Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
am de gand sa ma apuc (pentru inceput doar ca si hooby) de APICULTURA.
adevarul este ca nu stiu mai nimic despre asta dar sunt dispus sa invat.
as dori sa stiu:
- de ce am nevoie?,
ma gandesc sa incep doar cu 2 stupi, aveti idee de unde se pot cumpara, sau vre-un "mester" priceput. la fel, de unde sa fac rost de albine? si ce albine (rasa, specie, subspecie) ar fi mai potrivita ptr inceput?
de ce "instrumental" am nevoie? halat, casca, fumigena, etc, si de unde pot sa cumpar?

daca aveti experienta in acest sens as dori sa stiu cam cat ar costa un "start".

sunt amator si de un manual in acest sens

#2
Mr. Grumpy

Mr. Grumpy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.09.2002
Cred ca te poate ajuta site-ul: http://miere-albine-pastoral.ebony.ro/ . Incearca sa comanzi si cartea "Albinaritul Pentru Începatori" de pe http://www.revista-ferma.ro/ . Zic si eu. Nu stiu daca este buna sau nu. Am vazut-o intamplator cautand informatii cu ganduri ca si tine dar pe un alt domeniu - avicultura.

#3
lauredd

lauredd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 06.12.2001
In primul rand , vezi sa nu fi alergic la intepaturile de albine . Eu sunt si am avut stupi si imi era foarte rau daca ma musca vreuna ( ma umflam groaznic , ameteli , foarte rau ) . Cel mai bine ar fi sa vorbesti la sediul ACA . Au aia acolo totul: si carti si familii de albine , plus ca te pot ajuta cu sfaturi .

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
multumesc foarte frumos, acum ma apuc sa caut sediul ACA, daca cumva aveti idee pe unde este va rog sa nu ma lasati sa sap degeaba.

#5
VAXXRO

VAXXRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.03.2004
Anul trecut m-am a[pucat si eu de apicultura.
Am inceput-o cu un curs de ....apicultura gratis organizat de ACA (VEZI CA SE ORGANIZEAZA IN FIECARE IARNA) dupa care sincer marturisesc caci nu prea am acumulat prea multe cunostinte. Practica e baza. Apoi am achizitionat patru familii, stupii mi ia confectionat cineva si am dat drumul la treaba. Acu sincer astept primavara sa le pot vedea din nou la treaba.
    Daca doresti mai multe informatii da un semn!!!
P.S. am o satisfacti nebanuita. merita sa incerci!!!

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
@VAXXRO
ma bucur tare mult ca am mai gasit un pasionat de albine pe acest forum
te rog sa verifici PM-ul

PS nu ar strica sa-ti completezi profil-ul cu Locatia

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,

acum am deja 2 stupi ptr care trebuie sa pregatesc de urgenta extinderii.

daca mai sunt pasionati pe forum poate nu ar strica sa mai schimbam cateva pareri.

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Buuun

acum deja am avansat in hobby

am trecut iarna (sper ca inca mai are ceva rabufniri) cu 8 familii

ba mai mult, ptr ele am mai achizitionat si 1 bucata masina de teren

Attached Files



#9
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Ce fel de miere? Poliflora?

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostNinja, on Mar 10 2006, 10:14, said:

Ce fel de miere? Poliflora?


salcam

tei

floarea soarelui (poliflora)

#11
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Ce faci cu ea? O vinzi? Ma ofer sa cumpar.

#12
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostNinja, on Mar 10 2006, 10:32, said:

Ce faci cu ea? O vinzi? Ma ofer sa cumpar.


:)
o manac

din pacate de la 8 satupi nu prea iese miere de vandut

oricum ... te notez ca potential client ptr la anul - atunci sper sa am vre-o 15 familii

#13
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Sper ca o sa mergi pe principiul "primul venit, primul servit", nu? :)

Cam care e pretul mierii in Romania? Am impresia ca dau cam mult, vreo 800.000 de lei pe 1kg de miere romaneasca de salcim.

#14
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
apicultura poate fi dezvoltata (chiar de la 0) cu fonduri sapard. intr-una din emisiunile trecute (viata satului sau ferma, nu mai tin minte exact), ministrul agriculturii chiar spunea de asta (sustinea cultura legumelor, a apiculturii si a altor activitati noi - prepelite, struti, melci, in detrimentul culturilor de cereale.

#15
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostNinja, on Mar 10 2006, 10:50, said:

Sper ca o sa mergi pe principiul "primul venit, primul servit", nu? :)

Cam care e pretul mierii in Romania? Am impresia ca dau cam mult, vreo 800.000 de lei pe 1kg de miere romaneasca de salcim.


:o  800.000 lei / Kg ..... este imens, sigur nu ai pus un 0 in plus?


pretul "corect" este de cca 15-20 de lei noi ptr salcam
si maxim 10 lei ptr restul (tei,. poliflora, etc)

vorbesc de miere "naturala" achizitionata direct de la apicultori

#16
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Pai o iau de-aici din Japonia, de-aia e asa scumpa. Banuiesc ca am si garantia calitatii. Am incercat si miere de cafea si "honeydew honey", tot romaneasca dar care nu e facuta din polen. E deosebita intr-adevar dar e si scumpa. Urmeaza sa incerc azi miere de menta.

#17
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostCapitanuPICARD, on Mar 10 2006, 11:57, said:

apicultura poate fi dezvoltata (chiar de la 0) cu fonduri sapard. intr-una din emisiunile trecute (viata satului sau ferma, nu mai tin minte exact), ministrul agriculturii chiar spunea de asta (sustinea cultura legumelor, a apiculturii si a altor activitati noi - prepelite, struti, melci, in detrimentul culturilor de cereale.


din pacate este diferenta mare intre ceea ce spune nenea ministru la TV si ... realitatea

treaba cu fondurile sapard sunt cam asa: tu faci TOATA investitia, apoi recuperezi maxim 50% (fara TVA) de la SAPARD, nu este putin lucru, dar ... destul de greoi, renteaza ptr valori ale investitiei de minim 50.000 € (ceva cam mult ptr un hobby)

sustinerea agriculturii "non-cereale" este deasemenea pur teoretica, cel putin ptr apicultura este aproape nula, ba mai mult, incepand cu acest an se va impozita aceasta activitate (lucru pe care nici macar Comunistii nu l-au facut) nu ca ar fi neaparat rau, este normal ca intr-o economie de piata - dar .. pur si simplu nu este oferita nici o alta facilitate "palpabila". exista intradevar o ":subventie" dar numai ptr mierea vanduta la exportatori (pretul la astia este de ... 3 lei cu mult sub cel al pietei libere)




View PostNinja, on Mar 10 2006, 12:52, said:

Pai o iau de-aici din Japonia, de-aia e asa scumpa. Banuiesc ca am si garantia calitatii. Am incercat si miere de cafea si "honeydew honey", tot romaneasca dar care nu e facuta din polen. E deosebita intr-adevar dar e si scumpa. Urmeaza sa incerc azi miere de menta.


aha , esti "locat" in tara soarelui rasare - pai cum dumnezeu voiai sa cumperii de la mine? :D

garantia calitatii este  foarte interpretabila, marii procesatori de miere se pricep de minue sa scoata mierea OK la analize, din pacate ... treaba asta se face cu afectarea calitii (pasteurizare, uniformizare gust, etc)

ai grija la produsele "energizante" au foarte putina miere si ... enorm de mult zahar

#18
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Pai mierea nu se pasteurizeaza, n-ar avea de ce ca nu poate creste nimic in ea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate