu doresc să mă îmbogăţesc din această întreprindere experimentală. Rog răspunsuri la obiect.

Merci.

Attached Files


Edited by suciu2016, 24 November 2016 - 11:05.


#1349
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Ramele fiind aduse din China, s-ar putea sa fie ceva mai mult de 1200 RON .

#1350
suciu2016

suciu2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.10.2016
cu tot cu transport, ramele fac exact US $282.13.
am mai luat de pe ali express, nu am fost niciodata tepuit.

https://www.aliexpre...051087ad0&tpp=1

aici este testata "rama":

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ryWC92NT2Eo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by suciu2016, 24 November 2016 - 11:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate