Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1207
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Fain, matale nu ai fost nevoit să le pui scară albinelor pentru a putea coborî din pom.
La mine-n zonă nu prea știu să roiască pe sol, poate-i cazul să ți le trimit la vreo concentrare.

#1208
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
anul asta si roii sunt slabuti ....

spuse eu cu regret ....

Edited by Tarzy, 31 May 2016 - 10:46.


#1209
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013
Salut tuturor iubitorilor de apicultura...am si eu nevoie de cateva sfaturi si m-am gandit ca il pot gasi aici mai repede decat din carti...
Sa incep asa: in luna august anu acesta vreau sa ma intorc in tara (dupa ani munciti afara) definitiv si vreau sa imi fac o gradina de legume si fructe de vreo 300 mp doar pentru uz personal si vreau ca pentru polenizare sa imi cumpar  o familie sau poate doua de albine si nu stiu cum se face asta? adica cand trebuie sa cumpar familia??o anume rasa de albine????

Astept orice sfat,parere,indrumare...multumesc...RESPECT

Edited by raulalexandru1985, 16 June 2016 - 10:50.


#1210
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Asta cu polenizarea la 3 ari de teren e putin deplasata, exista si alte insecte polenizatoare in afara de albine. Daca vrei sa te apuci de apicultura, trebuie sa tratezi acest domeniu cu seriozitate foarte mare, altfel esecul apare imediat si ai dat banii degeaba pe albine. Stupii se cumpara primavara, incepand cu luna aprilie, obligatoriu trebuie sa incepi cu doi stupi, iar ca rasa, cea locala este de preferat, deoarece este adaptata zonei.

Edited by Bukovina, 16 June 2016 - 11:25.


#1211
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013

View PostBukovina, on 16 iunie 2016 - 11:25, said:

Asta cu polenizarea la 3 ari de teren e putin deplasata, exista si alte insecte polenizatoare in afara de albine. Daca vrei sa te apuci de apicultura, trebuie sa tratezi acest domeniu cu seriozitate foarte mare, altfel esecul apare imediat si ai dat banii degeaba pe albine. Stupii se cumpara primavara, incepand cu luna aprilie, obligatoriu trebuie sa incepi cu doi stupi, iar ca rasa, cea locala este de preferat, deoarece este adaptata zonei.

Multumesc pentru raspuns
Terenul este mult mai mare si vecini nu prea am e camp cat vezi cu ochi...stiu ca mai sunt bondari si care sunt mult mai linistiti decat albinele...dar prefer albina pentru ca doar asa voi incepe sa invat un pic de apicultura...cat da cat cred ca voi putea face fata acestui domeniu(ca amator binenteles)dupa ce am mai citit colo si colo si vizionat cateva vidioclipuri de pe youtube...dar cred ca cel mai bine voi invata din practica...si daca asta este regula de a cumpara familia de albine in primavara pana atunci am timp sa ma mai informez...

Am vazut multe vidio pe youtube unde multe persoane care fac gradinarit personal pe o suprafata de doar 100 mp au cate o familie de albine DOAR PENTRU POLENIZARE lasa mierea familiei de albine nu o folosesc ei...deci nu stiu de ce ti se pare asa "deplasat"...acum fiecare cu mentalitatea lui si parea lui...
Multumesc inca odata...RESPECT

Edited by raulalexandru1985, 16 June 2016 - 18:21.


#1212
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postraulalexandru1985, on 16 iunie 2016 - 18:17, said:

...nu stiu de ce ti se pare asa "deplasat"...
Exact vei afla, după ce vei avea familia de albine dorită.
Că sunt aceleași cheltuieli ori de ai două familii, ori cincizeci.

Vrei albine, ia-ți albine!
Dar nu pentru motivul invocat.

Albinele le poţi cumpăra oricând, sfatul meu este să ştii de la cine.

#1213
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013

View Postscaiba, on 16 iunie 2016 - 20:04, said:

Exact vei afla, după ce vei avea familia de albine dorită.
Că sunt aceleași cheltuieli ori de ai două familii, ori cincizeci.

Vrei albine, ia-ți albine!
Dar nu pentru motivul invocat.

Albinele le poţi cumpăra oricând, sfatul meu este să ştii de la cine.


OK mersi...acum cel mai bine voi vedea cand le voi avea....
Normal ca voi apela la o persoana care se ocupa cu cresterea familiilor de albine pentru vanzare...

Edited by raulalexandru1985, 17 June 2016 - 21:18.


#1214
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cum se procedeaza pentru cumpararea de matci de la institut, se face comanda inainte, cu cat timp? Trebuie sa fii inscris in vreo asociatie (ACA)?.
Le ei de la centrele lor comerciale, te duci in stupina de reproductie?
DAca stie cineva!

#1215
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
poti comanda la apicola zonala sau la institut direct . le livreaza marti.

#1216
sorinacio70

sorinacio70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2011
Buna ziua,
Sunt din Bucuresti, detin o stupina formata din 100 familii de albine.
Stiu ca este sectiunea dedicata cultivatorilor de floarea soarelui, dar  considerat ca aici ar fi locul cel mai potrivit pentru a cere (cu acordul si abilitatea dvs), cateva detalii si de ce nu ajutor, avand in vedere ca si sectorul vegetal(FS) si cel apicol au avantaje si au de castigat de pe urma acestor fiinte. Loc sub soare este pentru toata lumea...toti ne dorim sa realizam o productie care sa ne satisfaca nevoile si cerintele.
Dupa aceasta prezentare as intra in subiect; avand in vedere ca FS reprezinta ultimul cules important pentru albine, cules ce are ca scop direct asigurarea rezervelor de iernat, as dori de la dvs.   cei ce detineti in exploatare terenuri pe care cultivati floarea soarelui, sa-mi spuneti in zona Ialomita-Teleorman-Calarasi unde pot gasi suprafete de FS cu potential melifer(fs care secreta nectar), ce suprafete, hibrizi si daca sunteti de acord cu amplasarea stupinei pe cultura, asa cum bine se stie ca prezenta albinelor in rapita asigura o crestere a productivitatii cu pana la 50%, iar la FS cu 40%.
De ce intreb? Pentru ca de aprox 2-3 ani hibrizii meliferi sunt din ce in ce mai rari, iar albinelor daca nu le este administrata hrana suplimentara nu vor trece peste iarna.
Toti avem de castigat de pe urma colaborarilor in aceste sectoare. Voi incerca sa las un nr. de tel de contact,in speranta ca am fost inteles si ca mai exista oameni care inteleg beneficiile acestui gen de colaborare.
Va multumesc ca m-ati suportat si va doresc culturi frumoase, sanatoase si cu cat mai putine chimicale. Sanatate la toata lumea.

Telefon 0728788225

#1217
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
exista floare soarelui ecologica?pt ca am un lan in apropiere de 100 ha iar inginerul spune ca este ecologic,nu au tratat nici samanta si nici planta.

#1218
sorinacio70

sorinacio70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2011
Ne putem auzi la un tel?

#1219
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postsorinacio70, on 25 iunie 2016 - 07:19, said:

asa cum bine se stie ca prezenta albinelor in rapita asigura o crestere a productivitatii cu pana la 50%, iar la FS cu 40%.

Cred ca procentele sunt un pic cam mari.
Recent se vorbeste de un spor de productie de 200-300 kg/ha, maximum.

#1220
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Mai minte omul dar nici chiar asa...

#1221
sorinacio70

sorinacio70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.11.2011
Aceste "minciuni" sunt precizate in cartile de specialitate in urma unor studii. Daca nu cunoasteti nu faceti afirmatii nefondate.

#1222
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai scrie sursa daca e asa. Sa nu fie din ”52 toamna.

#1223
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostVladutz_ddd, on 27 iunie 2016 - 09:59, said:

Mai minte omul dar nici chiar asa...
Pe aceeași temă, a minciunilor.
Ori nu Posted Image

Mi-am marcat ieri încă două mătci.
Toate bune și frumoase la prima, a doua a murit de cum am atins-o.
Am apucat însă să o marchez, nerealizând pe moment că nu mai mișcă.
Am lăsat-o pe ramă, sperând...
Nicio mișcare, punând rama la loc a căzut pe fundul stupului.
M-am supărat așa tare pe mine, că am renunțat la restul verificărilor la ceilalți.

Astăzi am bătut cale de 120Km să mă asigur că-i așa cum am văzut, fiindcă teoretic am auzit de mătci care se dau rănite, da' n-am pățit-o.
Mare mi-a fost și surpriza și bucuria când am văzut-o veselă, se ouă ca o mitralieră.

Mno', ziceți voi dacă-i de-a baronului Münchhausen...

#1224
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Tot ma rog de un prieten albinar sa imi aduca si mie un borcan de miere din izma de balta.
Nu am gustat niciodata dar cica e la mare cautare.
Ati incercat mierea asta ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate