Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Totul despre TURCIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9608 replies to this topic

#397
sintcelmaidestept

sintcelmaidestept

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.08.2006
mai indiralisa 26....numai scrie ca mincarea la 5 stele in anatalya e proasta ca poate te crede vreun fraier...in hotelurile de 5 stele din antalya este turism gastronomic fratzilor...sara haleala pe voi...darrrrrrrrrr, atentie la ce calduri sint p-acolo nu e indicat sa umplatzi matzul cu potol gretzos...mai bine alegetzi ierburi si ierbuletze

#398
narcat

narcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 02.01.2007

View Postoztan, on Mar 14 2007, 21:32, said:

au ramas putin , nu pot sa astept pana la targ ? sigur gasesti ceva  mai  bun .
STII CUMVA CARE MAI ESTE PRETUL PE GRAMUL DE AUR LA ISTANBUL SAU LA SCHIMB? CARE AR FI LOCURI MAI BUNE DE CUMPARAT AUR IN ISTANBUL?MERCI FRUMOS SI PENTRU RASPUNSUL LA INTREBAREA CU FERRY BOAT-UL DE LA ISTANBUL LA BANDIRMA!

#399
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
Ma pregatesc pentru un concediu in Turcia, la inceputul lunii mai. Cel mai probabil voi sta cateva zile la Istanbul, apoi voi merge pe malul Mediteranei pentru a imi continua cursurile de scafandru PADI. M-am gandit sa merg cu trenul, asta in conditiilie in care vor fi de accord sefii mei sa imi dea drumul de la munca de vineri de la ora 12.30, pentru a putea prinde trenul de 13.30, ca sa nu mai pierd eu o zi de aiurea in Ro.
Am citit ceea ce s-a scris aici pe forum si as avea doua intrebari suplimentare:
1. Are vre-un rost sa imi iau viza din timp de la Ambasada Turciei din Ro? Nu ma deranjeaza faptul ca voi sta sa astept pentru viza la ambasada o zi sau doua, sau chiar o saptamana, dar ma deranjeaza ideea de a ma da jos din tren la 4 dimineata ca sa iau viza. Sper ca daca voi avea deja viza pentru Turcia luata din Romania, voi reusi sa evit acest aspect neplacut.
2. In cazul in care nu cad la pace cu sefii mei privind posibilitatea de a pleca vineri mai devreme, stie cineva daca exista curse cu autocarul spre Istanbul care pleaca dupa ora 17 din B? Desi as prefera in tren la cuseta ...

#400
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postnarcat, on Mar 18 2007, 15:23, said:

STII CUMVA CARE MAI ESTE PRETUL PE GRAMUL DE AUR LA ISTANBUL SAU LA SCHIMB? CARE AR FI LOCURI MAI BUNE DE CUMPARAT AUR IN ISTANBUL?MERCI FRUMOS SI PENTRU RASPUNSUL LA INTREBAREA CU FERRY BOAT-UL DE LA ISTANBUL LA BANDIRMA!
Aaaa ma bag si eu in discutia voastra, dar vreau sa fiu de folos.
In principiu, aurul are acelasi pret cam peste tot, diferenta ar fi de 1,1 Ron pe gram.Dar e mai avantajos la ei, ca au alt stil de prelucrare al metalelor, prin traditie, spre deosebire de noi, care importam . Deci nu gramajul e mai atractiv, ci "manopera", sau "mestesugul"

Eu as zice sa vizitezi Kapalicarsi (Bazarul acoperit). Acolo gasesti  de toate. Sunt cateva mii de magazine si ateliere, de la bijuterii, la mirodenii, de la haine, la biciclete  :coolspeak:

#401
tmc

tmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.07.2006

View Postmaricim, on Mar 12 2007, 08:14, said:

Buna ziua,
Vad ca pe acest forum apar extrem de multe informatii utile,asa ca va rog sa-mi dati si mie ceva info!
As dori sa merg de la Istanbul la Izmir,pentru a vedea Efes,Selcuk,etc,si ma gandesc sa mai vizitez si Troy sau alte locuri care merita!
Stie cineva sa-mi sugereze locuri frumoase de vizitat?Ce sfat imi dati?
La Troy exista Calul Troian reconstruit?
Va multumesc,

acum 8 ani cind am fost eu exista un cal de lemn pe care il poti vizita chiar. iti mai recomand sa vizitezi casa fecioarei maria si ruinele orasului efes, ruinele templului afroditei si ruinele de la pergam. cam multe ruine, nu?

#402
narcat

narcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 02.01.2007

View PostSelam, on Mar 19 2007, 01:42, said:

Aaaa ma bag si eu in discutia voastra, dar vreau sa fiu de folos.
In principiu, aurul are acelasi pret cam peste tot, diferenta ar fi de 1,1 Ron pe gram.Dar e mai avantajos la ei, ca au alt stil de prelucrare al metalelor, prin traditie, spre deosebire de noi, care importam . Deci nu gramajul e mai atractiv, ci "manopera", sau "mestesugul"

Eu as zice sa vizitezi Kapalicarsi (Bazarul acoperit). Acolo gasesti  de toate. Sunt cateva mii de magazine si ateliere, de la bijuterii, la mirodenii, de la haine, la biciclete  :coolspeak:
CE INSEAMNA ACELASI PRET PESTE TOT E ACELASI PRET CA LA NOI?NU CRED ,LA NOI ESTE 55-60 RON/GRAM, LA TURCI AFLASEM CA E CEVA MAI IEFTIN UNDEVA LA 13-16DOLARI/GRAM DAR VREAU SA MA ASIGUR DE LA MAI MULTE PERSOANE CARE E DE FAPT PRETUL.ORICUM MERCI MULT DE INFORMATIILE DATE!

#403
gogutan

gogutan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 26.02.2007

View Postticris68, on Mar 15 2007, 09:28, said:

vezi aici[topic="kusadasi"]kusadasi[/topic]
Tot nu reusesc sa deschid ce mi-ai pus in kusadasi, era cumva o oferta mai buna pentru Kusadasi?

#404
indiralisa_26

indiralisa_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2007

View Postsintcelmaidestept, on Mar 18 2007, 15:20, said:

mai indiralisa 26....numai scrie ca mincarea la 5 stele in anatalya e proasta ca poate te crede vreun fraier...in hotelurile de 5 stele din antalya este turism gastronomic fratzilor...sara haleala pe voi...darrrrrrrrrr, atentie la ce calduri sint p-acolo nu e indicat sa umplatzi matzul cu potol gretzos...mai bine alegetzi ierburi si ierbuletze

eu am fost pe 15 iul si nu mi s-a parut ingrozitor de cald ( puteai sa stai la plaja si la ora 14.00) deci nu vad ce legatura are caldura cu mancarea...... m-am referit la faptul ca mancare era intr-adevar enorm de multa dar nimic gustos( poate o fi si chestie de gust) dar iti spun sincer .... noroc ca aveau hamburgeri, shaorma si o placinta de-a lor ca altfel muream de foame.
asta a fost impresia mea legata de acest hotel( ardisia) nu vreau sa generalizez ca asa e peste tot...doar mi-am spus parerea

#405
ticris68

ticris68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.09.2006

View Postgogutan, on Mar 19 2007, 13:27, said:

Tot nu reusesc sa deschid ce mi-ai pus in kusadasi, era cumva o oferta mai buna pentru Kusadasi?

este vorba de topic kusadasi

#406
BLUEBLUE

BLUEBLUE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2007

View Postoztan, on Dec 27 2006, 12:28, said:

Puteti  sa intrebati  ori ce despre Turcia .
EU VREAU SA MERG IN ANTALYA, DAR NU VREAU SA PLEC PRINTR-O AGENTIE DE TURISM. POT INTRA IN TURCIA DACA NU AM REZERVARE LA VREUN HOTEL ACOLO? CA VIZA DE UNDE?!!! INTREB SI EU CA N-AM MAI FOST IN TURCIA NICIODATA.
TSKLER

#407
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
am fost plecat la budepesta , azi am intors, maine respund toate intreabarele ..

Merci pentru intelegere ....

#408
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postmoki, on Mar 15 2007, 10:44, said:

Am citit topicul,dar mai am cateva intrebari.Daca s-a raspuns deja la ele si nu am vazut imi cer scuze.

1.In Antalya tot cu dolari e mai bine decat cu Euro?
2.Ce card ar fi bine de folosit,pentru cumparaturi si alte plati?

Pot sa folasesti  si euro si dolar ,    nu faci grija....

#409
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostSelam, on Mar 19 2007, 01:42, said:

Aaaa ma bag si eu in discutia voastra, dar vreau sa fiu de folos.
In principiu, aurul are acelasi pret cam peste tot, diferenta ar fi de 1,1 Ron pe gram.Dar e mai avantajos la ei, ca au alt stil de prelucrare al metalelor, prin traditie, spre deosebire de noi, care importam . Deci nu gramajul e mai atractiv, ci "manopera", sau "mestesugul"

Eu as zice sa vizitezi Kapalicarsi (Bazarul acoperit). Acolo gasesti  de toate. Sunt cateva mii de magazine si ateliere, de la bijuterii, la mirodenii, de la haine, la biciclete  :coolspeak:

Are dreptate , acum 2- 3 ani a fost f ieftin in Turcia Aur , dar nu stiu de ce tot a ajuns acelas nivel de preti  ....

#410
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostBLUEBLUE, on Mar 19 2007, 17:31, said:

EU VREAU SA MERG IN ANTALYA, DAR NU VREAU SA PLEC PRINTR-O AGENTIE DE TURISM. POT INTRA IN TURCIA DACA NU AM REZERVARE LA VREUN HOTEL ACOLO? CA VIZA DE UNDE?!!! INTREB SI EU CA N-AM MAI FOST IN TURCIA NICIODATA.
TSKLER

pot sa intru Fara problema,  important da ca intreaba arata  bani si 1-2 adresa de hotel atat , vize pot sa rezolv direkt pe antalya sau daca te duc cu masina la KAPIKULE ..

#411
Irishman

Irishman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 18.11.2003
In toata goana aceasta dupa aur se vede ca ati uitat de intrebarile mele privind obtinerea vizei direct din Romania si posibilitatea de a merge cu un autocar care sa plece direct din Bucuresti dupa ora 17.

#412
ginaangelina

ginaangelina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.11.2006
salut Oztan! M-ar interesa si pe mine ... o vacanta la plaja in Turcia. Nu ma intereseaza cine stie ce conditii de cazare sau masa .... vreau doar ca transportul sa fie asigurat, mic dejunul si cazarea - modeste. :worthy:  :kisstogether: Dati-mi si  mie o sugestie ...  cu p  returi mici.

Edited by ginaangelina, 20 March 2007 - 17:23.


#413
Gican

Gican

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.03.2007
stie cineva ceva despre Hotelul Fame Resident Goynuk din Kemer? Sau imi puteti propune alte hoteluri din Kemer?

#414
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 14.03.2006

View Postginaangelina, on Mar 20 2007, 17:22, said:

salut Oztan! M-ar interesa si pe mine ... o vacanta la plaja in Turcia. Nu ma intereseaza cine stie ce conditii de cazare sau masa .... vreau doar ca transportul sa fie asigurat, mic dejunul si cazarea - modeste. :worthy:  :kisstogether: Dati-mi si  mie o sugestie ...  cu p  returi mici.



Cam ce inseamna preturi mici? Eu am fost anul trecut la Kusadasi, hotel Turkad si m-am simtit foarte bine. M-a costat 260 euro aprox., dar am avut 13 zile, din care 7 sejur, restul pe drum, Istanbul, Pamukkale, Efes, cu demipensiune. Dar exista anul trecut si oferta doar cu sejur, evident mai ieftina, pina in 200 euro.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate